Carroll-Frederick-Washington County All-Time Performance List
Outdoor Track & Field

I am trying to compile a list of the all-time best performances in Carroll-Frederick-Washington County History for Outdoor Track & Field.

Only Invitationals and Championship meets results are eligible for this list. Please note the conversions at the bottom.
The list is not complete, but it is the best I can do. It not only list the top performances, but also the top 10 performers too.

At the bottom of this page you will see all the meets that have been included in this list so far.
I will continue to add to this list as I get championship and invitational meet results. I do have meet results that I am typing up and adding everyday.

Girls 100 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Smith, Jaida          2018   States       Frederick              11.63
  2 Smith, Jaida          2016   Regionals    Frederick              11.77
  3 Smith, Jaida          2018   Bullis Inv   Frederick              11.79
  4 Smith, Jaida          2018   Regionals    Frederick              11.82
  5 Smith, Jaida          2017   Gator Invite Frederick              11.84
  6 White, Imani          2003   States       Frederick              11.88
  7 Smith, Jaida          2017   States       Frederick              11.93 Wind Aided
  8 Smith, Jaida          2018   Reservoir    Frederick              12.02
  9 Smith, Jaida          2016   States       Frederick              12.03
 10 Higginbottom,Michelle 1997   States       Frederick              12.06 Wind Aided

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Smith, Jaida          2018   States       Frederick              11.63
  2 White, Imani          2003   States       Frederick              11.88
  3 Higginbottom,Michelle 1997   States       Frederick              12.06 Wind Aided
  4 Sobratti, Jada        2019   Gator Invite Frederick              12.09
  5 Duncan, Abby          2012   States       Boonsboro              12.13
  6 Dickerson, Stephanie  2004   States       Century                12.14*
  6 Williams, Valerie    96-97   2 Meets      Frederick              12.14*
  8 Aromolaran, Yeni      2012   Regionals    Thomas Johnson         12.17
  8 Primous, Michelle     1997   States       Smithsburg             12.17 Wind Aided
 10 Blake, Camryn         2014   States       Tuscarora              12.19

********************************************************************************
Girls 200 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Smith, Jaida          2018   States       Frederick              23.91
  2 Blake, Camryn         2015   States       Tuscarora              24.48
  3 Lefevre, Dardlie      2019   States       Tuscarora              24.53
  3 Smith, Jaida          2017   States       Frederick              24.53
  5 Smith, Jaida          2016   Counties     Frederick              24.59
  6 Smith, Jaida          2018   Bullis Inv   Frederick              24.64
  7 Smith, Jaida          2018   Counties     Frederick              24.67
  8 Sobratti, Jada        2019   Gator Invite Frederick              24.69
  9 Smith, Jaida          2017   Bulldog Inv  Frederick              24.72
 10 Smith, Jaida          2016   States       Frederick              24.73

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Smith, Jaida          2018   States       Frederick              23.91
  2 Blake, Camryn         2015   States       Tuscarora              24.48
  3 Lefevre, Dardlie      2019   States       Tuscarora              24.53
  4 Sobratti, Jada        2019   Gator Invite Frederick              24.69
  5 Higginbottom,Michelle 1995   Regionals    Frederick              24.74*
  6 Primous, Michelle     1997   States       Smithsburg             24.80
  7 Sullivan, Maggie      2014   States       Boonsboro              24.81
  8 McCallum, Rachel      2007   States       Brunswick              24.95
  9 White, Imani          2001   States       Frederick              25.04
 10 Ross, Ashley          2012   Regionals    Liberty                25.06

********************************************************************************
Girls 200 Meter Wheelchair

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Gaeng, Gail           2009   States       Thomas Johnson         36.51

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Gaeng, Gail           2009   States       Thomas Johnson         36.51

********************************************************************************
Girls 400 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Higginbottom,Michelle 1995   States       Frederick              54.95
  2 Higginbottom,Michelle 1997   States       Frederick              55.99
  3 Higginbottom,Michelle 1996   States       Frederick              56.04
  4 Auderset, Ella        2018   Regionals    Urbana                 56.27
  5 Auderset, Ella        2019   CMC          Urbana                 56.35
  6 Auderset, Ella        2019   Regionals    Urbana                 56.36
  7 Lefevre, Dardlie      2018   States       Tuscarora              56.56
  8 Auderset, Ella        2021   Counties     Urbana                 56.66
  9 Auderset, Ella        2018   Counties     Urbana                 56.72
 10 FranklinHuff,Najjiyya 2008   Counties     Thomas Johnson         56.75

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Higginbottom,Michelle 1995   States       Frederick              54.95
  2 Auderset, Ella        2018   Regionals    Urbana                 56.27
  3 Lefevre, Dardlie      2018   States       Tuscarora              56.56
  4 FranklinHuff,Najjiyya 2008   Counties     Thomas Johnson         56.75
  5 Ingram, Jasmine       2007   States       Tuscarora              56.85
  6 Ross, Ashley          2012   Regionals    Liberty                56.92
  7 Ritter, Katie         2009   States       North Hagerstown       57.08
  8 Turoowski, Melissa    2006   States       Linganore              57.08
  9 Sobratti, Jada        2019   States       Frederick              57.17
 10 Zolkiewicz, Allison   2018   States       South Carroll          57.32

********************************************************************************
Girls 400 Meter Wheelchair

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Gaeng, Gail           2009   States       Thomas Johnson       1:10.67

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Gaeng, Gail           2009   States       Thomas Johnson       1:10.67

********************************************************************************
Girls 800 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Auderset, Ella        2018   States       Urbana               2:13.37
  2 Grams, Meggan         2015   States       Boonsboro            2:15.03
  3 Grams, Meggan         2015   Regionals    Boonsboro            2:15.09
  4 Zolkiewicz, Allison   2018   States       South Carroll        2:15.21
  5 Kowalk, Charlotte     2016   Regionals    Oakdale              2:15.81
  6 Ritter, Kristen       1995   States       Linganore            2:15.90
  7 Ritter, Kristen       1996   States       Linganore            2:16.00
  8 Powell, Chelsea       2004   States       Thomas Johnson       2:16.07
  9 Moxley, Mikayla       2021   States       Linganore            2:16.25
 10 Auderset, Ella        2019   Knights Inv  Urbana               2:16.27

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Auderset, Ella        2018   States       Urbana               2:13.37
  2 Grams, Meggan         2015   States       Boonsboro            2:15.03
  3 Zolkiewicz, Allison   2018   States       South Carroll        2:15.21
  4 Kowalk, Charlotte     2016   Regionals    Oakdale              2:15.81
  5 Ritter, Kristen       1995   States       Linganore            2:15.90
  6 Powell, Chelsea       2004   States       Thomas Johnson       2:16.07
  7 Moxley, Mikayla       2021   States       Linganore            2:16.25
  8 Keplinger, Morgan     2009   States       Williamsport         2:17.19
  9 Morningstar, Steph    1992   Regionals    Westminster          2:17.20
 10 Wolfe, Zoe            2014   States       Middletown           2:17.26

********************************************************************************
Girls 1500 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Wright, Haley         2016   Zimmerman    Boonsboro            4:37.89
  2 Grams, Meggan         2014   Zimmerman    Boonsboro            4:39.30
  3 Wright, Haley         2015   Zimmerman    Boonsboro            4:40.38
  4 Morningstar, Steph    1991   Penn Relays  Westminster          4:40.50
  5 Webster, Julien       2017   Zimmerman    Catoctin             4:42.88
  6 Linde, Maura          2009   Zimmerman    Century              4:43.50
  7 Leisher, Katie        2015   Zimmerman    Manchester Valley    4:43.69
  8 Caudle, Brittney      2009   Zimmerman    Middletown           4:43.70
  9 Linde, Maura          2008   Zimmerman    Century              4:43.89
 10 Linde, Maura          2010   Zimmerman    Century              4:44.80

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Wright, Haley         2016   Zimmerman    Boonsboro            4:37.89
  2 Grams, Meggan         2014   Zimmerman    Boonsboro            4:39.30
  3 Morningstar, Steph    1991   Penn Relays  Westminster          4:40.50
  4 Webster, Julien       2017   Zimmerman    Catoctin             4:42.88
  5 Linde, Maura          2009   Zimmerman    Century              4:43.50
  6 Leisher, Katie        2015   Zimmerman    Manchester Valley    4:43.69
  7 Caudle, Brittney      2009   Zimmerman    Middletown           4:43.70
  8 Kowalk, Charlotte     2015   Zimmerman    Oakdale              4:47.99
  9 Goffena, Rubie        2019   Jim Vollmer  Manchester Valley    4:53.14
 10 Oneda, Hannah         2011   Knights      Winters Mill         4:53.81

********************************************************************************
Girls 1600 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Grams, Meggan         2015   States       Boonsboro            4:56.10
  2 Grams, Meggan         2015   Counties     Boonsboro            4:56.25
  3 Grams, Meggan         2014   States       Boonsboro            4:56.94
  4 Grams, Meggan         2015   Regionals    Boonsboro            4:57.02
  5 Grams, Meggan         2014   MVAL         Boonsboro            4:57.34
  6 Hursey, Katie         2007   States       North Carroll        4:57.44
  7 Webster, Julien       2017   States       Catoctin             4:57.79
  8 Wright, Haley         2016   Counties     Boonsboro            4:58.46
  9 Goffena, Rubie        2021   States       Manchester Valley    4:59.63
 10 Linde, Maura          2010   Regionals    Century              4:59.72

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Grams, Meggan         2015   States       Boonsboro            4:56.10
  2 Hursey, Katie         2007   States       North Carroll        4:57.44
  3 Webster, Julien       2017   States       Catoctin             4:57.79
  4 Wright, Haley         2016   Counties     Boonsboro            4:58.46
  5 Goffena, Rubie        2021   States       Manchester Valley    4:59.63
  6 Linde, Maura          2010   Regionals    Century              4:59.72
  7 Bryan, Stephanie      2010   Clash of Tit Thomas Johnson       5:00.65
  8 Caldwell, Reilly      2017   Regionals    Middletown           5:00.88
  9 Ritter, Kristen       1995   States       Linganore            5:01.70
 10 Morningstar, Steph    1992   Counties     Westminster          5:02.10

********************************************************************************
Girls 2000 Meter Steeplechase

Top 10 Performances
===========================================================================
  1 Jarrahi, Norah        2019   Woodward      Tuscarora           7:15.50
  2 Jarman, Sara          2019   Blue Jay Inv  Urbana              7:43.65
  3 Kreiner, Bella        2016   Woodward Rel  Catoctin            7:47.08
  4 Strouse, Brin         2019   Blue Jay Inv  Urbana              7:51.46
  5 Kimbembe, Ryanna      2016   Crimson Tide  Tuscarora           8:08.34
  6 Perella, Lillie       2016   Woodward Rel  Catoctin            8:10.59
  7 Strickland, Emma      2019   Blue Jay Inv  Catoctin            8:12.52
  8 Perella, Lillie       2015   Woodward Rel  Catoctin            8:19.80
  9 Athwal, Kmaljeet      2016   Woodward Rel  Tuscarora           8:30.04
 10 Webster, Julien       2015   Woodward Rel  Catoctin            8:33.78

Top 10 Performers
===========================================================================
  1 Jarrahi, Norah        2019   Woodward      Tuscarora           7:15.50
  2 Jarman, Sara          2019   Blue Jay Inv  Urbana              7:43.65
  3 Kreiner, Bella        2016   Woodward Rel  Catoctin            7:47.08
  4 Strouse, Brin         2019   Blue Jay Inv  Urbana              7:51.46
  5 Kimbembe, Ryanna      2016   Crimson Tide  Tuscarora           8:08.34
  6 Perella, Lillie       2016   Woodward Rel  Catoctin            8:10.59
  7 Strickland, Emma      2019   Blue Jay Inv  Catoctin            8:12.52
  8 Athwal, Kmaljeet      2016   Woodward Rel  Tuscarora           8:30.04
  9 Webster, Julien       2015   Woodward Rel  Catoctin            8:33.78
 10 Greenwald, Elise      2019   Hopkins Inv   Century             8:39.43

********************************************************************************
Girls 3000 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Oneda, Hannah         2012   Penn Relays  Winters Mill        10:01.91
  2 Webster, Julien       2017   Penn Relays  Catoctin            10:02.97
  3 Bryan, Stephanie      2010   Penn Relays  Thomas Johnson      10:05.18
  4 Wright, Haley         2016   Zimmerman    Boonsboro           10:15.18
  5 Wright, Haley         2014   Zimmerman    Boonsboro           10:20.16
  6 Linde, Maura          2010   Zimmerman    Century             10:21.39
  7 Oneda, Hannah         2011   Knights      Winters Mill        10:22.18
  8 Oneda, Hannah         2012   Knights      Winters Mill        10:29.07
  9 Webster, Julien       2016   Zimmerman    Catoctin            10:34.40
 10 Mulhern, Emily        2015   Penn Relays  Urbana              10:38.61

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Oneda, Hannah         2012   Penn Relays  Winters Mill        10:01.91
  2 Webster, Julien       2017   Penn Relays  Catoctin            10:02.97
  3 Bryan, Stephanie      2010   Penn Relays  Thomas Johnson      10:05.18
  4 Wright, Haley         2016   Zimmerman    Boonsboro           10:15.18
  5 Linde, Maura          2010   Zimmerman    Century             10:21.39
  6 Mulhern, Emily        2015   Penn Relays  Urbana              10:38.61
  7 Zielinski, Sarah      2012   Zimmerman    Boonsboro           10:40.41
  8 Buzzell, Randy        1998   Zimmerman    Middletown          10:41.30
  9 Eastwood, Natalie     2013   Zimmerman    Westminster         10:46.28
 10 Bertolette, Megan     2018   Zimmerman    Walkersville        10:51.37

********************************************************************************
Girls 3200 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   States       Catoctin            10:37.35
  2 Grams, Meggan         2015   States       Boonsboro           10:42.54
  3 Oneda, Hannah         2012   Regionals    Winters Mill        10:47.05
  4 Webster, Julien       2017   Counties     Catoctin            10:51.08
  5 Oneda, Hannah         2012   States       Winters Mill        10:52.01
  6 Grams, Meggan         2015   Regionals    Boonsboro           10:53.88
  7 Wright, Haley         2015   States       Boonsboro           10:54.51
  8 Wright, Haley         2015   Regionals    Boonsboro           10:55.73
  9 Grams, Meggan         2014   States       Boonsboro           10:55.95
 10 Bryan, Stephanie      2010   States       Thomas Johnson      10:57.51
 10 Linde, Maura          2008   States       Century             10:57.51

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   States       Catoctin            10:37.35
  2 Grams, Meggan         2015   States       Boonsboro           10:42.54
  3 Oneda, Hannah         2012   Regionals    Winters Mill        10:47.05
  4 Wright, Haley         2015   States       Boonsboro           10:54.51
  5 Bryan, Stephanie      2010   States       Thomas Johnson      10:57.51
  5 Linde, Maura          2008   States       Century             10:57.51
  7 Carberry, Maria       2015   Counties     Urbana              10:59.82
  8 Freed, Natasha        2015   Counties     Thomas Johnson      11:00.47
  9 Caldwell, Reilly      2017   Gator Invite Middletown          11:01.18
 10 Rinehart, Sarah       2014   Dwight Scott Liberty             11:02.50

********************************************************************************
Girls 5000 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Caldwell, Reilly      2017   Seahawk Inv  Middletown          17:50.54
  2 Connolly, Khelsa      2019   Seahawk Inv  Linganore           19:45.90
  3 DiBella, Claire       2014   Seahawk Inv  Oakdale             19:59.78
  4 Edwards, Katherine    2014   Seahawk Inv  Oakdale             20:01.45
  5 McGrath, Erin         2019   Seahawk Inv  Westminster         20:07.86
  6 Stafford, Eleanor     2018   Seahawk Inv  Middletown          20:09.39
  7 McGrath, Erin         2018   Seahawk Inv  Westminster         20:15.10
  8 DiBella, Claire       2013   Seahawk Inv  Oakdale             20:41.91
  9 Narvaez, Diana        2014   Seahawk Inv  Urbana              20:55.34
 10 O'Neill, Kara         2014   Seahawk Inv  Urbana              21:10.33

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Caldwell, Reilly      2017   Seahawk Inv  Middletown          17:50.54
  2 Connolly, Khelsa      2019   Seahawk Inv  Linganore           19:45.90
  3 DiBella, Claire       2014   Seahawk Inv  Oakdale             19:59.78
  4 Edwards, Katherine    2014   Seahawk Inv  Oakdale             20:01.45
  5 McGrath, Erin         2019   Seahawk Inv  Westminster         20:07.86
  6 Stafford, Eleanor     2018   Seahawk Inv  Middletown          20:09.39
  7 Narvaez, Diana        2014   Seahawk Inv  Urbana              20:55.34
  8 O'Neill, Kara         2014   Seahawk Inv  Urbana              21:10.33
  9 Caldwell, Campbell    2019   Seahawk Inv  Middletown          21:27.94
 10 Kilner, Karen         2013   Seahawk Inv  Oakdale             22:18.16

********************************************************************************
Girls 100 Meter Hurdles

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Sullivan, Maggie      2014   States       Boonsboro              14.28
  2 Jackson, Cenarda      2009   States       Thomas Johnson         14.46
  3 Meredith, Hannah      2018   States       Frederick              14.52
  4 Sullivan, Maggie      2014   Regionals    Boonsboro              14.57
  5 Remsberg, Adell       2013   States       Oakdale                14.58
  6 Brightful, Chowan     2009   States       Linganore              14.60
  6 Brightful, Chowan     2009   Counties     Linganore              14.60
  8 Cianfarini, Haley     2014   States       North Carroll          14.64
  9 Mowoe, Mary           2013   Regionals    Tuscarora              14.70
 10 Remsberg, Adell       2013   Regionals    Oakdale                14.72

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Sullivan, Maggie      2014   States       Boonsboro              14.28
  2 Jackson, Cenarda      2009   States       Thomas Johnson         14.46
  3 Meredith, Hannah      2018   States       Frederick              14.52
  4 Remsberg, Adell       2013   States       Oakdale                14.58
  5 Brightful, Chowan     2009   2 Meets      Linganore              14.60
  6 Cianfarini, Haley     2014   States       North Carroll          14.64
  7 Mowoe, Mary           2013   Regionals    Tuscarora              14.70
  8 Whims, Judy           1995   States       Thomas Johnson         14.73
  9 Sowash, Aislinn       2003   CMC          North Carroll          14.74*
 10 Thomas, Diane         1983   States       Frederick              14.84*

********************************************************************************
Girls 300 Meter Hurdles

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Sullivan, Maggie      2014   States       Boonsboro              43.39
  2 Sullivan, Maggie      2014   Regionals    Boonsboro              43.57
  3 Sullivan, Maggie      2014   Counties     Boonsboro              43.64*
  4 Hensley, Sarah        2005   States       Boonsboro              44.07
  5 Freeman, Hayley       2013   States       South Hagerstown       44.08
  6 Kelly, Megan          2012   States       Middletown             44.37
  7 Freeman, Hayley       2013   Counties     South Hagerstown       44.71
  8 Morrell, Lily         2019   Counties     Urbana                 44.75
  9 Kelly, Megan          2013   States       Middletown             44.76
  9 Sullivan, Maggie      2013   Counties     Boonsboro              44.76

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Sullivan, Maggie      2014   States       Boonsboro              43.39
  2 Hensley, Sarah        2005   States       Boonsboro              44.07
  3 Freeman, Hayley       2013   States       South Hagerstown       44.08
  4 Kelly, Megan          2012   States       Middletown             44.37
  5 Morrell, Lily         2019   Counties     Urbana                 44.75
  6 Mowoe, Mary           2012   States       Tuscarora              44.82
  7 Jackson, Cenarda      2009   States       Thomas Johnson         44.99
  8 Claggett, Christan    2019   Counties     Frederick              45.23
  9 Cherbousky, Laura     1985   Counties     North Carroll          45.24*
 10 Stewart, Ayress       2017   Regionals    Frederick              45.29

********************************************************************************
Girls 400 Meter Hurdles

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Graham, Heather       1986   Metric Inv   Westminster          1:07.34*
  2 Mowoe, Mary           2013   Patriot Inv  Tuscarora            1:08.04
  3 Markoff, Natalie      2017   Jim Vollmer  Tuscarora            1:08.09
  4 Graham, Heather       1985   Metric Inv   Westminster          1:08.64*
  5 Meredith, Hannah      2017   Jim Vollmer  Frederick            1:08.74
  6 Clark, Michelle       2011   Patriot Inv  Linganore            1:09.38
  7 Markoff, Natalie      2016   Jim Vollmer  Tuscarora            1:09.78
  8 Flanigan, Brooke      2018   Knights Inv  South Carroll        1:09.86
  9 Markoff, Natalie      2018   Knights Inv  Tuscarora            1:09.94
 10 Johnson, Riley        2019   Knights Inv  Urbana               1:10.01

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Graham, Heather       1986   Metric Inv   Westminster          1:07.34*
  2 Mowoe, Mary           2013   Patriot Inv  Tuscarora            1:08.04
  3 Markoff, Natalie      2017   Jim Vollmer  Tuscarora            1:08.09
  4 Meredith, Hannah      2017   Jim Vollmer  Frederick            1:08.74
  5 Clark Michelle        2011   Patriot Inv  Linganore            1:09.38
  6 Flanigan, Brooke      2018   Knights Inv  South Carroll        1:09.86
  7 Johnson, Riley        2019   Knights Inv  Urbana               1:10.01
  8 Wagner, Beth          2011   Patriot Inv  North Hagerstown     1:10.04
  9 Pryor, Rebecca        2011   Patriot Inv  Thomas Johnson       1:10.52
 10 Guillen, Bethany      2015   Knights Inv  Century              1:11.03

********************************************************************************
Girls 4x100 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Frederick             2016   States                              47.76
  2 Frederick             2018   CMC                                 48.06
  3 Frederick             2010   States                              48.41
  4 Frederick             2018   Regionals                           48.46
  5 Frederick             2017   Penn Relays                         48.46
  6 North Hagerstown      2010   States                              48.47
  7 Frederick             1995   States                              48.51
  8 Frederick             2017   Bulldog Invite                      48.54
  9 South Hagerstown      2013   Regionals                           48.67
 10 Walkersville          2018   States                              48.69

********************************************************************************
Girls 4x200 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 North Hagerstown      2010   States                            1:41.48
  2 Tuscarora             2012   States                            1:41.94
  3 Frederick             2018   CMC                               1:42.84
  4 Tuscarora             2016   States                            1:43.05
  5 Frederick             2016   States                            1:43.13
  6 South Hagerstown      2013   Regionals                         1:43.16
  7 Walkersville          2018   States                            1:43.19
  8 Frederick             2001   States                            1:43.20
  9 Tuscarora             2012   Regionals                         1:43.35
 10 Urbana                2019   States                            1:43.41

********************************************************************************
Girls 4x400 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Urbana                2018   Penn Relays                       3:54.77
  2 Urbana                2019   States                            3:55.02
  3 Thomas Johnson        1998   States                            3:55.24
  4 Thomas Johnson        1998   Regionals                         3:56.50
  5 Linganore             2006   Penn Relays                       3:56.55
  6 Tuscarora             2016   States                            3:57.58
  7 Thomas Johnson        2008   Penn Relays                       3:57.73
  8 Urbana                2017   Penn Relays                       3:58.06
  9 Urbana                2019   Penn Relays                       3:58.34
 10 Tuscarora             2018   Penn Relays                       3:58.83

********************************************************************************
Girls 4x800 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 South Carroll         2017   States                            9:20.22
  2 South Carroll         2018   States                            9:20.44
  3 Urbana                2019   Penn Relays                       9:26.69
  4 Urbana                2016   States                            9:29.69
  5 Urbana                2016   Stan Morgan Invite                9:31.61
  6 Oakdale               2014   States                            9:32.18
  7 Century               2011   Counties                          9:32.63
  8 South Carroll         2013   States                            9:32.70
  9 Boonsboro             2014   States                            9:32.81
 10 Urbana                2019   Trojan Invite                     9:33.37

********************************************************************************
Girls 4x1600 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Westminster           1999   Meade Stampede                   22:14.70
  2 Catoctin              2014   Woodward Relays                  22:40.55
  3 Westminster           1985   Anne Arundel Relays              22:42.50
  4 Urbana                1999   Blue Ridge Relays                23:00.50
  5 Westminster           1998   Meade                            23:07.60
  6 Century               2009   Blue Ridge Relays                23:07.90
  7 Tuscarora             2016   Woodward Relays                  23:08.93
  8 Century               2012   Urbana Relays                    23:09.46
  9 Westminster           1985   Meade Stampede                   23:14.20
 10 Urbana                2012   Urbana Relays                    23:15.85

********************************************************************************
Girls 800 Sprint Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Frederick             2009   Blue Ridge Relays                 1:52.30
  1 Thomas Johnson        1997   Blue Ridge Relays                 1:52.30
  3 Linganore             2009   Blue Ridge Relays                 1:52.70
  4 Smithsburg            2004   Rebel Relays                      1:52.80
  5 Frederick             1994   Blue Ridge Relays                 1:53.20
  6 Tuscarora             2009   Blue Ridge Relays                 1:53.40
  6 Frederick             1995   Blue Ridge Relays                 1:53.40
  8 South Hagerstown      2013   Rebel Relays                      1:52.42
  9 Frederick             2005   Blue Ridge Relays                 1:53.70
 10 Thomas Johnson        1999   Blue Ridge Relays                 1:54.60

********************************************************************************
Girls 1600 Sprint Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Boonsboro             2015   Zimmerman Invite                  4:15.24
  2 Westminster           1985   Towson Relays                     4:20.10
  3 South Carroll         2015   Zimmerman Invite                  4:21.72
  4 Boonsboro             2004   Jim Frasier Relays                4:22.40
  5 Tuscarora             2019   Woodward Relays                   4:23.37
  6 Thomas Johnson        2008   Cougar Relays                     4:24.60
  7 South Carroll         2018   Cougar Relays                     4:25.40
  8 Century               2019   Patriot Invite                    4:25.94
  9 Boonsboro             2017   Patriot Invite                    4:26.34
 10 Century               2010   Jim Frasier Relays                4:26.35

********************************************************************************
Girls Distance Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Tuscarora             2016   Woodward Relays                  12:37.48
  2 Middletown            2000   Penn Relays                      12:44.11
  3 Boonsboro             2015   Knights Invite                   12:44.32
  4 Boonsboro             2014   Patriots Invite                  12:46.60
  5 Thomas Johnson        2011   Patriot Invite                   12:47.13
  6 Urbana                1999   Blue Ridge Relays                12:52.90
  7 Thomas Johnson        2010   Patriot Invite                   12:53.93
  8 Century               2009   Blue Ridge Relays                12:58.00
  9 South Carroll         2018   Gator Invite                     12:58.50
 10 Urbana                2019   Patriot Invite                   13:01.84

********************************************************************************
Girls High Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Melville, Amber       2009   FSK Invite   North Carroll        5-09.00
  1 Messner, Kathy        1997   States       Catoctin             5-09.00
  3 Stultz, Abby          2014   MVAL         Oakdale              5-08.00
  3 Hurd, Erika           2012   Black Knight Manchester Valley    5-08.00
  3 Hurd, Erika           2011   States       Manchester Valley    5-08.00
  3 Hurd, Erika           2011   Counties     Manchester Valley    5-08.00
  3 Melville, Amber       2010   Counties     North Carroll        5-08.00
  3 Hurd, Erika           2010   Counties     Manchester Valley    5-08.00
  3 Melville, Amber       2010   Manc Inv     North Carroll        5-08.00
  3 Melville, Amber       2009   States       North Carroll        5-08.00
  3 Melville, Amber       2009   Regionals    North Carroll        5-08.00
  3 Melville, Amber       2009   MVAL         North Carroll        5-08.00
  3 Messner, Kathy        1998   Zimmerman    Catoctin             5-08.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Melville, Amber       2009   FSK Invite   North Carroll        5-09.00
  1 Messner, Kathy        1997   States       Catoctin             5-09.00
  3 Stultz, Abby          2014   MVAL         Oakdale              5-08.00
  3 Hurd, Erika          10/11   4 Meets      Manchester Valley    5-08.00
  5 Broadwater, Cayla     2008   States       Williamsport         5-07.25
  6 Gallagher, Kathleen   2018   States       Linganore            5-07.00
  6 Cicmanec, Rosie       2018   CMC          Brunswick            5-07.00
  6 Laurel, Isabella      2013   MVAL         South Carroll        5-07.00
  6 Pearman, Belinda      1980   Counties     South Hagerstown     5-07.00
  6 Perry, Brenda         1978   States       Westminster          5-07.00

********************************************************************************
Girls Pole Vault

Top 10 Performances
================================================================================
  1 McNulty, Jackie       2015   Zimmerman    Oakdale             13-04.00
  2 McNulty, Jackie       2015   Regionals    Oakdale             13-00.00
  2 King, Emma            2013   Counties     Oakdale             13-00.00
  4 King, Emma            2012   Don Boyer    Oakdale             12-10.00
  5 King, Emma            2013   Penn Relays  Oakdale             12-09.50
  6 McNulty, Jackie       2014   Don Boyer    Oakdale             12-09.00
  7 McNulty, Jackie       2015   MVAL         Oakdale             12-08.00
  7 King, Emma            2012   MVAL         Oakdale             12-08.00
  9 Graff, Lauren         2002   Penn Relays  Urbana              12-07.25
 10 McNulty, Jackie       2015   Counties     Oakdale             12-06.00
 10 King, Emma            2013   Regionals    Oakdale             12-06.00
 10 King, Emma            2013   Howard Track Oakdale             12-06.00
 10 King, Emma            2013   Zimmerman    Oakdale             12-06.00
 10 King, Emma            2013   Don Boyer    Oakdale             12-06.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 McNulty, Jackie       2015   Zimmerman    Oakdale             13-04.00
  2 King, Emma            2013   Counties     Oakdale             13-00.00
  3 Graff, Lauren         2002   Regionals    Urbana              12-07.25
  4 Robertson, Kelcie     2017   States       Walkersville        11-09.00
  5 Gerhold, Emma         2014   States       Smithsburg          11-07.00
  6 Desclous, Clara       2019   Counties     North Hagerstown    11-03.00
  6 Bohrer, Payton        2019   Counties     Urbana              11-03.00
  8 Smith, Erin           2014   Penn Relays  Middletown          11-01.75
  9 Ramos, Elisa          2021   2 Meets      Thomas Johnson      11-00.00
  9 Howell, Alex          2015   Counties     Westminster         11-00.00
  9 Jerwick, Jonelle      2011   2 Meets      Smithsburg          11-00.00

********************************************************************************
Girls Long Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Chittchang, Pun       1999   States       South Carroll       20-01.50
  2 Williams, Valerie     1996   States       Frederick           19-10.50 Wind Aided
  3 Messner, Kathy        1998   Zimmerman    Catoctin            19-06.00
  4 Williams, Valerie     1997   CMC          Frederick           19-05.00
  5 Messner, Kathy        1997   Counties     Middletown          19-04.25
  6 Chittchang, Pun       1999   Counties     South Carroll       19-04.00
  6 Chittchang, Pun       1999   CMC          South Carroll       19-04.00
  6 Chittchang, Pun       1999   West Inv     South Carroll       19-04.00
  8 Chittchang, Pun       1998   Zimmerman    South Carroll       19-00.00
  8 Williams, Valerie     1996   Regionals    Frederick           19-00.00
  8 Williams, Valerie     1997   States       Frederick           19-00.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Chittchang, Pun       1999   States       South Carroll       20-01.50
  2 Williams, Valerie     1996   States       Frederick           19-10.50 Wind Aided
  3 Messner, Kathy        1998   Zimmerman    Catoctin            19-06.00
  4 Smith, Jaida          2016   States       Frederick           18-10.25
  5 Clarke, Krystal       2012   States       Tuscarora           18-10.00
  6 Franklin-Huff,Najjiyya2008   States       Thomas Johnson      18-07.00
  7 Lefevre, Lefevre      2019   Regionals    Tuscarora           18-06.50
  8 Jackson, Larryl       2014   States       North Hagerstown    18-04.50
  9 McNulty, Jackie       2015   Counties     Oakdale             18-02.50
 10 White, Imani          2002   States       Frederick           17-11.75

********************************************************************************
Girls Triple Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Williams, Valerie     1997   States       Frederick           42-08.50 Wind Aided
  2 Williams, Valerie     1996   States       Frederick           42-05.75
  3 Williams, Valerie     1996   CMC          Frederick           40-06.00
  4 Williams, Valerie     1997   CMC          Frederick           40-04.00
  5 Chittchang, Pun       1999   States       South Carroll       40-01.00
  6 Chittchang, Pun       1999   West Inv     South Carroll       39-11.25
  7 Chittchang, Pun       1999   Counties     South Carroll       39-09.50
  8 Williams, Valerie     1995   West Inv     Frederick           39-08.75
  9 McNulty, Jackie       2014   Regionals    Oakdale             39-03.75
 10 Williams, Valerie     1996   Westminster  Frederick           39-02.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Williams, Valerie     1997   States       Frederick           42-08.50 Wind Aided
  2 Chittchang, Pun       1999   States       South Carroll       40-01.00
  3 McNulty, Jackie       2014   Regionals    Oakdale             39-03.75
  4 Messner, Kathy        1996   States       Catoctin            38-02.50
  5 Hunt, Zoe             1993   States       Smithsburg          38-00.50
  6 Stone, Hannah         2011   States       Catoctin            37-08.25
  7 Stultz, Abby          2015   Zimmerman    Oakdale             37-07.75
  8 Scott                 1987   States       Frederick           37-06.00
  8 Glover, Jean          1986   States       Westminster         37-06.00
 10 Fisher, Kiondra       2006   Counties     Frederick           37-04.75

********************************************************************************
Girls Shot Put

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Vannoy, Emily         2008   States       Thomas Johnson      48-07.75
  2 Vannoy, Emily         2008   Penn Relays  Thomas Johnson      48-04.00
  3 Vannoy, Emily         2008   Counties     Thomas Johnson      47-05.50
  4 Vannoy, Emily         2007   States       Thomas Johnson      46-00.00
  5 Vannoy, Emily         2008   Viking Inv   Thomas Johnson      45-08.75
  6 Ani, Danika           2015   Regionals    Francis Scott Key   45-07.75
  7 Vannoy, Emily         2009   Pikesville   Thomas Johnson      45-06.50
  8 Vannoy, Emily         2008   Regionals    Thomas Johnson      45-06.00
  8 Vannoy, Emily         2008   Zimmerman    Thomas Johnson      45-06.00
 10 Vannoy, Emily         2009   Regionals    Thomas Johnson      45-05.50

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Vannoy, Emily         2008   States       Thomas Johnson      48-07.75
  2 Ani, Danika           2015   Regionals    Francis Scott Key   45-07.75
  3 Dorsey, Shirl         1985   AA Relays    Westminster         44-03.50
  4 Ovejera, Tamara       2013   Zimmerman    Thomas Johnson      43-09.75
  5 Shirk, Paige          2009   Regionals    Clear Spring        43-08.50
  6 Sipe, Delia           2017   States       Urbana              43-00.50
  7 Reeser, Dana          2006   Counties     Century             42-11.00
  8 Verdeyen, Meagan      1998   Counties     North Hagerstown    42-10.00
  9 Adams, Kiara          2000   CMC          Westminster         42-01.00
 10 Tolbard, Paige        2018   Knights Inv  Frederick           41-08.50

********************************************************************************
Girls Discus Throw

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Dorsey, Shirl         1986   States       Westminster           147-09.00
  2 Ovejera, Tamara       2012   Regionals    Thomas Johnson        144-01.00
  3 Ovejera, Tamara       2012   States       Thomas Johnson        143-04.00
  4 Ovejera, Tamara       2012   Penn Relays  Thomas Johnson        142-10.00
  5 Ovejera, Tamara       2013   States       Thomas Johnson        142-07.00
  6 Dorsey, Shirl         1986   Regionals    Westminster           142-00.00
  7 Ovejera, Tamara       2012   Counties     Thomas Johnson        140-02.00
  8 Ovejera, Tamara       2012   Zimmerman    Thomas Johnson        139-11.00
  9 Dorsey, Shirl         1986   Meade Stamp  Westminster           139-05.00
 10 Sipe, Delia           2017   States       Urbana                138-11.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Dorsey, Shirl         1986   States       Westminster           147-09.00
  2 Ovejera, Tamara       2012   Regionals    Thomas Johnson        144-01.00
  3 Sipe, Delia           2017   States       Urbana                138-11.00
  4 Vannoy, Emily         2009   States       Thomas Johnson        138-03.00
  5 Verdeyen, Meagan      1999   States       North Hagerstown      134-00.00
  6 Lucas, Tierra         2002   States       Thomas Johnson        133-04.00
  7 Bussard, Paige        2015   Dwight Scott Middletown            127-04.00
  8 Wolf, Leah            2015   Counties     Liberty               127-00.00
  9 Knable, Tara          2004   MVAL         Smithsburg            126-11.00
 10 Shirk, Paige          2010   States       Clear Spring          126-06.00

********************************************************************************
Boys 100 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Winters, Anthony      2011   Counties     North Hagerstown       10.67
  2 Garner, Michael       2000   CMC          Thomas Johnson         10.74*
  2 Steele                1988   States       Thomas Johnson         10.74*
  4 Stanton, Jalen        2019   States       Century                10.78
  5 Hasan, Jarell         2007   States       North Hagerstown       10.79
  6 Garner, Michael       2000   States       Thomas Johnson         10.80
  7 Stanton, Jalen        2019   Regionals    Century                10.81
  8 Brown, Chad           2007   States       Smithsburg             10.82
  9 Johnson, Tio          2013   MVAL         Tuscarora              10.83
  9 Winters, Anthony      2010   Regionals    North Hagerstown       10.83

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Winters, Anthony      2011   Counties     North Hagerstown       10.67
  2 Garner, Michael       2000   CMC          Thomas Johnson         10.74*
  2 Steele                1988   States       Thomas Johnson         10.74*
  4 Stanton, Jalen        2019   States       Century                10.78
  5 Hasan, Jarell         2007   States       North Hagerstown       10.79
  6 Brown, Chad           2007   States       Smithsburg             10.82
  7 Johnson, Tio          2013   MVAL         Tuscarora              10.83
  8 Depadua, Jose         2011   Counties     Walkersville           10.84
  8 Cooper, John          2003   Regionals    Urbana                 10.84*
 10 Addison, Jordan       2019   Regionals    Tuscarora              10.85
 10 Schleupner            1987   States       Walkersville           10.85

********************************************************************************
Boys 100 Meter Wheelchair

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Reighlter, Robbie     2014   States       North Carroll          25.78
  2 Reighlter, Robbie     2016   States       North Carroll          27.40
  3 Reighlter, Robbie     2015   MVAL         North Carroll          27.62
  4 Reighlter, Robbie     2016   Regionals    North Carroll          28.49
  5 Reighlter, Robbie     2015   Knights Inv  North Carroll          29.15
  6 Reighlter, Robbie     2014   Regionals    North Carroll          29.30
  7 Reighlter, Robbie     2016   Counties     North Carroll          31.10
  8 Reighlter, Robbie     2015   Counties     North Carroll          31.23
  9 Reighlter, Robbie     2015   Regionals    North Carroll          31.76
 10 Reighlter, Robbie     2014   Counties     North Carroll          33.58

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Reighlter, Robbie     2014   States       North Carroll          25.78

********************************************************************************
Boys 200 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Patterson, Deven      2011   Counties     Catoctin               21.60
  2 Stanton, Jalen        2019   Counties     Century                21.66
  3 Hasan, Jarell         2007   States       North Hagerstown       21.70
  4 Cooper, Jon           2004   States       Urbana                 21.76
  5 Stanton, Jalen        2018   States       Century                21.80
  6 Johnson, Troy         2017   Gator Invite Westminster            21.82
  7 Steele                1988   States       Thomas Johnson         21.84*
  8 Stanton, Jalen        2018   Regionals    Century                21.85
  9 Clarke, Dominic       2009   Counties     Tuscarora              21.91
 10 West, Mike            1989   States       Smithsburg             21.94*

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Patterson, Deven      2011   Counties     Catoctin               21.60
  2 Stanton, Jalen        2019   Counties     Century                21.66
  3 Hasan, Jarell         2007   States       North Hagerstown       21.70
  4 Cooper, Jon           2004   States       Urbana                 21.76
  5 Johnson, Troy         2017   Gator Invite Westminster            21.82
  6 Steele                1988   States       Thomas Johnson         21.84*
  7 Clarke, Dominic       2009   Counties     Tuscarora              21.91
  8 West, Mike            1989   States       Smitshburg             21.94*
  9 Garner, Michael       2000   States       Thomas Johnson         21.96
 10 Connell, Issa         2008   States       North Carroll          21.98

********************************************************************************
Boys 200 Meter Wheelchair

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Reighlter, Robbie     2014   States       North Carroll          50.55
  2 Reighlter, Robbie     2014   Regionals    North Carroll          50.57
  3 Reighlter, Robbie     2015   MVAL         North Carroll          51.20
  4 Reighlter, Robbie     2014   Counties     North Carroll          56.35
  5 Reighlter, Robbie     2015   Knights Inv  North Carroll          56.85
  6 Reighlter, Robbie     2015   States       North Carroll          57.49
  7 Reighlter, Robbie     2015   Regionals    North Carroll          59.75
  8 Reighlter, Robbie     2016   Counties     North Carroll        1:00.63
  9 Reighlter, Robbie     2016   Regionals    North Carroll        1:04.66
 10 Reighlter, Robbie     2014   MVAL         North Carroll        1:11.73

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Reighlter, Robbie     2014   States       North Carroll          50.55

********************************************************************************
Boys 400 Meter Dash

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Patterson, Deven      2011   States       Catoctin               48.01
  2 Richmond, Dominique   2001   Regionals    South Hagerstown       48.24*
  2 Freeman, Dwayne       1988   States       South Hagerstown       48.24*
  4 Clarke, Dominic       2009   Regionals    Tuscarora              48.25
  5 Johnson, Troy         2017   Regionals    Westminster            48.28
  6 Richmond, Dominique   2001   States       South Hagerstown       48.49
  7 Patterson, Deven      2010   States       Catoctin               48.51
  8 Johnson, Troy         2017   Gator Invite Westminster            48.67
  9 Fernekees, Sam        2012   Regionals    Westminster            48.71
 10 Clarke, Dominic       2009   Pikesville   Tuscarora              48.73

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Patterson, Deven      2011   States       Catoctin               48.01
  2 Richmond, Dominique   2001   Regionals    South Hagerstown       48.24*
  2 Freeman, Dwayne       1988   States       South Hagerstown       48.24*
  4 Clarke, Dominic       2009   Regionals    Tuscarora              48.25
  5 Johnson, Troy         2017   Regionals    Westminster            48.28
  6 Fernekees, Sam        2012   Regionals    Westminster            48.71
  7 Smith, Matt           2012   States       North Carroll          48.76
  8 Raver, Ben            2010   States       North Carroll          48.85
  9 O'Connell, Jesse      2000   CMC          Westminster            48.94*
 10 Gussio, Coby          2010   States       Boonsboro              48.95

********************************************************************************
Boys 400 Meter Wheelchair

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Reighlter, Robbie     2015   MVAL         North Carroll        1:42.98
  2 Reighlter, Robbie     2015   Counties     North Carroll        1:55.64
  3 Reighlter, Robbie     2016   Counties     North Carroll        2:03.45

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Reighlter, Robbie     2015   MVAL         North Carroll        1:42.98

********************************************************************************
Boys 800 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Lombardo, Alex        2021   States       Thomas Johnson       1:52.48
  2 Lund, Kyle            2019   Scorpion     Oakdale              1:53.13
  3 McDermott, Riley      2017   Knights Inv  Middletown           1:53.33
  4 O'Connell, Jesse      2000   States       Westminster          1:53.71
  5 McDermott, Riley      2017   States       Middletown           1:53.80
  6 McDermott, Riley      2018   Regionals    Middletown           1:54.25
  7 Lund, Kyle            2019   Northern Va  Oakdale              1:54.26
  8 Neal, Aiden           2021   States       Manchester Valley    1:54.30
  8 Lund, Kyle            2019   States       Oakdale              1:54.30
 10 McDermott, Riley      2018   CMC          Middletown           1:54.36

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Lombardo, Alex        2021   States       Thomas Johnson       1:52.48
  2 Lund, Kyle            2019   Scorpion     Oakdale              1:53.13
  3 McDermott, Riley      2017   Knights Inv  Middletown           1:53.33
  4 O'Connell, Jesse      2000   States       Westminster          1:53.71
  5 Neal, Aiden           2021   Regionals    Manchester Valley    1:54.38
  6 Kuehne, Kurt          2004   Regionals    Urbana               1:54.40
  7 Wilson, Kody          2011   States       North Carroll        1:54.63
  8 Rabush, Mark          1984   States       Westminster          1:55.10
  9 Chapin, Steve         1981   Regionals    Westminster          1:55.30
 10 Warren, Mike          1986   States       North Carroll        1:55.50

********************************************************************************
Boys 1500 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Schulz, Karsten       1978   Metric Inv   Westminster          3:51.50
  2 Huang, Nick           2009   Zimmerman    Urbana               4:00.72
  3 Schulz, Karsten       1977   Metric Inv   Westminster          4:01.00
  4 O'Connell, Jesse      2000   Terror Clas  Westminster          4:01.90
  5 Spangler, Ryan        2011   Knights      Winters Mill         4:03.35
  6 Huang, Nick           2008   Zimmerman    Urbana               4:04.79
  7 Miller, Jimmy         2010   Zimmerman    Urbana               4:05.12
  8 Dorsey, David         2013   Zimmerman    Catoctin             4:05.33
  9 Gilmore, Mark         1986   Metric Inv   Westminster          4:05.50
 10 Kartalia, Steve       1983   Metric Inv   Westminster          4:05.60

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Schulz, Karsten       1978   Metric Inv   Westminster          3:51.50
  2 Huang, Nick           2009   Zimmerman    Urbana               4:00.72
  3 O'Connell, Jesse      2000   Terror Clas  Westminster          4:01.90
  4 Spangler, Ryan        2011   Knights      Winters Mill         4:03.35
  5 Miller, Jimmy         2010   Zimmerman    Urbana               4:05.12
  6 Dorsey, David         2013   Zimmerman    Catoctin             4:05.33
  7 Gilmore, Mark         1986   Metric Inv   Westminster          4:05.50
  8 Kartalia, Steve       1983   Metric Inv   Westminster          4:05.60
  9 Mead, John            2013   Zimmerman    Century              4:06.44
 10 Lund, Kyle            2018   Zimmerman    Oakdale              4:07.95

********************************************************************************
Boys 1600 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Neal, Aiden           2021   States       Manchester Valley    4:09.51
  2 Schulz, Karsten       1978   States       Westminster          4:09.70
  3 Neal, Aiden           2021   Regionals    Manchester Valley    4:10.38
  4 Neal, Aiden           2021   Sectionals   Manchester Valley    4:15.64
  5 Schulz, Karsten       1978   Blue Ridge   Westminster          4:16.30
  6 Spangler, Ryan        2011   States       Winters Mill         4:16.43
  7 Lund, Kyle            2019   Scorpion     Oakale               4:16.54
  8 Lund, Kyle            2019   Raleigh Rela Oakdale              4:17.23#
  9 Hardy, Evan           2012   States       Williamsport         4:17.82
 10 Keith, Stephen        2011   States       Thomas Johnson       4:18.44

Top 10 Performers
=================================================================================
  1 Neal, Aiden           2021   States       Manchester Valley    4:09.51
  2 Schulz, Karsten       1978   States       Westminster          4:09.70
  3 Spangler, Ryan        2011   States       Winters Mill         4:16.43
  4 Lund, Kyle            2019   Scorpion     Oakdale              4:16.54
  5 Hardy, Evan           2012   States       Williamsport         4:17.82
  6 Keith, Stephen        2011   States       Thomas Johnson       4:18.44
  7 Scuffins, Jeff        1980   Tri State    North Hagerstown     4:18.80
  8 Huang, Nick           2009   States       Urbana               4:18.89
  9 O'Connell, Jesse      2000   States       Westminster          4:19.58
 10 Day, Shawn            1999   States       Thomas Johnson       4:19.71

# Mile Converted to 1600

********************************************************************************
Boys 2000 Meter Steeplechase

Top 10 Performances
===========================================================================
  1 Duboyce, Patrick      2012   Woodward     Linganore            6:18.61
  2 Duboyce, Patrick      2013   Woodward     Linganore            6:19.38
  3 Prather, Gavin        2016   Crimson Tide Tuscarora            6:37.92
  4 Fenton, Zachary       2019   Hopkins Inv  Century              6:38.51
  5 Hebert, Hayden        2019   Hopkins Inv  Century              6:40.65
  6 Jones, Logan          2012   Coppin State Tuscarora            6:47.08
  7 Gascho, Zach          2015   Woodward     Catoctin             6:48.82
  8 Duboyce, Patrick      2010   Woodward     Linganore            6:50.09
  9 Ferguson, Charlie     2019   Woodward     Westminster          6:52.40
 10 Aker, Tomas           2016   Crimson Tide Tuscarora            6:53.47

Top 10 Performers
===========================================================================
  1 Duboyce, Patrick      2012   Woodward     Linganore            6:18.61
  2 Prather, Gavin        2016   Crimson Tide Tuscarora            6:37.92
  3 Fenton, Zachary       2019   Hopkins Inv  Century              6:38.51
  4 Hebert, Hayden        2019   Hopkins Inv  Century              6:40.65
  5 Jones, Logan          2012   Coppin State Tuscarora            6:47.08
  6 Gascho, Zach          2015   Woodward     Catoctin             6:48.82
  7 Ferguson, Charlie     2019   Woodward     Westminster          6:52.40
  8 Aker, Tomas           2016   Crimson Tide Tuscarora            6:53.47
  9 Slotwinski, Paul      2016   Woodward     Catoctin             7:01.25
 10 Vandercruyssen, Pat   2015   Woodard      Catoctin             7:10.42

********************************************************************************
Boys 3000 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Weisgerber, Dave      1977   Metric Inv   Westminster          8:45.00
  2 Hardy, Evan           2012   Zimmerman    Williamsport         8:52.38
  3 Miller, Jimmy         2010   Zimmerman    Urbana               8:54.49
  4 Marquardt, Fred       1977   Metric Inv   Westminster          8:56.00
  5 Carvalho, Weston      2012   Knights      Winters Mill         8:57.93
  6 Hopkins, Zach         2012   Knights      Winters Mill         8:58.41
  7 Hardy, Evan           2011   Zimmerman    Williamsport         8:59.34
  8 Schmidt, Henry        2019   Zimmerman    Boonsboro            9:02.95
  9 Kartalia, Steve       1982   East Coast   Westminster          9:03.00
 10 Gilmore, Mark         1986   West Inv     Westminster          9:03.80

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Weisgerber, Dave      1977   Metric Inv   Westminster          8:45.00
  2 Hardy, Evan           2012   Zimmerman    Williamsport         8:52.38
  3 Miller, Jimmy         2010   Zimmerman    Urbana               8:54.49
  4 Marquardt, Fred       1977   Metric Inv   Westminster          8:56.00
  5 Carvalho, Weston      2012   Knights      Winters Mill         8:57.93
  6 Hopkins, Zach         2012   Knights      Winters Mill         8:58.41
  7 Schmidt, Henry        2019   Zimmerman    Boonsboro            9:02.95
  8 Kartalia, Steve       1982   East Coast   Westminster          9:03.00
  9 Gilmore, Mark         1986   West Inv     Westminster          9:03.80
 10 Omar, Hassan          2012   Zimmerman    Thomas Johnson       9:04.06

********************************************************************************
Boys 3200 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Omar, Hassan          2012   States       Thomas Johnson       9:19.72
  2 Hardy, Evan           2012   States       Williamsport         9:22.15
  3 Kartalia, Steve       1983   Regionals    Westminster          9:23.20
  4 Wilson, David         2010   Dwight Scott Smithsburg           9:23.64
  5 Dorsey, David         2013   Dwight Scott Catoctin             9:24.49
  6 Duboyce, Patrick      2012   States       Linganore            9:24.54
  7 Scuffins              1980   Tri State    North Hagerstown     9:25.00
  8 Santucci, Jason       1999   States       Westminster          9:25.06
  9 Wilson, David         2010   States       Smithsburg           9:25.14
 10 DuBoyce, Patrick      2013   States       Linganore            9:25.97

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Omar, Hassan          2012   States       Thomas Johnson       9:19.72
  2 Hardy, Evan           2012   States       Williamsport         9:22.15
  3 Kartalia, Steve       1983   Regionals    Westminster          9:23.20
  4 Wilson, David         2010   Dwight Scott Smithsburg           9:23.64
  5 Dorsey, David         2013   Dwight Scott Catoctin             9:24.49
  6 Duboyce, Patrick      2012   States       Linganore            9:24.54
  7 Scuffins              1980   Tri State    North Hagerstown     9:25.00
  8 Santucci, Jason       1999   States       Westminster          9:25.06
  9 Schulz, Karsten       1978   Districts    Westminster          9:26.00
 10 Merritt, Will         2017   States       Smithsburg           9:26.48

********************************************************************************
Boys 5000 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Schulz, Karsten       1978   Metric Inv   Westminster         15:27.74
  2 Belmaggio, Michael    2019   Seahawk Inv  Linganore           15:28.01
  3 Kartalia, Steve       1983   Metric Inv   Westminster         15:37.54
  4 Santucci, Jason       1999   Meade        Westminster         15:50.40
  5 Kartalia, Steve       1983   West Inv     Westminster         15:58.24
  6 Ferguson, Charlie     2019   Seahawk Inv  Westminster         16:00.37
  7 Straits, Brennan      2018   Seahawk Inv  Middletown          16:12.68
  8 Griffin, Noah         2018   Seahawk Inv  Westminster         16:31.68
  9 Ferguson, Charlie     2018   Seahawk Inv  Westmintser         16:36.60
 10 Pool, Kevin           1999   Meade        Westminster         16:37.80

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Schulz, Karsten       1978   Metric Inv   Westminster         15:27.74
  2 Belmaggio, Michael    2019   Seahawk Inv  Linganore           15:28.01
  3 Kartalia, Steve       1983   Metric Inv   Westminster         15:37.54
  4 Santucci, Jason       1999   Meade        Westminster         15:50.40
  5 Ferguson, Charlie     2019   Seahawk Inv  Westminster         16:00.37
  6 Straits, Brennan      2018   Seahawk Inv  Middletown          16:12.68
  7 Griffin, Noah         2018   Seahawk Inv  Westminster         16:31.68
  8 Pool, Kevin           1999   Meade        Westminster         16:37.80
  9 Gilmore, Mark         1985   West Inv     Westminster         16:45.24
 10 Long, Kelly           1978   Metric Inv   Westminster         16:57.00

********************************************************************************
Boys 110 Meter Hurdles

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Turay, Andre          2018   Counties     South Hagerstown       13.95
  2 Turay, Andre          2018   States       South Hagerstown       13.97
  2 Turay, Andre          2018   Regionals    South Hagerstown       13.97
  4 Turay, Andre          2018   CMC          South Hagerstown       14.00
  4 Turay, Andre          2018   Bullis Inv   South Hagerstown       14.00
  6 Turay, Andre          2018   Scr Eagles   South Hagerstown       14.05
  7 Woodyard, Marquis     2010   States       Thomas Johnson         14.07
  8 Stanton, Jalen        2019   Counties     Century                14.10
  9 Stanton, Jalen        2019   States       Century                14.14
  9 Jones, Chris          2005   Regionals    Century                14.14*

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Turay, Andre          2018   Counties     South Hagerstown       13.95
  2 Woodyard, Marquis     2010   States       Thomas Johnson         14.07
  3 Stanton, Jalen        2019   Counties     Century                14.10
  4 Jones, Chris          2005   Regionals    Century                14.14*
  5 Jones, Randall        1997   States       Thomas Johnson         14.15 Wind Aided
  6 Randall, Dwayne       2011   Counties     Linganore              14.19
  7 Dorsey, Jeremy        2011   Counties     Linganore              14.23
  8 Woods, Julian         2013   States       Century                14.27
  9 Walker, Justin        2014   States       Frederick              14.31

********************************************************************************
Boys 300 Meter Hurdles

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Woods, Julian         2013   MVAL         Century                37.45
  2 Woods, Julian         2013   Pikesville   Century                37.51
  3 Woods, Julian         2013   Regionals    Century                37.53
  4 Woodyard, Marquis     2009   Counties     Thomas Johnson         37.63
  5 Turay, Andre          2018   Regionals    South Hagerstown       37.72
  6 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick              37.94
  7 Woodyard, Marquis     2010   Counties     Thomas Johnson         37.95
  8 Turay, Andre          2018   CMC          South Hagerstown       38.06
  9 Cruz, Javar           2010   States       Frederick              38.16
 10 Turay, Andre          2018   Counties     South Hagerstown       38.28

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Woods, Julian         2013   MVAL         Century                37.45
  2 Woodyard, Marquis     2009   Counties     Thomas Johnson         37.63
  3 Turay, Andre          2018   Regionals    South Hagerstown       37.72
  4 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick              37.94
  5 Cruz, Javar           2010   States       Frederick              38.16
  6 Starrs, Patrick       2017   Regionals    Oakdale                38.53
  7 Beisser, Adam         2015   Counties     Linganore              38.62
  8 Burrus, Sean          2017   Regionals    Thomas Johnson         38.70
  9 Newman, Richard       2011   States       Thomas Johnson         38.79
 10 Martin, Derek         2006   MVAL         Smithsburg             38.84*
 10 Craig, Jared          2000   States       Westminster            38.84

********************************************************************************
Boys 400 Meter Hurdles

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Woods, Julian         2013   Penn Relays  Century                52.45
  2 Woods, Julian         2013   Patriot Inv  Century                54.00
  3 Woodyard, Marquis     2010   Penn Relays  Thomas Johnson         54.78
  4 Cruz, Javar           2010   Patriot Inv  Frederick              55.96
  5 Fitgerald, Tommy      2001   Penn Relays  Thomas Johnson         56.27
  6 Foster, Marcus        2013   Patriot Inv  Tuscarora              56.42
  7 Johnson, Cheyenne     2017   Jim Vollmer  Thomas Johnson         56.58
  8 Williams, Russell     1979   Metric Inv   South Carroll          57.04*
  9 Morrison, Dennis      1985   Metric Inv   Westminster            57.34*
 10 Newman, Richard       2011   Patriot Inv  Thomas Johnson         57.51

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Woods, Julian         2013   Penn Relays  Century                52.45
  2 Woodyard, Marquis     2010   Penn Relays  Thomas Johnson         54.78
  3 Cruz, Javar           2010   Patriot Inv  Frederick              55.96
  4 Fitgerald, Tommy      2001   Penn Relays  Thomas Johnson         56.27
  5 Foster, Marcus        2013   Patriot Inv  Tuscarora              56.42
  6 Johnson, Cheyenne     2017   Jim Vollmer  Thomas Johnson         56.58
  7 Williams, Russell     1979   Metric Inv   South Carroll          57.04*
  8 Morrison, Dennis      1985   Metric Inv   Westminster            57.34*
  9 Newman, Richard       2011   Patriot Inv  Thomas Johnson         57.51
 10 Wolcott, Noah         2015   Knights Inv  Century                58.05

********************************************************************************
Boys 4x100 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Linganore             2011   States                              42.69
  2 Linganore             2012   States                              42.72
  3 Linganore             2012   Regionals                           42.76
  4 Linganore             2012   MVAL                                42.83
  5 South Hagerstown      2018   Regionals                           42.87
  6 Thomas Johnson        2011   Counties                            42.88
  7 South Hagerstown      2018   States                              42.91
  7 Century               2017   States                              42.91
  9 Tuscarora             2019   Scorpion                            42.93
 10 Linganore             2012   Woodward Relays                     42.97

********************************************************************************
Boys 4x200 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Tuscarora             2009   States                            1:27.83
  2 Thomas Johnson        2010   States                            1:28.09
  3 North Hagerstown      2019   States                            1:28.75
  4 Westminster           2018   States                            1:28.76
  5 Century               2017   States                            1:28.98
  6 South Hagerstown      2012   States                            1:29.04
  7 Oakdale               2019   Regionals                         1:29.15
  8 South Hagerstown      2012   Regionals                         1:29.17
  9 Thomas Johnson        2011   States                            1:29.22
 10 Thomas Johnson        2011   Counties                          1:29.30

********************************************************************************
Boys 4x400 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Oakdale               2017   Penn Relays                       3:20.36
  2 Oakdale               2017   States                            3:20.47
  3 Oakdale               2016   States                            3:20.51
  4 Thomas Johnson        2010   Penn Relays                       3:20.80
  5 Thomas Johnson        2017   Regionals                         3:21.00
  6 Oakdale               2017   Regionals                         3:21.06
  7 Thomas Johnson        2017   States                            3:21.26
  8 South Carroll         1980   States                            3:22.20
  9 Linganore             2017   States                            3:22.33
  9 Oakdale               2017   Counties                          3:22.33

********************************************************************************
Boys 4x800 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Oakdale               2017   Penn Relays                       7:50.69
  2 Oakdale               2017   States                            7:53.53
  3 Westminster           1986   States                            7:53.90
  4 Urbana                2016   Stan Morgan Invite                7:56.31
  5 Oakdale               2019   States                            7:57.01
  6 Westminster           2000   States                            7:57.19
  7 Oakdale               2019   Regionals                         7:57.39
  8 Westminster           1986   Reginals                          7:57.80
  9 Williamsport          2004   Penn Relays                       7:58.15
 10 Oakdale               2019   Northern VA Invite                7:58.18

********************************************************************************
Boys 4x1600 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Westminster           1982   Towson Relays                    18:26.90
  2 Westminster           1985   Towson Relays                    18:35.90
  3 Westminster           1983   Towson Relays                    18:40.50
  4 Urbana                2006   Lancer Relays                    18:45.10
  5 Linganore             2011   Woodward Relays                  18:54.19
  6 Linganore             2010   Woodward Relays                  18:54.55
  7 Francis Scott Key     2007   Blue Ridge Relays                18:55.00
  8 Thomas Johnson        1997   Blue Ridge Relays                18:55.20
  9 Catoctin              2013   Woodward Relays                  18:55.66
 10 Catoctin              2015   Woodward Relays                  18:56.57

********************************************************************************
Boys 800 Sprint Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Francis Scott Key     2011   Blue Ridge Relays                 1:35.80
  2 Francis Scott Key     2011   Eagle Relays                      1:36.40
  3 Brunswick             2012   Rebel Relays                      1:36.79
  4 Francis Scott Key     2012   Eagle Relays                      1:36.92
  5 South Hagerstown      2012   Rebel Relays                      1:36.93
  6 Francis Scott Key     2012   Blue Ridge Relays                 1:37.00
  7 Winters Mill          2012   Eagle Relays                      1:37.25
  8 South Hagerstown      2019   Rebel Relays                      1:37.43
  9 Westminster           1997   Blue Ridge Relays                 1:37.50
 10 Westminster           2016   Falcon Relays                     1:37.51

********************************************************************************
Boys 1600 Sprint Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Oakdale               2015   Zimmerman Invite                  3:33.72
  2 Walkersville          2015   Zimmerman Invite                  3:35.48
  3 Westminster           1989   Glen Smith Relays                 3:35.70
  4 Westminster           1984   Towson Relays                     3:36.10
  4 Westminster           1989   Gilman Relays                     3:36.10
  6 Oakdale               2017   Urbana Relays                     3:36.51
  7 Middletown            2018   Patriot Invite                    3:38.20
  7 Linganore             2013   Cougar Relays                     3:38.20
  9 Oakdale               2018   Urbana Relays                     3:41.49
 10 Westminster           1995   Meade Stampede                    3:41.60

********************************************************************************
Boys Distance Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Linganore             2012   Woodward Relays                  10:26.21
  2 Oakdale               2019   Northern Va Invite               10:29.36
  3 Westminster           1985   Towson Relays                    10:29.50
  4 Oakdale               2019   Penn Relays                      10:31.55
  5 Tuscarora             2016   Woodward Relays                  10:37.93
  6 Century               2013   Patriot Invite                   10:40.07
  7 Westminster           1999   Blue Ridge Relays                10:41.90
  8 Catoctin              2014   Woodward Relays                  10:42.32
  9 Catoctin              2014   Patriot Invite                   10:44.11
 10 Oakdale               2018   Patriot Invite                   10:44.99

********************************************************************************
Boys High Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Hill, Jon             2008   States       Walkersville         7-00.25
  2 Smith, Bob            1980   Regionals    Westminster          6-10.50
  3 Hill, Jon             2008   Regionals    Walkersville         6-10.00
  3 Hill, Jon             2008   MVAL         Walkersville         6-10.00
  3 McCormick, Greg       1999   States       Middletown           6-10.00
  3 Smith, Bob            1978   Districts    Westminster          6-10.00
  7 Smith, Bob            1980   Counties     Westminster          6-09.50
  7 Smith, Bob            1979   Metric Inv   Westminster          6-09.50
  9 Smith, Bob            1979   States       Westminster          6-09.00
 10 Smith, Bob            1979   Counties     Westminster          6-08.25

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Hill, Jon             2008   States       Walkersville         7-00.25
  2 Smith, Bob            1980   Regionals    Westminster          6-10.50
  3 McCormick, Greg       1999   States       Middletown           6-10.00
  4 Harrison-Moore, Nate  2017   States       South Hagerstown     6-08.00
  4 Lawrence, Billy       2009   States       Smithsburg           6-08.00
  4 Dyson, Jordan         2006   2 Meets      Frederick            6-08.00
  4 Dye, Derek            1997   States       Middletown           6-08.00
  4 Busash, Steve         1982   Counties     Westminster          6-08.00
  9 Kelly, Silas          2016   Zimmerman    South Carroll        6-07.00
  9 Hruch, Nick          06+07   2 Meets      Liberty              6-07.00
  9 Kluttz, Jeff          1991   States       Thomas Johnson       6-07.00
  9 Coiner, Julian        2012   Regionals    Linganore            6-07.00

********************************************************************************
Boys Pole Vault

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Tuomey, Jackson       2021   Counties     Brunswick           15-06.00
  1 Neral, Nick           2014   Regionals    Century             15-06.00
  3 Holsinger, Carter     2019   Zonis Invite Linganore           15-04.00
  3 Neral, Nick           2015   Zimmerman    Century             15-04.00
  3 Neral, Nick           2015   Pikesville   Century             15-04.00
  3 Artusio, Erick        2010   Counties     Thomas Johnson      15-04.00
  7 Artusio, Erick        2009   States       Thomas Johnson      15-02.00
  8 LiBerge, Jeff         1991   CMC          Westminster         15-01.50
  9 Tuomey, Jackson       2021   Sectionals   Brunswick           15-01.00
 10 Tuomey, Jackson       2021   Regionals    Brunswick           15-00.00
 10 Starks, Erik          2019   Counties     Oakdale             15-00.00
 10 Stultz, George        2016   States       Oakdale             15-00.00
 10 Neral, Nick           2015   States       Century             15-00.00
 10 Barnes, Jason         2014   States       Walkersville        15-00.00
 10 Kennell, Chandler     2014   States       Century             15-00.00
 10 Neral, Nick           2014   States       Century             15-00.00
 10 Artusio, Erick        2010   States       Thomas Johnson      15-00.00
 10 Artusio, Erick        2009   Regionals    Thomas Johnson      15-00.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Tuomey, Jackson       2021   Counties     Brunswick           15-06.00
  1 Neral, Nick           2014   Regionals    Century             15-06.00
  3 Holsinger, Carter     2019   Zonis Invite Linganore           15-04.00
  3 Artusio, Erick        2010   Counties     Thomas Johnson      15-04.00
  5 LiBerge, Jeff         1991   CMC          Westminster         15-01.50
  6 Starks, Erik          2019   Counties     Oakdale             15-00.00
  6 Stultz, George        2016   States       Oakdale             15-00.00
  6 Kennell, Chandler     2014   States       Century             15-00.00
  6 Barnes, Jason         2014   States       Walkersville        15-00.00
 10 Riley, Nicholas       2013   Regionals    Oakdale             14-08.00

********************************************************************************
Boys Long Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Hill, Jon             2009   Zimmerman    Walkersville        23-07.50
  2 Stafford, Terrence    2012   Regionals    Thomas Johnson      23-06.00
  3 Freeman, Dwayne       1988   States       South Hagerstown    23-02.00
  4 Welch, Zach           2012   States       Middletown          23-01.50
  5 Morrell, Brett        2003   States       Boonsboro           23-00.00
  6 Walker, Justin        2014   Counties     Frederick           22-11.00
  7 Brownfield, Brandon   2010   Counties     Thomas Johnson      22-10.25
  8 McDonald, Kaithon     2018   States       South Hagerstown    22-09.50
  8 Carter, Greg          2001   States       Frederick           22-09.50
 10 McDonald, Kaithon     2018   Patriot Inv  South Hagerstown    22-09.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Hill, Jon             2009   Zimmerman    Walkersville        23-07.50
  2 Stafford, Terrence    2012   Regionals    Thomas Johnson      23-06.00
  3 Freeman, Dwayne       1988   States       South Hagerstown    23-02.00
  4 Welch, Zach           2012   States       Middletown          23-01.50
  5 Morrell, Brett        2003   States       Boonsboro           23-00.00
  6 Walker, Justin        2014   Counties     Frederick           22-11.00
  7 Brownfield, Brandon   2010   Counties     Thomas Johnson      22-10.25
  8 Carter, Greg          2001   States       Frederick           22-09.50
  8 McDonald, Kaithon     2018   States       South Hagerstown    22-09.50
 10 Moore, Nathaniel      2018   CMC          South Hagerstown    22-08.50
 10 Brown, Corey          2003   States       Smithsburg          22-08.50

********************************************************************************
Boys Triple Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Dillard, Ravaughn     2017   States       North Hagerstown    48-05.00
  2 Dillard, Ravaughn     2017   Regionals    North Hagerstown    47-06.00
  3 Jenkins, Keith        1998   States       Frederick           47-02.00
  4 Moore, Nathaniel      2018   States       South Hagerstown    47-01.75
  5 Norgbe, Gerald        2019   States       Frederick           47-00.00
  5 Jenkins, Keith        1997   CMC          Frederick           47-00.00
  5 Henderson, Ricky      1993   States       Brunswick           47-00.00
  8 Moore, Nathaniel      2018   Counties     South Hagerstown    46-11.75
  9 King, Tyler           2006   States       Smithsburg          46-11.25
 10 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick           46-09.50
 10 Knights, Matt         1993   Shippensburg Westminster         46-09.50

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Dillard, Ravaughn     2017   States       North Hagerstown    48-05.00
  2 Jenkins, Keith        1998   States       Frederick           47-02.00
  3 Moore, Nathaniel      2018   States       South Hagerstown    47-01.75
  4 Norgbe, Gerarld       2019   States       Frederick           47-00.00
  4 Henderson, Ricky      1993   States       Brunswick           47-00.00
  6 King, Tyler           2006   States       Smithsburg          46-11.25
  7 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick           46-09.50
  7 Knights, Matt         1993   Shippensburg Westminster         46-09.50
  9 Hill, Jon             2008   Regionals    Walkersville        46-09.00
 10 Thomas, Chris         2010   States       Francis Scott Key   46-06.50

********************************************************************************
Boys Shot Put

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Gowda, Vikas          2001   States       Frederick           63-03.50
  2 Gowda, Vikas          2001   Regionals    Frederick           61-05.00
  3 Foreman, Francis      1966   States       Frederick           59-04.75
  4 Gowda, Vikas          2000   States       Frederick           59-00.00
  5 Miller, Tom           1999   States       Urbana              57-07.75
  6 Morales, Brendan      2009   Dwight Scott Westminster         57-07.50
  7 Williams, Nick        2003   CMC          Urbana              57-07.00
  8 Gowda, Vikas          2000   CMC          Frederick           57-05.00
  9 Lowery, John          2012   States       Boonsboro           56-11.50
 10 Hyson, Jim            1978   Counties     Francis Scott Key   56-10.00
 10 Morales, Brendan      2009   Counties     Westminster         56-10.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Gowda, Vikas          2001   States       Frederick           63-03.50
  2 Foreman, Francis      1966   States       Frederick           59-04.75
  3 Miller, Tom           1999   States       Urbana              57-07.75
  4 Morales, Brendan      2009   Dwight Scott Westminster         57-07.50
  5 Williams, Nick        2003   CMC          Urbana              57-07.00
  6 Lowery, John          2012   States       Boonsboro           56-11.50
  7 Hyson, Jim            1978   Counties     Francis Scott Key   56-10.00
  8 Kidwell, Nick         2018   Regionals    Boonsboro           56-06.25
  9 Niner, Mike           1973   Tri State    Westminster         56-05.75
 10 Morley, Ron           1972   Counties     Francis Scott Key   56-04.75

********************************************************************************
Boys Discus Throw

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Gowda, Vikas          2001   States       Frederick             200-02
  2 Gowda, Vikas          2000   Penn Relays  Frederick             183-02
  3 Gowda, Vikas          2000   States       Frederick             180-11
  4 Rogers, Jim           1979   Counties     Smithsburg            177-11
  5 Williams, Nick        2003   CMC          Urbana                176-04
  6 Williams, Nick        2003   States       Urbana                172-04
  7 Williams, Nick        2002   Penn Relays  Urbana                171-01
  8 Horner, Ben           2007   Counties     Brunswick             171-00
  9 Elias, Joe            2018   Counties     Urbana                168-08
 10 Horner, Ben           2007   Penn Relays  Brunswick             167-09

Top 10 Performers
=================================================================================
  1 Gowda, Vikas          2001   States       Frederick             200-02
  2 Rogers, Jim           1979   Counties     Smithsburg            177-11
  3 Williams, Nick        2003   CMC          Urbana                176-04
  4 Horner, Ben           2007   Counties     Brunswick             171-00
  5 Elias, Joe            2018   Counties     Urbana                168-08
  6 Forbes, Nick          2009   States       Thomas Johnson        167-03
  7 Martin, Ryan          2003   States       Williamsport          166-10
  8 Wunderlich, Tim       2005   MVAL         North Carroll         162-11
  9 Breeze, Mason         2021   Counties     Liberty               162-06
 10 Carroll, Bill         1985   States       Westminster           162-02

********************************************************************************

List Includes:

Total Meets:

2021 - States, 1a West, 2a West, 3a West, 3a East, 1a West Section 2, 3a West Section 1, 2a West Section 1, 2a West Section 2, 3a East Section 1, 4a West Section 2, Carroll County Champs, Frederick County Champs,
       5 Team at TJ, 5 Teams at Oakdale, 5 Teams at Urbana, 5 Teams at Tuscarora
2020 - Season Cancelled
2019 - States, 1a West, 2a West, 3a West, 4a North, Carroll County Champs, Frederick County Champs, Washington County Champs, CMC Champs,
       Penn Relays, Blue Jay Invite, Cardinal Invite, Cougar Relays, Don Boyer Invite, Dwight Scott Invite, FSK Relays, Gator Invite,
       Greencastle Invite, Hopkins Invite, Jim Frasier Relays, Jim Vollmer Invite, Knights Invite, Lake Braddock Invite, Maryvale-Loyola Relays,
       Maverick Madness, Northern VA Invite, Patriot Invite, Pikesville Invite, Quinn Hoover Invite, Raleigh Relays, Rebel Relays, Scorpion Invite,
       Screaming Eagles Invite, Seahawk Invite, Tim Cook Invite, Trojan Invite, Urbana Invite, Woodward Relays, Zimmerman Invite, Zonis Invite
2018 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, Washington County Champs, 2a West, 3a West, CMC Champs
       Penn Relays, Aziz Invite, Bullis Bulldog Invite, Central Invite, Crimson Tide Invite, Cougar Relays, Don Boyer Invite,
       Jim Volmer Invite, Knights Invite, Loyola Relays, Maverick Madness, Mustang Invite, Screaming Eagles Invite,
       Quinn Hoover Invite, Jim Frasier Relays, Patriot Invite, Paul Arbogait Invite
       Rebel Relays, Scorpion Classic, Seahawk Invite, Tri State Invite, Urbana Relays, Woodward Relays, Zimmerman Invite, Zonis Invite,
2017 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, Dwight Scott, Crimson Tide Invite, Cougar Relays, Fort Hill Invite, Jim Frasier Relays,
       Jim Vollmer Invite, Pikesville Invite, Charles Heurich Invite, Zonis Invite, Patriot Invite, Seahawk Invite
       Bulldog Invite, Rebel Relays, Scorpion Invite, Zimmerman Invite, Knights Invite, Aziz Ra oof Invite, Paul Arbogait Invite
       McNamara Mustangs Invite, Falcon Relays, Gator Invite, Husker Invite, Maverick Madness,
       3a West, 1a West, 2a West, Crimson Tide Invite
2016 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, Washington County Champs, 1a West, 2a West,
       Zimmerman Invite, Patriot Invite, Seahawk Invite, Crimson Tide Invite
       Dwight Scott Invite, Woodward Relays, Stan Morgan Invite
2015 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, Washington County Champs, Penn Relays, Zimmerman Invite, Patriot Invite, MVAL,
       Dwight Scott Invite, Crimson Tide Invite, Jim Frasier Relays, Rebel Relays
2014 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, 3a West Regionals,
       Penn Relays, Zimmerman Invite, Cougar Relays, Dwight Scott Invite, Patriot Invite, Rebel Relays, Seahawk Invite, Woodward Relays
2013 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, MVAL Piedmont, 3a West, Penn Relays,
       Cougar Relays, Dwight Scott Invite, Howard County Spring Classic, Jim Frasier Relays, Rebel Relays, Viking Invite, Wildcat Invite, Woodward Relays
2012 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, MVAL Piedmont, 3a West, Penn Relays,
       Cougar Relays, Darius Ray Invite, Dwight Scott Invite, Rebel Relays, Urbana Relays, Woodward Relays
2011 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, 3a West,
       Dwight Scott Invite, Jim Frasier Relays, Kate Jenkins Invite, Patriot Invite, Pikesville Invite, Viking Invite, Woodward Relays, Zonis Invite
2010 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, 3a West,
       Penn Relays, Clash of the Titans Invite, Dwight Scott Invite, Annapolis Relays, Manchester Valley Invite, Patriot Invite, Seahawk Invite,
       Viking Invite, Woodward Relays, Zonis Invite
2009 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, 4a North, 1a South,
       Dwight Scott Invite, Urbana Invite, Pikesville Invite, Zimmerman Invite, Blue Ridge Relays, Knights Invite
2008 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, 4a North, 2a West, 4a North, MVAL Piedmont,
       Dwight Scott Invite, Penn Relays, Zimmerman Invite, Falcons Invite, Cougar Relays, Viking Invite, Pikesville Invite, Jim Frasier Relays
2007 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, 3a West, 2a West, 1a South,
       Dwight Scott Invite, Lancer Relays, Penn Relays, Zimmerman Invite, Pikesville Invite, Jim Frasier Relays
2006 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, 3a West Regional Track Events, 2a West, MVAL Meets (3),
       Penn Relays, Pikesville, Zimmerman Invite, Heurich Invite, Seahawk Invite, Lancer Relays, Jim Frasier Relays, Knights Invite
2005 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, 4a North, MVAL Piedmont,
       Dwight Scott Invite, Zimmerman, Blue Ridge Relays, Heurich Invite, Woodlawn Invite, Penn Relays
2004 - States, Carroll County Champs, MVAL Piedmont, 2a West, 3a West (Day 1), Zimmerman Invite, Jim Frasier Relays, Rebel Relays, Penn Relays
2003 - States, Carroll County Champs, 3a West Regionals Day 2, CMC, Dwight Scott Invite, Lancer Relays, Hawk Invite (missing boys relays and field), Penn Relays
2002 - States, Carroll County Champs, Penn Relays
2001 - States, Carroll County Champs, 3a West, State Qualifers (except 4a Boys Discus), Penn Relays
2000 - States, Carroll County Champs, CMC, Penn Relays (Partial)
1999 - States, Carroll County Champs, 4a East, 3a West, CMC, Westminster Invite, Meade Stampede, Blue Ridge Relays
1998 - States, Carroll County Champs, 3a West, MVAL, Zimmerman Invite
1997 - States, Carroll County Champs, Frederick County Champs, CMC, MVAL, Dwight Scott Invite, Westminster Invite, Blue Ridge Relays
1996 - States, Carroll County Champs, 3a West, CMC, Westminster Invite
1995 - States, Carroll County Champs, CMC, 4a West (Day 2), Meade Stampede, Shippensburg Invite, Blue Ridge Relays, Westminster Invite (girls)
1994 - States, Carroll County Champs, Blue Ridge Relays
1993 - States, Carroll County Champs
1992 - Carroll County Champs, MVAL Champs, 2a West
1991 - States, Carroll County Champs, CMC, Glen Smith Relays
1990 - States, Carroll County Champs, 3a West Regionals, Westminster Invite
1989 - States, Carroll County Champs
1988 -
1987 - States, Carroll County Champs, MVAL
1986 - Carroll County Champs
1985 - States, Carroll County Champs
1984 - Carroll County Champs
1983 - States, Carroll County Champs
1982 - Carroll County Champs, Zimmerman Invite
1981 - Carroll County Champs
1980 - Carroll County Champs, Tri State Champs
1979 - Carroll County Champs
1978 - Carroll County Champs
1977 - Carroll County Champs
1976 - Carroll County Champs
1975 - Carroll County Champs
1974 - Carroll County Champs
1973 - Carroll County Champs
1972 - Carroll County Champs
1971 - Carroll County Champs
1970 - Carroll County Champs
1969 - Carroll County Champs
1968 - Carroll County Champs
1967 - Carroll County Champs
1966 - Carroll County Champs
1965 - Carroll County Champs
1964 - Carroll County Champs
1963 - Carroll County Champs
1962 - Carroll County Champs
1961 - Carroll County Champs
1960 - Carroll County Champs
1959 - Carroll County Champs
1958 -
1957 -
1956 -
1955 -
1954 -
1953 -
1952 -
1951 -
1950 -
1949 -
1948 -
1947 -
1946 -
1945 -
1944 -
1943 -
1942 -


* denotes times were hand timed.  The County Championships were hand timed till 2004.
All times prior to 2005 had to be adjusted according to this conversion:
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# denotes race was in yards not meters (220 Yards, 440 Yards, etc).  Races were in
yards prior to 1980 when they switched to meters. All of these races were longer
then their equivalent race, so the conversion recommended by the NFHS Case book.
The conversions is as follows:
     a) To convert race of 220 Yards to 200 meters subtract .1 seconds
     b) To convert race of 330 Yards to 300 meters subtract .2 seconds
     c) To convert race of 440 Yards to 400 meters subtract .3 seconds
     d) To convert race of 880 Yards to 800 meters subtract .7 seconds
     e) To convert race of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.6 seconds
     f) To convert race of 2 Miles to 3200 meters subtract 3.4 seconds
     g) To convert relay of 440 Yards to 400 meters subtract .2 seconds
     h) To convert relay of 880 Yards to 800 meters subtract .5 seconds
     i) To convert relay of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.1 seconds
     j) To convert relay of 2 Miles to 3200 meters subtract 2.8 seconds
Each of these times were also hand timed, so after converting to the equivalent
distance, all times had to be adjusted based on the above mentioned converstion
for hand times.