Century
Indoor Track & Field Performance List

GIRLS 55 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Callan, Megan           7.51       2016    States
1   Callan, Megan           7.51       2016    Regionals
1   Callan, Megan           7.51       2015    States
1   Davis, Kylie            7.51       2014    Counties
5   Callan, Megan           7.53       2014    Warrior Invite
6   Callan, Megan           7.57       2015    Regionals
6   Callan, Megan           7.57       2014    Frostbite Invite
6   Dickerson, Stephanie    7.57       2004    States
9   Callan, Megan           7.58       2014    Terry Baker Invite
10  Callan, Megan           7.60       2015    Dwight Scott Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Davis, Kylie            7.51       2014    Counties
1   Callan, Megan           7.51      15-16    3 Meets
3   Dickerson, Stephanie    7.57       2004    States
4   Warther, Hannah         7.60       2015    Warrior Invite
5   Bush, Alexis            7.67       2011    Regionals
6   Lamb, Morgan            7.70       2012    Counties
7   Mastria, Caroline       7.85       2017    Counties
8   Burleson, Emily         7.88       2017    Regionals
9   Guillen, Bethany        7.90       2014    MVAL
10  Reed, Rebecca           7.95       2012    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Warther, Hannah        27.81       2014    Dickinson Invite
2   Mastria, Caroline      29.24*      2016    B Meet #1
3   Hart, Maddie           29.67       2014    Dickinson Invite
4   Lang, Kara             29.94*      2016    B Meet #3
4   Snyder, Megan          29.94*      2016    B Meet #3
6   Dolan, Samantha        30.04*      2011    HCC B Meet #1
7   Moore, Sade            30.14*      2016    B Meet #3
8   Brogan, Kennedy        30.24*      2016    B Meet #3
9   Neuenhoff, Hannah      30.44*      2013    HCC B Meet #2
10  Lang, Kara             30.64*      2015    B Meet #1
10  Wilson, Alexis         30.64*      2014    HCC B Meet #3

Top 10 Performers
===========================================================
1   Warther, Hannah        27.81       2014    Dickinson Invite
2   Mastria, Caroline      29.24*      2016    B Meet #1
3   Hart, Maddie           29.67       2014    Dickinson Invite
4   Lang, Kara             29.94*      2016    B Meet #3
4   Snyder, Megan          29.94*      2016    B Meet #3
6   Dolan, Samantha        30.04*      2011    HCC B Meet #1
7   Moore, Sade            30.14*      2016    B Meet #3
8   Brogan, Kennedy        30.24*      2016    B Meet #3
9   Bresnahan, Caroline    30.44*      2014    HCC B Meet #1
9   Neuenhoff, Hannah      30.44*      2013    HCC B Meet #2

********************************************************************************
GIRLS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Davis, Kylie           40.77       2015    States
2   Davis, Kylie           41.71       2015    Counties
3   Davis, Kylie           41.72       2014    Frostbite Invite
4   Davis, Kylie           41.81       2015    Regionals
5   Davis, Kylie           41.97       2016    States
6   Davis, Kylie           42.04*      2014    Counties
7   Davis, Kylie           42.43       2015    MVAL
8   Dickerson, Stephanie   42.45       2004    States
9   Davis, Kylie           42.47       2015    Frostbite Invite
10  Davis, Kylie           42.55       2016    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Davis, Kylie           40.77       2015    States
2   Dickerson, Stephanie   42.45       2004    States
3   Callan, Megan          42.78       2016    States
4   Guillen, Bethany       43.32       2013    Frostbite Invite
5   Bresnahan, Caroline    43.38       2017    Counties
6   Bush, Alexis           43.77       2011    States
7   Burleson, Emily        44.40       2016    Regionals
8   Warther, Hannah        44.46       2015    Frostbite Invite
9   McGovern, Alexa        45.18       2012    Regionals
10  Burleson, Emily        45.68       2017    Smithsburg Invite
10  Snyder, Megan          45.68       2016    Dwight Scott Invite

********************************************************************************
GIRLS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Guillen, Bethany     1:02.30       2014    Dickinson Invite
2   Dolan, Samantha      1:08.94*      2011    HCC B Meet #1
3   Mastria, Caroline    1:09.84*      2016    B Meet #1
4   Ward, Mackenzie      1:10.14*      2015    B Meet #2
5   Snyder, Megan        1:10.64*      2015    B Meet #2
6   Renehan, Amelia      1:10.74*      2015    B Meet #2
7   McGraw, Emma         1:11.14*      2016    B Meet #1
8   Chavis, Brianna      1:11.34*      2013    HCC B Meet #2
9   Kachik, Isabel       1:11.64*      2015    B Meet #2
10  Bresnahan, Caroline  1:12.04*      2014    HCC B Meet #2

Top 10 Performers
===========================================================
1   Guillen, Bethany     1:02.30       2014    Dickinson Invite
2   Dolan, Samantha      1:08.94*      2011    HCC B Meet #1
3   Mastria, Caroline    1:09.84*      2016    B Meet #1
4   Ward, Mackenzie      1:10.14*      2015    B Meet #2
5   Snyder, Megan        1:10.64*      2015    B Meet #2
6   Renehan, Amelia      1:10.74*      2015    B Meet #2
7   McGraw, Emma         1:11.14*      2016    B Meet #1
8   Chavis, Brianna      1:11.34*      2013    HCC B Meet #2
9   Kachik, Isabel       1:11.64*      2015    B Meet #2
10  Bresnahan, Caroline  1:12.04*      2014    HCC B Meet #2

********************************************************************************
GIRLS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Brenahan, Caroline   1:19.57       2017    States
2   Guillen, Bethany     1:21.57       2015    Counties
3   Guillen, Bethany     1:21.77       2015    MVAL
4   Guillen, Bethany     1:22.01       2014    Counties
5   Bresnahan, Caroline  1:22.05       2017    Regionals
6   Davis, Kylie         1:22.19       2015    Counties
7   Bresnahan, Caroline  1:22.27       2017    Counties
8   Guillen, Bethany     1:22.52       2014    Dwight Scott Invite
9   Guillen, Bethany     1:22.57       2013    Dwight Scott Invite
10  Belsinger, Jessica   1:22.72       2004    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Bresnahan, Caroline  1:19.57       2017    States
2   Guillen, Bethany     1:21.57       2015    Counties
3   Davis, Kylie         1:22.19       2015    Counties
4   Belsinger, Jessica   1:22.72       2004    States
5   Hart, Maddie         1:24.47       2015    Terry Baker Invite
6   Bielski, Erin        1:25.03       2013    Frostbite Invite
7   Hurst, Ailise        1:25.08       2017    Counties
7   Cimmerer, Lillie     1:25.35       2013    Regionals
9   Bovard, Katie        1:25.84       2013    Regionals
10  Poulton, Natalie     1:25.85       2016    Terry Baker Invite

********************************************************************************
GIRLS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Linde, Maura         2:24.62       2011    MVAL Invite
2   Linde, Maura         2:24.67       2011    States
3   Larkin, Rachel       2:25.58       2011    States
4   Linde, Maura         2:25.83       2010    Counties
5   Linde, Maura         2:26.32       2011    Regionals
6   Yockman, Emma        2:27.29       2016    States
7   Linde, Maura         2:27.31       2010    States
8   Larkin, Rachel       2:28.44       2011    Counties
9   Titus, Kaylee        2:28.76       2017    Warrior Invite
10  Larkin, Rachel       2:29.04       2011    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Linde, Maura         2:24.62       2011    MVAL Invite
2   Larkin, Rachel       2:25.58       2011    States
3   Yockman, Emma        2:27.29       2016    States
4   Titus, Kaylee        2:28.76       2017    Warrior Invite
5   Hatmaker, Julia      2:29.70       2014    States
6   Bielski, Erin        2:29.79       2014    Regionals
7   Arena, Avery         2:30.33       2014    States
8   Hurst, Kiley         2:30.60       2014    Dwight Scott Invite
9   Fagnant, Morgan      2:30.85       2012    Dwight Scott Invite
10  Debinski, Rebecca    2:32.20       2013    Counties

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Linde, Maura         5:07.70       2009    Frostbite Invite
2   Linde, Maura         5:08.60       2011    States
3   Linde, Maura         5:11.05       2009    States
4   Linde, Maura         5:12.61       2009    MVAL
5   Linde, Maura         5:13.17       2010    States
6   Linde, Maura         5:14.90       2010    Frostbite Invite
7   Linde, Maura         5:15.90       2010    Counties
8   Linde, Maura         5:16.23       2010    Regionals
9   Linde, Maura         5:17.31       2010    Frostbite Invite
10  Linde, Maura         5:18.48       2009    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Linde, Maura         5:07.70       2009    Frostbite Invite
2   Debinski, Rebecca    5:19.35       2014    States
3   Poulton, Natalie     5:22.24       2017    Warrior Invite
4   Titus, Kaylee        5:24.74       2016    Dwight Scott Invite
5   Hurst, Kiley         5:25.45       2016    States
6   Kachik, Emily        5:28.14       2014    Counties
7   Arena, Avery         5:28.78       2014    Dwight Scott Invite
8   Hatmaker, Julia      5:33.90       2014    Counties
9   Titus, Kaylee        5:34.01       2016    Terry Baker Invite
10  Poulton, Natalie     5:36.29       2016    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 3200 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Linde, Maura        11:27.79       2010    States
2   Linde, Maura        11:29.68       2010    Frederick/Carroll Border Clash
3   Linde, Maura        11:31.06       2010    Frederick-Washington Invite II
4   Linde, Maura        11:31.74       2010    Frostbite Invite
5   Linde, Maura        11:33.00       2009    Counties
6   Linde, Maura        11:34.25       2010    Smithsburg Invite
7   Linde, Maura        11:40.90       2010    Frostbite Invite
8   Linde, Maura        11:41.40       2011    Regionals
9   Debinski, Rebecca   11:44.16       2014    MVAL
10  Debinski, Rebecca   11:44.24       2014    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Linde, Maura        11:27.79       2010    States
2   Debinski, Rebecca   11:44.16       2014    MVAL
3   Kachik, Emily       11:47.54       2013    Frostbite Invite
4   Arena, Avery        11:50.78       2015    MVAL
5   Poulton, Natalie    11:54.18       2017    Smithsburg Invite
6   Hurst, Kiley        11:54.88       2016    States
7   Todd, Katie         12:04.30       2012    Counties
8   Larkin, Erin        12:04.70       2013    Counties
9   McGovern, Kirsten   12:05.55       2010    States
10  Lamdin, Hillary     12:32.40       2006    MVAL

********************************************************************************
GIRLS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Lamb, Morgan            9.01       2013    Regionals
2   Finney, Holly           9.25       2015    States
3   Lamb, Morgan            9.28       2013    Counties
4   Lamb, Morgan            9.36       2013    States
5   Lamb, Morgan            9.40       2012    States
6   Moughey, Christina      9.44*      2005    Regionals
7   Finney, Holly           9.46       2015    Regionals
8   Lamb, Morgan            9.54       2012    Regionals
9   Lamb, Morgan            9.56       2012    Counties
10  Finney, Holly           9.58       2015    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Lamb, Morgan            9.01       2013    Regionals
2   Finney, Holly           9.25       2015    States
3   Moughey, Christina      9.44*      2005    Regionals
4   Reeser, Madison         9.60       2017    Regionals
5   Ross, Devon             9.74*      2009    Frostbite Invite
6   Hamlett, Macy           9.76       2017    Counties
7   Burleson, Emily         9.97       2016    Regionals
8   Murosko, Dara          10.04*      2005    Regionals
9   Hughes, Nicole         10.05       2010    Counties
10  Wailgum, Stephanie     10.24*      2009    Counties

********************************************************************************
GIRLS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Brogan, Callan, Dvis, Guillen               1:48.52       2015    States
2   Warther, Hart, Callan, Davis                1:48.68       2016    States
3   Lamb, Callan, Guillen, McGovern             1:48.74       2013    States
4   Brogan, Guillen, Callan, Davis              1:48.86       2015    Counties
5   Warther, Callan, Hart, Davis                1:48.89       2016    Regionals
6   Hart, Warther, Callan, Davis                1:49.04       2015    Frostbite Invite
7   Brogan, Callan, Davis, Guillen              1:49.08       2014    Frostbite Invite
8   Lamb, Callan, Guillen, McGovern             1:49.82       2013    Regionals
9   McGovern, Callan, Guillen, Lamb             1:50.10       2013    Counties
10  Brogan, Callan, Davis, Guillen              1:50.21       2015    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
=================================================================================
1                                               4:13.99       2014    Dickinson Invite
2                                               4:14.80       2015    Dwight Scott Invite
3  Warther, Guillen, Davis, Cimmerer            4:14.90       2014    Counties
4  Hart, Warther, Callan, Davis                 4:15.15       2016    States
5  Cimmerer, Warther, Hart, Guillen             4:15.54       2014    States
6  Hurst, Guillen, Callan, Davis                4:15.66       2015    Counties
7  Cimmerer, Warther, Hart, Guillen             4:15.88       2014    Regionals
8  Hurst, Guillen, Callan, Davis                4:16.98       2015    States
9  Arena, Guillen, Callan, Davis                4:17.27       2015    MVAL
10 Guillen, Callan, Hurst, Davis                4:17.83       2014    Frostbite Invite

********************************************************************************
GIRLS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Larkin, Linde, Dearie, Fagnant               9:45.91       2011    States
2  Larkin, Linde, Dearie, McGovern              9:52.53       2010    States
3  Larkin, Linde, Dearie, McGovern              9:55.73       2010    Regionals
4  Hurst, Hart, Hurst, Yockman                  9:55.81       2016    States
5  Hurst, Hart, Hurst, Yockman                 10:00.59       2015    Frostbite Invite
6  Cimmerer, Hurst, Arena, Bielski             10:01.86       2014    States
7  Larkin, Linde, Dearie, Fagnant              10:05.92       2010    Frostbite Invite
8  Larkin, Linde, Dearie, McGovern             10:06.02       2010    Counties
9                                              10:07.48       2014    Dickinson Invite
10 Hurst, Hart, Hurst, Yockman                 10:08.40       2016    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               4:56.70       2010    Dwight Scott Relays

********************************************************************************
GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              13:27.75       2010    Dwight Scott Relays

********************************************************************************
GIRLS HIGH JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Prokic, Victoria      5-00.00       2015    States
1   Tiburzi, Olivia       5-00.00       2011    States
1   Tiburzi, Olivia       5-00.00       2011    Counties
1   Tiburzi, Olivia       5-00.00       2010    Frostbite Invite
1   Tiburzi, Olivia       5-00.00       2010    States
1   Tiburzi, Olivia       5-00.00       2010    Regionals
1   Tiburzi, Olivia       5-00.00       2009    Frostbite Invite
8   Vienneau, Hanna       4-11.00       2012    Regionals
9   Everton, Allison      4-10.00       2017    Smithsburg Invite
9   Prokic, Victoria      4-10.00       2015    Counties
9   Prokic, Victoria      4-10.00       2014    States
9   Finney, Holly         4-10.00       2014    Dickinson Invite
9   Vienneau, Hanna       4-10.00       2012    States
9   Vienneau, Hanna       4-10.00       2011    Frostbite Invite
9   Vienneau, Hanna       4-10.00       2011    HCC Invite
9   Vienneau, Hanna       4-10.00       2011    States
9   Tiburzi, Olivia       4-10.00       2010    Dwight Scott Relays
9   Tiburzi, Olivia       4-10.00       2010    HC HS Invite
9   Tiburzi, Olivia       4-10.00       2010    Frederick/Carroll Border Clash

Top 10 Performers
===========================================================
1   Prokic, Victoria      5-00.00       2015    States
1   Tiburzi, Olivia       5-00.00      10-11    4 Meets
3   Vienneau, Hanna       4-11.00       2012    Regionals
4   Everton, Allison      4-10.00       2017    Smithsburg Invite
4   Finney, Holly         4-10.00      14-16    3 Meets
6   Hamlett, Macy         4-08.00      15-17    4 Meets
6   Carlson, Lindsay      4-08.00      03-04    3 Meets
6   Aitken, Bonnie        4-08.00       2005    Counties
6   Neral, Danielle       4-08.00      10+11    3 Meets
10  Reeser, Madison       4-06.00       2015    Warrior Invite
10  Diorio, Danielle      4-06.00       2014    Dickinson Invite
10  Ross, Devon           4-06.00       2007    Counties
10  McLaren, Kara         4-06.00       2005    Counties
10  Traewer               4-06.00       2002    Smithsburg Invite

********************************************************************************
GIRLS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Diorio, Danielle      9-06.00       2015    States
2   Diorio, Danielle      9-04.00       2015    Counties
2   Diorio, Danielle      9-04.00       2014    Counties
4   Diorio, Danielle      9-00.00       2015    Regionals
5   Hurst, Lisi           8-06.00       2017    Regionals
5   Diorio, Danielle      8-06.00       2015    MVAL
5   Diorio, Danielle      8-06.00       2014    Frostbite Invite
5   Diorio, Danielle      8-06.00       2014    Dwight Scott Invite
5   Diorio, Danielle      8-06.00       2014    Regionals
5   Diorio, Danielle      8-06.00       2014    Dickinson Invite
5   Diorio, Danielle      8-06.00       2013    Frostbite Invite
5   Diorio, Danielle      8-06.00       2013    Terry Baker Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Diorio, Danielle      9-06.00       2015    States
2   Hurst, Lisi           8-06.00       2017    Regionals
3   Elberfeld, Amy        8-00.00       2015    States
4   Riley, Jessica        7-10.00       2014    Counties
5   Pauley, Kristen       7-06.00       2011    2 Meets
6   Hamlett, Macy         7-03.00       2017    Smithsburg Invite
6   Beane, Erin           7-00.00       2010    3 Meets
8   Sien, Caitlin         6-06.00       2016    Warrior Knight Invite
8   Dickinson, Morgan     6-06.00       2013    2 Meets
8   McIltrot, Brooke      6-06.00       2017    3 Meets
8   Faway, Valentine      6-06.00      16-17    2 Meets
8   Helmick, Erin         6-06.00       2017    Counties

********************************************************************************
GIRLS LONG JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Bush, Alexis         15-07.75       2010    Frostbite Invite
2   Burleson, Emily      15-05.00       2015    Frostbite Invite
3   Monkouski, Diana     14-05.25       2009    Frostbite Invite
4   Reeser, Madison      14-05.00       2016    FIT Invite
5   Monkouski, Diana     14-04.00       2007    Frostbite
6   Beck, Hayley         13-10.25       2014    Dickinson Invite
7   Guillen, Bethany     13-09.00       2012    Frostbite
8   Tiburzi, Olivia      13-06.25       2010    Frostbite Invite
9   Beck, Hayley         13-03.00       2013    Frostbite Invite
10  Guillen, Bethany     13-01.00       2011    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Bush, Alexis         15-07.75       2010    Frostbite Invite
2   Burleson, Emily      15-05.00       2015    Frostbite Invite
3   Monkouski, Diana     14-05.25       2009    Frostbite Invite
4   Reeser, Madison      14-05.00       2016    FIT Invite
5   Beck, Hayley         13-10.25       2014    Dickinson Invite
6   Guillen, Bethany     13-09.00       2012    Frostbite
7   Tiburzi, Olivia      13-06.25       2010    Frostbite Invite
8   Wink, Claire         12-06.50       2012    Frostbite
9   Vienneau, Hanna      11-08.50       2011    Frostbite Invite
10  Cottman, Bethany     11-06.00       2009    Frostbite Invite

********************************************************************************
GIRLS TRIPLE JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Dearie, Allie        30-09.50       2010    Frostbite Invite
2   Monkouski, Diana     30-06.00       2007    Frostbite
3   Debinski, Rebecca    30-01.50       2012    Frostbite
4   Dearie, Allie        30-00.25       2009    Frostbite Invite
5   Beck, Hayley         29-06.00       2013    Frostbite Invite
6   McCarty, Alicia      28-05.00       2007    Frostbite
7   Wink, Claire         27-05.00       2012    Frostbite
8   Neral, Danielle      24-08.75       2010    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Dearie, Allie        30-09.50       2010    Frostbite Invite
2   Monkouski, Diana     30-06.00       2007    Frostbite
3   Debinski, Rebecca    30-01.50       2012    Frostbite
4   Becky, Hayley        29-06.00       2013    Frostbite Invite
5   McCarty, Alicia      28-05.00       2007    Frostbite
6   Wink, Claire         27-05.00       2012    Frostbite
7   Neral, Danielle      24-08.75       2010    Frostbite Invite

********************************************************************************
GIRLS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Reeser, Auriel       34-05.00       2007    MVAL
2   Reeser, Auriel       34-00.75       2007    States
3   Reeser, Auriel       34-00.00       2007    Counties
4   Cole, Gabrielle      33-08.00       2017    States
5   Krywucki, Logan      33-06.50       2009    States
6   Carlson, Lindsay     33-02.50       2003    States
7   Cole, Gabrielle      33-00.75       2017    Smithsburg Invite
8   Krywucki, Logan      33-00.50       2009    Regionals
9   Rowe, Renee          32-10.50       2004    States
10  Krywucki, Logan      32-09.50       2009    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Reeser, Auriel       34-05.00       2007    MVAL
2   Cole, Gabrielle      33-08.00       2017    States
3   Krywucki, Logan      33-06.50       2009    States
4   Carlson, Lindsay     33-02.50       2003    States
5   Rowe, Renee          32-10.50       2004    States
6   Reeser, Madison      32-08.75       2016    Terry Baker Invite
7   Mudgett, Amy         31-08.75       2008    States
8   Caparelli, Kelsey    31-04.00       2011    Regionals
9   Haberman, Tory       31-03.00       2013    MVAL
10  Rich, Jordan         29-11.50       2012    Regionals

********************************************************************************
BOYS 55 METER DASH

Top 10 Performance
===========================================================
1   Seabrook, Henry          6.59       2017    States
1   Seabrook, Henry          6.59       2017    Regionals
1   Seabrook, Henry          6.59       2017    Warrior Invite
4   Seabrook, Henry          6.60       2016    FIT Invite
5   Woods, Julian            6.63       2013    Regionals
6   Woods, Julian            6.65       2013    States
7   Rock, Tyrice             6.68       2013    States
8   Johnson, Theron          6.69       2007    States
9   Seabrook, Henry          6.70       2017    Counties
10  Brown, Brandon           6.71       2016    Regionals
10  Woods, Julian            6.71       2012    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Seabrook, Henry          6.59       2017    3 Meets
2   Woods, Julian            6.63       2013    Regionals
3   Rock, Tyrice             6.68       2013    States
4   Johnson, Theron          6.69       2007    States
5   Brown, Brandon           6.71       2016    Regionals
6   Stanton, Jalen           6.75       2017    Counties
7   Titus, Josh              6.79       2010    Frostbite Invite
8   Jones, Chris             6.84*      2005    Regionals
8   Zittle, Chris            6.84*      2004    MVAL
10  Shinholt, Stephen        6.90       2017    Counties

********************************************************************************
BOYS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Shinholt, Jonathan      25.30       2014    Dickinson Invite
2   Seabrook, Parris        25.39       2014    Dickinson Invite
3   Seabrook, Parris        25.54*      2013    HCC B Meet #2
4   Wineke, Andrew          25.57       2014    Dickinson Invite
5   Rice, Rocky             25.74*      2013    HCC B Meet #3
6   Wineke, Andrew          25.94*      2014    HCC B Meet #3
7   Wineke, Andrew          26.04*      2013    HCC B Meet #1
8   Seabrook, Henry         26.04*      2013    HCC B Meet #2
9   Seabrook, Henry         26.44*      2013    HCC B Meet #1
10  Reed, Jacob             26.54*      2016    B Meet #3
10  Reed, Jacob             26.54*      2015    B Meet #2
10  Seabrook, Parris        26.54*      2013    HCC B Meet #1

Top 10 Performers
===========================================================
1   Shinholt, Jonathan      25.30       2014    Dickinson Invite
2   Seabrook, Parris        25.39       2014    Dickinson Invite
3   Wineke, Andrew          25.57       2014    Dickinson Invite
4   Rice, Rocky             25.74*      2013    HCC B Meet #3
5   Seabrook, Henry         26.04*      2013    HCC B Meet #2
6   Reed, Jacob             26.54*     15-16    2 Meets
7   Sien, Andrew            26.74*      2016    B Meet #3
7   Tripp, Jacob            26.74*      2011    HCC B Meet
9   Montgomery, Brendan     26.84*      2014    HCC B Meet #1
10  Brosenne, Kyle          27.14*      2016    B Meet #3

********************************************************************************
BOYS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Woods, Julian           35.70       2013    Montgomery Invite
2   Woods, Julian           35.82       2012    Frostbite
3   Titus, Josh             35.98       2011    States
4   Seabrook, Henry         36.10       2017    States
5   Woods, Julian           36.11       2013    States
6   Woods, Julian           36.14       2013    Regionals
7   Woods, Julian           36.16       2012    Dwight Scott Invite
8   Woods, Julian           36.38       2013    MVAL
9   Woods, Julian           36.39       2012    Counties
10  Titus, Josh             36.40       2010    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Woods, Julian           35.70       2013    Montgomery Invite
2   Titus, Josh             35.98       2011    States
3   Seabrook, Henry         36.10       2017    States
4   Johnson, Theron         36.80       2007    States
5   Wolcott, Noah           37.36       2015    Counties
6   Kennell, Justin         37.44*      2009    Frostbite Invite
7   Brown, Brandon          37.51       2015    Frostbite Invite
8   Rock, Tyrice            37.78       2012    Frostbite
9   Ashwell, Mike           38.24*      2014    Counties
10  Stanton, Jalen          38.31       2017    Smithsburg Invite

********************************************************************************
BOYS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Kennell, Sawyer         56.62       2014    Dickinson Invite
2   Houston, Isaac          56.85       2014    Dickinson Invite
3   Townsend, Corey         58.28       2014    Dickinson Invite
4   Chasen, Kyle          1:00.14*      2011    B Meet #1
5   Ushamirsky, Alex      1:00.34*      2014    B Meet #3
6   Hebert, Trevor        1:00.64*      2016    B Meet #1
7   Crenshaw, Brian       1:01.14*      2016    B Meet #1
7   Reed, Jacob           1:01.14*      2015    B Meet #2
9   Kennell, Sawyer       1:01.54*      2012    B Meet #1
10  Ushamirsky, Alex      1:01.74*      2014    B Meet #2

Top 10 Performers
===========================================================
1   Kennell, Sawyer         56.62       2014    Dickinson Invite
2   Houston, Isaac          56.85       2014    Dickinson Invite
3   Townsend, Corey         58.28       2014    Dickinson Invite
4   Chasen, Kyle          1:00.14*      2011    B Meet #1
5   Ushamirsky, Alex      1:00.34*      2014    B Meet #3
6   Hebert, Trevor        1:00.64*      2016    B Meet #1
7   Crenshaw, Brian       1:01.14*      2016    B Meet #1
7   Reed, Jacob           1:01.14*      2015    B Meet #2
9   Renehan, Sean         1:02.54*      2013    B Meet #1
10  Havins, Jacob         1:02.64*      2015    B Meet #2

********************************************************************************
BOYS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Titus, Josh           1:08.13       2011    Counties
2   Kennell, Justin       1:08.60       2009    Frostbite Invite
3   Titus, Josh           1:08.67       2011    States
4   Titus, Josh           1:08.91       2011    Regionals
5   Clements, Michael     1:08.92       2013    States
6   Yanchoris, Chris      1:09.23       2016    States
7   Clements, Michael     1:09.30       2013    Counties
8   Clements, Michael     1:09.45       2013    Regionals
9   Kennell, Justin       1:09.70       2009    Counties
10  Dawson, Brent         1:09.80       2007    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Titus, Josh           1:08.13       2011    Counties
2   Kennell, Justin       1:08.60       2009    Frostbite Invite
3   Clements, Michael     1:08.92       2013    States
4   Yanchoris, Chris      1:09.23       2016    States
5   Dawson, Brent         1:09.80       2007    MVAL
6   Rice, Rocky           1:10.56       2015    Regionals
7   Hohl, Jeff            1:10.90       2007    MVAL
8   Kennell, Sawyer       1:11.22       2014    Regionals
9   Onigbinde, Theo       1:11.28       2012    Frostbite
10  Russell, Richard      1:11.41       2010    States

********************************************************************************
BOYS 800 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Mead, John            2:00.83       2013    Frostbite Invite
2   Mead, John            2:01.14       2014    Counties
3   Mead, John            2:01.46       2014    Dickinson Invite
4   Renehan, Sean         2:01.52       2016    Warrior Knight Invite
5   Mead, John            2:01.70       2013    Counties
6   Mead, John            2:02.22       2014    Regionals
7   Thomas, Owen          2:02.80       2015    Regionals
8   Mead, John            2:02.90       2013    Regionals
9   Thomas, Owen          2:03.03       2015    States
10  Dawson, Brent         2:03.12       2007    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mead, John            2:00.83       2013    Frostbite Invite
2   Renehan, Sean         2:01.52       2016    Warrior Knight Invite
3   Thomas, Owen          2:02.80       2015    Regionals
4   Dawson, Brent         2:03.12       2007    States
5   Kane, Matthew         2:03.15       2014    Counties
6   Pezza, Nick           2:04.14       2011    MVAL Invite
7   Brown, Eric           2:05.30       2005    Regionals
8   Etheridge, Trevor     2:05.96       2010    Regionals
9   Woods, Julian         2:06.26       2012    Regionals
10  Yanchoris, Chris      2:06.54       2016    Regionals

********************************************************************************
BOYS 1600 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Anske, Patrick        4:29.28       2012    States
2   Mead, John            4:29.70       2013    States
3   Mead, John            4:29.84       2012    Frostbite
4   Mead, John            4:30.80       2014    Counties
5   Pezza, Nick           4:31.02       2011    States
6   Mead, John            4:31.16       2013    Frostbite Invite
7   Mead, John            4:31.77       2013    Dwight Scott Invite
8   Mead, John            4:31.90       2014    Dickinson Invite
8   Mead, John            4:31.90       2013    Counties
10  Mead, John            4:32.85       2014    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Anske, Patrick        4:29.28       2012    States
2   Mead, John            4:29.70       2013    States
3   Pezza, Nick           4:31.02       2011    States
4   Spera, Jacob          4:35.28       2016    FIT Invite
5   Kane, Matthew         4:37.76       2014    Counties
6   Johnson, Theo         4:37.81       2017    Warrior Invite
7   Mead, Pat             4:42.39       2010    States
8   Thomas, Owen          4:43.22       2014    Terry Baker Invite
9   Dawson, Brent         4:47.30       2006    Counties
10  Havins, Jacob         4:49.54       2017    Counties

********************************************************************************
BOYS 3200 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Mead, John            9:54.04       2014    MVAL
2   Johnson, Theo         9:55.05       2017    States
3   Kane, Matthew         9:55.25       2014    States
4   Pezza, Nick           9:55.34       2011    States
5   Anske, Patrick        9:56.72       2012    States
6   Spera, Jacob          9:57.29       2017    Smithsburg Invite
7   Johnson, Theo         9:57.82       2016    Terry Baker Invite
8   Kane, Matthew         9:59.78       2014    Regionals
9   Mead, John           10:00.41       2013    MVAL
10  Fenton, Zachary      10:01.53       2017    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mead, John            9:54.04       2014    MVAL
2   Johnson, Theo         9:55.05       2017    States
3   Kane, Matthew         9:55.25       2014    States
4   Pezza, Nick           9:55.34       2011    States
5   Anske, Patrick        9:56.72       2012    States
6   Spera, Jacob          9:57.29       2017    Smithsburg Invite
7   Fenton, Zachary      10:01.53       2017    Regionals
8   Fenton, Ryan         10:03.85       2011    States
9   Thomas, Owen         10:23.45       2013    Frostbite Invite
10  Zynda, Avior         10:24.00       2009    Counties

********************************************************************************
BOYS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Woods, Julian            7.56       2013    States
2   Woods, Julian            7.61       2013    Regionals
3   Woods, Julian            7.65       2013    Montgomery Invite
4   Woods, Julian            7.71       2013    Counties
4   Jones, Chris             7.71       2005    States
6   Woods, Julian            7.74       2012    States
7   Woods, Julian            7.78       2013    MVAL
8   Rought, George           7.85       2013    Regionals
8   Woods, Julian            7.85       2011    States
10  Rought, George           7.89       2013    States
10  Woods, Julian            7.89       2012    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Woods, Julian            7.61       2013    Regionals
2   Jones, Chris             7.71       2005    States
3   Rought, George           7.85       2013    Regionals
4   Wolcott, Noah            7.90       2014    Warrior Invite
5   Reeser, Zach             8.24*      2004    2 Meets
6   Bryant, Kyle             8.27       2017    Smithsburg Invite
7   Stefanick, Alex          8.37       2015    Frostbite Invite
8   Neral, Nick              8.62       2014    Counties
9   Yelenich, Evan           8.94*      2009    Counties
10  Onigbinde, Theo          9.07       2011    Counties

********************************************************************************
BOYS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
=================================================================================
1  Woods, Ashwell, Rock, Lortie                 1:32.95       2013    States
2  Woods, Ashwell, Rock, Lortie                 1:33.81       2012    Frostbite
3  Woods, Ashwell, Rock, Lortie                 1:34.80       2013    Counties
4  Woods, Ashwell, Rock, Shinholt               1:35.38       2013    MVAL
5  Woods, Ashwell, Rock, Shinholt               1:35.55       2013    Regionals
6                                               1:35.75       2012    Dwight Scott Invite
7                                               1:35.86       2013    Montgomery Invite
8  Seabrook, Neral, Brown, Wolcott              1:36.30       2015    Counties
9  Woods, Rought, Kimble, Titus                 1:36.33       2011    Regionals
10 Seabrook, Neral, Wineke, Wolcott             1:36.52       2015    MVAL

********************************************************************************
BOYS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Woods, Onigbinde, Kimble, Titus              3:33.99       2011    States
2  Kennell, Rice, Kane, Mead                    3:36.48       2014    States
3  Woods, Onigbinde, Kimble, Titus              3:37.38       2011    Regionals
4  Kennell, Houston, Rice, Mead                 3:37.90       2014    Regionals
5  Townsend, Seabrook, Wolcott, Rice            3:38.01       2015    Regionals
6                                               3:39.68       2011    MVAL Invite
7                                               3:39.70       2009    Counties
8  Brown, Shinholt, Seabrook, Ashwell           3:40.03       2014    MVAL
9                                               3:40.33       2007    States
10 Townsend, Seabrook, Wolcott, Rice            3:40.90       2015    States

********************************************************************************
BOYS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1  Yanchoris, Rice, Renehan, Thomas             8:17.62       2015    States
2  Rice, Kane, Thomas, Mead                     8:20.10       2014    States
3  Mead, Clements, Thomas, Onigbinde            8:21.23       2013    States
4  Hohl, Wachter, Dawson, Bosse                 8:22.20       2007    States
5  Mead, Clements, Thomas, Onigbinde            8:26.51       2013    Regionals
6  Hohl, Wachter, S Hughes, J Hughes            8:26.83       2008    States
7  Rice, Kane, Thomas, Mead                     8:27.81       2014    Regionals
8  Yanchoris, Rice, Renehan, Thomas             8:28.45       2015    Regionals
9  Hohl, Wachter, Dawson, Bosse                 8:30.50       2007    MVAL
10 Johnston, Johnston, Yanchoris, Renehan       8:31.49       2016    States

********************************************************************************
BOYS 1600 METER SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               3:48.20       2010    Dwight Scott Relays

********************************************************************************
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              11:36.80       2010    Dwight Scott Relays

********************************************************************************
BOYS HIGH JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Stefanick, Alex        6-06.00       2015    Frostbite Invite
2   Stefanick, Alex        6-04.00       2016    States
2   Stefanick, Alex        6-04.00       2015    Warrior Invite
4   Jones, Chris           6-03.00       2005    Counties
5   Richardson, Elijah     6-02.00       2016    States
5   Richardson, Elijah     6-02.00       2016    Warrior Knight Invite
5   Richardson, Elijah     6-02.00       2015    Warrior Invite
5   Stefanick, Alex        6-02.00       2015    Terry Baker Invite
5   Stefanick, Jake        6-02.00       2013    States
10  Kennedy, Ben           6-00.00       2017    States
10  Stefanick, Alex        6-00.00       2016    Regionals
10  Stefanick, Alex        6-00.00       2015    Dwight Scott Invite
10  Richardson, Elijah     6-00.00       2015    Dwight Scott Invite
10  Stefanick, Alex        6-00.00       2014    Dwight Scott Invite
10  Kennell, Chandler      6-00.00       2014    Counties
10  Rought, George         6-00.00       2013    Regionals
10  Stefanick, Jake        6-00.00       2013    Counties
10  Stefanick, Jake        6-00.00       2012    HCC Invite
10  Woods, Julian          6-00.00       2012    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Stefanick, Alex        6-06.00       2015    Frostbite Invite
2   Jones, Chris           6-03.00       2005    Counties
3   Richardson, Elijah     6-02.00      15-16    3 Meets
3   Stefanick, Jake        6-02.00       2013    States
5   Kennedy, Ben           6-00.00       2017    States
5   Kennell, Chandler      6-00.00       2014    Counties
5   Rought, George         6-00.00       2013    Regionals
5   Woods, Julian          6-00.00       2012    Counties
9   Stanton, Jalen         5-10.00      16-17    3 Meets
9   Conahan, Kyle          5-10.00       2013    2 Meets

********************************************************************************
BOYS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Neral, Nick           15-05.00       2015    MVAL
2   Neral, Nick           15-04.00       2014    MVAL
3   Neral, Nick           15-03.00       2014    Dwight Scott Invite
4   Neral, Nick           15-00.00       2015    Counties
4   Neral, Nick           15-00.00       2014    Frostbite Invite
4   Neral, Nick           15-00.00       2014    Warrior Invite
4   Neral, Nick           15-00.00       2014    States
4   Neral, Nick           15-00.00       2013    Terry Baker Invite
9   Neral, Nick           14-06.00       2015    States
9   Kennell, Chandler     14-06.00       2014    States
9   Neral, Nick           14-06.00       2014    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Neral, Nick           15-05.00       2015    MVAL
2   Kennell, Chandler     14-06.00       2014    States
3   Bryant, Kyle          14-04.00       2017    States
4   Jacobs, Seth          13-00.00       2016    States
5   Wiley, James          12-00.00      16-17    2 Meets
6   Reeser, Nate          11-06.00       2012    Counties
7   Byrnes, Adam          11-00.00       2010    States
8   Yankowski, James      10-07.00       2017    Regionals
9   Wolcott, Noah         10-04.00       2013    Regionals
10  Wardle, Colton        10-00.00       2017    Counties

********************************************************************************
BOYS LONG JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Rought, George        20-02.00       2012    Frostbite
1   Austin, Justin        20-02.00       2010    Frostbite Invite
3   Rought, George        19-06.00       2011    Frostbite Invite
4   Boyd, Brad            19-05.00       2007    Frostbite
5   Stefanick, Alex       19-02.00       2015    Frostbite Invite
6   Rought, George        19-01.50       2010    Frostbite Invite
7   Richardson, Elijah    18-08.50       2015    Frostbite Invite
8   Conahan, Kyle         18-05.50       2012    Frostbite
9   Stefanick, Alex       18-03.00       2014    Frostbite Invite
10  Neral, Nick           18-00.00       2013    Frostbite Invite
10  Conahan, Kyle         18-00.00       2011    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Austin, Justin        20-02.00       2010    Frostbite Invite
1   Rought, George        20-02.00       2012    Frostbite
3   Boyd, Brad            19-05.00       2007    Frostbite
4   Stefanick, Alex       19-02.00       2015    Frostbite Invite
5   Richardson, Elijah    18-08.50       2015    Frostbite Invite
6   Conahan, Kyle         18-05.50       2012    Frostbite
7   Neral, Nick           18-00.00       2013    Frostbite Invite
8   Kennedy, Ben          17-09.00       2016    FIT Invite
9   Pezza, Chris          17-07.00       2007    Frostbite
10  Baker, Ian            17-04.50       2009    Frostbite Invite

********************************************************************************
BOYS TRIPLE JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Rought, George        40-05.25       2011    Frostbite Invite
2   Rought, George        40-02.25       2013    Montgomery Invite
3   Rought, George        40-00.25       2010    Frostbite Invite
4   Rought, George        39-11.00       2012    Frostbite
5   Boyd, Brad            39-04.25       2007    Frostbite
6   Richardson, Elijah    39-03.00       2015    Frostbite Invite
7   Ashwell, Mike         38-05.75       2012    Frostbite
8   Kennell, Sawyer       38-03.00       2013    Frostbite Invite
9   Austin, Justin        37-09.00       2010    Frostbite Invite
10  Rought, George        36-09.00       2010    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rought, George        40-05.25       2011    Frostbite Invite
2   Boyd, Brad            39-04.25       2007    Frostbite
3   Richardson, Elijah    39-03.00       2015    Frostbite Invite
4   Ashwell, Mike         38-05.75       2012    Frostbite
5   Kennell, Sawyer       38-03.00       2013    Frostbite Invite
6   Austin, Justin        37-09.00       2010    Frostbite Invite
7   Conahan, Kyle         35-00.00       2011    Frostbite Invite
8   Callahan, Steven      32-09.00       2015    Frostbite Invite
9   Seabrook, Henry       32-03.50       2013    Frostbite Invite
10  Onigbinde, Issac      32-02.75       2009    Frostbite Invite

********************************************************************************
BOYS SHOT PUT

Top 10 Performances

===========================================================
1   Vrzak, Caleb          50-01.00       2013    Frostbite Invite
2   Vrzak, Caleb          49-10.50       2014    Counties
3   Vrzak, Caleb          49-09.25       2014    Regionals
4   Vrzak, Caleb          49-07.00       2014    States
5   Vrzak, Caleb          49-04.75       2014    MVAL
6   Vrzak, Caleb          49-03.00       2014    Dickinson Invite
7   Burke, Mike           48-11.00       2004    MVAL
8   Haberman, Andrew      48-10.75       2017    States
9   Kusnick, Josh         48-03.75       2006    Counties
10  Kusnick, Josh         48-02.50       2006    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Vrzak, Caleb          50-01.00       2013    Frostbite Invite
2   Burke, Mike           48-11.00       2004    MVAL
3   Haberman, Andrew      48-10.75       2017    States
4   Kusnick, Josh         48-03.75       2006    Counties
5   Blair, Dan            46-01.00       2012    States
6   Rowe, Matt            45-11.00       2005    Counties
7   Ferrin, Duncan        45-09.50       2014    Counties
8   Lanni, Michael        45-08.75       2010    States
9   Naylon, Devin         45-08.50       2015    Warrior Invite
10  Mudgett, Justin       44-11.00       2005    Counties

********************************************************************************

* denotes times were hand timed.
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# Event time converted from Mile to 1600 (subtract 1.6 seconds)

List Includes:

2016-2017 - [9] All Meets
2015-2016 - [10] All Meets
2014-2015 - [11] All Meets
2013-2014 - [11] All Meets
2012-2013 - [11] All Meets
2011-2012 - [10] All Meets
2010-2011 - [10] All Meets
2009-2010 - [8] All Meets
2008-2009 - [5] States, Counties, MVAL, Regionals, Frostbite
2007-2008 - [5] States, Counties, MVAL, Regionals, Frostbite
2006-2007 - [3] States, Counties, MVAL
2005-2006 - [3] States, Counties, MVAL
2004-2005 - [3] States, Counties, MVAL, Regionals (missing boys field and relays)
2003-2004 - [3] States, Counties, MVAL
2002-2003 - [4] States, Counties, CMC, Smithsburg Invite
2001-2002 - [3] States, Counties, CMC


Total = 108 Meets