Century
State Championships Won - Team and Event Champions

Team Championships
Year     Sport                 Coach             Classification
2002 Girls Soccer       Vanessa Ozimek           2A
2003 Boys Soccer        Scott Smith              2A
2003 Girls Soccer       Vanessa Ozimek           2A
2004 Girls Lacrosse     Rose Pentz               1A-2A
2006 Girls Lacrosse     Rose Pentz               1A-2A
2007 Girls Lacrosse     Rose Pentz               1A-2A
2009 Girls Lacrosse     Rose Pentz               1A-2A
2009 Girls XC           Grant & Kristen Haden    2A
2010 Girls Indoor T&F   Tony Griner              2A
2010 Girls Lacrosse     Rose Pentz               2A-3A
2010 Girls XC           Kristen Haden            2A
2011 Girls Indoor T&F   Tony Griner              2A
2011 Boys Indoor T&F    Tony Griner              2A
2011 Girls XC           Chris Mead               2A
2011 Girls Volleyball   Becky Groves             2A
2012 Girls Lacrosse     Becky Groves             2A-3A
2013 Boys Indoor T&F    Tony Griner              2A
2013 Boys Outdoor T&F   Tony Griner              2A
2013 Field Hockey       Thersa Duryea            2A
2013 Girls Soccer       Sara Figuly              2A
2015 Boys Outdoor T&F   Tony Griner              2A
2015 Girls Lacrosse     Becky Groves             2A-3A
2017 Boys Indoor T&F    Tony Griner              2A

Event Championships
Year      Sport                 Athlete                    Event
2002 Girls Indoor T&F   Lindsay Carlson                    Shot Put
2004 Girls Outdoor T&F  Theresa Yannone                    Long Jump
2004 Girls Outdoor T&F  Dana Reeser                        Shot Put
2005 Boys Indoor T&F    Chris Jones                        55 Hurdles
2005 Girls Outdoor T&F  Dana Reeser                        Shot Put
2007 Wrestling          Alex Grassi                        125
2007 Boys Indoor T&F    Brent Dawson                       800 Run
2007 Boys Outdoor T&F   Brent Dawson                       800 Run
2008 Boys Indoor T&F    Hughes, Hughes, Wachter, Hohl      4x800
2008 Girls Outdoor T&F  Maura Linde                        1600 Run
2008 Girls Outdoor T&F  Maura Linde                        3200 Run
2008 Girls XC           Maura Linde                        XC
2009 Girls Outdoor T&F  Maura Linde                        800 Run
2009 Girls XC           Maura Linde                        XC
2010 Girls Indoor T&F   Maura Linde                        1600 Run
2010 Girls Indoor T&F   Maura Linde                        3200 Run
2010 Girls Indoor T&F   Linde, Larkin, McGovern, Dearie    4x800
2010 Girls Outdoor T&F  Maura Linde                        1600 Run
2010 Girls Outdoor T&F  Maura Linde                        3200 Run
2010 Girls Outdoor T&F  Dearie, McGovern, Larkin, Linde    4x800
2010 Girls XC           Maura Linde                        XC
2011 Girls Indoor T&F   Linde, Larkin, Fagnant, Dearie     4x800
2011 Boys Outdoor T&F   Julian Woods                       300 Hurdles
2012 Boys Outdoor T&F   Julian Woods                       300 Hurdles
2013 Boys Indoor T&F    Julian Woods                       55 Hurdles
2013 Boys Indoor T&F    Jake Stefanick                     High Jump
2013 Boys Indoor T&F    Chandler Kennell                   Pole Vault
2013 Boys Outdoor T&F   Julian Woods                       110 Hurdles
2013 Boys Outdoor T&F   Julian Woods                       300 Hurdles
2013 Boys Outdoor T&F   Julian Woods                       Long Jump
2013 Boys Outdoor T&F   Jake Stefanick                     High Jump
2013 Boys Outdoor T&F   Rock, Lortie, Ashwell, Woods       4x200
2014 Boys Indoor T&F    Rice, Kane, Thomas, Mead           4x800
2014 Boys Indoor T&F    Nick Neral                         Pole Vault
2014 Boys Outdoor T&F   Chandler Kennell                   Pole Vault
2014 Boys Outdoor T&F   Caleb Vrzak                        Shot Put
2014 Boys Outdoor T&F   Duncan Ferrin                      Discus
2015 Girls Indoor T&F   Kylie Davis                        300 Dash
2015 Boys Indoor T&F    Yanchoris, Rice, Renehan, Thomas   4x800
2015 Boys Indoor T&F    Nick Neral                         Pole Vault
2015 Boys Outdoor T&F   Matt Kane                          1600 Run
2015 Boys Outdoor T&F   Matt Kane                          3200 Run
2015 Boys Outdoor T&F   Thomas, Rice, Renehan, Kane        4x800
2015 Boys Outdoor T&F   Nick Neral                         Pole Vault
2016 Boys Indoor T&F    Kyle Bryant                        Pole Vault
2016 Boys Indoor T&F    Alex Stafanick                     High Jump
2016 Boys Outdoor T&F   Kyle Bryant                        Pole Vault
2017 Boys Indoor T&F    Kyle Bryant                        Pole Vault