Francis Scott Key
Indoor Track & Field Records

GIRLS 55 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Kram, Jackie            7.44*      2000    Westminster Invite
2   Kram, Jackie            7.64*      2000    MVAL
2   Kram, Jackie            7.64*      1999    Regionals
4   Byrd, Jenn              7.74*      2006    Frostbite
4   Kram, Jackie            7.74       2000    States
4   Kram, Jackie            7.74*      2000    Counties
4   Kram, Jackie            7.74*      1999    5-Team Meet
8   Gamboa, Graciela Ana    7.84       2012    MVAL
8   Byrd, Jenn              7.84*      2006    MVAL
10  Gamboa, Graciela Ana    7.85       2012    Smithsburg

Top 10 Performers
===========================================================
1   Kram, Jackie            7.44*      2000    Westminster Invite
2   Byrd, Jenn              7.74*      2006    Frostbite
3   Gamboa, Graciela Ana    7.84       2012    MVAL
4   Garber, Sandy           7.94*      1981    Counties
5   Beerbower, Kelsey       7.98       2011    Dickinson Invite
6   Pernell, Stephanie      8.13       2014    Counties
7   Peck, Lauren            8.14*      2008    Frostbite
7   Cyford, Emilie          8.14*      1999    Regionals
9   Ani, Danika             8.16       2014    MVAL
10  Devilbiss, Molly        8.18       2011    Counties

********************************************************************************
GIRLS 200 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Miller, Carmen         29.43       2017    Memorial Invite
2   Taggart, Emma          31.18       2017    Memorial Invite
3   Devilbiss, Molly       31.20       2011    Dickinson Invite
4   Kiernan, Kendall       31.60       2011    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Miller, Carmen         29.43       2017    Memorial Invite
2   Taggart, Emma          31.18       2017    Memorial Invite
3   Devilbiss, Molly       31.20       2011    Dickinson Invite
4   Kiernan, Kendall       31.60       2011    Dickinson Invite

********************************************************************************
GIRLS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Byrd, Jenn             43.63       2006    States
2   Gamboa, Graceila Ana   43.73       2012    Counties
3   Gamboa, Graciela Ana   43.79       2012    Regionals
4   Byrd, Jenn             44.04*      2005    Frostbite
5   Byrd, Jenn             44.24*      2006    Counties
6   Byrd, Jenn             44.44*      2006    Frostbite
7   Gamboa, Graciela Ana   44.50       2012    Smithsburg
8   Beerbower, Kelsey      44.53       2010    Counties
9   Byrd, Jenn             44.54*      2006    Regionals
9   Byrd, Jenn             44.54*      2006    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Byrd, Jenn             43.63       2006    States
2   Gamboa, Graciela Ana   43.73       2012    Counties
3   Beerbower, Kelsey      44.53       2010    Counties
4   Wiley, Melissa         44.84*      2002    Counties
5   Davis, Elizabeth       46.13       2011    Frostbite Invite
6   Peck, Lauren           46.44*      2008    Frostbite
7   Mechalske, Katie       47.14*      2002    MVAL
8   Naab, Jamie            47.54*      2005    Frostbite
8   Kram, Jackie           47.54*      2000    Westminster Invite
10  Miller, Carmen         47.56       2017    Counties

********************************************************************************
GIRLS 400 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Beerbower, Kelsey    1:06.35       2011    Dickinson Invite
2   Ingham, Elizabeth    1:10.81       2011    Dickinson Invite
3   Comeau, Lakota       1:16.59       2017    Memorial Invite
4   Bennet, Breanna      1:20.31       2017    Memorial Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Beerbower, Kelsey    1:06.35       2011    Dickinson Invite
2   Ingham, Elizabeth    1:10.81       2011    Dickinson Invite
3   Comeau, Lakota       1:16.59       2017    Memorial Invite
4   Bennet, Breanna      1:20.31       2017    Memorial Invite

********************************************************************************
GIRLS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Davis, Elizabeth     1:23.47       2012    Counties
2   Davis, Elizabeth     1:23.48       2012    States
3   Davis, Elizabeth     1:23.60       2012    Regionals
4   Davis, Elizabeth     1:24.86       2012    MVAL
5   Davis, Elizabeth     1:25.65       2011    Warrior Invite
6   Davis, Elizabeth     1:26.05       2012    Smithsburg
7   Garber, Sandy        1:26.30       1981    Counties
8   Jenkins, Mandy       1:26.80       2006    MVAL
9   Warther, Amanda      1:26.98       2014    Counties
10  Jenkins, Mandy       1:27.20       2005    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Davis, Elizabeth     1:23.47       2012    Counties
2   Garber, Sandy        1:26.30       1981    Counties
3   Jenkins, Mandy       1:26.80       2006    MVAL
4   Warther, Amanda      1:26.98       2014    Counties
5   Peck, Lauren         1:27.51       2009    Regionals
6   Mathias, Kim         1:28.40       2000    MVAL
7   Sowers, Ashley       1:29.15       2011    Counties
8   Wiley, Melissa       1:29.60       2002    Counties
9   Lunz, Valerie        1:31.60       2001    Counties
10  Penn, Jen            1:31.90       1999    5 Team Meet

********************************************************************************
GIRLS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Lunz, Valerie        2:33.50       2001    States
2   Sowers, Ashley       2:36.83       2011    Regionals
3   Graybill, Maranda    2:36.85       2011    Dickinson Invite
4   Mathias, Kim         2:37.10       1999    Regionals
5   Osterhouse, Morgan   2:37.50       2008    MVAL
6   Sowers, Ashley       2:39.07       2011    Dickinson Invite
7   Graybill, Maranda    2:39.13       2010    Counties
8   Graybill, Maranda    2:39.16       2011    Counties
9   Osterhouse, Morgan   2:39.90       2008    Counties
10  Mathias, Kim         2:40.00       1999    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Lunz, Valerie        2:33.50       2001    States
2   Sowers, Ashley       2:36.83       2011    Regionals
3   Graybill, Maranda    2:36.85       2011    Dickinson Invite
4   Mathias, Kim         2:37.10       1999    Regionals
5   Osterhouse, Morgan   2:37.50       2008    MVAL
6   Gasior, Kerri        2:40.84       2011    MVAL Invite
7   Leathers, Becky      2:43.50       2006    MVAL
8   Comeau, Lakota       2:46.35       2015    Terry Baker Invite
9   Strack, Jenn         2:47.80       2006    Regionals
10  Wivell, Amanda       2:49.28       2009    Frostbite

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Leathers, Becky      5:34.70       2006    Frostbite
2   Leathers, Becky      5:40.00       2007    MVAL
3   Leathers, Becky      5:43.50       2007    Counties
4   Leathers, Becky      5:47.40       2006    Clear Spring Invite
5   Leathers, Becky      5:48.60       2006    MVAL
6   Leathers, Becky      5:49.20       2006    Counties
7   Osterhouse, Morgan   5:55.00       2008    MVAL
8   Leathers, Becky      5:56.20       2005    Frostbite
9   Osterhouse, Morgan   5:56.80       2006    Counties
10  Osterhouse, Morgan   5:57.80       2005    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Leathers, Becky      5:34.70       2006    Frostbite
2   Osterhouse, Morgan   5:55.00       2008    MVAL
3   Graybill, Maranda    6:07.74       2010    Frostbite
4   Comeau, Lakota       6:11.92       2015    Terry Baker Invite
5   Gasior, Kerri        6:14.42       2009    Regionals
6   Holland, Shelby      6:17.73#      2016    Lid Lifter Invite
7   Wivell, Amanda       6:22.44       2009    Fred/Wash II
8   Basaran, Zeshan      6:23.33       2016    Frostbite
9   Brooks, Marie        6:24.50       2002    Counties
10  Hiner, Erin          6:27.20       2002    Counties

# 1 mile

********************************************************************************
GIRLS 3200 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Leathers, Becky     12:16.50       2007    MVAL
2   Leathers, Becky     12:17.00       2007    Counties
3   Leahy, Mairin       12:21.70       2006    States
4   Leathers, Maggie    12:27.55       2006    Regionals
5   Leahy, Mairin       12:27.73       2006    Regionals
6   Leathers, Maggie    12:37.80       2006    Counties
7   Leathers, Maggie    12:44.50       2006    MVAL
8   Leahy, Mairin       12:44.80       2006    MVAL
9   Leathers, Maggie    12:50.89       2006    States
10  Leahy, Mairin       12:53.00       2006    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Leathers, Becky     12:16.50       2007    MVAL
2   Leahy, Mairin       12:21.70       2006    States
3   Leathers, Maggie    12:27.55       2006    Regionals
4   Holland, Shelby     13:31.57       2016    Frostbite
5   Forman, Cassie      13:56.30       2010    Fre/Carroll Clash
6   Zamora, Leslie      14:05.34       2015    MVAL
7   Russell, Emily      14:06.10       2006    Frostbite
8   Wentworth           14:07.00       2001    MVAL
9   Conner, J.          14:18.20       1981    Regionals
10  Duke, Hannah        14:31.02       2017    Memorial Invite

********************************************************************************
GIRLS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Pernell, Sarah         9.15       2017    Regionals
1   Pernell, Sarah         9.15       2017    Counties
3   Pernell, Sarah         9.19       2017    States
4   Pernell, Sarah         9.43       2017    Memorial Invite
5   Brown, Laura           9.50       2012    Frostbite
6   Pernell, Sarah         9.56       2016    Regionals
7   Pernell, Sarah         9.57       2016    States
8   Pernell, Sarah         9.62       2016    Frostbite
9   Brown, Laura           9.84       2013    Counties
10  Pernell, Sarah         9.93       2016    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Pernell, Sarah         9.15       2017    2 Meets
2   Brown, Laura           9.50       2012    Frostbite
3   Taggart, Emma          9.94       2017    Counties
4   Myers, Carol          10.34*      1981    Counties
5   Devilbiss, Molly      10.73       2011    Counties
6   Warthen, Amanda       10.78       2012    Warrior Invite
7   Thompson, Kara        10.95       2013    Frostbite Invite
8   Fox, Gabrielle        11.01       2012    MVAL
9   Baile, Bethany        11.04       2010    Counties
10  Mayhew, Megan         11.20       2009    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Davis, Gamboa, Fox, Butler                   1:57.46       2012    Counties
2  Davis, Gamboa, Fox, Butler                   1:58.28       2012    Regionals
3                                               1:58.48       2013    MVAL
4                                               1:58.50       1981    Counties
5  Brown, Warthen, Gamboa, Fox                  1:58.60       2012    Frostbite
6  Ani, Fox, Pernell, Warthen                   1:58.74       2014    Counties
7                                               1:58.79       2012    Smithsburg
8  Ani, Fox, Pernell, Warthen                   1:59.10       2014    Regionals
8  Warthen, Fowler, Fox, Brown                  1:59.10       2013    Regionals
10                                              1:59.14       2012    MVAL

********************************************************************************
GIRLS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
================================================================================
1                                               4:22.67       2006    States
2                                               4:25.50       2006    Regionals
3  Fox, Gamboa, Davis, Butler                   4:26.70       2012    Regionals
4                                               4:28.50       2006    MVAL
5  Fox, Gamboa, Davis, Butler                   4:29.27       2012    Counties
6                                               4:29.33       2011    MVAL Invite
7  Davis, Beerbower, Ingham, Graybill           4:30.63       2011    Regionals
8                                               4:31.50       2006    Counties
9                                               4:33.34       2011    Dickinson Invite
10                                              4:35.05       2012    Smithsburg

********************************************************************************
GIRLS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              10:19.94       2006    States
2                                              10:23.20       2006    Regionals
3  Graybill, Gasior, Sowers, Wivell            10:27.70       2011    Regionals
4                                              10:42.10       2005    Frostbite
5  Graybill, Gasior, Sowers, Wivell            10:44.33       2011    Counties
6                                              10:47.10       2006    MVAL
7  Graybill, Gasior, Sowers, Davis             10:47.30       2011    States
8                                              10:51.30       2006    Counties
9                                              10:57.38       2011    MVAL Invite
10                                             10:59.99       2009    Warrior Invite

********************************************************************************
GIRLS 1200 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Brown, Chibayere, Hauppa, Rohwein            3:58.84       2015    Freddie Hendricks Relays

********************************************************************************
GIRLS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               5:02.95       2009    Sportsplex Relays
2                                               5:14.80       2009    Last Track to Philly
3                                               5:34.36       2016    Lid Lifter Invite

********************************************************************************
GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Shipton, Chibayere, Basaran, Holland        15:25.65       2016    Freddie Hendricks Relays
2                                              15:36.37       2009    Sportsplex Relays
3  Shipton, Miller, Comeau, Mathews            15:50.81       2017    Memorial Invite
4  Comeau, Chibayere, Rohwein, Hauppa          17:24.05       2015    Freddie Hendricks Relays

********************************************************************************
GIRLS HIGH JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Taggart, Emma         4-10.00       2017    States
1   Taggart, Emma         4-10.00       2017    Counties
1   Taggart, Emma         4-10.00       2016    Frostbite
1   Taggart, Emma         4-10.00       2016    Freddie Hendricks Relays
1   Taggart, Emma         4-10.00       2016    Lid Lifter Invite
6   Taggart, Emma         4-08.00       2017    Memorial Invite
6   Pernell, Sarah        4-08.00       2016    Freddie Hendricks Relays
6   Pernell, Sarah        4-08.00       2016    States
6   Pernell, Sarah        4-08.00       2016    Dickinson Invite
6   Brothers, Erin        4-08.00       2013    States
6   Brothers, Erin        4-08.00       2012    Frostbite
6   Myers                 4-08.00       1981    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Taggart, Emma         4-10.00      16-17    5 Meets
2   Pernell, Sarah        4-08.00       2016    3 Meets
2   Brothers, Erin        4-08.00      12-13    2 Meets
2   Myers                 4-08.00       1981    Regionals
5   Kiernan, Kendall      4-07.00       2011    Regionals
6   Roop, Addie           4-06.00       2010    Counties
6   Brown, Laura          4-06.00       2013    Counties
8   Miller, Carmen        4-05.00       2017    Regionals
9   Davis, M              4-04.00       2002    MVAL
10  Evans, Tracey         4-02.00       2000    Counties

********************************************************************************
GIRLS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Torbeck, Lauren       8-00.00       2001    States
2   Torbeck, Lauren       7-06.00       2001    Counties
2   Torbeck, Lauren       7-06.00       2001    MVAL
2   Woolman, Amanda       7-06.00       2001    MVAL
5   Graybill, Maranda     7-00.00       2011    MVAL Invite
5   Graybill, Maranda     7-00.00       2010    HC HS Invite
5   Graybill, Maranda     7-00.00       2010    Frostbite
5   Woolman, Amanda       7-00.00       2000    Westminster Invite
5   Woolman, Amanda       7-00.00       2000    States
5   Woolman, Amanda       7-00.00       2000    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Torbeck, Lauren       8-00.00       2001    State
2   Woolman, Amanda       7-06.00       2001    MVAL
3   Graybill, Maranda     7-00.00       2011    3 Meets
4   Osterhouse, Morgan    6-00.00       2006    MVAL

********************************************************************************
GIRLS LONG JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Taggart, Emma        14-06.50       2016    Lid Lifter Invite
2   Taggart, Emma        14-04.00       2016    Frostbite
3   Pernell, Stephanie   13-11.50       2014    Dickinson Invite
4   Pernell, Sarah       13-11.00       2016    Frostbite
4   Pernell, Sarah       13-11.00       2016    Lid Lifter Invite
6   Gamboa, Graciela Ana 13-10.00       2011    Frostbite Invite
7   Ingham, Elizabeth    13-08.75       2009    Frostbite
8   Kiernan, Kendall     13-08.50       2010    Frostbite
9   Ingham, Elizabeth    13-06.50       2010    Frostbite
10  Ingham, Elizabeth    12-10.00       2011    Dickinson Invite

Top 10 Performers
============================================================
1   Taggart, Emma        14-06.50       2016    Lid Lifter Invite
2   Pernell, Stephanie   13-11.50       2014    Dickinson Invite
3   Pernell, Sarah       13-11.00       2016    2 Meets
4   Gamboa, Graciela Ana 13-10.00       2011    Frostbite Invite
5   Ingham, Elizabeth    13-08.75       2009    Frostbite
6   Kiernan, Kendall     13-08.50       2010    Frostbite
7   Thompson, Kara       11-11.00       2011    Frostbite Invite
8   Davis, Elizabeth     11-00.00       2011    Frostbite Invite
9   Guillen, Erica        8-08.00       2011    Frostbite Invite

********************************************************************************
GIRLS TRIPLE JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Pernell, Sarah       32-06.00       2016    Lid Lifter Invite
2   Pernell, Sarah       31-10.00       2016    Frostbite
3   Ingham, Elizabeth    31-06.50       2010    Frostbite
4   Kiernan, Kendall     31-02.50       2010    Frostbite
5   Fox, Gabrielle       30-10.00       2012    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Pernell, Sarah       32-06.00       2016    Lid Lifter Invite
2   Ingham, Elizabeth    31-06.50       2010    Frostbite
3   Kiernan, Kendall     31-02.50       2010    Frostbite
4   Fox, Gabrielle       30-10.00       2012    Frostbite

********************************************************************************
GIRLS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ani, Danika          39-08.00       2014    Regionals
2   Ani, Danika          39-00.75       2014    States
3   Ani, Danika          38-04.25       2014    Counties
4   Ani, Danika          37-09.00       2014    MVAL
5   Ani, Danika          36-08.00       2013    Frostbite Invite
6   Duppins, Kim         34-11.00       1981    States
7   Burton, Summer       34-04.50       2016    Frostbite
8   Duppins, Kim         34-03.75       1981    Regionals
9   Duppins, Kim         34-03.00       1981    Counties
10  Burton, Summer       34-02.50       2017    Memorial Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ani, Danika          39-08.00       2014    Regionals
2   Duppins, Kim         34-11.00       1981    States
3   Burton, Summer       34-04.50       2016    Frostbite
4   Kram, Jackie         33-03.00       2000    States
5   Follmeyer, Brittany  32-00.75       2012    Regionals
6   Wunder, Alex         31-04.25       2008    States
7   Waskeiwicz, Jennifer 30-10.50       2001    MVAL
8   Taggart, Emma        30-07.25       2017    Counties
9   Hibberd, Candice     28-06.00       2002    Counties
10  Petenbrink, Alex     28-03.25       2014    Counties
10  Kram, Jackie         28-02.25       1999    States

********************************************************************************
BOYS 55 METER DASH

Top 10 Performance
===========================================================
1   Madison, Jerel          6.72       2011    Warrior Invite
2   Redhi, Brandan          6.73       2011    Dickinson Invite
3   Thomas, Jonathan        6.74       2015    Counties
3   Thomas, David           6.74*      2007    Frostbite
3   Seeley, Drew            6.74*      2006    Clear Spring Invite
3   Leiter, Ben             6.74*      2002    Counties
7   Madison, Jerel          6.75       2011    Frostbite Invite
8   Thomas, Jonathan        6.76       2015    Regionals
9   Madison, Jerel          6.80       2010    Frostbite
10  Madison, Jerel          6.81       2012    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Madison, Jerel          6.72       2011    Warrior Invite
2   Redhi, Brandan          6.73       2011    Dickinson Invite
3   Thomas, David           6.74*      2007    Frostbite
3   Seeley, Drew            6.74*      2006    Clear Spring Invite
3   Leiter, Ben             6.74*      2002    Counties
6   Thomas, Jonathan        6.74       2015    Counties
7   Ochieng, Mandela        6.85       2011    Counties
8   Thomas, Xavier          6.91       2012    MVAL
9   Mitcheltree, Adam       6.94*      2006    MVAL
10  Martz, Brad             7.01       2007    Regionals

********************************************************************************
BOYS 200 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Redhi, Brandan         23.88       2011    Dickinson Invite
2   Madison, Jerel         24.59       2011    Dickinson Invite
3   Thomas, Jonathan       24.83       2014    Dickinson Invite
4   Jennings, Nathaniel    24.94       2014    Dickinson Invite
5   Peters, Connor         26.15       2017    Memorial Invite
6   Layne, Jacksun         28.22       2017    Memorial Invite
7   Miller, Tanner         28.42       2016    Dickinson Invite
8   Lenhart, Jerod         29.64       2017    Memorial Invite
9   Williams, Levi         31.41       2014    Dickinson Invite
10  Watson, Jacob          31.84       2016    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Redhi, Brandan         23.88       2011    Dickinson Invite
2   Madison, Jerel         24.59       2011    Dickinson Invite
3   Thomas, Jonathan       24.83       2014    Dickinson Invite
4   Jennings, Nathaniel    24.94       2014    Dickinson Invite
5   Peters, Connor         26.15       2017    Memorial Invite
6   Layne, Jacksun         28.22       2017    Memorial Invite
7   Miller, Tanner         28.42       2016    Dickinson Invite
8   Lenhart, Jerod         29.64       2017    Memorial Invite
9   Williams, Levi         31.41       2014    Dickinson Invite
10  Watson, Jacob          31.84       2016    Dickinson Invite

********************************************************************************
BOYS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Redhi, Brandan         36.54       2011    Frostbite Invite
2   Madison, Brandan       36.73       2012    Counties
3   Ochieng, Mandela       36.79       2011    Counties
4   Redhi, Brandan         36.85       2012    States
5   Ochieng, Mandela       36.90       2011    MVAL Invite
6   Redhi, Brandan         36.95       2012    MVAL
7   Redhi, Brandan         36.98       2011    Counties
8   Redhi, Brandan         36.99       2012    Counties
9   Redhi, Brandan         37.03       2012    Regionals
9   Ochieng, Mandela       37.03       2011    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Redhi, Brandan         36.54       2011    Frostbite Invite
2   Madison, Jerel         36.73       2012    Counties
3   Ochieng, Mandela       36.79       2011    Counties
4   Seeley, Drew           37.11       2007    States
5   Thomas, Xavier         37.21       2012    Counties
6   Palumbo, Lorenzo       37.79       2016    Frostbite
7   Thomas, David          38.09       2007    Regionals
8   Martz, Brad            38.24*      2006    Frostbite
9   Ochieng, Mikah         38.74*      2008    Counties
10  Mitchelltree, Adam     38.94*      2005    Frostbite

********************************************************************************
BOYS 400 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Ochieng, Mandela       53.36       2011    Dickinson Invite
2   Thomas, Xavier         54.64       2011    Dickinson Invite
3   Forney, Seth         1:02.43       2014    Dickinson Invite
4   Watson, Jacob        1:04.37       2016    Dickinson Invite
5   Haines, Corbin       1:04.96       2014    Dickinson Invite
6   Haines, Corbin       1:05.00       2016    Dickinson Invite
7   Sell, Ben            1:08.43       2017    Memorial Invite
8   Ruhl, Evan           1:08.71       2014    Dickinson Invite
9   Fritz, Nathaniel     1:09.91       2016    Dickinson Invite
10  Leppo, Sam           1:13.23       2017    Memorial Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ochieng, Mandela       53.36       2011    Dickinson Invite
2   Thomas, Xavier         54.64       2011    Dickinson Invite
3   Forney, Seth         1:02.43       2014    Dickinson Invite
4   Watson, Jacob        1:04.37       2016    Dickinson Invite
5   Haines, Corbin       1:04.96       2014    Dickinson Invite
6   Sell, Ben            1:08.43       2017    Memorial Invite
7   Ruhl, Evan           1:08.71       2014    Dickinson Invite
8   Fritz, Nathaniel     1:09.91       2016    Dickinson Invite
9   Leppo, Sam           1:13.23       2017    Memorial Invite
10  Green, Andrew        1:13.47       2017    Memorial Invite

********************************************************************************
BOYS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ochieng, Mandela     1:08.29       2011    Counties
2   Ochieng, Mandela     1:08.34       2011    Regionals
3   Mihulka, Krys        1:08.64       2012    Counties
4   Ochieng, Mandela     1:08.81       2011    MVAL Invite
5   Ochieng, Mandela     1:09.10       2010    Frostbite
6   Ochieng, Mandela     1:09.79       2011    States
7   Thomas, Xavier       1:09.91       2011    Frostbite Invite
8   Thomas, Xavier       1:10.55       2011    Counties
9   Mihulka, Krys        1:10.61       2012    Regionals
10  Winter, Jesse        1:10.70       2008    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ochieng, Mandela     1:08.29       2011    Counties
2   Mihulka, Krys        1:08.64       2012    Counties
3   Thomas, Xavier       1:09.91       2011    Frostbite Invite
4   Winter, Jesse        1:10.70       2008    Frostbite
5   Vetri, Mike          1:12.40       2005    Frostbite
6   Henning, Kyle        1:12.60       2006    Frostbite
7   Lawson, Justin       1:13.06       2011    Frostbite Invite
8   Fowler, Samson       1:13.49       2011    Frostbite Invite
9   Miller, Travis       1:14.60       2008    Frostbite
10  Hoff, Josh           1:14.70       2002    Counties

********************************************************************************
BOYS 800 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Miller, Timmy        2:01.74       2011    Counties
2   Miller, Timmy        2:03.61       2011    States
3   Mihulka, Krys        2:04.06       2012    Counties
4   Miller, Timmy        2:04.11       2011    MVAL Invite
5   Mihulka, Krys        2:05.12       2012    Regionals
6   Miller, Timmy        2:05.20       2010    Frostbite
7   Miller, Timmy        2:05.67       2010    HC HS Invite
8   Miller, Timmy        2:06.15       2011    Regionals
9   Leathers, Arthur     2:06.60       2008    MVAL
10  Leathers, Arthur     2:06.90       2008    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Miller, Timmy        2:01.74       2011    Counties
2   Mihulka, Krys        2:04.06       2012    Counties
3   Leathers, Arthur     2:06.60       2008    MVAL
4   Replogle, Mike       2:07.10       1999    MVAL
5   Winter, Jesse        2:07.73       2010    Regionals
6   Watson, DJ           2:08.46       2009    MVAL
7   Henderson, Jesse     2:11.70       2007    Frostbite
8   Ruhl, Evan           2:11.92       2017    Regionals
9   Mwange, Jason        2:12.01       2015    Counties
10  Fearns, Colin        2:12.20       2006    Frostbite

********************************************************************************
BOYS 1600 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Leathers, Arthur     4:36.20       2008    States
2   Leathers, Arthur     4:39.21       2007    States
3   Welsh, Jared         4:40.60       2005    Frostbite
4   Welsh, Jared         4:41.30       2006    Counties
5   Miller, Timmy        4:42.04       2011    Regionals
6   Miller, Timmy        4:42.18       2010    Frostbite
7   Miller, Timmy        4:42.34       2010    HC HS Invite
8   Welsh, Jared         4:42.90       2006    MVAL
9   Leathers, Arthur     4:43.60       2007    Clear Spring Invite
10  Leathers, Arthur     4:45.33       2008    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Leathers, Arthur     4:36.20       2008    States
2   Welsh, Jared         4:40.60       2005    Frostbite
3   Miller, Timmy        4:42.04       2011    Regionals
4   Fearns, Colin        4:46.20       2007    MVAL
5   White, Jordan        4:46.24       2008    Regionals
6   Myers                4:49.50       1981    Counties
7   Rippeon, Ryan        4:50.24       2016    Regionals
8   Williams, James      4:51.32       2009    Fred/Wash II
9   Watson, DJ           4:56.00       2009    Counties
10  Edwards, Brian       4:56.21       2014    MVAL

********************************************************************************
BOYS 3000 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Rippeon, Ryan       10:48.63       2015    Golden Bear Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rippeon, Ryan       10:48.63       2015    Golden Bear Invite

********************************************************************************
BOYS 3200 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Leathers, Arthur     9:52.80       2007    Frostbite
2   Welsh, Jared         9:56.16       2006    States
3   Welsh, Jared        10:00.80       2006    Regionals
4   Leathers, Arthur    10:03.21       2008    States
5   Welsh, Jared        10:13.50       2006    Counties
6   Leathers, Arthur    10:13.80       2006    Regionals
7   Welsh, Jared        10:14.40       2005    Frostbite
8   Leathers, Arthur    10:14.77       2006    States
9   Fearns, Colin       10:18.00       2007    Regionals
10  Edward, Brian       10:20.67       2015    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Leathers, Arthur     9:52.80       2007    Frostbite
2   Welsh, Jared         9:56.16       2006    States
3   Fearns, Colin       10:18.00       2007    Regionals
4   Edwards, Brian      10:20.67       2015    States
5   White, Jordan       10:20.84       2008    States
6   Rippeon, Ryan       10:26.73       2016    States
7   Williams, James     10:49.56       2009    Warrior Invite
8   Ruhl, Evan          10:56.16       2015    Terry Baker Invite
9   Watson, DJ          11:00.00       2007    Clear Sprint Invite
10  Zamora, Rafael      11:09.51       2011    Warrior Invite

********************************************************************************
BOYS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Daigle, Justin          7.97       2012    States
1   Daigle, Justin          7.97       2012    MVAL
3   Daigle, Justin          8.08       2012    Counties
4   Daigle, Justin          8.13       2011    Frostbite Invite
5   Daigle, Justin          8.18       2012    Regionals
6   Daigle, Justin          8.19       2011    Warrior Invite
7   Daigle, Justin          8.29       2012    Smithsburg
8   Vetri, Mike             8.44*      2005    Frostbite
9   Thomas, Chris           8.48       2010    States
9   Butler, Tommy           8.48       2010    Counties
10  Kramer, Leif            8.51       2014    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Daigle, Justin          7.97       2012    2 Meets
2   Vetri, Mik              8.44*      2005    Frostbite
3   Thomas, Chris           8.48       2010    States
3   Butler, Tommy           8.48       2010    Counties
5   Kramer, Leif            8.51       2014    MVAL
6   Safley, Adam            8.54*      2002    Counties
6   Drake, Anthony          8.54       2015    Counties
8   Ingham                  8.74*      1981    Counties
9   Cook, Brady             8.83       2012    MVAL
10  Miller, Travis          8.84*      2008    Frostbite

********************************************************************************
BOYS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
================================================================================
1  Madison, Thomas, Daigle, Redhi               1:33.77       2012    Regionals
2  Madison, Thomas, Daigle, Redhi               1:35.04       2012    States
3                                               1:35.12       2007    States
4                                               1:35.74       2012    MVAL
5                                               1:36.20       2006    Frostbite
6  Thomas, Seeley, Ochieng, Martz               1:36.89       2007    Regionals
7  Ochieng, Redhi, Madison, Daigle              1:37.25       2010    Frostbite
8                                               1:37.43       2012    Regionals
9  Humm, Redhi, Thomas, Madison                 1:37.52       2010    States
10 Lawson, Daigle, Madison, Redhi               1:37.55       2011    Warrior Invite

********************************************************************************
BOYS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Fowler, Thomas, Redhi, Ochieng               3:32.48       2011    States
2  Fowler, Thomas, Redhi, Ochieng               3:33.84       2011    Regionals
3  Fowler, Thomas, Redhi, Madison               3:35.42       2011    Frostbite Invite
4  Fowler, Thomas, Redhi, Ochieng               3:35.46       2011    MVAL Invite
5                                               3:35.71       2011    Dwight Scott Relays
6  Fowler, Thomas, Redhi, Madison               3:35.93       2012    States
7  Fowler, Thomas, Redhi, Madison               3:37.55       2012    Counties
8                                               3:37.70       2012    Smithsburg
9  Fowler, Thomas, Redhi, Ochieng               3:37.93       2011    Counties
10                                              3:37.96       2012    MVAL

********************************************************************************
BOYS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1  Fowler, Mihulka, Ferrari, Miller             8:38.32       2011    States
2  Fowler, Mihulka, Ferrari, Miller             8:39.80       2011    Counties
3                                               8:44.85       2007    States
4  Craig, Dooley, Fearns, Henderson             8:45.30       2007    Regionals
5                                               8:46.48       2009    Frostbite
6                                               8:47.20       2007    Frostbite
7  Fowler, Mihulka, Ferrari, Miller             8:47.57       2011    Regionals
8                                               8:51.10       2009    Regionals
9  Lawson, Mihulka, Edwards, Zamora             8:54.82       2012    Warrior Invite
10                                              8:55.10       2007    MVAL

********************************************************************************
BOYS 1200 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Forney, Green, Espinoza, Ruhl                3:05.87       2015    Freddie Henddricks Relays

********************************************************************************
BOYS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               3:49.77       2011    Dwight Scott Relays
2                                               3:53.48       2009    Sportsplex Relays
3                                               3:56.50       2008    Sportsplex Relays
4                                               3:56.58       2009    Last Track to Philly
5                                               4:20.86       2016    Lid Lifter Invite
6  Bayelle, Meulen, Miller, Bowman              4:25.15       2016    Fredie Hendricks Relays
7  Peters, Ritz, Sell, Lenhart                  4:53.05       2016    Fredie Hendricks Relays

********************************************************************************
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              12:02.87       2011    Dwight Scott Relays
2  Edwards, Wellman, Ruth, Rippeon             12:10.83       2013    Fredie Hendrick Relays
3                                              12:12.16       2008    Sportsplex Relays
4                                              12:13.57       2009    Sportsplex Relays
5  Bowman, Palumbo, Miller, Ruhl               12:38.10       2016    Fredie Hendricks Relays
6  Rippeon, Forney, Bowman, Ruhl               12:38.61       2015    Fredie Hendricks Relays
7  Miller, Palumbo, VanderMeulen, Bowman       13:00.87       2017    Memorial Invite
8                                              13:18.00       2015    Fredie Hendricks Relays

********************************************************************************
BOYS HIGH JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Butler, Tommy          6-07.00       2009    Regionals
2   Butler, Tommy          6-06.00       2010    States
2   Butler, Tommy          6-06.00       2010    Fre/Carroll Clash
2   Butler, Tommy          6-06.00       2009    Last Track to Philly
5   Butler, Tommy          6-05.00       2010    Regionals
6   Butler, Tommy          6-04.00       2009    Frostbite
6   Butler, Tommy          6-04.00       2009    Fred/Wash II
6   Butler, Tommy          6-04.00       2009    Sportsplex Relays
6   Butler, Tommy          6-04.00       2009    States
6   Butler, Tommy          6-04.00       2009    Counties
6   Butler, Tommy          6-04.00       2008    Frostbite
6   Butler, Tommy          6-04.00       2008    Clear Spring Invite
6   Kutcher, Matt          6-04.00       2002    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Butler, Tommy          6-07.00       2009    Regionals
2   Kutcher, Matt          6-04.00       2002    States
3   Ingram, T.             6-01.00       1981    States
4   Thomas, Chris          6-00.00      09-10    2 Meets
4   Cook, Brady            6-00.00      12-13    2 Meets
4   Daigle, Justin         6-00.00       2012    2 Meets
7   Mastalerz, Kevin       5-10.00       2002    States
8   Morris, Tony           5-08.00       2002    Counties
8   Becker, Sam            5-08.00       2000    2 Meets
8   Thomas, Jonathan       5-08.00      14-15    3 Meets

********************************************************************************
BOYS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Stearns, Brandon      12-06.00       2012    States
1   Stearns, Brandon      12-06.00       2012    Counties
3   Stearns, Brandon      12-00.00       2012    MVAL
4   Jeffers, Andrew       11-10.00       2013    Regionals
5   Jeffers, Andrew       11-06.00       2013    States
5   Stearns, Brandon      11-06.00       2011    Frostbite Invite
5   Bowers, Brian         11-06.00       2010    Counties
5   Bowers, Brian         11-06.00       2009    Frostbite
5   Bowers, Brian         11-06.00       2009    Fred/Wash II
10  Jeffers, Andrew       11-04.00       2013    Counties
10  Stearns, Brandon      11-04.00       2012    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Stearns, Brandon      12-06.00       2012    2 Meets
2   Jeffers, Andrew       11-10.00       2013    Regionals
3   Bowers, Brian         11-06.00      09-10    3 Meets
4   Holland, Jered        11-00.00       2016    Frostbite
5   Merson                10-06.00       1980    States
5   Gilliam               10-06.00       1980    States
7   Brey, John            10-00.00       2011    Counties
8   Leimbach, Austin       9-06.00       2012    Counties
9   Osterhouse, Mitch      9-00.00       2008    MVAL
9   Stambaugh, Nevin       9-00.00       2010    Regionals

********************************************************************************
BOYS LONG JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Thomas, Jonathan      21-05.25       2014    Dickinson Invite
2   Thomas, Jonathan      20-02.00       2014    Frostbite Invite
3   Thomas, Chris         19-05.00       2009    Frostbite
4   Thomas, Chris         18-11.00       2008    Frostbite
5   Thomas, David         18-10.75       2006    Frostbite
6   Thomas, Xavier        18-10.50       2011    Frostbite Invite
7   Thomas, Chris         18-08.00       2009    Sportsplex Relays
8   Bayelle, Fru          18-05.00       2016    Lid Lifter Invite
8   Thomas, Xavier        18-05.00       2010    Frostbite
10  Thomas, Chris         17-09.00       2008    Sportsplex Relays

Top 10 Performers
===========================================================
1   Thomas, Jonathan      21-05.25       2014    Dickinson Invite
2   Thomas, Chris         19-05.00       2009    Frostbite
3   Thomas, David         18-10.75       2006    Frostbite
4   Thomas, Xavier        18-10.50       2011    Frostbite Invite
5   Bayelle, Fru          18-05.00       2016    Lid Lifter Invite
6   Daigle, Justin        17-03.25       2011    Dickinson Invite
7   Stearns, Brandon      17-00.50       2011    Frostbite Invite
8   Peters, Connor        17-00.00       2017    Memorial Invite
9   VanderMeulen, Luke    16-03.50       2017    Memorial Invite
10  Lawson, Justin        16-03.00       2011    Dickinson Invite

********************************************************************************
BOYS TRIPLE JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Thomas, Jonathan      44-04.50       2015    Golden Bear Invite
2   Thomas, Jonathan      44-02.00       2014    Frostbite Invite
3   Thomas, Jonathan      43-01.00       2013    Frostbite Invite
4   Thomas, Chris         42-10.00       2009    Frostbite
5   Bayelle, Fru          40-09.75       2016    Dickinson Invite
6   Thomas, Chris         40-05.50       2008    Frostbite
7   Bayelle, Fru          40-00.50       2016    Lid Lifter Invite
8   Bayelle, Fru          39-11.00       2015    Frostbite Invite
9   Thomas, Xavier        39-09.25       2010    Frostbite
10  Thomas, Johnathan     39-01.00       2012    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Thomas, Jonathan      44-04.50       2015    Golden Bear Invite
2   Thomas, Chris         42-10.00       2009    Frostbite
3   Bayelle, Fru          40-09.75       2016    Dickinson Invite
4   Thomas, Xavier        39-09.25       2010    Frostbite
5   Daigle, Justin        38-10.00       2011    Frostbite Invite
6   Thomas, David         38-05.50       2006    Frostbite
7   Cook, Brady           38-00.75       2011    Frostbite Invite
8   Miller, Travis        34-01.00       2008    Frostbite
9   Lawson, Justin        33-08.50       2010    Frostbite

********************************************************************************
BOYS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Fowler, Joe           50-06.50       1981    States
2   Fowler, Joe           49-10.25       1981    Regionals
3   Fowler, Joe           48-07.00       1981    Counties
4   Fowler, Joe           47-05.50       1980    States
5   Hammond, T.           45-05.00       1981    States
5   Hammond               45-05.00       1981    Counties
7   Hammond               44-01.00       1981    Regionals
8   Braglio, Tony         43-11.50       2000    Counties
9   Braglio, Tony         43-10.00       2000    MVAL
10  Miller, Ken           43-09.00       1999    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Fowler, Joe           50-06.50       1981    States
2   Hammond, T.           45-05.00       1981    2 Meets
3   Braglio, Tony         43-11.50       2000    Counties
4   Miller, Ken           43-09.00       1999    Regionals
5   Ingham, Tom           40-03.25       2002    Counties
6   Cook, Brady           39-10.75       2012    Counties
6   Martz, Dylan          39-10.75       2009    MVAL
8   Klein, Casey          39-09.25       2009    MVAL
9   Viollete, Ben         38-08.50       2016    Warrior Knight Invite
10  Bell, Nate            38-00.00       2008    Frostbite

********************************************************************************

* denotes times were hand timed.
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# Event time converted from Mile to 1600 (subtract 1.6 seconds)

List Includes:

2016-2017 - [7] All Meets
2015-2016 - [7] All Meets
2014-2015 - [8] All Meets
2013-2014 - [7] All Meets
2012-2013 - [7] All Meets
2011-2012 - [9] All Meets
2010-2011 - [7] All Meets
2009-2010 - [8] All Meets
2008-2009 - [7] All Meets
2007-2008 - [6] All Meets
2006-2007 - [6] All Meets
2005-2006 - [5] States, Counties, MVAL, Regionals, Frostbite
2001-2002 - [3] States, Counties, MVAL
2000-2001 - [2] States, Counties, MVAL
1999-2000 - [4] States, Counties, MVAL, Westminster Invite
1998-1999 - [4] States, MVAL, Regionals, 5 Team Meet
1980-1981 - [3] States, Counties, Region II B-C
1979-1980 - [1] States

Total =  101 Meets