Francis Scott Key
State Championships Won - Team and Event Champions

Team Championships
Year     Sport                 Coach             Classification
1977 Volleyball         Robin Armstrong          B
1977 Field Hockey       Marie Wilson             B
1978 Boys Outdoor T&F   John Seaman              B
1978 Volleyball         Robin Armstrong          B
1978 Field Hockey       Marie Wilson             B
1980 Volleyball         Karol Ellis              C
1984 Baseball           Richard Long             C
1985 Boys Soccer        Granville Hibberd        C
1986 Volleyball         George Hill              C
1986 Boys Soccer        Granville Hibberd        C
1986 Field Hockey       Marie Wilson             C
1987 Boys Outdoor T&F   John Seaman              C
1987 Girls Outdoor T&F  John Seaman              C
1989 Girls Outdoor T&F  John Seaman/Brent Henderson  1A
1989 Field Hockey       Marie Wilson             C
1990 Boys Outdoor T&F   John Seaman              1A
1990 Boys XC            Jim Bullock              1A
1991 Boys Outdoor T&F   John Seaman              1A
1993 Boys Outdoor T&F   Richard Salkin           1A
1993 Field Hockey       Mindi Wagner             1A
1996 Boys Outdoor T&F   Richard Salkin           1A
1996 Volleyball         Leo Totten               1A
1997 Girls Basketball   Alice Smith              1A
1997 Boys Outdoor T&F   Richard Salkin           1A
2006 Boys XC            Tim Walsh/Dan Replogle   2A
2009 Volleyball         Timothy Walsh            2A

Event Championships
Year      Sport                 Athlete                    Event
1960 Boys Outdoor T&F   Duppins                             High Jump
1966 Boys Outdoor T&F   Dean                                880 Yard Run
1966 Boys Outdoor T&F                                       4x220 Yards
1971 Wrestling          Harring Owings                      132
1971 Boys Outdoor T&F   Tom Monthly                         Pole Vault
1971 Boys Outdoor T&F   Ron Morley                          Shot Put
1972 Boys Outdoor T&F   Mitch Williams                      440 Yard Dash
1972 Boys Outdoor T&F   Ron Morley                          Shot Put
1973 Boys Indoor T&F    Mitch Williams                      600 Dash
1973 Boys Outdoor T&F   Mitch Williams                      440 yard Dash
1973 Boys Outdoor T&F   Babylon                             High Jump
1977 Boys Outdoor T&F   Steve Gorsuch                       880 Yard Run
1978 Wrestling          Jim Hyson                           Heavyweight
1978 Boys Indoor T&F    Darron Geary                        1000 Yard Run
1978 Boys Outdoor T&F   Steve Gorsuch                       880 Yard Run
1978 Boys Outdoor T&F   Steve Gorsuch                       Mile Run
1978 Boys Outdoor T&F   Jim Hyson                           Shot Put
1978 Boys Outdoor T&F   Jim Hyson                           Discus
1980 Wrestling          Floyd Miller                        112
1980 Boys Outdoor T&F   Ricky Harris                        High Hurdles
1980 Boys Outdoor T&F   Ricky Harris                        300 Hurdles
1980 Boys Outdoor T&F   Harris, Graham, Achziger, Myers     4x100
1980 Boys Outdoor T&F   Ricky Hill                          Long Jump
1980 Boys Outdoor T&F   Joe Fowler                          Shot Put
1980 Girls Outdoor T&F  Kathy Duppins                       Shot Put
1981 Boys Indoor T&F    Joe Fowler                          Shot Put
1981 Boys Outdoor T&F   Hill, Merson, Bay, Meyes            4x800
1981 Boys Outdoor T&F   Greg Gilliam                        Pole Vault
1981 Boys Outdoor T&F   Ricky Hill                          Triple Jump
1981 Boys Outdoor T&F   Joe Fowler                          Shot Put
1981 Boys Outdoor T&F   Joe Fowler                          Discus
1981 Girls Outdoor T&F  Kathy Duppins                       Shot Put
1982 Boys Outdoor T&F   James Lancaster                     100 Dash
1982 Boys Outdoor T&F   James Lancaster                     200 Dash
1982 Boys Outdoor T&F   Cartnail,Achzeger,Lancaster,Tillman 4x100
1982 Boys Outdoor T&F   Cartnail,Achzeger,Lancaster,Tillman 4x200
1982 Girls Outdoor T&F  Carol Myers                         High Hurdles
1983 Boys Outdoor T&F   Jason Tillman                       100 Dash
1983 Boys Outdoor T&F   Tink Hill                           800 Run
1983 Boys Outdoor T&F   Kowalzyc, Dutterer, Carnail, Hill   4x400
1983 Boys Outdoor T&F   Kowalzyc, Crouse, Hook, Hill        4x800
1984 Boys Outdoor T&F   Mike Coffman                        High Jump
1984 Girls Outdoor T&F  Kim Howard                          Long Jump
1985 Girls Outdoor T&F  Jenny Achziger                      400 Dash
1985 Girls Outdoor T&F  Olivia Hill                         High Hurdles
1985 Girls Outdoor T&F  Howard, Achziger, Smith, Hayden     4x100
1985 Girls Outdoor T&F  Howard, Hill, Smith, Hayden         4x200
1985 Girls Outdoor T&F  Kim Howard                          Long Jump
1986 Boys Outdoor T&F   David Bell                          Shot Put
1986 Girls Outdoor T&F  Jenny Achziger                      400 Dash
1986 Girls Outdoor T&F  Hayden, Ritcey, Dodson, Achziger    4x400
1986 Girls Outdoor T&F  Amy Stevens                         Long Jump
1986 Girls Outdoor T&F  Amy Stevens                         Triple Jump
1987 Wrestling          Rick Wear                           132
1987 Wrestling          Tim Roop                            145
1987 Boys Outdoor T&F   Tony Wolfe                          3200 Run
1987 Boys Outdoor T&F   Rob Lau                             High Jump
1987 Boys Outdoor T&F   William Garner                      Triple Jump
1987 Boys Outdoor T&F   David Bell                          Discus
1987 Boys Outdoor T&F   David Bell                          Shot Put
1987 Girls Outdoor T&F  Jenny Achziger                      200 Dash
1987 Girls Outdoor T&F  Jenny Achziger                      400 Dash
1987 Girls Outdoor T&F  Sherri Dodson                       800 Run
1987 Girls Outdoor T&F  Green, Smith, Hebron, Achziger      4x100
1987 Girls Outdoor T&F  Green, Ritcey, Dodson, Achziger     4x400
1988 Girls Outdoor T&F  Angie Green                         200 Dash
1988 Girls Outdoor T&F  Green, Fogelsong, Hebron, Smith     4x100
1988 Girls Outdoor T&F  Green, Fogelsong, Hebron, Smith     4x200
1989 Boys Outdoor T&F   Piper, Yingling, Lindsay, ??        4x400
1989 Boys Outdoor T&F   Curtis Piper                        400 Dash
1989 Girls Outdoor T&F  Angie Green                         100 Dash
1989 Girls Outdoor T&F  Angie Green                         200 Dash
1989 Girls Outdoor T&F  Sherri Dodson                       800 Run
1990 Wrestling          Tony Son                            171
1990 Boys Outdoor T&F   Steve Foreman                       100 Dash
1990 Boys Outdoor T&F   Steve Foreman                       200 Dash
1990 Boys Outdoor T&F   Kirk Lindsay                        High Hurdles
1990 Boys Outdoor T&F   Perry, Kreit, Hurst, Forman         4x100
1990 Boys Outdoor T&F   Lindsay, Kreit, Hurst, Forman       4x200
1990 Girls Outdoor T&F  Angie Green                         100 Dash
1990 Girls Outdoor T&F  Angie Green                         200 Dash
1990 Girls Outdoor T&F  Koontz, Murphey, Deeds, Green       4x100
1991 Boys Outdoor T&F   Kirk Lindsay                        High Hurdles
1991 Boys Outdoor T&F   Kirk Lindsay                        300 Hurdles
1991 Boys Outdoor T&F   James Johnson                       Discus
1991 Boys XC            Jim Clarius                         XC
1992 Boys Outdoor T&F   Bosley, Angell, Kreit, Clarius      4x400
1992 Boys Outdoor T&F   Bosley, Jordan, Jones, Clarius      4x800
1992 Girls Outdoor T&F  L Ryer, Naurot, Deeds, C Ryer       4x100
1993 Wrestling          Randy Owings                        130
1993 Boys Outdoor T&F   Scott Kriet                         400 Dash
1993 Boys Outdoor T&F   Kreit, Robertson, White, McCarley   4x400
1993 Boys Outdoor T&F   Josh Crone                          Pole Vault
1993 Girls Outdoor T&F  Ali Jones                           400 Dash
1993 Girls Outdoor T&F  Ali Jones                           800 Run
1993 Girls Outdoor T&F  L Ryer, Naurot, Greene, C Ryer      4x100
1993 Girls Outdoor T&F  L Ryer, Naurot, Greene, C Ryer      4x200
1994 Wrestling          Randy Owings                        135
1994 Wrestling          Chris Beale                         140
1994 Wrestling          Zack Yinger                         145
1994 Boys Outdoor T&F   Steve Wright                        High Jump
1994 Boys Outdoor T&F   Josh Crone                          Pole Vault
1994 Girls Outdoor T&F  Anderson, Moorman, Harner, Jones    4x800
1995 Wrestling          Zack Yinger                         145
1995 Boys Outdoor T&F   Tony Cahoon                         Pole Vault
1996 Boys Outdoor T&F   Aaron Howard                        400 Dash
1996 Boys Outdoor T&F   Scott Glover                        800 Run
1996 Boys Outdoor T&F   Glover, Howard, Norris, Hansborough 4x400
1996 Boys Outdoor T&F   Tony Cahoon                         Pole Vault
1996 Girls Outdoor T&F  Ali Jones                           400 Dash
1996 Girls Outdoor T&F  Ali Jones                           800 Run
1996 Girls Outdoor T&F  Stacey Greene                       High Hurdles
1997 Boys Outdoor T&F   Aaron Howard                        400 Dash
1997 Boys Outdoor T&F   Scott Glover                        800 Run
1997 Boys Outdoor T&F   Glover, Howard, Pizza, Hansborough  4x400
1997 Boys Outdoor T&F   Glover,Replogle, Higgs, Hansborough 4x800
1998 Wrestling          Matt Yinger                         135
1998 Boys Outdoor T&F   Glover, Replogle, Higgs, Pizza      4x800
1998 Boys Outdoor T&F   Charles Poole                       Discus
2002 Boys Indoor T&F    Matt Kutcher                        High Jump
2003 Wrestling          Lee Crowl                           140
2003 Boys Outdoor T&F   Brian Leiter                        800 Run
2004 Wrestling          Tom Rush                            215
2004 Boys Outdoor T&F   Matt Baile                          Discus
2005 Boys Outdoor T&F   Brian Leiter                        800 Run
2010 Boys Indoor T&F    Tommy Butler                        High Jump
2010 Boys Outdoor T&F   Irving Jeffries                     High Jump
2010 Boys Outdoor T&F   Chris Thomas                        Triple Jump
2015 Girls Outdoor T&F  Danika Ani                          Shot Put
2022 Girls Indoor T&F   Ashleigh Porter                     High Jump
2022 Boys Outdoor T&F   Adelaja, Jerusalem, Layne, Ritz     4x200