Frederick County All-Time Performance List
Outdoor Track & Field

I am trying to compile a list of the all-time best performances in Carroll-Frederick-Washington County History for Outdoor Track & Field.

Only Invitationals and Championship meets results are eligible for this list. Please note the conversions at the bottom.
The list is not complete, but it is the best I can do. It not only list the top performances, but also the top 10 performers too.

At the bottom of this page you will see all the meets that have been included in this list so far.
I will continue to add to this list as I get championship and invitational meet results. I do have meet results that I am typing up and adding everyday.

Girls 100 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Smith, Jaida          2018   States       Frederick              11.63
  2 Smith, Jaida          2016   Regionals    Frederick              11.77
  3 Smith, Jaida          2018   Bullis Inv   Frederick              11.79
  4 Smith, Jaida          2018   Regionals    Frederick              11.82
  5 Smith, Jaida          2017   Gator Invite Frederick              11.84
  6 White, Imani          2003   States       Frederick              11.88
  7 Smith, Jaida          2017   States       Frederick              11.93 Wind Aided
  8 Smith, Jaida          2018   Gator Invite Frederick              12.02
  9 Smith, Jaida          2016   States       Frederick              12.03
 10 Higginbottom,Michelle 1997   States       Frederick              12.06 Wind Aided

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Smith, Jaida          2018   States       Frederick              11.63
  2 White, Imani          2003   States       Frederick              11.88
  3 Higginbottom,Michelle 1997   States       Frederick              12.06 Wind Aided
  4 Sobratti, Jada        2019   Gator Invite Frederick              12.09
  5 Williams, Valerie    96-97   2 Meets      Frederick              12.14*
  6 Aromolazan, Yeni      2012   Regionals    Thomas Johnson         12.17
  7 Blake, Camryn         2014   States       Tuscarora              12.19
  8 Watkins, Rachel       2012   MVAL         Tuscarora              12.22
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^12.22
  9 Jons, Piper           2019   States       Urbana                 12.24
  9 McCallum, Rachel      2004   States       Brunswick              12.24*

********************************************************************************
Girls 200 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Smith, Jaida          2018   States       Frederick              23.91
  2 Blake, Camryn         2015   States       Tuscarora              24.48
  3 Lefevre, Dardlie      2019   States       Tuscarora              24.53
  3 Smith, Jaida          2017   States       Frederick              24.53
  5 Smith, Jaida          2016   Counties     Frederick              24.59
  6 Smith, Jaida          2018   Bullis Inv   Frederick              24.64
  7 Smith, Jaida          2018   Counties     Frederick              24.67
  8 Sobratti, Jada        2019   Gator Invite Frederick              24.69
  9 Smith, Jaida          2017   Bulldog Inv  Frederick              24.72
 10 Smith, Jaida          2016   States       Frederick              24.73

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Smith, Jaida          2018   States       Frederick              23.91
  2 Blake, Camryn         2015   States       Tuscarora              24.48
  3 Lefevre, Dardlie      2019   States       Tuscarora              24.53
  4 Sobratti, Jada        2019   Gator Invite Frederick              24.69
  5 Higginbottom,Michelle 1995   Regionals    Frederick              24.74*
  6 McCallum, Rachel      2007   States       Brunswick              24.95
  7 White, Imani          2001   States       Frederick              25.04
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^25.06
  8 Aromolaran, Yeni      2012   Regionals    Thomas Johnson         25.10
  9 Franklin, Najjiyya    2008   Zimmerman    Thomas Johnson         25.11
 10 Clarke, Krystal       2012   Regionals    Tuscarora              25.18

********************************************************************************
Girls 200 Meter Wheelchair

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Gaeng, Gail           2009   States       Thomas Johnson         36.51

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Gaeng, Gail           2009   States       Thomas Johnson         36.51

********************************************************************************
Girls 400 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Higginbottom,Michelle 1995   States       Frederick              54.95
  2 Higginbottom,Michelle 1997   States       Frederick              55.99
  3 Higginbottom,Michelle 1996   States       Frederick              56.04
  4 Auderset, Ella        2018   Regionals    Urbana                 56.27
  5 Auderset, Ella        2019   CMC          Urbana                 56.35
  6 Auderset, Ella        2019   Regionals    Urbana                 56.36
  7 Lefevre, Dardlie      2018   States       Tuscarora              56.56
  8 Auderset, Ella        2021   Counties     Urbana                 56.66
  9 Auderset, Ella        2018   Counties     Urbana                 56.72
 10 FranklinHuff,Najjiyya 2008   Counties     Thomas Johnson         56.75

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Higginbottom,Michelle 1995   States       Frederick              54.95
  2 Auderset, Ella        2018   Regionals    Urbana                 56.27
  3 Lefevre, Dardlie      2018   States       Tuscarora              56.56
  4 FranklinHuff,Najjiyya 2008   Counties     Thomas Johnson         56.75
  5 Ingram, Jasmine       2007   States       Tuscarora              56.85
  6 Turowski, Melissa     2006   States       Linganore              57.08
  7 Sobratti, Jada        2019   States       Frederick              57.17
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^57.42
  8 Leatherman, Lauren    2017   States       Oakdale                57.67
  9 Caudle, Tyler         2000   States       Middletown             57.68
 10 Wolfe, Zoe            2012   States       Middletown             57.95

********************************************************************************
Girls 400 Meter Wheelchair

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Gaeng, Gail           2009   States       Thomas Johnson       1:10.67

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Gaeng, Gail           2009   States       Thomas Johnson       1:10.67

********************************************************************************
Girls 800 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Auderset, Ella        2018   States       Urbana               2:13.37
  2 Kowalk, Charlotte     2016   Regionals    Oakdale              2:15.81
  3 Ritter, Kristen       1995   States       Linganore            2:15.90
  4 Ritter, Kristen       1996   States       Linganore            2:16.00
  5 Powell, Chelsea       2004   States       Thomas Johnson       2:16.07
  6 Moxley, Mikayla       2021   States       Linganore            2:16.25
  7 Auderset, Ella        2019   Knights Inv  Urbana               2:16.27
  8 Moxley, Mikayla       2019   States       Linganore            2:16.36
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^2:16.36
  9 Wolfe, Zoe            2014   States       Middletown           2:17.26
 10 Leatherman, Lauren    2017   States       Oakdale              2:17.32

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Auderset, Ella        2018   States       Urbana               2:13.37
  2 Kowalk, Charlotte     2016   Regionals    Oakdale              2:15.81
  3 Ritter, Kristen       1995   States       Linganore            2:15.90
  4 Powell, Chelsea       2004   States       Thomas Johnson       2:16.07
  5 Moxley, Mikayla       2021   States       Linganore            2:16.25
  6 Wolfe, Zoe            2014   States       Middletown           2:17.26
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^2:17.26
  7 Leatherman, Lauren    2017   States       Oakdale              2:17.32
  8 Buzzell, Randy        2000   MVAL         Middletown           2:17.60
  9 Gaeng, Erin           2000   States       Thomas Johnson       2:17.70
 10 Kowalk, Charlotte     2016   States       Oakdale              2:17.75

********************************************************************************
Girls 1500 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   Zimmerman    Catoctin             4:42.88
  2 Caudle, Brittney      2009   Zimmerman    Middletown           4:43.70
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^4:44.80
  3 Kowalk, Charlotte     2015   Zimmerman    Oakdale              4:47.99
  4 Plombon, Savanna      2010   Zimmerman    Thomas Johnson       4:50.06
  5 Steinly, Savannah     2013   Zimmerman    Catoctin             4:55.05
  6 Bryan, Stephanie      2009   Zimmerman    Thomas Johnson       4:55.49
  7 Lane, Jessica         2013   Zimmerman    Oakdale              4:55.68
  8 Kowalk, Charlotte     2014   Zimmerman    Oakdale              4:56.40
  9 Bertolette, Megan     2018   Zimmerman    Walkersville         4:56.42
 10 Askine, Sarah         2010   Zimmerman    Urbana               5:01.31

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   Zimmerman    Catoctin             4:42.88
  2 Caudle, Brittney      2009   Zimmerman    Middletown           4:43.70
  3 Kowalk, Charlotte     2015   Zimmerman    Oakdale              4:47.99
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^4:53.81
  4 Plombon, Savanna      2010   Zimmerman    Thomas Johnson       4:50.06
  5 Steinly, Savannah     2013   Zimmerman    Catoctin             4:55.05
  6 Bryan, Stephanie      2009   Zimmerman    Thomas Johnson       4:55.49
  7 Lane, Jessica         2013   Zimmerman    Oakdale              4:55.68
  8 Bertolette, Megan     2018   Zimmerman    Walkersville         4:56.42
  9 Askine, Sarah         2010   Zimmerman    Urbana               5:01.31
 10 Hunter, Paris         2015   Zimmerman    Tuscarora            5:02.74

********************************************************************************
Girls 1600 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   States       Catoctin             4:57.79
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^5:00.02
  2 Bryan, Stephanie      2010   Clash of Tit Thomas Johnson       5:00.65
  3 Caldwell, Reilly      2017   Regionals    Middletown           5:00.88
  4 Ritter, Kristen       1995   States       Linganore            5:01.70
  5 Bryan, Stephanie      2010   Counties     Thomas Johnson       5:03.43
  6 Moxley, Mikayla       2021   States       Linganore            5:03.46
  7 Webster, Julien       2016   States       Catoctin             5:03.75
  8 Caldwell, Reilly      2017   Counties     Middletown           5:03.79
  9 Powell, Chelsea       2004   States       Thomas Johnson       5:04.17
 10 Kowalk, Charlotte     2016   States       Oakdale              5:04.30

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   States       Catoctin             4:57.79
  2 Bryan, Stephanie      2010   Clash of Tit Thomas Johnson       5:00.65
  3 Caldwell, Reilly      2017   Regionals    Middletown           5:00.88
  4 Ritter, Kristen       1995   States       Linganore            5:01.70
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^5:03.43
  5 Moxley, Mikayla       2021   States       Linganore            5:03.46
  6 Powell, Chelsea       2004   States       Thomas Johnson       5:04.17
  7 Kowalk, Charlotte     2016   States       Oakdale              5:04.30
  8 Caudle, Brittnay      2009   States       Middletown           5:04.72
  9 Carberry, Maria       2015   Counties     Urbana               5:05.27
 10 Mulhern, Emily        2015   States       Urbana               5:05.32

********************************************************************************
Girls 2000 Meter Steeplechase

Top 10 Performances
===========================================================================
  1 Jarrahi, Norah        2019   Woodward      Tuscarora           7:15.50
  2 Jarman, Sara          2019   Blue Jay Inv  Urbana              7:43.65
  3 Kreiner, Bella        2016   Woodward Rel  Catoctin            7:47.08
  4 Strouse, Brin         2019   Blue Jay Inv  Urbana              7:51.46
  5 Kimbembe, Ryanna      2016   Crimson Tide  Tuscarora           8:08.34
  6 Perella, Lillie       2016   Woodward Rel  Catoctin            8:10.59
  7 Strickland, Emma      2019   Blue Jay Inv  Catoctin            8:12.52
  8 Perella, Lillie       2015   Woodward Rel  Catoctin            8:19.80
  9 Athwal, Kmaljeet      2016   Woodward Rel  Tuscarora           8:30.04
 10 Webster, Julien       2015   Woodward Rel  Catoctin            8:33.78

Top 10 Performers
===========================================================================
  1 Jarrahi, Norah        2019   Woodward      Tuscarora           7:15.50
  2 Jarman, Sara          2019   Blue Jay Inv  Urbana              7:43.65
  3 Kreiner, Bella        2016   Woodward Rel  Catoctin            7:47.08
  4 Strouse, Brin         2019   Blue Jay Inv  Urbana              7:51.46
  5 Kimbembe, Ryanna      2016   Crimson Tide  Tuscarora           8:08.34
  6 Perella, Lillie       2016   Woodward Rel  Catoctin            8:10.59
  7 Strickland, Emma      2019   Blue Jay Inv  Catoctin            8:12.52
  8 Athwal, Kmaljeet      2016   Woodward Rel  Tuscarora           8:30.04
  9 Webster, Julien       2015   Woodward Rel  Catoctin            8:33.78
 10 Mandich, Maddie       2012   Coppin State  Tuscarora           8:43.76

********************************************************************************
Girls 3000 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   Penn Relays  Catoctin            10:02.97
  2 Bryan, Stephanie      2010   Penn Relays  Thomas Johnson      10:05.18
  3 Webster, Julien       2016   Zimmerman    Catoctin            10:34.40
  4 Mulhern, Emily        2015   Penn Relays  Urbana              10:38.61
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^10:40.41
  5 Buzzell, Randy        1998   Zimmerman    Middletown          10:41.30
  6 Bertolette, Megan     2018   Zimmerman    Walkersville        10:51.37
  7 Caudle, Brittney      2009   Zimmerman    Middletown          10:57.53
  8 Bryan, Stephanie      2009   Zimmerman    Thomas Johnson      11:02.35
  9 Kaczor, Megan         2011   Zimmerman    Walkersville        11:09.45
 10 Askine, Sarah         2010   Zimmerman    Urbana              11:10.59

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   Penn Relays  Catoctin            10:02.97
  2 Bryan, Stephanie      2010   Penn Relays  Thomas Johnson      10:05.18
  3 Mulhern, Emily        2015   Penn Relays  Urbana              10:38.61
  4 Buzzell, Randy        1998   Zimmerman    Middletown          10:41.30
  5 Bertolette, Megan     2018   Zimmerman    Walkersville        10:51.37
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^10:52.75
  6 Caudle, Brittney      2009   Zimmerman    Middletown          10:57.53
  7 Kaczor, Megan         2011   Zimmerman    Walkersville        11:09.45
  8 Askine, Sarah         2010   Zimmerman    Urbana              11:10.59
  9 Simmons, Jennifer     2013   Zimmerman    Walkersville        11:17.44
 10 Frasier, Annie        2012   Zimmerman    Walkersville        11:17.63

********************************************************************************
Girls 3200 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   States       Catoctin            10:37.35
  2 Webster, Julien       2017   Counties     Catoctin            10:51.08
  3 Bryan, Stephanie      2010   States       Thomas Johnson      10:57.51
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^10:57.51
  4 Carberry, Maria       2015   Counties     Urbana              10:59.82
  5 Freed, Natasha        2015   Counties     Thomas Johnson      11:00.47
  6 Caldwell, Reilly      2017   Gator Invite Middletown          11:01.18
  7 Webster, Julien       2017   Patriot Inv  Catoctin            11:04.01
  8 Caldwell, Reilly      2016   Counties     Middletown          11:05.14
  9 Carberry, Maria       2015   States       Urbana              11:05.95
 10 Webster, Julien       2016   States       Catoctin            11:07.12

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Webster, Julien       2017   States       Catoctin            10:37.35
  2 Bryan, Stephanie      2010   States       Thomas Johnson      10:57.51
  3 Carberry, Maria       2015   Counties     Urbana              10:59.82
  4 Freed, Natasha        2015   Counties     Thomas Johnson      11:00.47
  5 Caldwell, Reilly      2017   Gator Invite Middletown          11:01.18
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^11:02.50
  6 Mulhern, Emily        2013   States       Urbana              11:09.04
  7 Hayes, Jacquelyn      1995   States       Linganore           11:12.90
  8 Caudle, Brittnay      2009   Regionals    Middletown          11:13.87
  9 Freed, Natasha        2015   States       Thomas Johnson      11:17.31
 10 Novak, Jennifer       1992   States       Frederick           11:18.30

********************************************************************************
Girls 5000 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Caldwell, Reilly      2017   Seahawk Inv  Middletown          17:50.54
  2 Connolly, Khelsa      2019   Seahawk Inv  Linganore           19:45.90
  3 DiBella, Claire       2014   Seahawk Inv  Oakdale             19:59.78
  4 Edwards, Katherine    2014   Seahawk Inv  Oakdale             20:01.45
  6 Stafford, Eleanor     2018   Seahawk Inv  Middletown          20:09.39
  8 DiBella, Claire       2013   Seahawk Inv  Oakdale             20:41.91
  9 Narvaez, Diana        2014   Seahawk Inv  Urbana              20:55.34
 10 O'Neill, Kara         2014   Seahawk Inv  Urbana              21:10.33

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Caldwell, Reilly      2017   Seahawk Inv  Middletown          17:50.54
  2 Connolly, Khelsa      2019   Seahawk Inv  Linganore           19:45.90
  3 DiBella, Claire       2014   Seahawk Inv  Oakdale             19:59.78
  4 Edwards, Katherine    2014   Seahawk Inv  Oakdale             20:01.45
  6 Stafford, Eleanor     2018   Seahawk Inv  Middletown          20:09.39
  7 Narvaez, Diana        2014   Seahawk Inv  Urbana              20:55.34
  8 O'Neill, Kara         2014   Seahawk Inv  Urbana              21:10.33
  9 Caldwell, Campbell    2019   Seahawk Inv  Middletown          21:27.94
 10 Kilner, Karen         2013   Seahawk Inv  Oakdale             22:18.16

********************************************************************************
Girls 100 Meter Hurdles

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Jackson, Cenarda      2009   States       Thomas Johnson         14.46
  2 Meredith, Hannah      2018   States       Frederick              14.52
  3 Remsberg, Adell       2013   States       Oakdale                14.58
  4 Brightful, Chowan     2009   States       Linganore              14.60
  4 Brightful, Chowan     2009   Counties     Linganore              14.60
  6 Mowoe, Mary           2013   Regionals    Tuscarora              14.70
  7 Remsberg, Adell       2013   Regionals    Oakdale                14.72
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^14.72
  8 Whims, Judy           1995   States       Thomas Johnson         14.73
  9 Remsberg, Adell       2012   States       Oakdale                14.77
  9 Jackson, Cenarda      2009   Regionals    Thomas Johnson         14.77

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Jackson, Cenarda      2009   States       Thomas Johnson         14.46
  2 Meredith, Hannah      2018   States       Frederick              14.52
  3 Remsberg, Adell       2013   States       Oakdale                14.58
  4 Brightful, Chowan     2009   2 Meets      Linganore              14.60
  5 Mowoe, Mary           2013   Regionals    Tuscarora              14.70
  6 Whims, Judy           1995   States       Thomas Johnson         14.73
  7 Thomas, Diane         1983   States       Frederick              14.84*
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^14.84
  8 Claggett, Christan    2019   States       Frederick              14.92
  9 Stultz, Abby          2014   Regionals    Oakdale                14.95
 10 Przwarty, Mardy       1995   States       Frederick              15.03

********************************************************************************
Girls 300 Meter Hurdles

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Kelly, Megan          2012   States       Middletown             44.37
  2 Morrell, Lily         2019   Counties     Urbana                 44.75
  3 Kelly, Megan          2013   States       Middletown             44.76
  4 Mowoe, Mary           2012   States       Tuscarora              44.82
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^44.82
  5 Jackson, Cenarda      2009   States       Thomas Johnson         44.99
  6 Kelly, Megan          2013   MVAL         Middletown             45.15
  7 Claggett, Christan    2019   Counties     Frederick              45.23
  8 Jackson, Cenarda      2008   States       Thomas Johnson         45.28
  9 Stewart, Ayress       2017   Regionals    Frederick              45.29
 10 Mowoe, Mary           2013   MVAL         Tuscarora              45.35

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Kelly, Megan          2012   States       Middletown             44.37
  2 Morrell, Lily         2019   Counties     Urbana                 44.75
  3 Mowoe, Mary           2012   States       Tuscarora              44.82
  4 Jackson, Cenarda      2009   States       Thomas Johnson         44.99
  5 Claggett, Christan    2019   Counties     Frederick              45.23
  6 Stewart, Ayress       2017   Regionals    Frederick              45.29
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^45.29
  7 Romlein, Jana         1997   States       Catoctin               45.40
  8 Grabowski, Abby       2017   Counties     Urbana                 45.52
  9 Clark, Kelly          1987   States       Linganore              45.54*
 10 Martin, British       1998   States       Thomas Johnson         45.57

********************************************************************************
Girls 400 Meter Hurdles

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Mowoe, Mary           2013   Patriot Inv  Tuscarora            1:08.04
  2 Markoff, Natalie      2017   Jim Vollmer  Tuscarora            1:08.09
  3 Meredith, Hannah      2017   Jim Vollmer  Frederick            1:08.74
  4 Clark, Michelle       2011   Patriot Inv  Linganore            1:09.38
  5 Markoff, Natalie      2016   Jim Vollmer  Tuscarora            1:09.78
  6 Markoff, Natalie      2018   Knights Inv  Tuscarora            1:09.94
  7 Johnson, Riley        2019   Knights Inv  Urbana               1:10.01
  8 Pryor, Rebecca        2011   Patriot Inv  Thomas Johnson       1:10.52
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^1:11.03
  9 Tregoning, Delaney    2011   Patriot Inv  Linganore            1:11.52
 10 Morrow, Sophia        2011   Patriot Inv  Thomas Johnson       1:11.58

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Mowoe, Mary           2013   Patriot Inv  Tuscarora            1:08.04
  2 Markoff, Natalie      2017   Jim Vollmer  Tuscarora            1:08.09
  3 Meredith, Hannah      2017   Jim Vollmer  Frederick            1:08.74
  4 Clark, Michelle       2011   Patriot Inv  Linganore            1:09.38
  5 Johnson, Riley        2019   Knights Inv  Urbana               1:10.01
  6 Pryor, Rebecca        2011   Patriot Inv  Thomas Johnson       1:10.52
  7 Tregoning, Delaney    2011   Patriot Inv  Linganore            1:11.52
  8 Morrow, Sophia        2011   Patriot Inv  Thomas Johnson       1:11.58
  9 Maxwell, Reilly       2015   Patriot Inv  Tuscarora            1:11.70
 10 Hartman, Laura        2010   Patriot Inv  Linganore            1:12.22

********************************************************************************
Girls 4x100 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Frederick             2016   States                              47.76
  2 Frederick             2018   CMC                                 48.06
  3 Frederick             2010   States                              48.41
  4 Frederick             2018   Regionals                           48.46
  5 Frederick             2017   Penn Relays                         48.46
  6 Frederick             1995   States                              48.51
  7 Frederick             2017   Bulldog Invite                      48.54
  8 Walkersville          2018   States                              48.69
  9 Frederick             2018   States                              48.73
 10 Walkersville          2019   Regionals                           48.79

********************************************************************************
Girls 4x200 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Tuscarora             2012   States                            1:41.94
  2 Frederick             2018   CMC                               1:42.84
  3 Tuscarora             2016   States                            1:43.05
  4 Frederick             2016   States                            1:43.13
  5 Walkersville          2018   States                            1:43.19
  6 Frederick             2001   States                            1:43.20
  7 Tuscarora             2012   Regionals                         1:43.35
  8 Urbana                2019   States                            1:43.41
  9 Thomas Johnson        1998   States                            1:43.50
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^1:43.50
 10 Frederick             2018   States                            1:43.77

********************************************************************************
Girls 4x400 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Urbana                2018   Penn Relays                       3:54.77
  2 Urbana                2019   States                            3:55.02
  3 Thomas Johnson        1998   States                            3:55.24
  4 Thomas Johnson        1998   Regionals                         3:56.50
  5 Linganore             2006   Penn Relays                       3:56.55
  6 Tuscarora             2016   States                            3:57.58
  7 Thomas Johnson        2008   Penn Relays                       3:57.73
  8 Urbana                2017   Penn Relays                       3:58.06
  9 Urbana                2019   Penn Relays                       3:58.34
 10 Tuscarora             2018   Penn Relays                       3:58.83

********************************************************************************
Girls 4x800 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Urbana                2019   Penn Relays                       9:26.69
  2 Urbana                2016   States                            9:29.69
  3 Urbana                2016   Stan Morgan Invite                9:31.61
  4 Oakdale               2014   States                            9:32.18
  5 Urbana                2019   Trojan Invite                     9:33.37
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^9:33.37
  6 Urbana                1999   States                            9:34.98
  7 Middletown            2001   States                            9:36.76
  8 Urbana                2021   States                            9:36.90
  9 Urbana                1998   States                            9:37.10
 10 Oakdale               2014   Regionals                         9:38.29

********************************************************************************
Girls 4x1600 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Catoctin              2013   Woodward Relays                  22:40.55
  2 Urbana                1999   Blue Ridge Relays                23:00.50
  3 Tuscarora             2016   Woodward Relays                  23:08.93
  4 Urbana                2012   Urbana Relays                    23:15.85
  5 Linganore             1997   Blue Ridge Relays                23:16.40
  6 Frederick             1999   Blue Ridge Relays                23:20.60
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^23:20.60
  7 Catoctin              2012   Urbana Relays                    23:30.85
  8 Linganore             2012   Woodward Relays                  24:40.71
  9 Linganore             2011   Woodward Relays                  24:48.59
 10 Linganore             2010   Woodward Relays                  25:00.03

********************************************************************************
Girls 800 Sprint Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Frederick             2009   Blue Ridge Relays                 1:52.30
  1 Thomas Johnson        1997   Blue Ridge Relays                 1:52.30
  3 Linganore             2009   Blue Ridge Relays                 1:52.70
  4 Frederick             1994   Blue Ridge Relays                 1:53.20
  5 Tuscarora             2009   Blue Ridge Relays                 1:53.40
  5 Frederick             1995   Blue Ridge Relays                 1:53.40
  7 Frederick             2005   Blue Ridge Relays                 1:53.70
  8 Thomas Johnson        1999   Blue Ridge Relays                 1:54.60
  9 Tuscarora             2006   Lancer Relays                     1:54.70
 10 Linganore             1997   Blue Ridge Relays                 1:54.90

********************************************************************************
Girls 1600 Sprint Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Tuscarora             2019   Woodward Relays                   4:23.37
  2 Thomas Johnson        2008   Cougar Relays                     4:24.60
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^4:26.67
  3 Urbana                2018   Patriot Invite                    4:26.93
  4 Oakdale               2014   Cougar Relays                     4:28.50
  5 Tuscarora             2009   Patriot Invite                    4:28.69
  6 Thomas Johnson        2017   Patriot Invite                    4:30.20
  6 Linganore             2017   Scorpion Classic                  4:30.20
  8 Oakdale               2017   Urbana Relays                     4:30.25
  9 Tuscarora             2009   Jim Frasier Relays                4:31.42
 10 Tuscarora             2016   Jim Frasier Relays                4:31.75

********************************************************************************
Girls Distance Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Tuscarora             2016   Woodward Relays                  12:37.48
  2 Middletown            2000   Penn Relays                      12:44.11
  3 Thomas Johnson        2011   Patriot Invite                   12:47.13
  4 Urbana                1999   Blue Ridge Relays                12:52.90
  5 Thomas Johnson        2010   Patriot Invite                   12:53.93
  6 Urbana                2019   Patriot Invite                   13:01.84
  7 Linganore             2019   Zonis Invite                     13:05.59
  8 Linganore             1997   Blue Ridge Relays                13:08.00
  9 Frederick             1999   Blue Ridge Relays                13:08.70
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^13:08.70
 10 Catoctin              2017   Patriot Invite                   13:08.72

********************************************************************************
Girls High Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Messner, Kathy        1997   States       Catoctin             5-09.00
  2 Stultz, Abby          2014   MVAL         Oakdale              5-08.00
  2 Messner, Kathy        1998   Zimmerman    Catoctin             5-08.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^5-08.00
  4 Gallagher, Kathleen   2018   States       Linganore            5-07.00
  4 Cicmanec, Rosie       2018   CMC          Brunswick            5-07.00
  4 Stultz, Abby          2013   MVAL         Oakdale              5-07.00
  7 Cicmanec, Rosie       2018   States       Brunswick            5-06.00
  7 Gallagher, Kathleen   2018   Regionals    Linganore            5-06.00
  7 Cicmanec, Rosie       2018   Counties     Brunswick            5-06.00
  7 Gallagher, Kathleen   2018   Gator Invite Linganore            5-06.00
  7 Cicmanec, Rosie       2016   States       Brunswick            5-06.00
  7 Stultz, Abby          2014   Regionals    Oakdale              5-06.00
  7 Stone, Hannah         2012   States       Catoctin             5-06.00
  7 Brownfield, Breana    2012   MVAL         Thomas Johnson       5-06.00
  7 Stone, Hannah         2011   States       Catoctin             5-06.00
  7 Stone, Hannah         2011   Patriot      Catoctin             5-06.00
  7 Brightful, Chowan     2009   States       Linganore            5-06.00
  7 Brightful, Chowan     2008   Counties     Linganore            5-06.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Messner, Kathy        1997   States       Catoctin             5-09.00
  2 Stultz, Abby          2014   MVAL         Oakdale              5-08.00
  3 Gallagher, Kathleen   2018   States       Linganore            5-07.00
  3 Cicmanec, Rosie       2018   CMC          Brunswick            5-07.00
  5 Brownfield, Breana    2012   MVAL         Thomas Johnson       5-06.00
  5 Stone, Hannah        11-12   3 Meets      Catoctin             5-06.00
  5 Brightful, Chowan    08-09   2 Meets      Linganore            5-06.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^5-06.00
  8 Clements, Felicia     2016   States       Middletown           5-05.00
  9 Scott, Omi            2019   Counties     Urbana               5-04.00
  9 Boghossian-James, Ani 2018   2 Meets      Linganore            5-04.00
  9 Scott, Ezri           2018   CMC          Urbana               5-04.00
  9 Pavic, Katy           2009   Counties     Urbana               5-04.00
  9 Routzahn, Anna       02+03   States       Frederick            5-04.00
  9 Delphy                1986   States       Catoctin             5-04.00

********************************************************************************
Girls Pole Vault

Top 10 Performances
================================================================================
  1 McNulty, Jackie       2015   Zimmerman    Oakdale             13-04.00
  2 McNulty, Jackie       2015   Regionals    Oakdale             13-00.00
  2 King, Emma            2013   Counties     Oakdale             13-00.00
  4 King, Emma            2012   Don Boyer    Oakdale             12-10.00
  5 King, Emma            2013   Penn Relays  Oakdale             12-09.50
  6 McNulty, Jackie       2014   Don Boyer    Oakdale             12-09.00
  7 McNulty, Jackie       2015   MVAL         Oakdale             12-08.00
  7 King, Emma            2012   MVAL         Oakdale             12-08.00
  9 Graff, Lauren         2002   Penn Relays  Urbana              12-07.25
 10 McNulty, Jackie       2015   Counties     Oakdale             12-06.00
 10 King, Emma            2013   Regionals    Oakdale             12-06.00
 10 King, Emma            2013   Howard Track Oakdale             12-06.00
 10 King, Emma            2013   Zimmerman    Oakdale             12-06.00
 10 King, Emma            2013   Don Boyer    Oakdale             12-06.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 McNulty, Jackie       2015   Zimmerman    Oakdale             13-04.00
  2 King, Emma            2013   Counties     Oakdale             13-00.00
  3 Graff, Lauren         2002   Penn Relays  Urbana              12-07.25
  4 Robertson, Kelcie     2017   States       Walkersville        11-09.00
  5 Bohrer, Payton        2019   Counties     Urbana              11-03.00
  6 Smith, Erin           2014   Penn Relays  Middletown          11-01.75
  7 Ramos, Elisa          2021   2 Meets      Thomas Johnson      11-00.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^11-00.00
  8 Keepers, MaKenzie     2016   States       Thomas Johnson      10-07.00
  9 Watt, Allison         2019   3 Meets      Middletown          10-06.00
  9 Calabrese, Kelsey    18-19   4 Meets      Urbana              10-06.00
  9 Gabby, Maegan         2018   States       Oakdale             10-06.00
  9 Mullen, Julia         2017   Urbana Relay Walkersville        10-06.00
  9 Walasick, Hannah      2016   Regionals    Urbana              10-06.00
  9 Kane, Meghan          2014   States       Thomas Johnson      10-06.00
  9 Lueck, Sarah          2009   2 Meets      Urbana              10-06.00

********************************************************************************
Girls Long Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Williams, Valerie     1996   States       Frederick           19-10.50 Wind Aided
  2 Messner, Kathy        1998   Zimmerman    Catoctin            19-06.00
  3 Williams, Valerie     1997   CMC          Frederick           19-05.00
  4 Messner, Kathy        1997   Counties     Middletown          19-04.25
  5 Williams, Valerie     1996   Regionals    Frederick           19-00.00
  5 Williams, Valerie     1996   States       Frederick           19-00.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^19-00.00
  7 Smith, Jaida          2016   States       Frederick           18-10.25
  8 Clarke, Krystal       2012   States       Tuscarora           18-10.00
  9 Smith, Jaida          2018   Regionals    Frederick           18-09.50
 10 Williams, Valerie     1995   States       Frederick           18-08.75

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Williams, Valerie     1996   States       Frederick           19-10.50 Wind Aided
  2 Messner, Kathy        1998   Zimmerman    Catoctin            19-06.00
  3 Smith, Jaida          2016   States       Frederick           18-10.25
  4 Clarke, Krystal       2012   States       Tuscarora           18-10.00
  5 Franklin-Huff,Najjiyya2008   States       Thomas Johnson      18-07.00
  6 Lefevre, Dardlie      2019   Regionals    Tuscarora           18-06.50
  7 McNulty, Jackie       2015   Counties     Oakdale             18-02.50
  8 White, Imani          2002   States       Frederick           17-11.75
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^17-11.75
  9 Higginbottom,Michelle 1994   States       Frederick           17-09.50
 10 Stone, Hannah         2012   States       Catoctin            17-09.00

********************************************************************************
Girls Triple Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Williams, Valerie     1997   States       Frederick           42-08.50 Wind Aided
  2 Williams, Valerie     1996   States       Frederick           42-05.75
  3 Williams, Valerie     1996   CMC          Frederick           40-06.00
  4 Williams, Valerie     1997   CMC          Frederick           40-04.00
  5 Williams, Valerie     1995   West Inv     Frederick           39-08.75
  6 McNulty, Jackie       2014   Regionals    Oakdale             39-03.75
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^39-02.00
  7 McNulty, Jackie       2015   Zimmerman    Oakdale             38-07.25
  8 McNulty, Jackie       2015   Regionals    Oakdale             38-06.00
  9 McNulty, Jackie       2014   States       Oakdale             38-05.25
  9 McNulty, Jackie       2013   States       Oakdale             38-05.25

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Williams, Valerie     1997   States       Frederick           42-08.50 Wind Aided
  2 McNulty, Jackie       2014   Regionals    Oakdale             39-03.75
  3 Messner, Kathy        1996   States       Catoctin            38-02.50
  4 Stone, Hannah         2011   States       Catoctin            37-08.25
  5 Stultz, Abby          2015   Zimmerman    Oakdale             37-07.75
  6 Scott                 1987   States       Frederick           37-06.00
  7 Fisher, Kiondra       2006   Counties     Frederick           37-04.75
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^37-04.75
  8 Allen, Ava            2021   States       Middletown          37-04.50
  9 Washington, Zhane     2015   Counties     Urbana              37-03.50
 10 Scott, Ezri           2017   States       Urbana              37-03.25

********************************************************************************
Girls Shot Put

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Vannoy, Emily         2008   States       Thomas Johnson      48-07.75
  2 Vannoy, Emily         2008   Penn Relays  Thomas Johnson      48-04.00
  3 Vannoy, Emily         2008   Counties     Thomas Johnson      47-05.50
  4 Vannoy, Emily         2007   States       Thomas Johnson      46-00.00
  5 Vannoy, Emily         2008   Viking Inv   Thomas Johnson      45-08.75
  6 Vannoy, Emily         2009   Pikesville   Thomas Johnson      45-06.50
  7 Vannoy, Emily         2008   Regionals    Thomas Johnson      45-06.00
  7 Vannoy, Emily         2008   Zimmerman    Thomas Johnson      45-06.00
  9 Vannoy, Emily         2009   Regionals    Thomas Johnson      45-05.50
 10 Vannoy, Emily         2009   States       Thomas Johnson      45-05.25

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Vannoy, Emily         2008   States       Thomas Johnson      48-07.75
  2 Ovejera, Tamara       2013   Zimmerman    Thomas Johnson      43-09.75
  3 Sipe, Delia           2017   States       Urbana              43-00.50
  4 Tolbard, Paige        2018   Knights Inv  Frederick           41-08.50
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^41-05.50
  5 Mounts, Megan         2013   Zimmerman    Walkersville        40-08.75
  6 Doherty, Erin         2014   States       Middletown          40-01.00
  7 Burman, Wendy         1992   States       Thomas Johnson      39-01.75
  8 Bussard, Paige        2015   States       Middletown          39-01.50
  9 Agyekum, Fiona        2021   States       Urbana              38-09.50
  9 Meredith, Sarah       2021   Regionals    Frederick           38-09.50

********************************************************************************
Girls Discus Throw

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Ovejera, Tamara       2012   Regionals    Thomas Johnson        144-01
  2 Ovejera, Tamara       2012   States       Thomas Johnson        143-04
  3 Ovejera, Tamara       2012   Penn Relays  Thomas Johnson        142-10
  4 Ovejera, Tamara       2013   States       Thomas Johnson        142-07
  5 Ovejera, Tamara       2012   Counties     Thomas Johnson        140-02
  6 Ovejera, Tamara       2012   Zimmerman    Thomas Johnson        139-11
  7 Sipe, Delia           2017   States       Urbana                138-11
  8 Ovejera, Tamara       2013   Dwight Scott Thomas Johnson        138-09
  9 Sipe, Delia           2017   Dwight Scott Urbana                138-07
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^138-07.00
 10 Sipe, Delia           2017   Urbana Relay Urbana                138-05

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Ovejera, Tamara       2012   Regionals    Thomas Johnson        144-01
  2 Sipe, Delia           2017   States       Urbana                138-11
  3 Vannoy, Emily         2009   States       Thomas Johnson        138-03
  4 Lucas, Tierra         2002   States       Thomas Johnson        133-04
  5 Bussard, Paige        2015   Dwight Scott Middletown            127-04
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^125-10.00
  6 Meredith, Sarah       2021   Counties     Frederick             125-08
  7 Tolbard, Paige        2018   States       Frederick             120-01
  8 Doherty, Erin         2014   Counties     Middletown            119-02
  9 Thompson, Emily       2003   States       Urbana                117-02
 10 Mounts, Megan         2013   Counties     Walkersville          115-07

********************************************************************************
Boys 100 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Garner, Michael       2000   CMC          Thomas Johnson         10.74*
  1 Steele                1988   States       Thomas Johnson         10.74*
  3 Garner, Michael       2000   States       Thomas Johnson         10.80
  4 Johnson, Tio          2013   MVAL         Tuscarora              10.83
  5 Depadua, Jose         2011   Counties     Walkersville           10.84
  5 Cooper, John          2003   Regionals    Urbana                 10.84*
  7 Addison, Jordan       2019   Regionals    Tuscarora              10.85
  7 Schleupner            1987   States       Walkersville           10.85
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^10.85
  9 Davis, Anthony        2012   MVAL         Tuscarora              10.87
 10 Johnson, Nico         2011   Counties     Thomas Johnson         10.89

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Garner, Michael       2000   CMC          Thomas Johnson         10.74*
  1 Steele                1988   States       Thomas Johnson         10.74*
  3 Johnson, Tio          2013   MVAL         Tuscarora              10.83
  4 Depadua, Jose         2011   Counties     Walkersville           10.84
  4 Cooper, John          2003   Regionals    Urbana                 10.84*
  6 Addison, Jordan       2019   Regionals    Tuscarora              10.85
  6 Schleupner            1987   States       Walkersville           10.85
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^10.86
  8 Davis, Anthony        2012   MVAL         Tuscarora              10.87
  9 Johnson, Nico         2011   Counties     Thomas Johnson         10.89
 10 Solomon, Isaac        2000   States       Frederick              10.90

********************************************************************************
Boys 200 Meter Dash

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Patterson, Deven      2011   Counties     Catoctin               21.60
  2 Cooper, Jon           2004   States       Urbana                 21.76
  3 Steele                1988   States       Thomas Johnson         21.84*
  4 Clarke, Dominic       2009   Counties     Tuscarora              21.91
  5 Garner, Michael       2000   States       Thomas Johnson         21.96
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^21.96
  6 Patterson, Deven      2011   States       Catoctin               22.04
  7 Johnson, Tio          2013   MVAL         Tuscarora              22.05
  7 Depadua, Jose         2011   Counties     Walkersville           22.05
  9 Reid, Steven          2014   Regionals    Tuscarora              22.07
  9 Cooper, Jon           2003   States       Urbana                 22.07

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Patterson, Deven      2011   Counties     Catoctin               21.60
  2 Cooper, Jon           2004   States       Urbana                 21.76
  3 Steele                1988   States       Thomas Johnson         21.84*
  4 Clarke, Dominic       2009   Counties     Tuscarora              21.91
  5 Garner, Michael       2000   States       Thomas Johnson         21.96
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^22.04
  6 Johnson, Tio          2013   MVAL         Tuscarora              22.05
  6 Depadua, Jose         2011   Counties     Walkersville           22.05
  8 Reid, Steven          2014   Regionals    Tuscarora              22.07
  9 Davis, Anthony        2012   Regionals    Tuscarora              22.09
 10 Schwab, Evan          2019   Counties     Urbana                 22.11

********************************************************************************
Boys 400 Meter Dash

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Patterson, Deven      2011   States       Catoctin               48.01
  2 Clarke, Dominic       2009   Regionals    Tuscarora              48.25
  3 Patterson, Deven      2010   States       Catoctin               48.51
  4 Clarke, Dominic       2009   Pikesville   Tuscarora              48.73
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^48.85
  5 Patterson, Deven      2010   Counties     Catoctin               48.86
  6 Clarke, Dominic       2009   States       Tuscarora              48.92
  7 Clarke, Dominic       2009   MVAL         Tuscarora              49.17
  7 Patterson, Deven      2011   Counties     Catoctin               49.17
  9 Schaefer, Evan        2018   States       Oakdale                49.30
 10 Clarke, Dominic       2008   Counties     Tuscarora              49.32

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Patterson, Deven      2011   States       Catoctin               48.01
  2 Clarke, Dominic       2009   Pikesville   Tuscarora              48.73
  3 Schaefer, Evan        2018   States       Oakdale                49.30
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^49.33
  4 Herman, Justin        2016   States       Walkersville           49.51
  5 Reid, Steven          2014   Regionals    Tuscarora              49.55
  6 Lang, Thomas          2016   Regionals    Linganore              49.61
  7 Depadua, Jose         2010   Regionals    Walkersville           49.62
  8 Airing, Jason         2000   States       Linganore              49.63
  9 Gonzalez, Fabian      2010   Counties     Thomas Johnson         49.79
 10 Robinson, Ronald      2019   Regionals    Oakdale                49.80
 10 Randall, Dwayne       2011   Regionals    Linganore              49.80

********************************************************************************
Boys 800 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Lombardo, Alex        2021   States       Thomas Johnson       1:52.48
  2 Lund, Kyle            2019   Scorpion     Oakdale              1:53.13
  3 McDermott, Riley      2017   Knights Inv  Middletown           1:53.33
  4 McDermott, Riley      2017   States       Middletown           1:53.80
  5 McDermott, Riley      2018   Regionals    Middletown           1:54.25
  6 Lund, Kyle            2019   Northern Va  Oakdale              1:54.26
  7 Lund, Kyle            2019   States       Oakdale              1:54.30
  8 McDermott, Riley      2018   CMC          Middletown           1:54.36
  9 Kuehne, Kurt          2004   Regionals    Urbana               1:54.40
 10 McDermott, Riley      2017   Regionals    Middletown           1:54.42

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Lombardo, Alex        2021   States       Thomas Johnson       1:52.48
  2 Lund, Kyle            2019   Scorpion     Oakdale              1:53.13
  3 McDermott, Riley      2017   Knights Inv  Middletown           1:53.33
  4 Kuehne, Kurt          2004   Regionals    Urbana               1:54.40
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^1:55.73
  5 Cook, Jeffrey         2013   States       Linganore            1:56.20
  6 Huang, Nick           2009   Counties     Urbana               1:56.24
  7 Foley, Johnny         2001   States       Thomas Johnson       1:56.30
  8 Stine, Nick           2007   States       Urbana               1:56.44
  9 Walz, Curt            1987   States       Middletown           1:56.50
 10 Kracher, Taylor       2015   Counties     Frederick            1:56.66

********************************************************************************
Boys 1500 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Huang, Nick           2009   Zimmerman    Urbana               4:00.72
  2 Huang, Nick           2008   Zimmerman    Urbana               4:04.79
  3 Miller, Jimmy         2010   Zimmerman    Urbana               4:05.12
  4 Dorsey, David         2013   Zimmerman    Catoctin             4:05.33
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^4:06.44
  5 Lund, Kyle            2018   Zimmerman    Oakdale              4:07.95
  6 Hewitson, Micah       2016   Scorpion     Linganore            4:09.67
  7 Stone, Jeff           2012   Zimmerman    Catoctin             4:09.85
  8 Kowalk, Evan          2016   Zimmerman    Oakdale              4:10.67
  9 Kowalk, Evan          2015   Zimmerman    Oakdale              4:12.27
 10 Greene, Jimmy         2008   Zimmerman    Middletown           4:13.23

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Huang, Nick           2009   Zimmerman    Urbana               4:00.72
  2 Miller, Jimmy         2010   Zimmerman    Urbana               4:05.12
  3 Dorsey, David         2013   Zimmerman    Catoctin             4:05.33
  4 Lund, Kyle            2018   Zimmerman    Oakdale              4:07.95
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^4:08.00
  5 Hewitson, Micah       2016   Scorpion     Linganore            4:09.67
  6 Stone, Jeff           2012   Zimmerman    Catoctin             4:09.85
  7 Kowalk, Evan          2016   Zimmerman    Oakdale              4:10.67
  8 Greene, Jimmy         2008   Zimmerman    Middletown           4:13.23
  9 Bernard, Dylan        2007   Zimmerman    Urbana               4:13.30
 10 Hayslett, Austin      2011   Zimmerman    Urbana               4:13.40

********************************************************************************
Boys 1600 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Lund, Kyle            2019   Scorpion     Oakdale              4:16.54
  2 Lund, Kyle            2019   Raleigh Rela Oakdale              4:17.23#
  3 Keith, Stephen        2011   States       Thomas Johnson       4:18.44
  4 Lund, Kyle            2019   States       Oakdale              4:18.72
  5 Huang, Nick           2009   States       Urbana               4:18.89
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^4:18.89
  6 Lund, Kyle            2019   Regionals    Oakdale              4:19.27
  7 Day, Shawn            1999   States       Thomas Johnson       4:19.71
  8 Lund, Kyle            2018   Counties     Oakdale              4:20.55
  9 Cioffi, Will          2019   States       Linganore            4:20.61
 10 Freed, Ben            2014   Counties     Thomas Johnson       4:20.71

Top 10 Performers
=================================================================================
  1 Lund, Kyle            2019   Scorpion     Oakdale              4:16.54
  2 Keith, Stephen        2011   States       Thomas Johnson       4:18.44
  3 Huang, Nick           2009   States       Urbana               4:18.89
  4 Day, Shawn            1999   States       Thomas Johnson       4:19.71
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^4:19.91
  5 Cioffi, Will          2019   States       Linganore            4:20.61
  6 Freed, Ben            2014   Counties     Thomas Johnson       4:20.71
  7 DuBoyce, Patrick      2012   States       Linganore            4:20.95
  8 Bruning, Braden       2011   States       Linganore            4:20.99
  9 McKeever, Mack        2021   States       Thomas Johnson       4:21.10
 10 Farrell, Kevin        1987   States       Middletown           4:21.20

# Mile Converted to 1600

********************************************************************************
Boys 2000 Meter Steeplechase

Top 10 Performances
===========================================================================
  1 Duboyce, Patrick      2012   Woodward     Linganore            6:18.61
  2 Duboyce, Patrick      2013   Woodward     Linganore            6:19.38
  3 Prather, Gavin        2016   Crimson Tide Tuscarora            6:37.92
  4 Jones, Logan          2012   Coppin State Tuscarora            6:47.08
  5 Gascho, Zach          2015   Woodward     Catoctin             6:48.82
  6 Duboyce, Patrick      2010   Woodward     Linganore            6:50.09
  7 Aker, Tomas           2016   Crimson Tide Tuscarora            6:53.47
  8 Gascho, Zach          2014   Woodward     Catoctin             6:55.50
  9 Slotwinski, Paul      2016   Woodward     Catoctin             7:01.25
 10 Vandercruyssen, Pat   2015   Woodard      Catoctin             7:10.42

Top 10 Performers
===========================================================================
  1 Duboyce, Patrick      2012   Woodward     Linganore            6:18.61
  2 Prather, Gavin        2016   Crimson Tide Tuscarora            6:37.92
  3 Jones, Logan          2012   Coppin State Tuscarora            6:47.08
  4 Gascho, Zach          2015   Woodward     Catoctin             6:48.82
  5 Aker, Tomas           2016   Crimson Tide Tuscarora            6:53.47
  6 Slotwinski, Paul      2016   Woodward     Catoctin             7:01.25
  7 Vandercruyssen, Pat   2015   Woodard      Catoctin             7:10.42
  8 Hildebrandt, Nicho    2017   Crimson Tide Tuscarora            7:12.65
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^7:12.65
  9 Eyler, Dillon         2013   Woodward     Catoctin             7:13.00
 10 Shreve, Kyle          2017   Crimson Tide Tuscarora            7:18.76

********************************************************************************
Boys 3000 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Miller, Jimmy         2010   Zimmerman    Urbana               8:54.49
  2 Omar, Hassan          2012   Zimmerman    Thomas Johnson       9:04.06
  3 Freed, Ben            2013   Zimmerman    Thomas Johnson       9:04.59
  4 Bernard, Dylan        2008   Zimmerman    Urbana               9:05.68
  5 Ryan, Kyle            2005   Zimmerman    Linganore            9:06.80
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^9:06.80
  6 Allwardt, Josh        2011   Zimmerman    Urbana               9:07.53
  7 Keith, Stephen        2010   Zimmerman    Walkersville         9:08.89
  8 Dorsey, David         2012   Zimmerman    Catoctin             9:12.59
  9 Leber, Brent          2013   Zimmerman    Middletown           9:13.71
 10 Bernard, Dylan        2007   Zimmerman    Urbana               9:14.40

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Miller, Jimmy         2010   Zimmerman    Urbana               8:54.49
  2 Omar, Hassan          2012   Zimmerman    Thomas Johnson       9:04.06
  3 Freed, Ben            2013   Zimmerman    Thomas Johnson       9:04.59
  4 Bernard, Dylan        2008   Zimmerman    Urbana               9:05.68
  5 Ryan, Kyle            2005   Zimmerman    Linganore            9:06.80
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^9:06.80
  6 Allwardt, Josh        2011   Zimmerman    Urbana               9:07.53
  7 Keith, Stephen        2010   Zimmerman    Walkersville         9:08.89
  8 Dorsey, David         2012   Zimmerman    Catoctin             9:12.59
  9 Leber, Brent          2013   Zimmerman    Middletown           9:13.71
 10 Belmaggio, Michael    2017   Scorpion Inv Linganore            9:14.94

********************************************************************************
Boys 3200 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Omar, Hassan          2012   States       Thomas Johnson       9:19.72
  2 Dorsey, David         2013   Dwight Scott Catoctin             9:24.49
  3 Duboyce, Patrick      2012   States       Linganore            9:24.54
  4 DuBoyce, Patrick      2013   States       Linganore            9:25.97
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^9:25.97
  5 Dorsey, David         2013   States       Catoctin             9:27.93
  6 Belmaggio, Michael    2018   Gator Invite Linganore            9:28.22
  7 Miller, Jimmy         2010   States       Urbana               9:28.27
  8 Lund, Kyle            2019   States       Oakdale              9:28.36
  9 Omar, Hassan          2011   States       Thomas Johnson       9:28.45
 10 Belmaggio, Michael    2019   States       Linganore            9:28.82

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Omar, Hassan          2012   States       Thomas Johnson       9:19.72
  2 Dorsey, David         2013   Dwight Scott Catoctin             9:24.49
  3 Duboyce, Patrick      2012   States       Linganore            9:24.54
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^9:26.48
  4 Miller, Jimmy         2010   States       Urbana               9:28.27
  5 Lund, Kyle            2019   States       Oakdale              9:28.36
  6 Belmaggio, Michael    2019   States       Linganore            9:28.82
  7 Hewitson, Micah       2016   Regionals    Linganore            9:29.76
  8 Bruning, Braden       2011   States       Linganore            9:30.15
  9 Kuehne, Kurt          2003   States       Urbana               9:31.78
 10 Day, Shawn            1999   States       Thomas Johnson       9:31.99

********************************************************************************
Boys 5000 Meter Run

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Belmaggio, Michael    2019   Seahawk Inv  Linganore           15:28.01
  2 Straits, Brennan      2018   Seahawk Inv  Middletown          16:12.68
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^16:37.80
  3 Eklund, Gunnar        2019   Seahawk Inv  Linganore           17:29.33

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Belmaggio, Michael    2019   Seahawk Inv  Linganore           15:28.01
  2 Straits, Brennan      2018   Seahawk Inv  Middletown          16:12.68
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^16:57.00
  3 Eklund, Gunnar        2019   Seahawk Inv  Linganore           17:29.33

********************************************************************************
Boys 110 Meter Hurdles

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Woodyard, Marquis     2010   States       Thomas Johnson         14.07
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^14.14
  2 Jones, Randall        1997   States       Thomas Johnson         14.15 Wind Aided
  3 Woodyard, Marquis     2010   Counties     Thomas Johnson         14.16
  4 Randall, Dwayne       2011   Counties     Linganore              14.19
  4 Woodyard, Marquis     2009   States       Thomas Johnson         14.19
  6 Randall, Wayne        2011   States       Linganore              14.22
  7 Dorsey, Jeremy        2011   Regionals    Linganore              14.23
  8 Dorsey, Jeremy        2011   Counties     Linganore              14.27
  9 Woodyard, Marquis     2009   Counties     Thomas Johnson         14.30
 10 Walker, Justin        2014   States       Frederick              14.31

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Woodyard, Marquis     2010   States       Thomas Johnson         14.07
  2 Jones, Randall        1997   States       Thomas Johnson         14.15 Wind Aided
  3 Randall, Dwayne       2011   Counties     Linganore              14.19
  4 Dorsey, Jeremy        2011   Regionals    Linganore              14.23
  5 Walker, Justin        2014   States       Frederick              14.31
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^14.31
  6 Foster, Marcus        2013   Regionals    Tuscarora              14.33
  6 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick              14.33
  8 Johnson, Cheyenne     2017   Counties     Thomas Johnson         14.34
  9 Beisser, Adam         2015   States       Linganore              14.53
 10 Burras, Sean          2017   Counties     Thomas Johnson         14.56

********************************************************************************
Boys 300 Meter Hurdles

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Woodyard, Marquis     2009   Counties     Thomas Johnson         37.63
  2 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick              37.94
  3 Woodyard, Marquis     2010   Counties     Thomas Johnson         37.95
  4 Cruz, Javar           2010   States       Frederick              38.16
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^38.28
  5 Starrs, Patrick       2017   Regionals    Oakdale                38.53
  6 Starrs, Patrick       2017   States       Oakdale                38.54
  7 Beisser, Adam         2015   Counties     Linganore              38.62
  7 Woodyard, Marquis     2010   States       Thomas Johnson         38.62
  9 Cruz, Javar           2011   Regionals    Frederick              38.65
 10 Cruz, Javar           2010   Counties     Frederick              38.66

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Woodyard, Marquis     2009   Counties     Thomas Johnson         37.63
  2 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick              37.94
  3 Cruz, Javar           2010   States       Frederick              38.16
  4 Starrs, Patrick       2017   Regionals    Oakdale                38.53
  5 Beisser, Adam         2015   Counties     Linganore              38.62
  6 Burrus, Sean          2017   Regionals    Thomas Johnson         38.70
  7 Newman, Richard       2011   States       Thomas Johnson         38.79
  8 Walker, Justin        2014   Regionals    Frederick              38.94
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^38.94
  9 Campbell, Luke        2012   States       Brunswick              39.22
 10 Beard, Quenton        2004   States       Frederick              39.27

********************************************************************************
Boys 400 Meter Hurdles

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Woodyard, Marquis     2010   Penn Relays  Thomas Johnson         54.78
  2 Cruz, Javar           2010   Patriot Inv  Frederick              55.96
  3 Fitgerald, Tommy      2001   Penn Relays  Thomas Johnson         56.27
  4 Foster, Marcus        2013   Patriot Inv  Tuscarora              56.42
  5 Johnson, Cheyenne     2017   Jim Vollmer  Thomas Johnson         56.58
  6 Newman, Richard       2011   Patriot Inv  Thomas Johnson         57.51
  7 Newman, Richard       2010   Patriot Inv  Thomas Johnson         58.91
  8 McCauley, Mark        2019   Knights Inv  Urbana                 58.98
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^58.98
  9 Foster, Marcus        2012   Morgan State Tuscarora              59.93
 10 Maddox, Jaelin        2015   Patriot Inv  Tuscarora            1:00.62

Top 10 Performances
===================================================================================
  1 Woodyard, Marquis     2010   Penn Relays  Thomas Johnson         54.78
  2 Cruz, Javar           2010   Patriot Inv  Frederick              55.96
  3 Fitgerald, Tommy      2001   Penn Relays  Thomas Johnson         56.27
  4 Foster, Marcus        2013   Patriot Inv  Tuscarora              56.42
  5 Johnson, Cheyenne     2017   Jim Vollmer  Thomas Johnson         56.58
  6 Newman, Richard       2011   Patriot Inv  Thomas Johnson         57.51
  7 McCauley, Mark        2019   Knights Inv  Urbana                 58.98
  8 Maddox, Jaelin        2015   Patriot Inv  Tuscarora            1:00.62
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^1:00.62
  9 Johnson, Dante        2014   McNamara Inv Tuscarora            1:00.87
 10 Wolf, Nick            2011   Patriot Inv  Middletown           1:00.91

********************************************************************************
Boys 4x100 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Linganore             2011   States                              42.69
  2 Linganore             2012   States                              42.72
  3 Linganore             2012   Regionals                           42.76
  4 Linganore             2012   MVAL                                42.83
  5 Thomas Johnson        2011   Counties                            42.88
  6 Tuscarora             2019   Scorpion                            42.93
  7 Linganore             2012   Woodward Relays                     42.97
  8 Linganore             2012   Darius Ray Invite                   43.00
  9 Walkersville          2008   States                              43.10
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^43.10
 10 Linganore             2011   Regionals                           43.14

********************************************************************************
Boys 4x200 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Tuscarora             2009   States                            1:27.83
  2 Thomas Johnson        2010   States                            1:28.09
  3 Oakdale               2019   Regionals                         1:29.15
  4 Thomas Johnson        2011   States                            1:29.22
  5 Thomas Johnson        2011   Counties                          1:29.30
  6 Tuscarora             2013   Regionals                         1:29.33
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^1:29.33
  7 Oakdale               2017   Regionals                         1:29.37
  8 Tuscarora             2012   States                            1:29.38
  9 Tuscarora             2012   Regionals                         1:29.63
 10 Tuscarora             2009   Blue Ridge Relays                 1:29.70

********************************************************************************
Boys 4x400 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Oakdale               2017   Penn Relays                       3:20.36
  2 Oakdale               2017   States                            3:20.47
  3 Oakdale               2016   States                            3:20.51
  4 Thomas Johnson        2010   Penn Relays                       3:20.80
  5 Thomas Johnson        2017   Regionals                         3:21.00
  6 Oakdale               2017   Regionals                         3:21.06
  7 Thomas Johnson        2017   States                            3:21.26
  8 Linganore             2017   States                            3:22.33
  8 Oakdale               2017   Counties                          3:22.33
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^3:22.45
 10 Thomas Johnson        2017   Counties                          3:22.98

********************************************************************************
Boys 4x800 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Oakdale               2017   Penn Relays                       7:50.69
  2 Oakdale               2017   States                            7:53.53
  3 Urbana                2016   Stan Morgan Invite                7:56.31
  4 Oakdale               2019   States                            7:57.01
  5 Oakdale               2019   Regionals                         7:57.39
  6 Oakdale               2019   Northern VA Invite                7:58.18
  7 Oakdale               2016   States                            7:58.56
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^7:58.56
  8 Linganore             1998   States                            7:59.60
  9 Linganore             2008   States                            7:59.88
 10 Urbana                2012   States                            8:00.31

********************************************************************************
Boys 4x1600 Meter Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Urbana                2006   Lancer Relays                    18:45.10
  2 Linganore             2011   Woodward Relays                  18:54.19
  3 Linganore             2010   Woodward Relays                  18:54.55
  4 Thomas Johnson        1997   Blue Ridge Relays                18:55.20
  5 Catoctin              2013   Woodward Relays                  18:55.66
  6 Catoctin              2015   Woodward Relays                  18:56.57
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^19:07.50
  7 Tuscarora             2019   Woodward Relays                  19:13.58
  8 Tuscarora             2016   Woodward Relays                  19:15.83
  9 Catoctin              2012   Urbana Relays                    19:18.49
 10 Catoctin              2014   Woodward Relays                  19:24.23

********************************************************************************
Boys 800 Sprint Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Brunswick             2012   Rebel Relays                      1:36.79
  2 Thomas Johnson        2003   Lancer Relays                     1:37.80
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^1:37.80
  3 Thomas Johnson        2016   Rebel Relays                      1:38.00
  4 Thomas Johnson        1995   Blue Ridge Relays                 1:39.10
  5 Brunswick             2016   Rebel Relays                      1:39.82
  6 Linganore             1995   Blue Ridge Relays                 1:40.60
  7 Brunswick             2011   Rebel Relays                      1:41.19
  8 Middletown            2004   Rebel Relays                      1:41.50
  9 Thomas Johnson        2019   Rebel Relays                      1:43.34
 10 Tuscarora             2006   Lancer Relays                     1:43.80

********************************************************************************
Boys 1600 Sprint Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Oakdale               2015   Zimmerman Invite                  3:33.72
  2 Walkersville          2015   Zimmerman Invite                  3:35.48
  3 Oakdale               2017   Urbana Relays                     3:36.51
  4 Middletown            2018   Patriot Invite                    3:38.20
  4 Linganore             2013   Cougar Relays                     3:38.20
  6 Oakdale               2018   Urbana Relays                     3:41.49
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^3:42.50
  7 Oakdale               2015   Urbana Relays                     3:42.62
  8 Thomas Johnson        2011   Patriot Invite                    3:43.81
  9 Middletown            2018   Jim Frasier Relays                3:44.11
 10 Walkersville          2015   Urbana Relays                     3:44.41

********************************************************************************
Boys Distance Medley Relay

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Linganore             2012   Woodward Relays                  10:26.21
  2 Oakdale               2019   Northern Va Invite               10:29.36
  3 Oakdale               2019   Penn Relays                      10:31.55
  4 Tuscarora             2016   Woodward Relays                  10:37.93
  5 Catoctin              2014   Woodward Relays                  10:42.32
  6 Catoctin              2014   Patriot Invite                   10:44.11
  7 Oakdale               2018   Patriot Invite                   10:44.99
  8 Thomas Johnson        1997   Blue Ridge Relays                10:46.10
  9 Urbana                2018   Patriot Invite                   10:46.55
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^10:46.90
 10 Linganore             2012   Urbana Relays                    10:50.79

********************************************************************************
Boys High Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Hill, Jon             2008   States       Walkersville         7-00.25
  2 Hill, Jon             2008   Regionals    Walkersville         6-10.00
  2 Hill, Jon             2008   MVAL         Walkersville         6-10.00
  2 McCormick, Greg       1999   States       Middletown           6-10.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^6-08.25
  5 Hill, Jon             2008   Counties     Walkersville         6-08.00
  5 Hill, Jon             2008   Zimmerman    Walkersville         6-08.00
  5 Dyson, Jordan         2006                Frederick            6-08.00
  5 Dyson, Jordan         2006   States       Frederick            6-08.00
  5 Dye, Derek            1997   States       Middletown           6-08.00
 10 Dyson, Jordan         2006   Regionals    Frederick            6-07.00
 10 Kluttz, Jeff          1991   States       Thomas Johnson       6-07.00
 10 Coiner, Julian        2012   Regionals    Linganore            6-07.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Hill, Jon             2008   States       Walkersville         7-00.25
  2 McCormick, Greg       1999   States       Middletown           6-10.00
  3 Dyson, Jordan         2006   2 Meets      Frederick            6-08.00
  3 Dye, Derek            1997   States       Middletown           6-08.00
  5 Coiner, Julian        2012   Regionals    Linganore            6-07.00
  5 Kluttz, Jeff          1991   States       Thomas Johnson       6-07.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^6-07.00
  7 Blaszkiewicz, Willie  2007   States       Thomas Johnson       6-06.00
  7 Roslov, Boris         2003   States       Middletown           6-06.00
  9 Carter, Ryan          1993   States       Thomas Johnson       6-05.00
 10 Tuomey, Jackson       2021   Sectionals   Brunswick            6-04.00
 10 Bannon, Colby        18-19   2 Meets      Linganore            6-04.00
 10 Howard, Ja'kwon       2018   2 Meets      Tuscarora            6-04.00
 10 Campbell, Luke        2012   States       Brunswick            6-04.00
 10 Blain, Corey          2009   States       Middletown           6-04.00
 10 Drammeh, Momodou     09-10   3 Meets      Thomas Johnson       6-04.00
 10 Kachalov, Alex        2008   2 Meets      Middletown           6-04.00
 10 Harris, Jimmy         2007   2 Meets      Middletown           6-04.00
 10 Baker, Carson         2003   States       Urbana               6-04.00
 10 Hanson, Steve         1999   States       Middletown           6-04.00
 10 Farmer, Jim           1990   States       Catoctin             6-04.00
 10 Starr, Todd           1986   States       Middletown           6-04.00

********************************************************************************
Boys Pole Vault

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Tuomey, Jackson       2021   Counties     Brunswick           15-06.00
  2 Holsinger, Carter     2019   Zonis Invite Linganore           15-04.00
  2 Artusio, Erick        2010   Counties     Thomas Johnson      15-04.00
  4 Artusio, Erick        2009   States       Thomas Johnson      15-02.00
  5 Tuomey, Jackson       2021   Sectionals   Brunswick           15-01.00
  6 Tuomey, Jackson       2021   Regionals    Brunswick           15-00.00
  6 Starks, Erik          2019   Counties     Oakdale             15-00.00
  6 Stultz, George        2016   States       Oakdale             15-00.00
  6 Barnes, Jason         2014   States       Walkersville        15-00.00
  6 Artusio, Erick        2010   States       Thomas Johnson      15-00.00
  6 Artusio, Erick        2009   Regionals    Thomas Johnson      15-00.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Tuomey, Jackson       2021   Counties     Brunswick           15-06.00
  2 Holsinger, Carter     2019   Zonis Invite Linganore           15-04.00
  2 Artusio, Erick        2010   Counties     Thomas Johnson      15-04.00
  4 Starks, Erik          2019   Counties     Oakdale             15-00.00
  4 Stultz, George        2016   States       Oakdale             15-00.00
  4 Barnes, Jason         2014   States       Walkersville        15-00.00
  7 Riley, Nicholas       2013   Regionals    Oakdale             14-08.00
  8 Shipley, Samuel       2012   Counties     Thomas Johnson      14-07.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^14-07.00
  9 Benoit, Jared         2000   States       Thomas Johnson      14-06.00
 10 Kamanu, Peter         2021   States       Thomas Johnson      14-04.00
 10 Starrs, Samuel        2021   Urbana       Oakdale             14-04.00

********************************************************************************
Boys Long Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Hill, Jon             2009   Zimmerman    Walkersville        23-07.50
  2 Stafford, Terrence    2012   Regionals    Thomas Johnson      23-06.00
  3 Welch, Zach           2012   States       Middletown          23-01.50
  4 Walker, Justin        2014   Counties     Frederick           22-11.00
  5 Brownfield, Brandon   2010   Counties     Thomas Johnson      22-10.25
  6 Carter, Greg          2001   States       Frederick           22-09.50
  7 Stafford, Terrence    2012   States       Thomas Johnson      22-08.75
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^22-08.50
  8 Hill, Jon             2008   States       Walkersville        22-07.00
  9 Hill, Jon             2008   Counties     Walkersville        22-06.50
 10 Stultz, George        2018   Counties     Oakdale             22-06.00
 10 McCormick, Greg       2001   States       Middletown          22-06.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Hill, Jon             2009   Zimmerman    Walkersville        23-07.50
  2 Stafford, Terrence    2012   Regionals    Thomas Johnson      23-06.00
  3 Welch, Zach           2012   States       Middletown          23-01.50
  4 Walker, Justin        2014   Counties     Frederick           22-11.00
  5 Brownfield, Brandon   2010   Counties     Thomas Johnson      22-10.25
  6 Carter, Greg          2001   States       Frederick           22-09.50
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^22-08.50
  7 Stultz, George        2018   Counties     Oakdale             22-06.00
  7 McCormick, Greg       2001   States       Middletown          22-06.00
  9 Addison, Jordan       2019   States       Tuscarora           22-02.50
 10 Kachalov, Alex        2008   Counties     Middletown          22-02.00
 10 Dye, Derek            1998   States       Middletown          22-02.00

********************************************************************************
Boys Triple Jump

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Jenkins, Keith        1998   States       Frederick           47-02.00
  2 Norgbe, Gerald        2019   States       Frederick           47-00.00
  2 Jenkins, Keith        1997   CMC          Frederick           47-00.00
  2 Henderson, Ricky      1993   States       Brunswick           47-00.00
  5 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick           46-09.50
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^46-09.50
  6 Hill, Jon             2008   Regionals    Walkersville        46-09.00
  7 Jenkins, Keith        1997   States       Frederick           46-02.50
  8 Henderson, Ricky      1994   States       Brunswick           46-01.25
  9 Stultz, George        2018   Counties     Oakdale             45-11.50
 10 Norgbe, Gerald        2019   Scorpion Inv Frederick           45-11.00

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Jenkins, Keith        1998   States       Frederick           47-02.00
  2 Norgbe, Gerarld       2019   States       Frederick           47-00.00
  2 Henderson, Ricky      1993   States       Brunswick           47-00.00
  4 Beard, Ronnie         2003   States       Frederick           46-09.50
  5 Hill, Jon             2008   Regionals    Walkersville        46-09.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^46-06.50
  6 Stultz, George        2018   Counties     Oakdale             45-11.50
  7 Bryant, Mike          1999   States       Frederick           45-08.25
  8 Chapman, Brock        2008   Counties     Thomas Johnson      45-06.00
  9 Murphy, Kelly         1993   States       Middletown          45-00.50
 10 Papuchis, Steve       2005   Regionals    Middletown          44-10.25

********************************************************************************
Boys Shot Put

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Gowda, Vikas          2001   States       Frederick           63-03.50
  2 Gowda, Vikas          2001   Regionals    Frederick           61-05.00
  3 Foreman, Francis      1966   States       Frederick           59-04.75
  4 Gowda, Vikas          2000   States       Frederick           59-00.00
  5 Miller, Tom           1999   States       Urbana              57-07.75
  6 Williams, Nick        2003   CMC          Urbana              57-07.00
  7 Gowda, Vikas          2000   CMC          Frederick           57-05.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^56-10.00
  8 Williams, Nick        2003   States       Urbana              55-11.25
  9 Costello, DJ          2001   States       Middletown          55-08.75
 10 Smith, Grant          2010   States       Brunswick           55-06.50

Top 10 Performers
================================================================================
  1 Gowda, Vikas          2001   States       Frederick           63-03.50
  2 Foreman, Francis      1966   States       Frederick           59-04.75
  3 Miller, Tom           1999   States       Urbana              57-07.75
  4 Williams, Nick        2003   CMC          Urbana              57-07.00
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^56-04.75
  5 Costello, DJ          2001   States       Middletown          55-08.75
  6 Smith, Grant          2010   States       Brunswick           55-06.50
  7 Carpenter, Kevin      1996   States       Linganore           55-02.50
  8 Sipe, Colin           2014   States       Urbana              54-08.00
  9 Seymour, John         1992   States       Linganore           54-04.00
 10 Uthe, Brian           2011   States       Thomas Johnson      53-06.50

********************************************************************************
Boys Discus Throw

Top 10 Performances
================================================================================
  1 Gowda, Vikas          2001   States       Frederick             200-02
  2 Gowda, Vikas          2000   Penn Relays  Frederick             183-02
  3 Gowda, Vikas          2000   States       Frederick             180-11
  4 Williams, Nick        2003   CMC          Urbana                176-04
  5 Williams, Nick        2003   States       Urbana                172-04
  6 Williams, Nick        2002   Penn Relays  Urbana                171-01
  7 Horner, Ben           2007   Counties     Brunswick             171-00
  8 Elias, Joe            2018   Counties     Urbana                168-08
  9 Horner, Ben           2007   Penn Relays  Brunswick             167-09
 10 Forbes, Nick          2009   States       Thomas Johnson        167-03

Top 10 Performers
=================================================================================
  1 Gowda, Vikas          2001   States       Frederick             200-02
  2 Williams, Nick        2003   CMC          Urbana                176-04
  3 Horner, Ben           2007   Counties     Brunswick             171-00
  4 Elias, Joe            2018   Counties     Urbana                168-08
  5 Forbes, Nick          2009   States       Thomas Johnson        167-03
  6 Carpenter, Kevin      1996   CMC          Linganore             161-09
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^160-03.00
  7 Sheroda, Vaughn       2003   States       Middletown            159-11
  8 Silverman, Tyler      2012   Counties     Catoctin              158-08
  9 Uthe, Brian           2010   Patriot Inv  Thomas Johnson        157-08
 10 Sipe, Colin           2014   MVAL         Urbana                157-07

********************************************************************************

List Includes:

Total Meets:

2021 - States, 1a West, 2a West, 3a West, 4a West, 1a West Section 2, 2a West Section 2, 3a West Section 1, 4a West Section 2, Counties, 5 Team at TJ, 5 Teams at Oakdale, 5 Teams at Urbana, 5 Teams at Tuscarora
2020 - Season Cancelled
2019 - States, Counties, CMC, 2a West, 3a West, JV Counties, FSK Relays, Gator Invite, Northern VA Invite, Patriot Invite, Penn Relays, Raleigh Relays, Rebel Relays, Scorpion Invite, Seahawk Invite, Trojan Invite, Urbana Invite, Woodward Relays, Zimmerman Invite, Zonis Invite
2018 - States, Counties, CMC, 3a West, JV Counties, Cougar Relays, Gator Invite, Jim Frasier Relays, Mustang Invite, Patriot Invite, Rebel Relays, Woodward Relays, Zimmerman Invite
2017 - States, Counties, 3a West, Cougar Relays, Don Boyer Invite, Gator Invite, Jim Frasier Relays, Patriot Invite, Rebel Relays, Scorpion Invite, Urbana Relays, Zimmerman Invite
2016 - States, Counties, 3a West, JV Counties, Crimson Tide Invite, Gator Invite, Fort Hill Invite, Jim Frasier Relays, Oakdale Invite, Patriot Invite, Rebel Relays, Scorpion Invite, Screaming Eagles Invite, Urbana Relays, Woodward Relays, Zimmerman Invite
2015 - States, Counties, MVAL, 3a West, Crimson Tide Invite, Cougar Relays, Dwight Scott Invite, Gator Invite, Jim Frasier Relays, Patriot Invite, Rebel Relays, Urbana Relays, Woodward Relays, Zimmerman Invite, Zonis Invite
2014 - States, Counties, MVAL Piedmont, 3a West, Cougar Relays, Gator Invite, Patriot Invite, Rebel Relays, Screaming Eagles Invite, Woodward Relays, Zimmerman Invite
2013 - States, Counties, MVAL Piedmont, 3a West, Cougar Relays, Howard County Spring Classic, Rebel Relays, Viking Invite, Wildcat Invite, Woodward Relays, Zimmerman Invite
2012 - States, Counties, MVAL Piedmont, 3a West, JV Counties, Cougar Relays, Darius Ray Invite, Dwight Scott Invite, Rebel Relays, Urbana Relays, Woodward Relays, Zimmerman Invite
2011 - States, Counties, 3a West, Dwight Scott Invite, Kate Jenkins Invite, Patriot Invite, Pikesville Invite, Rebel Relays, Woodward Relays, Viking Invite, Zimmerman Invite, Zonis Invite
2010 - States, Counties, 3a West, 2a West, Penn Relays, Clash of the Titans Invite, Dwight Scott Invite, Patriot Invite, Viking Invite, Woodward Relays, Zimmerman Invite, Zonis Invite
2009 - States, Counties, 4a North, Zimmerman Invite, Penn Relays
2008 - States, Counties, 4a North, Zimmerman Invite, Penn Relays
2007 - States, 3a West, Zimmerman Invite, Penn Relays
2006 - States, Zimmernan Invite, Penn Relays
2005 - States, Penn Relays
2004 - States, Rebel Relays, Penn Relays
2003 - States, Penn Relays
2002 - States, Penn Relays
2001 - States, Penn Relays
2000 - States, Penn Relays (Partial)
1999 - States
1998 - States
1997 - States
1996 - States
1995 - States, CMC, Blue Ridge Relays
1994 - States
1993 - States
1992 - States
1991 - States
1990 - States
1989 - States
1988 - B States, A States
1987 - States
1986 - B States, C States
1985 -
1984 -
1983 -
1982 -
1981 -
1980 -
1979 -
1978 -
1977 -
1976 -
1975 -
1974 -
1973 -
1972 -
1971 -
1970 -
1969 -
1968 -
1967 -
1966 -
1965 -
1964 -
1963 -
1962 -
1961 -
1960 -
1959 -
1958 -
1957 -
1956 -
1955 -
1954 -
1953 -
1952 -
1951 -
1950 -
1949 -
1948 -
1947 -
1946 -
1945 -
1944 -
1943 -
1942 -


* denotes times were hand timed.  The County Championships were hand timed till 2004.
All times prior to 2005 had to be adjusted according to this conversion:
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# denotes race was in yards not meters (220 Yards, 440 Yards, etc).  Races were in
yards prior to 1980 when they switched to meters. All of these races were longer
then their equivalent race, so the conversion recommended by the NFHS Case book.
The conversions is as follows:
     a) To convert race of 220 Yards to 200 meters subtract .1 seconds
     b) To convert race of 330 Yards to 300 meters subtract .2 seconds
     c) To convert race of 440 Yards to 400 meters subtract .3 seconds
     d) To convert race of 880 Yards to 800 meters subtract .7 seconds
     e) To convert race of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.6 seconds
     f) To convert race of 2 Miles to 3200 meters subtract 3.4 seconds
     g) To convert relay of 440 Yards to 400 meters subtract .2 seconds
     h) To convert relay of 880 Yards to 800 meters subtract .5 seconds
     i) To convert relay of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.1 seconds
     j) To convert relay of 2 Miles to 3200 meters subtract 2.8 seconds
Each of these times were also hand timed, so after converting to the equivalent
distance, all times had to be adjusted based on the above mentioned converstion
for hand times.