Liberty
Indoor Track & Field Performance List

GIRLS 55 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Patrice, Kara           7.24       2015    States
1   Patrice, Kara           7.24       2014    States
3   Patrice, Erin           7.25       2014    States
4   Patrice, Kara           7.30       2014    Regionals
5   Patrice, Erin           7.31       2015    States
6   Patrice, Erin           7.32       2015    Counties
6   Patrice, Erin           7.32       2014    Regionals
8   Patrice, Erin           7.34       2015    Regionals
8   Patrice, Erin           7.34       2014    Counties
10  Patrice, Kara           7.35       2013    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Patrice, Kara           7.24      14-15    States
2   Patrice, Erin           7.25       2014    States
3   Ross, Ashley            7.44       2012    Counties
4   Tilson, Emma            7.54       2016    States
5   Huber, Sabine           7.59       2013    Warrior Invite
6   Deisher, Steph          7.64*      2005+7  Frostbite Invite
7   Arndt, Cassie           7.73       2016    Dickinson Invite
8   Kudrich, Lauren         7.83       2016    Dickinson Invite
9   Lacroix, Veronique      7.94*      2012    B Meet #3
10  Burke, Katie            8.01       2012    Warrior Invite

********************************************************************************
GIRLS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Patrice, Erin          27.24       2014    Franklin and Marshall Invite
2   Patrice, Kara          27.61       2014    Franklin and Marshall Invite
3   Tilson, Emma           27.86       2015    Dickinson Invite
4   Zietowski, Evelyn      28.09       2016    Dickinson Invite
5   Deisher, Steph         28.24*      2006    North High Invite
6   Kudrich, Lauren        28.31       2015    Dickinson Invite
7   Kudrich, Lauren        28.73       2016    Dickinson Invite
8   Kudrich, Lauren        28.95       2014    Franklin and Marshall Invite
9   Deisher, Steph         29.34*      2004    Dickinson Invite
10  Manger, Bre            29.84*      2011    B Meet #2
10  Bloom, Anna            29.84*      2005    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Patrice, Erin          27.24       2014    Franklin and Marshall Invite
2   Patrice, Kara          27.61       2014    Franklin and Marshall Invite
3   Tilson, Emma           27.86       2015    Dickinson Invite
4   Zietowski, Evelyn      28.09       2016    Dickinson Invite
5   Deisher, Steph         28.24*      2006    North High Invite
6   Kudrich, Lauren        28.31       2015    Dickinson Invite
7   Manger, Bre            29.84*      2011    B Meet #2
8   Bloom, Anna            29.84*      2005    Dickinson Invite
9   Lacroix, Veronique     30.14*      2011    B Meet #2
10  Huber, Sabine          30.24*      2012    B Meet #3

********************************************************************************
GIRLS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ross, Ashley           40.99       2012    States
2   Ross, Ashley           41.18       2012    Counties
3   Huber, Sabine          41.89       2014    Regionals
4   Ross, Ashley           42.07       2012    Regionals
5   Huber, Sabine          42.19       2014    States
6   Huber, Sabine          42.24*      2014    Counties
7   Ross, Ashley           42.30       2012    MVAL
8   Ross, Ashley           42.38       2012    Smithsburg
9   Huber, Sabine          43.11       2013    Frostbite Invite
10  Huber, Sabine          43.12       2013    Warrior Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ross, Ashley           40.99       2012    States
2   Huber, Sabine          41.89       2014    Regionals
3   Tilson, Emma           44.11       2016    Regionals
4   Patrice, Erin          44.23       2014    MVAL
5   Wilson, Laura          44.24*      2001    Smithsburg Invite
6   Manger, Bre            44.46       2012    Counties
7   Kudrich, Lauren        44.50       2015    Regionals
8   Zietowski, Evelyn      44.54       2015    MVAL
8   Deisher, Steph         44.54*      2006    Regionals
10  Arndt, Brittany        44.74       2012    Counties

********************************************************************************
GIRLS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Zietowski, Evelyn    1:03.36       2016    Dickinson Invite
2   McElroy, Samantha    1:04.14*      2008    North High Invite
3   Zietowski, Evelyn    1:04.56       2014    Franklin and Marshall Invite
4   McElroy, Samantha    1:05.12       2010    Montgomery Invite
5   Kudrich, Lauren      1:05.59       2016    Dickinson Invite
6   Kudrich, Lauren      1:05.98       2015    Golden Bear Invite
7   Rowlands, Chloe      1:06.14*      2008    North High Invite
8   Byrne, Alex          1:06.72       2015    Dickinson Invite
8   Rowlands, Chloe      1:06.72       2010    Montgomery Invite
10  Rinehart, Heidi      1:06.77       2016    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Zietowski, Evelyn    1:03.36       2016    Dickinson Invite
2   McElroy, Samantha    1:04.14*      2008    North High Invite
3   Kudrich, Lauren      1:05.59       2016    Dickinson Invite
4   Rowlands, Chloe      1:06.14*      2008    North High Invite
5   Byrne, Alex          1:06.72       2015    Dickinson Invite
6   Rinehart, Heidi      1:06.77       2016    Dickinson Invite
7   Starego, Nicole      1:07.64       2015    Golden Bear Invite
8   Manger, Bre          1:09.16       2011    Dickinson Invite
9   Herholtz, Kate       1:09.51       2009    Dickinson Invite
10  Timberlake, Molly    1:09.74*      2005    Dickinson Invite

********************************************************************************
GIRLS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Zietowski, Evelyn    1:20.21       2016    States
2   Huber, Sabine        1:21.30       2014    MVAL
3   Arndt, Brittany      1:21.38       2012    Regionals
4   Huber, Sabine        1:21.46       2014    Counties
5   Zietowski, Evelyn    1:21.49       2015    Counties
6   Huber, Sabine        1:21.53       2013    Dwight Scott Invite
7   Tokar, Rachel        1:21.90       2013    Counties
8   Zietowski, Evelyn    1:22.03       2014    Counties
9   Zietowski, Evelyn    1:22.11       2015    Regionals
10  Zietowski, Evelyn    1:22.17       2016    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Zietowski, Evelyn    1:20.21       2016    States
2   Huber, Sabine        1:21.30       2014    MVAL
3   Arndt, Brittany      1:21.38       2012    Regionals
4   Tokar, Rachel        1:21.90       2013    Counties
5   McElroy, Samantha    1:22.50       2010    Counties
6   Wilson, Laura        1:24.08       2002    States
7   Stillings, Taylor    1:25.33       2012    MVAL
8   Rinehart, Sarah      1:25.71       2013    Warrior Invite
9   Kudrich, Lauren      1:25.89       2015    Counties
10  Starego, Nicole      1:26.11       2015    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Rinehart, Sarah      2:22.59       2012    States
2   Rinehart, Sarah      2:23.17       2013    States
3   Rinehart, Sarah      2:23.61       2012    Regionals
4   Rinehart, Sarah      2:24.64       2014    States
5   Rinehart, Sarah      2:25.03       2014    Counties
6   Rinehart, Sarah      2:25.12       2014    Regionals
7   Rinehart, Sarah      2:26.19       2013    Regionals
8   Zietowski, Evelyn    2:26.66       2016    Montgomery Invite
9   Davis, Kelly         2:26.97       2005    States
10  Rinehart, Sarah      2:27.00       2012    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rinehart, Sarah      2:22.59       2012    States
2   Zietowski, Evelyn    2:26.66       2016    Montgomery Invite
3   Davis, Kelly         2:26.97       2005    States
4   McElroy, Samantha    2:27.09       2011    States
5   Tokar, Rachel        2:29.80       2013    MVAL
6   Lambert, Michele     2:31.00       2009    Counties
7   Arndt, Brittany      2:32.65       2012    MVAL
8   Starego, Nicole      2:33.43       2016    SMAC Invite
9   Riebau, Caitlin      2:33.80       2004    Linganore Invite
10  Rinehart, Heidi      2:34.70       2015    Golden Bear Invite

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Rinehart, Sarah      5:04.53       2014    States
2   Rinehart, Sarah      5:07.66       2014    Regionals
3   Rinehart, Sarah      5:09.54       2014    Counties
4   Rinehart, Sarah      5:13.87       2014    MVAL
5   Rinehart, Sarah      5:15.56       2013    Frostbite Invite
6   Rinehart, Sarah      5:21.30       2013    Counties
7   Rinehart, Sarah      5:23.45       2015    Counties
8   Rinehart, Sarah      5:24.01       2013    Dwight Scott Invite
9   Rinehart, Sarah      5:25.20       2013    Regionals
10  Rinehart, Sarah      5:26.20       2012    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rinehart, Sarah      5:04.53       2014    States
2   Rinehart, Heidi      5:27.22       2016    Regionals
3   Lambert, Michele     5:31.42       2008    Mt. Express
4   Lyons, Maive         5:31.52       2016    States
5   Robbins, Lisa        5:34.80       2006    MVAL
6   Sullivan, Casey      5:40.12       2011    Counties
7   Pickett, Liz         5:43.00       2006    North High Invite
8   Riebau, Caitlin      5:43.80       2003    Regionals
9   Davis, Kelly         5:46.40       2003    CMC
10  Smith, Stacey        5:48.55       2006    States

********************************************************************************
GIRLS MILE RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Lambert, Michele     5:34.37       2009    Last Track to Philly
2   Lambert, Michele     5:39.08       2010    Last Track to Philly
3   Rinehart, Sarah      5:41.79       2014    Franklin and Marshall Invite
4   Souders, Maura       6:11.25       2010    Last Track to Philly
5   Klasmeier, Katie     6:19.60       2009    Last Track to Philly
6   Bulakites, Emma      6:24.06       2014    Franklin and Marshall Invite
7   Hof, Stephanie       6:24.18       2014    Franklin and Marshall Invite
8   Henretty, Shannon    6:30.69       2009    Last Track to Philly

Top 10 Performers
===========================================================
1   Lambert, Michele     5:34.37       2009    Last Track to Philly
2   Rinehart, Sarah      5:41.79       2014    Franklin and Marshall Invite
3   Souders, Maura       6:11.25       2010    Last Track to Philly
4   Klasmeier, Katie     6:19.60       2009    Last Track to Philly
5   Bulakites, Emma      6:24.06       2014    Franklin and Marshall Invite
6   Hof, Stephanie       6:24.18       2014    Franklin and Marshall Invite
7   Henretty, Shannon    6:30.69       2009    Last Track to Philly

********************************************************************************
GIRLS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Gallagher, Keelyn   11:41.33       2014    Franklin and Marshall Invite
2   Squillaro, Angela   11:54.79       2014    Franklin and Marshall Invite
3   Squillaro, Angela   13:03.62       2015    Golden Bear Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Gallagher, Keelyn   11:41.33       2014    Franklin and Marshall Invite
2   Squillaro, Angela   11:54.79       2014    Franklin and Marshall Invite

********************************************************************************
GIRLS 3200 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Rinehart, Sarah     11:12.75       2014    States
2   Rinehart, Sarah     11:25.44       2014    Regionals
3   Rinehart, Heidi     11:41.48       2016    SMAC Invite
4   Lyons, Maeve        11:43.81       2015    Howard Winterfestival
5   Rinehart, Sarah     11:44.97       2014    Counties
6   Rinehart, Sarah     11:55.04       2014    MVAL
7   Rinehart, Heidi     11:57.02       2016    Montgomery Invite
8   Rinehart, Sarah     11:57.27       2014    Winterfest Invite
9   Rinehart, Heidi     11:57.30       2015    Dickinson Invite
10  Rinehart, Heidi     12:01.78       2016    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rinehart, Sarah     11:12.75       2014    States
2   Rinehart, Heidi     11:41.48       2016    SMAC Invite
3   Lyons, Maeve        11:43.81       2015    Howard Winterfestival
4   Sullivan, Casey     12:02.57       2011    Regionals
5   Pickett, Liz        12:18.26       2006    Counties
6   Riebau, Caitlin     12:32.60       2004    Frostbite Invite
7   Davis, Kelly        12:39.10       2005    Regionals
8   Joy, Colleen        12:40.91       2015    Dickinson Invite
9   Arthur, Megan       12:52.00       2008    MVAL
10  Lambert, Michele    12:53.46       2009    Frederick/Washington Invite II

********************************************************************************
GIRLS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Timberlake, Molly       9.01       2008    Regionals
2   Timberlake, Molly       9.03       2008    States
3   Skelly, Alyssa          9.04       2013    States
4   Timberlake, Molly       9.04*      2008    MVAL
5   Skelly, Alyssa          9.05       2012    Frostbite Invite
6   Skelly, Alyssa          9.07       2012    Counties
7   Skelly, Alyssa          9.09       2013    MVAL
8   Skelly, Alyssa          9.11       2013    Regionals
9   Timberlake, Molly       9.14*      2008    Counties
10  Skelly, Alyssa          9.19       2013    Counties
10  Skelly, Alyssa          9.19       2012    HCC Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Timberlake, Molly       9.01       2008    Regionals
2   Skelly, Alyssa          9.04       2013    States
3   Arndt, Cassie           9.76       2016    Regionals
4   Stillings, Taylor       9.80       2011    Counties
5   Bloom, Anna             9.92       2006    Counties
6   Thompson, Jen           9.94*      2006    Regionals
7   Lijewski, Catherine    10.02       2009    MVAL
8   Keller, Michelle       10.03       2011    Counties
8   Brennan, Michelle      10.04*      2001    Counties
10  Lyons, Hannah          10.32       2015    Counties

********************************************************************************
GIRLS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Patrice, Zietowski, Kudrich, Patrice         1:48.04       2015    States
2  Ross, Stillings, Manger, Arndt               1:48.48       2012    States
3  Ross, Stillings, Manger, Arndt               1:49.15       2012    Regionals
4  Huber, E Patrice, K Patrice, Zietowski       1:49.71       2014    States
5  Ross, Stillings, O'Donoghue, Manger          1:49.83       2012    Counties
6  Ross, Stillings, O'Donoghue, Russell         1:49.87       2011    Frostbite Invite
7  Kudrich, Patrice, Patrice, Zietowski         1:50.21       2015    MVAL
8  Kudrich, Patric, Patrice, Lyons              1:50.23       2015    Counties
9  K Patrice, E Patrice, Huber, Zietowski       1:50.50       2014    Regionals
10 Huber, Skelly, E Patrice, K Patrice          1:51.20       2013    Counties

********************************************************************************
GIRLS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
=================================================================================
1  Stillings, Ross, Arndt, Rinehart             4:09.81       2012    Regionals
2  Stillings, Ross, Arndt, Rinehart             4:10.42       2012    Smithsburg
3  Stillings, Ross, Arndt, Rinehart             4:11.30       2012    States
4  Arndt, Tokar, Huber, Rinehart                4:15.10       2013    Counties
5  Huber, Kaste, Zietowski, Rinehart            4:15.54       2014    States
6  Arndt, Zietowski, Tokar, Rinehart            4:15.97       2013    States
7  Rowlands, Ross, McElroy, Stillings           4:16.20       2010    Last Track to Philly
8  Arndt, Zietowski, Tokar, Rinehart            4:16.24       2013    Regionals
9  Zietowski, Kaste, Rinehart, Huber            4:17.95       2014    Regionals
10 Zietwoski, Kudrich, Starego, Rinehart        4:18.08       2015    States

********************************************************************************
GIRLS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Arndt, Zietowski, Tokar, Rinehart            9:48.98       2013    States
2  Zietowski, Starego, Rinehart, Rinehart       9:52.70       2015    States
3  Rinehart, Rinehart, Zietowski, Starego       9:59.79       2015    Counties
4  Arndt, Zietowski, Tokar, Rinehart           10:00.04       2013    Regionals
5  Arndt, Pickett, Stillings, Rinehart         10:02.14       2012    States
6  Arndt, Tokar, Zietowski, Rinehart           10:04.56       2013    Montgomery Invite
7  Arndt, Tarnalicki, McElroy, Lambert         10:06.42       2010    States
8  Arndt, Tarnalicki, McElroy, Lambert         10:07.27       2010    Counties
9  K. Davis, Riebau, Robbins, Pickett          10:10.35       2006    States
10 Arndt, Caruso, Tokar, Rinehart              10:14.00       2012    HCC Invite

********************************************************************************
GIRLS HURDLE/SPRINT SHUTTLE RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Carter, Lijewski, Lacroix, Carlson            38.00       2009    Last Track to Philly

********************************************************************************

GIRLS SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
================================================================================
1   J. Davis, Lacroix, Carter, Thurmond         5:01.60       2009    Last Track to Philly
2   Ross, O'Donoghue, Lacroix, Jadi             5:09.35       2010    Last Track to Philly
3   McCormick, Zambito, Brauning, Pickett       5:43.00       2003    Loyola Relays

********************************************************************************
GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   McElroy, Rowlands, Tarnalicki, Sullivan    13:35.29       2010    Last Track to Philly
2   Sullivan, Ross, McElroy, Lambert           14:01.26       2010    Montgomery Invite
3   Riebau, Bloom, Rodriguez, K. Davis         14:05.00       2003    Loyola Relays

********************************************************************************
GIRLS HIGH JUMP

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Keller, Michelle      5-04.00       2012    States
1   Keller, Michelle      5-04.00       2012    Counties
1   Keller, Michelle      5-04.00       2011    States
4   Keller, Michelle      5-03.00       2012    Regionals
4   Keller, Michelle      5-03.00       2012    Smithsburg
4   Keller, Michelle      5-03.00       2011    Regionals
7   Loppatto, Erika       5-02.00       2012    States
7   Keller, Michelle      5-02.00       2012    MVAL
7   Keller, Michelle      5-02.00       2011    Frostbite Invite
7   Keller, Michelle      5-02.00       2011    Warrior Invite
7   Keller, Michelle      5-02.00       2011    MVAL Invite
7   Keller, Michelle      5-02.00       2011    Counties
7   Keller, Michelle      5-02.00       2011    Dickinson Invite
7   Keller, Michelle      5-02.00       2010    HC HS Invite
7   Paczynski, Kate       5-02.00       2008    Counties
7   Paczynski, Kate       5-02.00       2008    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Keller, Michelle      5-04.00     2011+12   3 Meets
2   Loppatto, Erika       5-02.00       2012    States
3   Paczynski, Kate       5-02.00       2008    2 Meets
4   Gill Kayleigh         5-01.00       2011    Regionals
5   Skelly, Alyssa        5-00.00      11+13    2 Meets
6   Lyons, Hannah         4-10.00      14-15    2 Meets
7   Itynre                4-09.00       1981    Regionals
8   Lance, Erin           4-08.00       2017    States
8   Dulling, Lindsey      4-08.00       2008-9  2 Meets
8   Gearhart, Rachel      4-08.00       2004+5  2 Meets
8   Dick, Jenny           4-08.00       2000    Westminster Invite
8   Frank, Wendy          4-08.00       1999    6-Team Meet

********************************************************************************
GIRLS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Russell, Jamie       10-00.00       2012    States
1   Russell, Jamie       10-00.00       2012    Counties
1   Russell, Jamie       10-00.00       2012    Regionals
4   Haas, Sarah           9-06.00       2015    States
4   Haas, Sarah           9-06.00       2015    Regionals
4   Haas, Sarah           9-06.00       2015    Golden Bear Invite
4   Haas, Sarah           9-06.00       2014    States
4   Eng, Amanda           9-06.00       2012    Counties
4   Russell, Jamie        9-06.00       2012    Smithsburg
4   Russell, Jamie        9-06.00       2012    MVAL
4   Eng, Amanda           9-06.00       2012    MVAL
4   Russell, Jamie        9-06.00       2011    Frostbite Invite
4   Russell, Jamie        9-06.00       2011    Regionals
4   Russell, Jamie        9-06.00       2011    Dickinson Invite
4   Russell, Jamie        9-06.00       2010    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Russell, Jamie       10-00.00       2012    3 Meets
2   Haas, Sarah           9-06.00      14-15    4 Meets
2   Eng, Amanda           9-06.00       2012    2 Meets
4   Atkinson, Betsy       9-00.00       2011    Regionals
5   Walker, Laura         8-02.00       2008    Regionals
6   Faupel, Emily         8-00.00      13+15    5 Meets
6   Passarello, Allie     8-00.00       2015    States
6   Arndt, Cassie         8-00.00      15-16    3 Meets
9   Beck, Molly           7-06.00       2017    2 Meets
9   Prothero, Hannah      7-06.00       2013    B Meet #2
9   Podobnik, Becky       7-06.00       2001    Counties
9   Wong, Tricia          7-06.00       2008+9  2 Meets
9   Deroshigr             7-06.00       2001    Smithsburg Invite

********************************************************************************
GIRLS LONG JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Keller, Michelle     14-07.50       2010    Frostbite Invite
2   Timberlake, Molly    14-07.00       2007    Frostbite Invite
3   Eng, Amanda          14-03.00       2011    Frostbite Invite
4   Patrice, Erin        14-00.50       2012    Frostbite Invite
4   Keller, Michelle     14-00.00       2009    Dickinson Invite
5   Lijewski, CC         13-11.50       2008    Frostbite Invite
6   Stillings, Taylor    13-08.00       2010    Frostbite Invite
7   Prothero, Hannah     13-06.50       2014    Franklin and Marshall Invite
8   Keller, Michelle     13-03.50       2011    Dickinson Invite
8   Stillings, Taylor    13-03.50       2009    Frostbite Invite
10  Alonge, Kim          13-01.50       2006    Frostbite Invite
10  Williams, Chelsea    13-01.50       2005    Frostbite Invite

Top 10 Performers
============================================================
1   Keller, Michelle     14-07.50       2010    Frostbite Invite
2   Timberlake, Molly    14-07.00       2007    Frostbite Invite
3   Eng, Amanda          14-03.00       2011    Frostbite Invite
4   Patrice, Erin        14-00.50       2012    Frostbite Invite
5   Lijewski, CC         13-11.50       2008    Frostbite Invite
6   Stillings, Taylor    13-08.50       2010    Frostbite Invite
7   Prothero, Hannah     13-06.50       2014    Franklin and Marshall Invite
8   Alonge, Kim          13-01.50       2006    Frostbite Invite
8   Williams, Chelsea    13-01.50       2005    Frostbite Invite
10  Paczynski, Kate      12-04.50       2007    Frostbite Invite

********************************************************************************
GIRLS TRIPLE JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Keller, Michelle     32-01.75       2011    Frostbite Invite
2   Keller, Michelle     32-00.25       2010    Frostbite Invite
3   Skelly, Alyssa       30-11.50       2011    Frostbite Invite
4   Eng, Amanda          30-05.00       2010    Frostbite Invite
5   Skelly, Alyssa       30-04.00       2012    Frostbite Invite
6   Keller, Michelle     30-01.50       2009    Frostbite Invite
7   Keller, Michelle     30-00.50       2010    Montgomery Invite
8   Eng, Amanda          29-11.50       2011    Frostbite Invite
9   Prothero, Hannah     29-09.50       2014    Franklin and Marshall Invite
9   Lijewski, CC         29-09.50       2008    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Keller, Michelle     32-01.75       2011    Frostbite Invite
2   Skelly, Alyssa       30-11.50       2011    Frostbite Invite
3   Eng, Amanda          30-05.00       2010    Frostbite Invite
4   Prothero, Hannah     29-09.50       2014    Franklin and Marshall Invite
4   Lijewski, CC         29-09.50       2008    Frostbite Invite
6   Haas, Samantha       28-11.00       2012    Frostbite Invite
7   Alonge, Kim          28-06.50       2005    Frostbite Invite
8   Williams, Chelsea    28-03.00       2005    Frostbite Invite

********************************************************************************
GIRLS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Stansbury, Melissa   36-07.00       2006    Frostbite Invite
2   Keller, Michelle     35-10.00       2012    States
3   Keller, Michelle     35-07.75       2012    Counties
4   Stansbury, Melissa   35-05.75       2007    Regionals
5   Stansbury, Melissa   34-09.50       2007    Counties
6   Stansbury, Melissa   34-09.25       2007    MVAL
7   Keller, Michelle     34-06.75       2012    Smithsburg
8   Stansbury, Melissa   33-07.75       2007    States
9   Keller, Michelle     33-05.25       2012    Regionals
10  Keller, Michelle     33-03.50       2012    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Stansbury, Melissa   36-07.00       2006    Frostbite Invite
2   Keller, Michelle     35-10.00       2012    States
3   Stump, Zoey          32-05.75       2015    MVAL
4   Hurt, Julie          30-07.50       2000    CMC
5   Gill, Natalie        29-11.00       2011    Frostbite Invite
6   Wilson, Nikki        29-03.00       2008    Regionals
7   Overton, Sasha       28-06.00       2006    MVAL
8   Brambeck, Allison    27-06.00       2004    Dickinson Invite
9   Adams, Emma          27-05.00       2013    Counties
10  Arndt, Cassie        27-02.00       2015    Howard Winterfestival

********************************************************************************
BOYS 55 METER DASH

Top 10 Performance
===========================================================
1   Patrice, Chris           6.70       2010    Montgomery Invite
2   Patrice, Chris           6.74       2009    Warrior Invite
2   Patrice, Chris           6.74*      2009    Counties
4   Patrice, Chris           6.79       2010    Regionals
5   Foster, Brandon          6.82       2014    Regionals
6   Patrice, Chris           6.84       2010    States
6   Patrice, Chris           6.84*      2008    Clear Spring Invite
6   Roscoe, Jeff             6.84*      2006    Counties
6   Williams, Brad           6.84*      2006    MVAL
6   Williams, Brad           6.84*      2005    Regionals
6   Williams, Brad           6.84*      2004    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Patrice, Chris           6.70       2010    Montgomery Invite
2   Foster, Brandon          6.82       2014    Regionals
3   Roscoe, Jeff             6.84*      2006    Counties
3   Williams, Brad           6.84*      2005+6  Regionals + MVAL
5   White, Trevor            6.91       2006    Frostbite Invite
6   Aman, Spencer            6.94       2014    Regionals
7   Stump, Zach              6.96       2017    Counties
8   Carroll, Ben             6.99       2016    Dickinson Invite
9   Balch, Braedan           7.00       2016    Regionals
10  Schneiderman, Brett      7.01       2008    Regionals

********************************************************************************
BOYS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Patrice, Chris         24.20       2009    Dickinson Invite
2   Carroll, Ben           24.83       2016    Dickinson Invite
3   Williams, Brad         24.84*      2005    Dickinson Invite
4   Martin, Chris          25.31       2014    Franklin and Marshall Invite
5   Werner, Ethan          25.46       2015    Dickinson Invite
6   Werner, Ethan          25.49       2016    Dickinson Invite
7   Stoner, Takota         25.53       2015    Dickinson Invite
8   Roscoe, Jeff           25.54*      2005    Dickinson Invite
9   White, Trevor          25.64*      2006    North High Invite
10  Theologus, Alex        25.89       2016    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Patrice, Chris         24.20       2009    Dickinson Invite
2   Carroll, Ben           24.83       2016    Dickinson Invite
3   Williams, Brad         24.84*      2005    Dickinson Invite
4   Martin, Chris          25.31       2014    Franklin and Marshall Invite
5   Werner, Ethan          25.46       2015    Dickinson Invite
6   Stoner, Takota         25.53       2015    Dickinson Invite
7   Roscoe, Jeff           25.54*      2005    Dickinson Invite
8   White, Trevor          25.64*      2006    North High Invite
9   Theologus, Alex        25.89       2016    Dickinson Invite
10  Schneiderman, Brett    25.94*      2006    North High Invite

********************************************************************************
BOYS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Patrice, Chris         36.50       2010    States
2   Williams, Brad         36.55       2006    States
3   Egolf, JD              36.84*      2001    CMC
4   Williams, Brad         36.94*      2005    Frostbite Invite
5   Williams, Brad         36.96       2005    States
6   Williams, Brad         37.04*      2006    MVAL
7   Patrice, Chris         37.25       2010    Counties
8   Carroll, Josh          37.33       2013    Montgomery Invite
9   Patrice, Chris         37.38       2009    Warrior Invite
10  Egolf, JD              37.44*      2000    Millennium Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Patrice, Chris         36.50       2010    States
2   Williams, Brad         36.55       2006    States
3   Egolf, JD              36.84*      2001    CMC
4   Carroll, Josh          37.33       2013    Montgomery Invite
5   Carroll, Ben           37.54       2016    Regionals
5   Koleszar, Scott        37.54*      2003    States
7   Aman, Spencer          38.03       2014    Regionals
8   Foster, Brandon        38.08       2014    Regionals
9   Stoner, Takota         38.11       2017    SMAC Invite
10  Lipsky, Sam            38.12       2013    MVAL

********************************************************************************
BOYS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Patrice, Chris         53.93       2009    Dickinson Invite
2   Carroll, Ben           54.53       2015    Dickinson Invite
3   Patrice, Chris         54.70       2010    Montgomery Invite
4   Forthman, Nicholas     56.09       2015    Golden Bear Invite
5   Carroll, Ben           56.16       2014    Franklin and Marshall Invite
6   Stoner, Takota         56.63       2015    Dickinson Invite
7   Hinton, Nick           56.89       2010    Montgomery Invite
8   Swiontek, Mike         57.04*      2008    North High Invite
9   Carroll, Ben           57.16       2016    Dickinson Invite
10  Hruch, Nick            57.64*      2004    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Patrice, Chris         53.93       2009    Dickinson Invite
2   Carroll, Ben           54.53       2015    Dickinson Invite
3   Forthman, Nicholas     56.09       2015    Golden Bear Invite
4   Stoner, Takota         56.63       2015    Dickinson Invite
5   Swiontek, Mike         57.04*      2008    North High Invite
6   Hruch, Nick            57.64*      2004    Dickinson Invite
7   Sudol, Brendan         57.73       2015    Dickinson Invite
8   Chaney, Brooks         58.25       2016    Dickinson Invite
9   Baker, Ryan            59.24*      2008    North High Invite
10  Thompson, Matt         59.54*      2008    North High Invite
10  Rettaliata, Dom        59.54*      2005    Dickinson Invite

********************************************************************************
BOYS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Hruch, Nick          1:07.90       2006    Frostbite Invite
2   Carroll, Josh        1:08.93       2013    Montgomery Invite
2   Hruch, Nick          1:08.93       2007    States
4   Carroll, Josh        1:09.01       2013    States
5   Carroll, Josh        1:09.04       2013    MVAL
6   Hruch, Nick          1:09.20       2007    Regionals
7   Carroll, Josh        1:09.40       2013    Counties
8   Carroll, Josh        1:09.45       2013    Regionals
9   Hruch, Nick          1:09.50       2007    MVAL
10  Carroll, Ben         1:09.51       2016    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hruch, Nick          1:07.90       2006    Frostbite Invite
2   Carroll, Josh        1:08.93       2013    Montgomery Invite
3   Carroll, Ben         1:09.51       2016    States
4   Chaney, Brooks       1:09.79       2017    Counties
4   Kinch, John          1:11.70       2002    Counties
6   Paczynski, Alex      1:11.90       2006    Regionals
7   Forthman, Nicholas   1:12.02       2015    Regionals
8   Rigby, Graham        1:12.90       2004    MVAL
9   Lipsky, Sam          1:13.05       2013    MVAL
10  Hertz, Hayden        1:13.21       2017    Counties

********************************************************************************
BOYS 800 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Sussman, Chad        2:00.74       2014    States
2   Hawkins, Kyle        2:02.10       2013    Counties
2   Liberatore, Eric     2:02.         2006    North High Invite
4   Hruch, Nick          2:02.35       2007    Regionals
5   Hawkins, Kyle        2:02.39       2013    States
6   Hawkins, Kyle        2:02.53       2013    Regionals
7   Sussman, Chad        2:02.76       2014    Regionals
8   Hruch, Nick          2:02.97       2006    States
9   Sussman, Chad        2:03.71       2014    Counties
10  Hruch, Nick          2:03.80       2007    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Sussman, Chad        2:00.74       2014    States
2   Hawkins, Kyle        2:02.10       2013    Counties
2   Liberatore, Eric     2:02.         2006    North High Invite
4   Hruch, Nick          2:02.35       2007    Regionals
5   Rigby, Nick          2:05.69       2003    States
6   Souders, Tim         2:06.21       2009    MVAL
7   Pellicciotti, Alec   2:06.74       2017    Regionals
8   Pierce, Matt         2:09.00       2008    Counties
9   Henn, Carl           2:09.70       2005    Regionals
10  Blassino, Adolfo     2:10.22       2014    Counties

********************************************************************************
BOYS 1600 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Hawkins, Kyle        4:26.52       2012    Frostbite Invite
2   Hawkins, Kyle        4:28.90       2013    Counties
3   Sussman, Chad        4:29.29       2014    States
4   Hawkins, Kyle        4:29.41       2013    Regionals
5   Sussman, Chad        4:30.59       2014    Regionals
6   Hawkins, Kyle        4:30.83       2012    MVAL
7   Hawkins, Kyle        4:31.75       2012    Regionals
8   Hawkins, Kyle        4:34.02       2011    Frostbite Invite
9   Hawkins, Kyle        4:34.47       2013    MVAL
10  Liberatore, Eric     4:34.98       2007    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hawkins, Kyle        4:26.52       2012    Frostbite Invite
2   Sussman, Chad        4:29.29       2014    States
3   Liberatore, Eric     4:34.98       2007    States
4   Blassino, Adolfo     4:37.55       2014    States
5   Souders, Tim         4:39.53       2009    Dickinson Invite
6   Henn, Carl           4:41.20       2005    Regionals
7   Bennett, Dan         4:43.90       2009    Frostbite Invite
8   Miner, Andrew        4:47.57       2016    Regionals
9   Saxon, Daniel        4:48.20       2016    Regionals
10  Lemaster, John       4:48.29       2016    Terry Baker Invite

********************************************************************************
BOYS MILE RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Hawkins, Kyle        4:34.74       2013    Montgomery Invite
2   Smith, Taylor        4:56.86       2009    Last Track to Philly
3   Souders, Tim         5:01.21       2009    Last Track to Philly
4   Filomena, Jimmy      5:02.86       2010    Last Track to Philly
5   White, Kieran        5:06.60       2014    Franklin and Marshall Invite
6   Nolan, Colin         5:15.27       2014    Franklin and Marshall Invite
7   deBenedictis, Ryan   5:15.48       2009    Last Track to Philly
8   Ujla, Ronak          5:15.61       2014    Franklin and Marshall Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hawkins, Kyle        4:34.74       2013    Montgomery Invite
2   Smith, Taylor        4:56.86       2009    Last Track to Philly
3   Souders, Tim         5:01.21       2009    Last Track to Philly
4   Filomena, Jimmy      5:02.86       2010    Last Track to Philly
5   White, Kieran        5:06.60       2014    Franklin and Marshall Invite
6   Nolan, Colin         5:15.27       2014    Franklin and Marshall Invite
7   deBenedictis, Ryan   5:15.48       2009    Last Track to Philly
8   Ujla, Ronak          5:15.61       2014    Franklin and Marshall Invite

********************************************************************************
BOYS 3000 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Milewski, Peter      9:50.74       2014    Franklin and Marshall Invite
2   Milewski, Peter      9:59.23       2015    Golden Bear Invite
3   Miner, Andrew       10:06.34       2014    Franklin and Marshall Invite
4   Neff, Tyler         10:57.25       2014    Franklin and Marshall Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Milewski, Peter      9:50.74       2014    Franklin and Marshall Invite
2   Miner, Andrew       10:06.34       2014    Franklin and Marshall Invite
3   Neff, Tyler         10:57.25       2014    Franklin and Marshall Invite

********************************************************************************
BOYS 3200 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Saxon, Daniel       10:05.07       2016    Terry Baker Invite
2   Cross, Andrew       10:05.46       2006    States
3   Cross, Andrew       10:08.20       2006    Regionals
4   Johnson, Drew       10:09.89       2015    States
5   Cross, Andrew       10:14.33       2006    Counties
6   Hawkins, Kyle       10:14.75       2011    HCC Invite
7   Lemaster, John      10:16.78       2017    Regionals
8   Milewski, Peter     10:16.93       2015    Counties
9   Cross, Andrew       10:20.30       2006    MVAL
10  Sussman, Chad       10:20.50       2013    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Saxon, Daniel       10:05.07       2016    Terry Baker Invite
2   Cross, Andrew       10:05.46       2006    States
3   Johnson, Drew       10:09.89       2015    States
4   Hawkins, Kyle       10:14.75       2011    HCC Invite
5   Lemaster, John      10:16.78       2017    Regionals
6   Milewski, Peter     10:16.93       2015    Counties
7   Sussman, Chad       10:20.50       2013    Counties
8   Mull, Bryan         10:20.70       2005    MVAL
9   Miner, Andrew       10:22.28       2016    SMAC Invite
10  Rinehart, Greg      10:26.10       2011    Warrior Invite

********************************************************************************
BOYS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Bounds, Jason           8.49       2013    Regionals
2   Massagee, Troy          8.61       2004    States
3   Riner, Aaron            8.64*      2002    CMC
4   Massagee, Troy          8.74*      2004    Linganore Invite
4   Riner, Aaron            8.74*      2002    States
6   Rosenthal, Aaron        8.78       2006    Counties
7   Cox, Matthew            8.84*      1999    Regionals
7   Cox, Matthew            8.84*      1999    6-Team Meet
7   Riner, Aaron            8.84*      2002    Counties
7   Massagee, Troy          8.84*      2004    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Bounds, Jason           8.49       2013    Regionals
2   Massagee, Troy          8.61       2004    States
3   Riner, Aaron            8.64*      2002    CMC
4   Rosenthal, Aaron        8.78       2006    Counties
5   Cox, Matthew            8.84*      1999    Regionals, 6-Team Meet
6   Norfolk, Matthew        8.91       2015    Counties
7   Antol, Chris            8.94*      2007    Counties
8   Carroll, Josh           9.10       2012    Warrior Invite
9   Bard, Brandon           9.14*      2002    States
9   Pickett, Phil           9.14*      2003-4  3 Meets

********************************************************************************
BOYS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
================================================================================
1  White, Schneiderman, Luh, Patrice            1:36.29       2008    States
2                                               1:37.93       2008    Regionals
3                                               1:38.12       2001    States
4                                               1:38.40       2001    CMC
5  Balch, Werner, Theologus, Carroll            1:38.70       2016    Regionals
6  Carroll, Wolf, Lipsky, Foster                1:38.80       2013    Counties
7  Werner, Theologus, Balch, Hertz              1:38.90       2017    Regionals
8  Foster, Lance, Howell, Aman                  1:38.93       2014    Regionals
9  Werner, Theologos, Balch, Stoner             1:38.96       2017    Counties
10 Patrice, Hinton                              1:39.19       2010    Last Track to Philly

********************************************************************************
BOYS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Carroll, Wolf, Hawkins, Lipsky               3:34.50       2013    States
2  Carroll, Hawkins, Wolf, Lipsky               3:35.43       2013    MVAL
3  Carroll, Wolf, Hawkins, Lipsky               3:36.01       2013    Regionals
4  Patrice, Wisowaty, Smith, Souders            3:36.36       2009    States
5  Williams, Paczynski, Hruch, Ridder           3:37.60       2006    Regionals
6  Carroll, Wolf, Hawkins, Lipsky               3:38.17       2012    HCC Invite
7                                               3:38.20       2000    Counties
8  Patrice, Wisowaty, Souders, Smith            3:38.36       2009    Last Track to Philly
9  Patrice, Wisowaty, Smith, Souders            3:38.85       2009    Regionals
10 Carroll, Wolf, Lipsky, Hawkins               3:39.41       2012    Frostbite Invite

********************************************************************************
BOYS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1  Carroll, B Sussman, C Sussman, Hawkins       8:15.57       2013    States
2  Cross, Liberatore, Ridder, Hruch             8:21.96       2006    States
3  Chaney, Lemaster, Miner, Pellicciotti        8:26.10       2017    States
4                                               8:27.03       2007    States
5  Cross, Liberatore, Ridder, Hruch             8:30.40       2006    Regionals
6  Carroll, B sussman, C Sussman, Hawkins       8:31.26       2013    Regionals
7  Cross, Liberatore, Hruch, Ridder             8:31.43       2006    Counties
8                                               8:32.10       2005    Dickinson Invite
9                                               8:32.34       2006    Frostbite Invite
10 Pierce, Smith, Souders, Schlachter           8:33.70       2008    Counties

********************************************************************************
BOYS SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Hawes, Newsome, Jones, D. Bennett           4:08.76       2009    Last Track to Philly
2   Hawes, Deisher, B Smith, Sawyer             4:20.76       2010    Last Track to Philly
3   Davis, Buerger, B. Massagee, R. Lester      4:34.00       2003    Loyola Relays

********************************************************************************
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1  Smith, Patrice, Rinehart, Bennett           11:29.96       2010    Last Track to Philly
2  Smith, Patrice, Swiontek, Souders           11:33.90       2009    Last Track to Philly
3  Rinehart, Hawes, Swiontek, Filomena         12:13.95       2010    Montgomery Invite
4  Mullens, Ridder, Henn, Mull                 12:21.00       2003    Loyola Relays

********************************************************************************
BOYS HIGH JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Hruch, Nick            6-06.00       2007    States
2   Hruch, Nick            6-06.00       2006    Frostbite Invite
3   Hruch, Nick            6-04.00       2006    Counties
3   Hruch, Nick            6-04.00       2007    Regionals
3   Hruch, Nick            6-04.00       2006    MVAL
3   Hruch, Nick            6-04.00       2006    States
3   Hruch, Nick            6-04.00       2006    Smithsburg Invite
8   Hruch, Nick            6-03.00       2006    Regionals
9   Hruch, Nick            6-02.00       2007    Counties
9   Hruch, Nick            6-02.00       2005    Frostbite Invite
9   Hruch, Nick            6-02.00       2005    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hruch, Nick            6-06.00       2006-7  States & Frostbite Invite
2   Damaska, Jimi          5-10.00       2001    Counties
2   Frietag, Dave          5-10.00       1981    Regionals
4   Talbot, Reese          5-08.00       2017    3 Meets
4   Starego, Tony          5-08.00      12-13    4 Meets
4   Dahlke, Jason          5-08.00       2001    Counties
4   Corprew, Nick          5-08.00       2011    3 Meets
8   Hertz, Hayden          5-06.00       2017    Regionals
8   Tignall, Ray           5-06.00       1999    CMC
8   Delmartin, Jeff        5-06.00       2007-8  MVAL & Smithsburg Invite

********************************************************************************
BOYS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Balch, Braeden        13-09.00       2015    Howard Winterfestival
2   Stump, Zach           13-06.00       2017    States
3   Balch, Braeden        13-04.00       2016    Regionals
4   Balch, Braeden        13-00.00       2017    States
4   Stump, Zach           13-00.00       2016    Mountain Express
4   Balch, Braeden        13-00.00       2016    Terry Baker Invite
4   Stump, Zach           13-00.00       2016    Terry Baker Invite
4   Balch, Braedan        13-00.00       2016    States
4   Balch, Braeden        13-00.00       2016    Dickinson Invite
10  Balch, Braeden        12-09.00       2015    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Balch, Braeden        13-09.00       2015    Howard Winterfestival
2   Stump, Zack           13-06.00       2017    States
3   Deisher, Scott        12-00.00       2010    Counties
4   Hruch, Mike           11-10.00       2008    Regionals
5   Howell, David         11-06.00       2013    2 Meets
5   Wise, Kenny           11-06.00       2013    2 Meets
5   Antol, Chris          11-06.00       2007    2 Meets
8   Penn, Nick            11-00.00       2013    States
8   Baker, Dan            11-00.00       2007    Smithsburg Invite
8   Cooke, Andrew         11-00.00       2000    States
8   Johnson, Kyle         11-00.00       2012    States
8   Jones, Matt           11-00.00       2015    Golden Bear Invite

********************************************************************************
BOYS LONG JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Williams, Brad        19-11.50       2004    Frostbite Invite
2   Patrice, Chris        19-07.00       2008    Frostbite Invite
3   Williams, Brad        19-04.50       2005    Dickinson Invite
4   Patrice, Chris        18-11.50       2009    Dickinson Invite
5   Starego, Tony         18-02.00       2012    Frostbite Invite
6   Hawes, Toby           17-10.00       2009    Frostbite Invite
7   Bounds, Jason         17-03.50       2012    Frostbite Invite
8   Kaste, Dan            17-00.00       2011    Frostbite Invite
8   Bounds, Jason         17-00.00       2011    Frostbite Invite
10  Lance, Tyler          16-09.50       2013    Frostbite Invite
10  Cromer, Nathan        16-09.50       2009    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Williams, Brad        19-11.50       2004    Frostbite Invite
2   Patrice, Chris        19-07.00       2008    Frostbite Invite
3   Starego, Tony         18-02.00       2012    Frostbite Invite
4   Hawes, Toby           17-10.00       2009    Frostbite Invite
5   Bounds, Jason         17-03.50       2012    Frostbite Invite
6   Kaste, Dan            17-00.00       2011    Frostbite Invite
7   Lance, Tyler          16-09.50       2013    Frostbite Invite
7   Cromer, Nathan        16-09.50       2009    Dickinson Invite
9   Corprew, Nick         16-06.00       2010    Frostbite Invite
10  Foster, Brandon       16-02.00       2012    Frostbite Invite

********************************************************************************
BOYS TRIPLE JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Williams, Brad        42-09.50       2005    Frostbite Invite
2   Williams, Brad        41-01.00       2004    Frostbite Invite
3   Lance, Tyler          38-07.50       2015    Golden Bear Invite
4   Thompson, Matt        38-05.50       2008    Frostbite Invite
5   Lance, Tyler          37-01.50       2013    Frostbite Invite
6   Lance, Tyler          36-11.75       2014    Dickinson Invite
7   Thompson, Matt        36-09.00       2009    Frostbite Invite
8   Bounds, Jason         35-10.50       2012    Frostbite Invite
9   Lance, Tyler          35-05.50       2014    Franklin and Marshall Invite
10  Smith, Greg           34-09.00       2010    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Williams, Brad        42-09.50       2005    Frostbite Invite
2   Lance, Tyler          38-07.50       2015    Golden Bear Invite
3   Thompson, Matt        38-05.50       2008    Frostbite Invite
4   Bounds, Jason         35-10.50       2012    Frostbite Invite
5   Smith, Greg           34-09.00       2010    Frostbite Invite
6   Hawes, Toby           32-11.25       2008    Frostbite Invite
7   Prince, Jackson       32-06.50       2013    Frostbite Invite
8   Kaste, Dan            32-04.00       2011    Frostbite Invite
9   Wise, Kenny           31-02.25       2011    Frostbite Invite

********************************************************************************
BOYS SHOT PUT

Top 10 Performances

===========================================================
1   Cabaniss, Josh        47-05.00       2016    States
2   Puglisse, Rocco       46-09.50       2000    Counties
3   Cabaniss, Josh        46-06.75       2016    Regionals
4   Pagni, Luca           46-05.25       2017    Counties
5   Pagni, Luca           45-10.50       2017    Regionals
6   Cabaniss, Josh        45-07.25       2016    Montgomery Invite
7   Cabaniss, Josh        45-02.50       2015    Dickinson Invite
8   Pagni, Luca           45-01.50       2016    SMAC Invite
9   Pagni, Luca           44-09.00       2015    Howard Winterfestival
10  Cabaniss, Josh        44-06.75       2016    SMAC Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Cabaniss, Josh        47-05.00       2016    States
2   Pugliese, Rocco       46-09.50       2000    Counties
3   Pagni, Luca           46-05.25       2017    Counties
4   Robinson, Patrick     44-02.25       2009    Regionals
5   Bowling, Tyler        44-01.50       2016    SMAC Invite
6   Dyson, Ryan           41-01.50       2001    Smithsburg Invite
7   Hart, Tim             40-05.50       2000    CMC
8   Osso, Emilio          39-05.00       2014    MVAL
9   Hruch, Mike           38-06.25       2008    MVAL
10  Selby, Kevin          37-07.00       2011    Counties

********************************************************************************

* denotes times were hand timed.
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# Event time converted from Mile to 1600 (subtract 1.6 seconds)

List Includes:

2016-2017 - [7] All Meets
2015-2016 - [7] All Meets
2014-2015 - [8] All Meets
2013-2014 - [10] All Meets
2012-2013 - [11] All Meets
2011-2012 - [12] All Meets
2010-2011 - [9] All Meets
2009-2010 - [8] All Meets
2008-2009 - [10] All Meets
2007-2008 - [7] Counties, MVAL, Regionals, States, Frostbite Invite,
                Mt. Express Invite, Smithsburg Invite
2006-2007 - [8] All Meets
2005-2006 - [8] All Meets
2004-2005 - [8] All Meets
2003-2004 - [8] All Meets
2002-2003 - [6] Counties, CMC, Regionals, States, Frostbite Invite, Smithsburg Invite
2001-2002 - [4] Counties, CMC, States, Smithsburg Invite
2000-2001 - [5] Counties, CMC, States, Jan 9th Meet, Millennium Meet
1999-2000 - [5] Counties, CMC, Regionals, States, Westminster Invite
1998-1999 - [4] CMC, Regionals, States, 6-Team Meet (2/2)
1980-1981 - [2] Counties, Regionals

Total = 146 Meets