Liberty
Outdoor Track & Field Performance List

GIRLS 100 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Patrice, Kara          12.32       2014    States
2   Cox, Julie             12.34*      1991    Counties
3   Patrice, Erin          12.38       2014    States
4   Patrice, Kara          12.40       2014    Counties
5   Patrice, Erin          12.43       2014    Counties
5   Patrice, Kara          12.43       2014    Zonis Invite
5   Patrice, Kara          12.43       2013    Regionals
8   Patrice, Kara          12.44       2015    Regionals
8   Ross, Ashley           12.44*      2012    Tri @ Westminster
8   Cox, Julie             12.44*      1990    Counties
8   Cox, Julie             12.44*      1990    Dual @ Liberty

Top 10 Performers
===========================================================
1   Patrice, Kara          12.32       2014    States
2   Cox, Julie             12.34*      1991    Counties
3   Patrice, Erin          12.39       2014    States
4   Ross, Ashley           12.44*      2012    Tri @ Westminster
5   Pizzillo, Amanda       12.64*      2005    Regionals
6   Huber, Sabine          12.65       2014    Patriot Invite
7   Dixon, Olvia           12.80       2021    Sectionals
8   Russell, Jamie         12.82       2012    Regionals
9   Hawthorne, Yani        12.97       2019    Regionals
10  Burger, Maia           12.98       2018    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ross, Ashley           25.06       2012    Regionals
2   Ross, Ashley           25.50       2012    Zonis Invite
3   Patrice, Kara          25.55       2014    Regionals
4   Patrice, Kara          25.60       2015    Regionals
5   Cox, Julie             25.64*      1991    Counties
5   Cox, Julie             25.64*      1989    States
7   Cox, Julie             25.66       1990    States
8   Cox, Julie             25.69       1991    States
9   Patrice, Erin          25.70       2015    Regionals
9   Patrice, Erin          25.70       2014    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ross, Ashley           25.06       2012    Regionals
2   Patrice, Kara          25.55       2014    Regionals
3   Cox, Julie             25.64*     89/91    States/Counties
4   Patrice, Erin          25.70      14+15    Regionals
5   Pizzillo, Amanda       26.24*      2005    Regionals
6   Wilson, Laura          26.54*      2002    CMC
7   Huber, Sabine          26.76       2013    Counties
8   Scher, Sydney          26.83       2019    Regionals
9   Manger, Bre            26.94*      2012    Liberty Road Challenge
10  Pennington, Amaya      27.08       2022    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 400 METER DASH

Top 10 Performances
============================================================
1   Ross, Ashley           56.92       2012    Regionals
2   Ross, Ashley           57.34       2012    States
3   Ross, Ashley           57.40       2012    Don Boyer Invite
4   Wilson, Laura          58.12       2000    States
5   Huber, Sabine          58.19       2014    Don Boyer Invite
6   Wilson, Laura          58.24*      2002    Regionals
7   Ross, Ashley           58.34       2012    Screaming Eagles Invite
8   Zietowski, Evelyn      58.62       2015    Regionals
9   Ross, Ashley           58.68       2012    Zonis Invite
10  Huber, Sabine          58.89       2014    Dwight Scott Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ross, Ashley           56.92       2012    Regionals
2   Wilson, Laura          58.12       2000    States
3   Huber, Sabine          58.19       2014    Don Boyer Invite
4   Zietowski, Evelyn      58.62       2015    Regionals
5   McElroy, Samantha    1:00.29       2011    Regionals
6   Hawthorne, Yani      1:00.49       2018    Counties
7   Pennington, Amaya    1:00.69       2022    States
8   Scher, Sydney        1:01.02       2019    Counties
9   Kudrich, Lauren      1:01.25       2015    Regionals
10  Rinehart, Sarah      1:01.39       2013    MVAL

********************************************************************************
GIRLS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Zietowski, Evelyn    2:17.81       2016    States
2   McElroy, Samantha    2:18.51       2010    States
3   McElroy, Samantha    2:18.88       2011    States
4   Rinehart, Sarah      2:19.69       2014    States
5   McElroy, Samantha    2:20.47       2011    Counties
6   Rinehart, Sarah      2:20.70       2014    Regionals
7   Rinehart, Sarah      2:21.36       2013    Regionals
8   Rinehart, Sarah      2:21.40       2014    Don Boyer Invite
9   Rinehart, Sarah      2:21.51       2013    Counties
10  McElroy, Samantha    2:20.63       2011    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Zietowski, Evelyn    2:17.81       2016    States
2   McElroy, Samantha    2:18.51       2010    States
3   Rinehart, Sarah      2:19.69       2014    States
4   Arndt, Brittany      2:23.35       2011    States
5   Steier, Hailey       2:23.48       2019    Maverick Madness
6   Huber, Sabine        2:25.80       2014    Liberty Road Challenge
7   Starego, Nicole      2:26.06       2015    Regionals
8   Riebau, Caitlin      2:27.74       2004    States
9   Prothero, Kim        2:27.94       2014    Patriot Invite
10  O'Haro, Mackenzie    2:28.89       2013    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 1500 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Sullivan, Casey      5:08.00       2011    Zimmerman Invite
2   Sullivan, Casey      5:11.03       2010    Zimmerman Invite
3   Robbins, Lisa        5:14.80       2006    Zimmerman Invite
4   Lambert, Michele     5:15.07       2008    Zimmerman Invite
5   Lambert, Michele     5:15.30       2009    Tri @ Century
6   Rinehart, Heidi      5:23.22       2018    Zimmerman Invite
7   Pickett, Liz         5:24.60       2005    Zimmerman Invite
8   Lambert, Michele     5:25.50       2007    Zimmerman Invite
9   Smith, Stacey        5:32.60       2005    Zimmerman Invite
10  Davis, Jackie        5:32.91       2008    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Sullivan, Casey      5:08.00       2011    Zimmerman Invite
2   Robbins, Lisa        5:14.80       2006    Zimmerman Invite
3   Lambert, Michele     5:15.07       2008    Zimmerman Invite
4   Rinehart, Heidi      5:23.22       2018    Zimmerman Invite
5   Pickett, Liz         5:24.60       2005    Zimmerman Invite
6   Smith, Stacey        5:32.60       2005    Zimmerman Invite
7   Davis, Jackie        5:32.91       2008    Zimmerman Invite
8   Kelleher, Shannon    5:38.12       2009    Zimmerman Invite
9   Zietowski, Jenna     5:39.88       2018    Zimmerman Invite
10  de Benedictis, Kim   5:41.19       2010    Zimmerman Invite

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Rinehart, Sarah      5:02.43       2014    States
2   Rinehart, Sarah      5:05.94       2014    Counties
3   Rinehart, Sarah      5:06.00       2014    Regionals
4   Rinehart, Sarah      5:07.11       2013    MVAL
5   Rinehart, Sarah      5:10.14       2013    Counties
6   Rinehart, Sarah      5:10.75       2013    Regionals
7   Rinehart, Sarah      5:12.00       2013    States
8   Rinehart, Sarah      5:12.05       2014    Don Boyer Invite
9   Rinehart, Sarah      5:13.87       2014    MVAL
10  Rinehart, Sarah      5:15.74       2014    Patriot Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rinehart, Sarah      5:02.43       2014    States
2   Lambert, Michele     5:23.10       2009    Regionals
3   Robbins, Lisa        5:24.26       2006    States
4   Rinehart, Heidi      5:26.32       2016    Zonis Invite
5   Steier, Hailey       5:27.30       2019    Regionals
6   Meyers, Jen          5:28.04       1991    States
7   Lyons, Maeve         5:28.53       2016    Urbana Relays
8   Prothero, Kim        5:28.94       2014    Counties
9   Riebau, Caitlin      5:29.20       2005    Regionals
10  Sullivan, Casey      5:30.59       2010    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Sullivan, Casey     11:00.87       2011    Zimmerman Invite
2   Sullivan, Casey     11:06.65       2010    Zimmerman Invite
3   Riebau, Caitlin     11:24.40       2005    Zimmerman Invite
4   Pickett, Liz        11:37.40       2006    Zimmerman Invite
5   Pickett, Liz        11:46.10       2005    Zimmerman Invite
6   Pickett, Liz        11:54.50       2007    Zimmerman Invite
7   Riebau, Caitlin     11:55.80       2004    Zimmerman Invite
8   Sullivan, Casey     11:58.00       2009    Tri @ Century
9   Wilson, Winnie      12:00.56       2009    Zimmerman Invite
10  Wilson, Winnie      12:04.20       2009    Tri @ Century

Top 10 Performers
===========================================================
1   Sullivan, Casey     11:00.87       2011    Zimmerman Invite
2   Riebau, Caitlin     11:24.40       2005    Zimmerman Invite
3   Pickett, Liz        11:37.40       2006    Zimmerman Invite
4   Wilson, Winnie      12:00.56       2009    Zimmerman Invite
5   Nolan, Kasey        12:09.98       2010    Zimmerman Invite
6   Jadi, Jihane        12:15.69       2011    Zimmerman Invite
7   Hartfield, Grace    12:17.91       2017    Zimmerman Invite
8   Carlson, Abby       12:22.72       2008    Zimmerman Invite
9   Jordan, Emmerson    12:23.36       2018    Zimmerman Invite
10  Ridder, Lauren      12:39.40       2006    Zimmerman Invite

********************************************************************************
GIRLS 3200 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Rinehart, Sarah     11:02.50       2014    Dwight Scott Invite
2   Rinehart, Sarah     11:06.04       2014    Regionals
3   Rinehart, Sarah     11:11.63       2014    Knights & Lions Invite
4   Rinehart, Sarah     11:16.70       2014    States
5   Rinehart, Sarah     11:23.48       2014    MVAL
6   Rinehart, Heidi     11:36.13       2015    States
7   Sullivan, Casey     11:37.75       2011    Maverick Invite
8   Rinehart, Sarah     11:41.41       2014    Counties
9   Lyons, Maeve        11:42.29       2016    Screaming Eagles Invite
10  Rinehart, Heidi     11:43.86       2015    Gator Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rinehart, Sarah     11:02.50       2014    Dwight Scott Invite
2   Rinehart, Heidi     11:36.13       2015    States
3   Sullivan, Casey     11:37.75       2011    Maverick Invite
4   Lyons, Maeve        11:42.29       2016    Screaming Eagles Invite
5   Riebau, Caitlin     12:09.37       2005    MVAL
6   Jemison             12:11.00       1981    Counties
7   Pickett, Liz        12:22.83       2006    Counties
8   Wilson, Winnie      12:33.53       2009    MVAL
9   Baker, Sierra       12:41.42       2021    Counties
10  Zietowski, Jenna    12:47.44       2017    Counties

********************************************************************************
GIRLS 100 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Cox, Julie             14.86       1991    States
2   Cox, Julie             15.14*      1991    Counties
3   Cox, Julie             15.34*      1991    CMC
4   Skelly, Alyssa         15.78       2012    Regionals
5   Riner, Jess            15.84*      2003    CMC
5   Cox, Colleen           15.84*      1996    Regionals
7   Skelly, Alyssa         15.92       2012    MVAL
8   Skelly, Alyssa         16.07       2012    States
9   Knutson, Kelly         16.24*      1998    Counties
10  Skelly, Alyssa         16.30       2012    Zonis Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Cox, Julie             14.86       1991    States
2   Skelly, Alyssa         15.78       2012    Regionals
3   Riner, Jess            15.84*      2003    CMC
3   Cox, Colleen           15.84*      1996    Regionals
5   Knutson, Kelly         16.24*      1998    Counties
6   Timberlake, Molly      16.50       2008    Regionals
7   Surette, Erin          16.84*      1997    CMC
8   Spargo, Sammie         17.20       2019    Counties
9   Kuether, Monica        17.23       2019    Regionals
10  Williams, B.           17.34*      1985    Counties

********************************************************************************
GIRLS 300 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Cox, Julie             45.44*      1992    States
2   Cox, Julie             46.34*      1992    Regionals
2   Cox, Julie             46.34*      1992    Counties
4   Skelly, Alyssa         46.85       2013    States
5   Skelly, Alyssa         47.48       2013    Regionals
6   McCready, Amy          47.74       1994    States
7   Kuether, Monica        48.19       2019    Regionals
8   Skelly, Alyssa         48.37       2013    Counties
9   Skelly, Alyssa         48.39       2013    MVAL
10  Cox, Colleen           48.44*      1997    Counties
10  McCready, Amy          48.44*      1994    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Cox, Julie             45.44*      1992    States
2   Skelly, Alyssa         46.85       2013    States
3   McCready, Amy          47.74       1994    States
4   Kuether, Monica        48.19       2019    Regionals
5   Cox, Colleen           48.44*      1997    Counties
6   Stillings, Taylor      48.56       2012    Regionals
7   Kaste, Kathleen        48.82       2013    Regionals
8   Maciejewski, Grace     49.09       2019    Regionals
9   Bloom, Anna            49.44*      2004    Counties
10  Brennan, Michelle      49.54*      2001    Counties

********************************************************************************
GIRLS 400 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Stillings, Taylor    1:11.88       2011    Patriot Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Stillings, Taylor    1:11.88       2011    Patriot Invite

********************************************************************************
GIRLS 4x100 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   E Patrice, K Patrice, Zietowski, Arndt        49.11       2014    States
2   Ross, Russell, K Patrice, E Patrice           49.26       2012    States
3   Huber, K Patrice, E Patrice, Burke            49.57       2013    States
4   Echevarria, Asom, Dixon, Molokwu              50.00       2022    States
5   Huber, K Patrice, E Patrice, Burke            50.04       2013    Regionals
6   Patrice, Patrice, Delgado, Kleb               50.05       2015    Regionals
7   E Patrice, K Patrice, Arndt, Delgado          50.20       2015    States
8   E Patrice, K Patrice, Arndt, Rivers           50.22       2014    Regionals
9   Huber, K Patrice, E Patrice, Faupel           50.33       2014    Don Boyer Invite
10  Echevarria, Asom, Dixon, Molokwu              50.45       2022    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   K Patrice, E Patrice, Kudrich, Zietowski    1:44.40       2015    States
2   K Patrice, E Patrice, Arndt, Zietowski      1:44.64       2014    States
3   K Patrice, E Patrice, Kudrich, Zietowski    1:44.83       2015    Regionals
4   K Patrice, E Patrice, Huber, Skelly         1:45.98       2013    States
5   K Patrice, Manger, Huber, Ross              1:46.30       2012    Cougar Relays
6   Skelly, K Patrice, E Patrice, Huber         1:46.40       2013    Regionals
7   Ross, Manger, Stillings, Russell            1:46.64       2012    Regionals
8   Ross, Manger, Russell, K Patrice            1:46.94       2012    States
9   McCready, Cox, Yell, Hayden                 1:47.10       1991    States
10  Asom, Pennington, Dixon, Molokwu            1:47.50       2022    States

********************************************************************************
GIRLS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Scher, Kuether, Burgoon, Hawthorne          4:03.67       2019    States
2   Stillings, Manger, Ross, Rinehart           4:04.69       2012    Regionals
3   Burgoon, Scher, Miller, Hawthorne           4:05.19       2017    States
4   Scher, Kuether, Burgoon, Hawthorne          4:05.40       2019    Regionals
5   Stillings, Manger, Arndt, Rinehart          4:06.03       2012    States
6   Stillings, Manger, Ross, Rinehart           4:06.61       2012    Counties
7   Burgoon, Scher, Burger, Hawthorne           4:06.78       2018    States
8   Stillings, Manger, Tokar, Ross              4:07.04       2012    Don Boyer Invite
9   Stillings, Tokar, Ross, McElroy             4:07.06       2011    States
10  Skelly, Zietowski, Rinehart, Huber          4:08.04       2013    Penn Relays

********************************************************************************
GIRLS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Rinehart, Prother, Garrick, Zietowski       9:38.04       2014    States
2   Lambert, Sullivan, Tarnalicki, McElroy      9:42.76       2010    States
3   O'Haro, Kaste, Zietowski, Rinehart          9:43.10       2013    States
4   Arndt, Tarnalicki, McElroy, Tokar           9:43.30       2011    Counties
5   Anrdt, Tarnalicki, Sullivan, McElroy        9:44.88       2011    States
6   O'Haro, Kaste, Zietowski, Rinehart          9:45.69       2013    Regionals
7   Arndt, Stillings, Tarnalicki, McElroy       9:46.77       2011    Maverick Invite
8   Rinehart, Prothero, Garrick, Zietowski      9:47.24       2014    Regionals
9   Arndt, Stillings, Caruso, Rinehart          9:49.06       2012    States
10  Zietowski, Starego, Rinehart, Rinehart      9:50.49       2015    Counties

********************************************************************************
GIRLS 4x1600 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Sullivan, Wilson, Thurmond, Henretty       24:16.80       2009    Blue Ridge Relays
2                                              24:36.40       2005    Blue Ridge Relays
3                                              25:20.10       2007    Blue Ridge Relays
4                                              25:31.20       1997    Blue Ridge Relays
5   Carlson, Koman, Sutherland, Wilson         25:49.60       2008    Blue Ridge Relays


********************************************************************************
GIRLS 800 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               1:58.00       1999    Blue Ridge Relays
2                                               1:58.80       1997    Blue Ridge Relays
3                                               2:06.40       2009    Blue Ridge Relays
4                                               2:07.51       2009    Tri @ Century
5                                               2:09.00       2007    Blue Ridge Relays
6                                               2:09.42       2022    Zonis Invite
7                                               2:10.30       2008    Blue Ridge Relays
8                                               2:11.00       2005    Blue Ridge Relays
9                                               2:22.47       2009    Tri @ Century

********************************************************************************
GIRLS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Manger, Stillings, Caruso, E Patrice         4:30.54       2012    Screaming Eagles Invite
2                                               4:32.00       2011    Cougar Relays
3                                               4:33.57       2011    Patriot Invite
4                                               4:39.70       2012    Cougar Relays
5  K Patrice, E Patrice, Garrick, Prothero      4:40.41       2014    Patriot Invite
6                                               4:42.70       2017    Cougar Relays
7                                               4:44.79       2019    Urbana Invite
8                                               4:46.00       1991    Glen Smith Relays
9  Steier, Kudrich, Scher, Maciejewski          4:46.89       2017    Urbana Relays
10                                              4:48.50       2015    Cougar Relays

********************************************************************************
GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   McElroy, Stillings, Kaste, Sullivan        13:19.19       2011    Patriot Invite
2   Caruso, Rinehart, Arndt, Ross              13:20.10       2012    Cougar Relays
3   McElroy, Ross, Tarnalicki, Lambert         13:37.40       2010    Cougar Relays
4                                              13:38.50       2015    Cougar Relays
5   Joy, Starego, Zietowski, Lyons             13:45.87       2016    Howard County Spring Classic
6                                              13:49.50       1999    Blue Ridge Relays
7   McElroy, Lambert, Davis, Rowlands          13:51.00       2009    Cougar Relays
8                                              14:11.50       2007    Blue Ridge Relays
9                                              14:16.70       2008    Cougar Relays
10  Thurmond, J. Davis, Bechtel, Kelleher      14:20.00       2009    Blue Ridge Relays

********************************************************************************
GIRLS HIGH JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Keller, Michelle      5-05.00       2012    Cougar Relays
1   Osinga, Vicki         5-05.00       1996    Dual @ South Carroll
3   Keller, Michelle      5-04.00       2012    States
3   Keller, Michelle      5-04.00       2012    Counties
3   Keller, Michelle      5-04.00       2012    MVAL
3   Keller, Michelle      5-04.00       2010    Counties
3   Osinga, Vicki         5-04.00       1996    Regionals
3   Osinga, Vicki         5-04.00       1995    States
3   Osinga, Vicki         5-04.00       1995    Blue Ridge Relays
3   Osinga, Vicki         5-04.00       1995    Tri @ Linganore

Top 10 Performers
===========================================================
1   Keller, Michelle      5-05.00       2012    Cougar Relays
1   Osinga, Vicki         5-05.00       1996    Dual @ South Carroll
3   Paczynski, Kate       5-02.00       07+08   3 Meets
4   Molokwu, Nkechiyem    5-00.00       2022    Counties
4   Lance, Erin           5-00.00       2017    Zonis Invite
4   Skelly, Alyssa        5-00.00       2013    2 Meets
4   Loppatto, Erika       5-00.00       2012    3 Meets
8   Gearhart, Rachel      4-11.00       2004    Regionals
9   Wolf, Leah            4-10.00      14-15    4 Meets
9   Haas, Samantha        4-10.00       2013    Counties
9   McRobie, Kaleigh      4-10.00       2012    2 Meets
9   Gill, Kayleigh        4-10.00      11-12    7 Meets
9   Frank, Wendy          4-10.00       1999    3 Meets
9   Dulling, Lindsey      4-10.00      09+10    3 Meets

********************************************************************************
GIRLS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Echevarria, Sophia   10-06.00       2022    States
2   Haas, Sarah          10-00.00       2015    States
2   Haas, Sarah          10-00.00       2015    Zonis Invite
2   Russell, Jamie       10-00.00       2012    Regionals
5   Echevarria, Sophia    9-10.00       2022    Regionals
5   Russell, Jamie        9-10.00       2011    Regionals
7   Lansinger, Natalie    9-08.00       2018    Regionals
8   Haas, Sarah           9-07.00       2015    Regionals
9   Echevarria, Sophia    9-06.00       2022    Counties
9   Echevarria, Sophia    9-06.00       2022    Quad @ MV
9   Lansinger, Natalie    9-06.00       2018    States
9   Lansinger, Natalie    9-06.00       2018    Counties
9   Haas, Sarah           9-06.00       2015    Gator Invite
9   Haas, Sarah           9-06.00       2015    Liberty Road Challenge
9   Haas, Sarah           9-06.00       2015    Don Boyer Invite
9   Haas, Sarah           9-06.00       2014    Zonis Invite
9   Haas, Sarah           9-06.00       2014    Don Boyer Invite
9   Haas, Sarah           9-06.00       2014    Tri @ Century
9   Eng, Amanda           9-06.00       2012    States
9   Russell, Jamie        9-06.00       2012    States
9   Eng, Amanda           9-06.00       2012    Regionals
9   Russell, Jamie        9-06.00       2012    Zonis Invite
9   Russell, Jamie        9-06.00       2012    Don Boyer Invite
9   Russell, Jamie        9-06.00       2012    Quad @ Liberty
9   Russell, Jamie        9-06.00       2011    States
9   Russell, Jamie        9-06.00       2011    Counties
9   Russell, Jamie        9-06.00       2011    Tri @ Liberty
9   Russell, Jamie        9-06.00       2011    Patriot Invite
9   Russell, Jamie        9-06.00       2010    States
9   Russell, Jamie        9-06.00       2010    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Echevarria, Sophia   10-06.00       2022    States
2   Russell, Jamie       10-00.00       2012    Regionals
2   Haas, Sarah          10-00.00       2015    2 Meets
4   Lansinger, Natalie    9-08.00       2018    Regionals
5   Eng, Amanda           9-06.00       2012    2 Meets
6   Riordan, Annelise     9-04.00       2022    Regionals
7   Atkinson, Betsy       9-00.00      11-12    4 Meets
7   Walker, Laura         9-00.00       2008    States
7   Faupel, Emily         9-00.00       2014    Don Boyer Invite
10  Zagorski, Aemlia      8-10.00       2022    Regionals

********************************************************************************
GIRLS LONG JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Itnyre               16-06.75       1981    Counties
2   Keller, Michelle     16-05.00       2012    Screaming Eagles Inv
3   Potter, Abigail      16-02.00       2019    Gator Invite
4   Prothero, Hannah     16-01.00       2013    Regionals
4   Keller, Michelle     16-01.00       2012    Zonis Invite
6   Keller, Michelle     15-10.00       2012    Counties
6   Keller, Michelle     15-10.00       2012    Don Boyer Invite
8   Hajduk, Kathy        15-09.75       1993    CMC
9   Keller, Michelle     15-09.00       2011    Regionals
10  Keller, Michelle     15-08.50       2010    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Itnyre               16-06.75       1981    Counties
2   Keller, Michelle     16-05.00       2012    Screaming Eagles Inv
3   Potter, Abigail      16-02.00       2019    Gator Invite
4   Porthero, Hannah     16-01.00       2013    Regionals
5   Hadjuk, Kathy        15-09.75       1993    CMC
6   Bruce, Jen           15-08.00       1999    Regionals
6   Eng, Amanda          15-05.50       2011    Regionals
8   Skelly, Alyssa       15-04.25       2012    Regionals
9   Asom, Iveren         15-04.00       2021    States
9   Timberlake, Molly    15-04.00       2008    Counties

********************************************************************************
GIRLS TRIPLE JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Flynn, Jen           34-11.00       1985    Counties
2   Keller, Michelle     34-06.75       2012    Don Boyer Invite
3   Potter, Abigail      34-05.75       2017    States
4   Potter, Abigail      34-02.75       2017    Regionals
5   Keller, Michelle     34-02.00       2012    Regionals
6   Keller, Michelle     34-01.50       2012    States
6   Keller, Michelle     34-01.50       2012    Counties
8   Bruce, Jen           34-01.00       1999    Regionals
9   Keller, Michelle     33-11.50       2010    Regionals
10  Keller, Michelle     33-10.50       2011    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Flynn, Jen           34-11.00       1985    Counties
2   Keller, Michelle     34-06.75       2012    Don Boyer Invite
3   Potter, Abigail      34-05.75       2017    States
4   Bruce, Jen           34-01.00       1999    Regionals
5   Osinga, Vicki        32-10.00       1995    Counties
6   Brennan, Michele     32-08.50       2001    Regionals
7   Bloom, Anna          32-04.00       2006    Regionals
8   Skelly, Alyssa       32-03.25       2012    Cougar Relays
9   Prothero, Hannah     32-02.50       2013    MVAL
10  Brown, Calista       31-11.00       2019    Counties

********************************************************************************
GIRLS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Keller, Michelle     37-02.50       2012    States
2   Stansbury, Melissa   36-03.00       2006    Regionals
3   Keller, Michelle     36-02.50       2012    Regionals
4   Stansbury, Melissa   36-02.00       2006    Dual @ Liberty
5   Keller, Michelle     35-11.00       2012    Counties
6   Keller, Michelle     35-08.00       2012    Cougar Relays
7   Stansbury, Melissa   35-05.00       2006    Counties
8   Foreman, Kelly       35-02.50       1992    States
9   Keller, Michelle     35-01.00       2012    Quad 2 @ Liberty
10  Keller, Michelle     35-00.25       2012    Quad @ Liberty

Top 10 Performers
===========================================================
1   Keller, Michelle     37-02.50       2012    States
2   Stansbury, Melissa   36-03.00       2006    Regionals
3   Foreman, Kelly       35-02.50       1992    States
4   Stump, Zoey          34-09.00       2015    States
5   Mercer, Alex         33-09.25       2007    Quad @ Liberty
6   Koehler, Rachel      31-11.00       2007    MVAL
7   Liska, Jenna         31-09.75       2021    Tri @ FSK
8   Byers, Megan         31-04.00       1998    Regionals
9   Klein, Cameron       30-09.25       2022    Regionals
10  Jacoby, Elizabeth    30-00.50       2008    Zimmerman Invite

********************************************************************************
GIRLS DISCUS

Top 10 Performances
===========================================================
1   Wolf, Leah             127-00       2015    Counties
2   Wolf, Leah             126-10       2015    States
3   Wolf, Leah             121-10       2015    Regionals
4   Wolf, Leah             117-01       2015    Cougar Relays
5   Stansbury, Melissa     116-02       2007    Regionals
6   Wolf, Leah             114-04       2015    Gator Invite
7   Wolf, Leah             113-02       2015    Don Boyer Invite
8   Wolf, Leah             112-03       2014    Regionals
9   Wolf, Leah             111-09       2015    Liberty Road Challenge
10  Wolf, Leah             111-08       2014    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Wolf, Leah             127-00       2015    Counties
2   Stansbury, Melissa     116-02       2007    Regionals
3   Adams, Emma            106-10       2015    States
4   Payne, Angie           103-11       1994    Counties
5   Byers, Megan           103-03       1998    Regionals
6   Anderson, Ashlyn        98-10       2011    Regionals
7   Foreman, Kelly          98-06       1992    Counties
8   Klein, Camerton         96-02       2022    States
9   Hurt, Julie             93-07      99+00    2 Meets
10  Liska, Jenna            93-05       2021    Quad @ MV

********************************************************************************
BOYS 100 METER DASH

Top 10 Performance
===========================================================
1   Patrice, Chris          11.11       2010    Regionals
2   Russell, Keith          11.14*      1987    Tri @ Middletown
3   Roscoe, Jeff            11.24*      2006    Regionals
3   Bell, Darren            11.24*      1985    Counties
5   Foster, Brandon         11.26       2014    Counties
5   Patrice, Chris          11.26       2010    Counties
7   Foster, Brandon         11.27       2014    States
8   Patrice, Chris          11.28       2010    Manchester Valley Invite
9   Danko, Jon              11.30       2014    MVAL
9   Carroll, Josh           11.30       2013    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Patrice, Chris          11.11       2010    Regionals
2   Russell, Keith          11.14*      1987    Tri @ Middletown
3   Roscoe, Jeff            11.24*      2006    Regionals
3   Bell, Darren            11.24*      1986    Counties
5   Foster, Brandon         11.26       2014    Counties
6   Danko, Jon              11.30       2014    MVAL
6   Carroll, Josh           11.30       2013    Counties
6   Arndt, Ethan            11.30       2019    Regionals
9   Nelson, Tommy           11.31       2021    Sectionals
10  Aman, Spencer           11.37       2014    Regionals

********************************************************************************
BOYS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Koleszar, Scott         22.54       2003    States
2   Patrice, Chris          22.60       2010    Regionals
3   Koleszar, Scott         22.64*      2003    Regionals
4   Patrice, Chris          22.66       2009    Don Boyer Invite
5   Koleszar, Scott         22.74*      2003    CMC
5   Egolf, JD               22.74*      2001    Westminster Invite
7   Arndt, Ethan            22.81       2019    Regionals
8   Foster, Brandon         22.82       2014    States
9   Foster, Brandon         22.84       2014    Regionals
9   Koleszar, Scott         22.84*      2003    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Koleszar, Scott         22.54       2003    States
2   Patrice, Chris          22.60       2010    Regionals
3   Egolf, JD               22.74*      2001    Westminster Invite
4   Arndt, Ethan            22.81       2019    Regionals
5   Foster, Brandon         22.82       2014    States
6   Apellaniz, Tyler        22.89       2019    Regionals
7   Moore, Dan              22.93       1990    States
8   Russell, Keith          22.94*      1987    Counties
9   Williams, Brad          22.95       2005    Counties
10  Bell, Darren            23.04*      1985    Counties

********************************************************************************
BOYS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Carroll, Josh           50.50       2013    Regionals
2   Chaney, Brooks          50.53       2017    Regionals
3   Turlick, Ryan           50.67       2015    Regionals
4   Moore, Dan              50.72       1990    States
5   Carroll, Josh           50.82       2013    Counties
6   Carroll, Josh           50.85       2012    States
7   Heibler, Ben            51.04       2021    Quad @ MV
7   Carroll, Josh           51.04*      2013    Liberty Road Challenge
9   Carroll, Josh           51.14       2013    MVAL
10  Chaney, Brooks          51.15       2018    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Carroll, Josh           50.50       2013    Regionals
2   Chaney, Brooks          50.53       2017    Regionals
3   Turlik, Ryan            50.67       2015    Regionals
4   Moore, Dan              50.72       1990    States
5   Heibler, Ben            51.04       2021    Quad @ MV
6   Lipsky, Sam             51.16       2013    Regionals
7   Fencil, James           51.43       2010    Regionals
8   Grier, Cameron          51.60       2021    Quad @ MV
9   Stoner, Takota          51.61       2018    Counties
10  Hruch, Nick             51.66       2007    Falcons Invite

********************************************************************************
BOYS 800 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Hruch, Nick           1:56.84       2006    States
2   Edson, Tyler          1:56.90       2022    States
3   Sussman, Chad         1:58.32       2014    Zonis Invite
4   Sussman, Chad         1:58.44       2014    MVAL
5   Sussman, Brett        1:58.84       2013    Regionals
6   Souders, Tim          1:59.08       2009    Regionals
7   Hruch, Nick           1:59.20       2006    Zimmerman Invite
8   Hawkins, Kyle         1:59.25       2013    Regionals
9   Souders, Tim          1:59.27       2009    MVAL
10  Souders, Tim          1:59.39       2009    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hruch, Nick           1:56.84       2006    States
2   Edson, Tyler          1:56.90       2022    States
3   Sussman, Chad         1:58.32       2014    Zonis Invite
4   Sussman, Brett        1:58.84       2013    Regionals
5   Souders, Tim          1:59.08       2009    Regionals
6   Hawkins, Kyle         1:59.25       2013    Regionals
7   Pollard, Tyler        2:01.05       2013    States
8   Pellicciotti, Alec    2:02.36       2017    Zonis Invite
9   Rigby, Nick           2:02.50       2003    Counties
10  Ridder, Jim           2:02.73       2006    Counties

********************************************************************************
BOYS 1500 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Smith, Taylor         4:21.09       2009    Zimmerman Invite
2   Lemaster, John        4:21.82       2017    Zimmerman Invite
3   Ward, Bobby           4:23.60       1996    Westminster Invite
4   Hawkins, Kyle         4:24.33       2011    Zimmerman Invite
5   Kashima, Woodrow      4:24.97       2018    Zimmerman Invite
6   Souders, Tim          4:27.40       2009    Tri @ Century
7   Smith, Taylor         4:29.60       2009    Tri @ Century
8   Miner, Andrew         4:29.66       2017    Zimmerman Invite
9   Sussman, Brett        4:32.93       2011    Zimmerman Invite
10  Meadows, Mike         4:33.00       2006    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Smith, Taylor         4:21.09       2009    Zimmerman Invite
2   Lemaster, John        4:21.82       2017    Zimmerman Invite
3   Ward, Bobby           4:23.60       1996    Westminster Invite
4   Hawkins, Kyle         4:24.33       2011    Zimmerman Invite
5   Kashima, Woodrow      4:24.97       2018    Zimmerman Invite
6   Souders, Tim          4:27.40       2009    Tri @ Century
7   Miner, Andrew         4:29.66       2017    Zimmerman Invite
8   Sussman, Brett        4:32.93       2011    Zimmerman Invite
9   Meadows, Mike         4:33.00       2006    Zimmerman Invite
10  Sisolak, Frank        4:34.90       2004    Zimmerman Invite

********************************************************************************
BOYS 1600 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Hawkins, Kyle         4:23.91       2012    States
2   Sussman, Chad         4:24.17       2015    States
3   Hawkins, Kyle         4:26.25       2013    Regionals
4   Sussman, Chad         4:27.42       2015    Regionals
5   Hawkins, Kyle         4:28.48       2013    Counties
6   Hawkins, Kyle         4:28.53       2012    Regionals
7   Saxon, Daniel         4:28.75       2018    Regionals
8   Hawkins, Kyle         4:28.81       2013    MVAL
9   Sussman, Chad         4:28.89       2014    Don Boyer Invite
10  Sussman, Chad         4:29.26       2014    Patriot Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hawkins, Kyle         4:23.91       2012    States
2   Sussman, Chad         4:24.17       2015    States
3   Saxon, Daniel         4:28.75       2018    Regionals
4   Guinard, Francois     4:31.20       1984    States
5   Tilson, Nick          4:33.88       2016    States
6   Carpenter, Brian      4:34.30       1986    States
7   Lemster, John         4:35.00       2017    Quad @ FSK
8   Ridder, Jim           4:35.08       2006    Counties
9   Goodman, Greg         4:35.10       1987    Counties
10  Kashima, Woodrow      4:36.48       2018    Maverick Madness

********************************************************************************
BOYS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Saxon, Daniel        9:20.44       2018    Zimmerman Invite
2   Tilson, Nick         9:24.70       2017    Zimmerman Invite
3   Cross, Andrew        9:32.30       2006    Zimmerman Invite
4   Mull, Bryan          9:38.50       2004    Zimmerman Invite
5   Filomena, Jimmy      9:40.04       2011    Zimmerman Invite
6   Mull, Bryan          9:44.70       2005    Zimmerman Invite
7   Rinehart, Greg       9:47.88       2010    Zimmerman Invite
8   Souders, Tim         9:48.09       2008    Zimmerman Invite
9   Rinehart, Greg       9:50.48       2011    Zimmerman Invite
10  Sisolak, Frank       9:51.60       2005    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Saxon, Daniel        9:20.44       2018    Zimmerman Invite
2   Tilson, Nick         9:24.70       2017    Zimmerman Invite
3   Cross, Andrew        9:32.30       2006    Zimmerman Invite
4   Mull, Bryan          9:38.50       2004    Zimmerman Invite
5   Filomena, Jimmy      9:40.04       2011    Zimmerman Invite
6   Rinehart, Greg       9:47.88       2010    Zimmerman Invite
7   Souders, Tim         9:48.09       2008    Zimmerman Invite
8   Sisolak, Frank       9:51.60       2005    Zimmerman Invite
9   Beaumier, Jake       9:57.75       2018    Zimmerman Invite
10  Kelsh, Pat          10:01.70       2007    Zimmerman Invite

********************************************************************************
BOYS 3200 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Saxon, Daniel         9:42.80       2018    Gator Invite
2   Saxon, Daniel         9:45.48       2018    States
3   Goodman, Greg         9:46.10       1987    States
4   Tilson, Nick          9:46.89       2017    States
5   Lemaster, John        9:51.89       2017    States
6   Tilson, Nick          9:52.67       2016    States
7   Tilson, Nick          9:53.60       2017    Regionals
8   Clifford, Scott       9:53.90       1985    States
9   Saxon, Daniel         9:54.46       2019    Zonis Invite
10  Saxon, Daniel         9:54.77       2016    Gator Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Saxon, Daniel         9:42.80       2018    Gator Invite
2   Goodman, Greg         9:46.10       1987    States
3   Tilson, Nick          9:46.89       2017    States
4   Lemaster, John        9:51.89       2017    States
5   Clifford, Scott       9:53.90       1985    States
6   Johnson, Drew         9:59.14       2015    Counties
7   Milewski, Peter       9:59.58       2015    Gator Invite
8   Sussman, Chad        10:01.32       2014    Knights and Lions Invite
9   Rinehart, Greg       10:02.20       2011    Counties
10  Cross, Andrew        10:03.20       2006    Counties

********************************************************************************
BOYS 110 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Sanders, Teddy          14.74*      1994    Dual @ SC
2   Sanders, Teddy          15.14*      1994    Regionals
3   Sanders, Teddy          15.44*      1994    Quad @ Liberty
3   Sanders, Teddy          15.44*      1993    Counties
5   Sanders, Teddy          15.53       1993    States
6   Sanders, Teddy          15.54*      1994    Counties
6   Sanders, Teddy          15.54*      1994    CMC
8   Brown, Jeff             15.64*      1991    Counties
8   Norris, Corey           15.64*      1988    States
10  Brown, Jeff             15.74*      1992    Counties
10  Brown, Jeff             15.74*      1990    Dual @ Liberty

Top 10 Performers
===========================================================
1   Sanders, Teddy          14.74*      1994    Dual @ SC
2   Brown, Jeff             15.64*      1991    Counties
2   Norris, Corey           15.64*      1988    States
4   Cox, Matthew            15.84*      1999    Regionals
5   Riner, Aaron            15.86       2002    States
6   Rohrer, Aaron           15.94*      1990    Dual @ Liberty
7   Eagle, Tim              16.34*      2000    CMC
8   Antol, Chris            16.38       2007    Counties
9   Massagee, Troy          16.54*      2003    CMC
9   Harmel, Louis           16.54*      1988    Counties

********************************************************************************
BOYS 300 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Sanders, Teddy          40.06       1994    States
2   Sanders, Teddy          40.74*      1993    Counties
3   Carroll, Josh           41.10       2012    MVAL
4   Carroll, Josh           41.14       2013    Don Boyer Invite
4   Sanders, Teddy          41.14*      1994    Counties
6   Sanders, Teddy          41.24       1993    States
6   Norris, Corey           41.24*      1988    Counties
8   Carroll, Josh           41.36       2011    Regionals
9   Carroll, Josh           41.44       2012    Zonis Invite
9   Sanders, Teddy          41.44*      1992    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Sanders, Teddy          40.06       1994    States
2   Carroll, Josh           41.10       2012    MVAL
3   Norris, Corey           41.24*      1988    Counties
4   Rohrer, Aaron           41.64*      1990    CMC
5   Bard, Brandon           41.88       2002    States
6   Brown, Jeff             41.91       1990    States
7   Cox, Matt               42.54*      1999    CMC + Regionals
8   Wisowaty, Andrew        42.58       2009    MVAL
9   Massagee, Troy          42.64*      2004    Counties
10  Paczynski, Alex         43.04*      2006    MVAL

********************************************************************************
BOYS 400 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Carroll, Josh         1:00.88       2011    Patriot Invite
2   Thompson, Matt        1:06.27       2011    Patriot Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Carroll, Josh         1:00.88       2011    Patriot Invite
2   Thompson, Matt        1:06.27       2011    Patriot Invite

********************************************************************************
BOYS 4x100 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   George, Van Slyke, Sadler, Fencil           44.33       2011    States
2   Stump, Apellaniz, Spratt, Stoner            44.42       2018    States
3   George, Van Slyke, Sadler, Fencil           44.45       2011    Regionals
4   Stump, Apellaniz, Spratt, Stoner            44.64       2018    Counties
5   Aman, Foster, Danko, Lance                  44.65       2014    Counties
6   Stump, Apellaniz, Spratt, Stoner            44.72       2018    Regionals
7   Balch, Werner, Theologus, Stoner            44.79       2016    States
8   Spratt, Apellaniz, Ball, Arndt              44.83       2019    Regionals
9   Balch, Werner, Theologus, Danko             44.94       2016    Penn Relays
9   George, Van Slyke, Sadler, Fencil           44.94*      2011    Counties

********************************************************************************
BOYS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Aman, Foster, Danko, Lance                1:31.58       2014    States
2   Carroll, Wolf, Foster, Lipsky             1:32.13       2013    Regionals
3   Aman, Foster, Lance, Danko                1:32.26       2014    Regionals
4   Aman, Foster, Lance, Danko                1:32.28       2014    Counties
5                                             1:32.50       2001    Counties
6   Nelson, Jason, Devincent, Evans           1:32.60       2022    Counties
7   Werner, Stoner, Carroll, Danko            1:32.75       2016    States
8   Carroll, Wolf, Foster, Lipsky             1:32.79       2013    States
9                                             1:32.80       2000    Counties
10  Werner, Stoner, Turlik, Danko             1:32.82       2016    Regionals

********************************************************************************
BOYS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Carroll, Wolf, Hawkins, Lipsky            3:28.40       2013    Regionals
2   Patrice, Wisowaty, Fencil, Souders        3:28.68       2009    Regionals
3   Turlik, Danko, Forthman, Sussman          3:28.94       2015    Regionals
4   Patrice, Wisowaty, Fencil, Souders        3:29.59       2009    Penn Relays
5                                             3:29.60       1988    States
6   Carroll, Wolf, Hawkins, Lipsky            3:29.62       2013    Penn Relays
7   Carroll, Sussman, Hawkins, Lipsky         3:29.99       2013    MVAL
8   Carroll, Stoner, Tilson, Turlik           3:30.10       2016    Urbana Relays
9                                             3:30.40       1988    Counties
10                                            3:30.50       2006    Don Boyer Invite

********************************************************************************
BOYS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1  Carroll, Sussman, Pollard, Hawkins         8:02.60       2013    States
2  Carroll, Sussman, Pollard, Hawkins         8:05.33       2013    Regionals
3  Cross, Paczynski, Ridder, Hruch            8:05.97       2006    States
4  Carroll, Sussman, Pollard, Hawkins         8:06.37       2013    Penn Relays
5  Souders, Smith, Liberatore, Pierce         8:07.17       2008    Regionals
6  Carroll, B Sussman, Pollard, C Sussman     8:11.14       2013    MVAL
7  Pellicciotti, Woodrow, Tilson, Chaney      8:11.35       2017    States
8  Pellicciotti, Sudol, Tilson, Carroll       8:12.13       2016    States
9  Carroll, Sussman, Pollard, Hawkins         8:13.57       2013    Dwight Scott Invite
10 Pellicciotti, Tilson, Kashima, Chaney      8:13.94       2017    Regionals

********************************************************************************
BOYS 4x1600 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                            19:40.40       2005    Blue Ridge Relays
2   T. Smith, Rinehart, Hawkins, Filomena    19:41.80       2010    Blue Ridge Relays
3                                            20:24.00       2007    Blue Ridge Relays
4   deBenedictis, Rinehart, Boyer, Filomena  20:58.00       2009    Blue Ridge Relays
5   Souders, Haines, deBenedictis, Little    21:38.20       2008    Blue Ridge Relays

********************************************************************************
BOYS 800 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1                                             1:40.10       1999    Blue Ridge Relays
2                                             1:41.90       2007    Blue Ridge Relays
3                                             1:43.40       2008    Blue Ridge Relays
4                                             1:46.40       2009    Blue Ridge Relays
5                                             1:49.60       2005    Blue Ridge Relays
6                                             1:50.00       2022    Zonis Invite
7                                             1:52.03       2009    Tri @ Century
8                                             1:52.82       2009    Tri @ Century

********************************************************************************
BOYS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1                                             3:50.60       2010    Cougar Relays
2                                             3:53.50       2012    Cougar Relays
3  Stoner, Werner, Theologus, Chaney          3:56.99       2017    Urbana Relays
4                                             3:57.80       2008    Cougar Relays
5  Balch, Stoner, Chaney, Selby               3:57.91       2016    Screaming Eagles Invite
6                                             3:58.10       2011    Cougar Relays
7  Carroll, Ginther, Webb, Lipsky             3:58.46       2012    Screaming Eagles Invite
8                                             3:58.60       2019    Cougar Relays
9  Apellaniz, Arndt, Carroll, Chaney          3:58.63       2018    Urbana Relays
10                                            4:00.40       2017    Cougar Relays

********************************************************************************
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1  Cyford, Young, Edson, Trump               11:15.08       2022    Gator Invite
2  Pellicciotti, Stoner, Chaney, Tilson      11:15.48       2017    Urbana Relays
3  Rinehart, Fencil, Carroll, Hawkins        11:21.48       2011    Patriot Invite
4  Kashima, Edson, Beaumier, Saxon           11:26.00       2019    Urbana Invite
5  Sudol, Carroll, Turlik, Tilson            11:28.71       2016    Howard County Spring Classic
6  Almonte, Fencil, Souders, Smith           11:31.00       2008    Blue Ridge Relays
7                                            11:33.70       2005    Blue Ridge Relays
8                                            11:38.30       2019    Cougar Relays
9  Liberatore, Fencil, Souders, Pierce       11:40.10       2008    Cougar Relays
10 Pollard, Kaste, Aman, Rinehart            11:41.10       2012    Cougar Relays

********************************************************************************
BOYS HIGH JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Hruch, Nick            6-07.00       2007    Falcons Invite
1   Hruch, Nick            6-07.00       2006    Don Boyer Invite
3   Turlik, Ryan           6-06.00       2016    States
3   Hruch, Nick            6-06.00       2007    Loyola Invite
3   Hruch, Nick            6-06.00       2006    States
3   Hruch, Nick            6-06.00       2005    Tri @ Century
7   Turlik, Ryan           6-05.00       2016    Counties
7   Hruch, Nick            6-05.00       2006    Regionals
9   Turlik, Ryan           6-04.00       2016    Urbana Relays
9   Hruch, Nick            6-04.00       2007    Liberty Road Challenge
9   Hruch, Nick            6-04.00       2006    Counties
9   Hruch, Nick            6-04.00       2006    Tri @ Linganore
9   Hruch, Nick            6-04.00       2005    Counties
9   Hruch, Nick            6-04.00       2005    States
9   Hruch, Nick            6-04.00       2005    Zimmerman Invite
9   Hruch, Nick            6-04.00       2005    Dual @ Liberty
9   Hruch, Nick            6-04.00       2005    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hruch, Nick            6-07.00       06+07   2 Meets
2   Turlik, Ryan           6-06.00       2016    States
3   Sheetz, Justin         6-00.00       2021    Quad @ MV
3   Lingle, Scott          6-00.00       1991    Counties, States
3   Freitag, Dave          6-00.00       1982    Counties
6   Hertz, Hayden          5-10.00       2018    2 Meets
6   Damaska, Jimi          5-10.00       2001    2 Meets
6   Starego, Tony          5-10.00       2013    Counties
6   Talbot, Reese          5-10.00       2017    Regionals
10  Thorpe, Ian            5-08.00       2022    2 Meets
10  Spratt, Nick           5-08.00       2017    Maverick Madness
10  Corprew, Nick          5-08.00       2011    Tri @ Liberty
10  Delmartin, Jeff        5-08.00       2007    2 Meets
10  Hagy, Kyle             5-08.00       2006    Zimmerman Invite
10  Stepney, Kamala        5-08.00       2004    Quad @ Liberty
10  Dahlke, Jason          5-08.00       2001    Counties
10  Falcone, Marc          5-08.00       1998    Westminster Invite
10  Holden, Scott          5-08.00       1989    Counties
10  Warner, Mark           5-08.00       1988    Counties


********************************************************************************
BOYS POLE VAULT

Top 10 Performance
=============================================================
1   Stump, Zach           14-00.00       2018    Counties
1   Stump, Zach           14-00.00       2017    States
3   Stump, Zach           13-09.00       2018    Regionals
3   Stump, Zach           13-09.00       2017    Regionals
5   Stump, Zach           13-07.00       2017    Zonis Invite
6   Stump, Zach           13-06.00       2018    Gator Invite
7   Balsh, Braeden        13-03.00       2017    Regionals
8   Stump, Zach           13-02.00       2018    Zonis Invite
9   Balch, Braeden        13-01.00       2016    Zonis Invite
10  Stump, Zach           13-00.00       2018    Maverick Madness
10  Balch, Braeden        13-00.00       2017    States
10  Balch, Braeden        13-00.00       2017    Counties
10  Balch, Braeden        13-00.00       2016    States
10  Balch, Braeden        13-00.00       2016    Gator Invite
10  Balch, Braeden        13-00.00       2015    MVAL
10  Pressimone, Steve     13-00.00       1987    States
10  Deisher, Scott        13-00.00       2010    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Stump, Zach           14-00.00      17-18    2 Meets
2   Balch, Braeden        13-03.00       2017    Regionals
3   Deisher, Scott        13-00.00       2010    States
3   Pressimone, Steve     13-00.00       1987    States
5   Broom, Mike           12-06.00       2019    Maverick Madness
5   Rodoff, Darren        12-06.00       2019    2 Meets
5   Hruch, Mike           12-06.00       2008    States
8   Sullivan, Carter      12-04.00       2014    Counties
9   Gosselin, Wayne       12-03.00       1990    States
10  Marquis, Chris        12-00.00       2022    2 Meets
10  Schlauch, Ryan        12-00.00       2022    2 Meets
10  Antol, Chris          12-00.00       2007    States

********************************************************************************
BOYS LONG JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ford, Ryan            21-04.00       2001    Westminster Invite
2   Ford, Ryan            20-11.00       1999    States
3   Howe, Jim             20-10.50       1991    Westminster Invite
4   Ford, Ryan            20-06.50       2000    Counties
5   Williams, Brad        20-05.75       2006    Regionals
6   Hertz, Hayden         20-05.50       2018    Zimmerman Invite
7   Williams, Brad        20-04.50       2004    Regionals
8   Ford, Ryan            20-04.00       1999    CMC
8   Ford, Ryan            20-04.00       1999    Westminster Invite
8   Howe, Jim             20-04.00       1991    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ford, Ryan            21-04.00       2001    Westminster Invite
2   Howe, Jim             20-10.50       1991    Westminster Invite
3   Williams, Brad        20-05.75       2006    Regionals
4   Hertz, Hayden         20-05.50       2018    Zimmerman Invite
5   Hruch, Mike           20-00.50       2008    Counties
6   Patrice, Chris        19-11.25       2009    Loyola Invite
6   Falcone, Marc         19-11.25       1998    Regionals
8   Evans, Samuel         19-10.50       2022    Counties
9   Stinnette, Curt       19-10.00       1985    Counties
10  Spratt, Nick          19-09.25       2017    Zonis Invite

********************************************************************************
BOYS TRIPLE JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Williams, Brad        45-00.00       2006    States
2   Williams, Brad        44-01.25       2005    Regionals
3   Stinnette, Curt       44-01.00       1985    Counties
4   Williams, Brad        44-00.00       2006    Zimmerman Invite
5   Burkhead, Ryan        43-10.50       1999    States
6   Williams, Brad        43-08.50       2006    Regionals
7   Hruch, Nick           43-07.00       2006    Dual @ Liberty
8   Hruch, Nick           43-06.25       2005    Regionals
9   Williams, Brad        43-06.00       2005    Tri @ Liberty
10  Williams, Brad        43-04.50       2006    Tri @ Linganore

Top 10 Performers
===========================================================
1   Williams, Brad        45-00.00       2006    States
2   Stinnette, Curt       44-01.00       1985    Counties
3   Burkhead, Ryan        43-10.50       1999    States
4   Hruch, Nick           43-07.00       2006    Dual @ Liberty
5   Falcone, Marc         42-11.50       1999    Regionals
6   Ford, Ryan            42-05.50       2001    Regionals
7   Thompson, Matt        42-01.75       2011    Maverick Invite
7   Hertz, Hayden         41-01.75       2018    Counties
9   Lance, Tyler          40-10.50       2014    Counties
10  Welsh, Justin         40-09.50       2016    Counties

********************************************************************************
BOYS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Breeze, Mason         52-08.00       2021    Tri @ Liberty
2   Treat, Benjamin       51-05.00       2021    States
3   Treat, Benjamin       51-04.00       2021    Quad @ MV
4   Treat, Benjamin       50-07.50       2021    Regionals
5   Breeze, Mason         50-04.50       2021    Regionals
6   Breeze, Mason         50-02.00       2021    Quad @ MV
7   Treat, Benjamin       49-09.50       2021    Counties
8   Treat, Benjamin       48-08.75       2021    Sectionals
9   Pagni, Luca           48-03.00       2017    States
10  Breeze, Mason         48-02.00       2021    Quad @ MV

Top 10 Performers
===========================================================
1   Breeze, Mason         52-08.00       2021    Tri @ Liberty
2   Treat, Benjamin       51-05.00       2021    States
3   Pagni, Luca           48-03.00       2017    States
4   Cabaniss, Josh        47-01.00       2015    Regionals
5   Foster, Nygel         46-05.50       2016    States
6   Dailey, Dave          46-03.75       1984    Counties
7   Danko, Josh           46-00.50       2010    Counties
8   Salley, Eric          45-09.50       1998    2 Meets
9   Frey, Tim             45-03.25       1991    Counties
10  Robinson, Patrick     44-07.75       2009    Regionals

********************************************************************************
BOYS DISCUS

Top 10 Performances
===========================================================
1   Breeze, Mason           165-07       2021    Quad @ MV
2   Breeze, Mason           162-06       2021    Counties
3   Breeze, Mason           160-00       2021    Tri @ FSK
4   Breeze, Mason           155-06       2021    States
5   Foster, Nygel           154-10       2016    Counties
6   Breeze, Mason           152-06       2021    Tri @ Liberty
7   Breeze, Mason           152-01       2021    Regionals
8   Dailey, Dave            150-08       1984    Counties
9   Dailey, Dave            149-05       1984    States
10  Foster, Nygel           148-03       2016    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Breeze, Mason           165-07       2021    Quad @ MV
2   Foster, Nygel           154-10       2016    Counties
3   Dailey, Dave            150-08       1984    Counties
4   Frey, Tim               144-04       1991    States
5   Eagle, Tim              143-04       2000    States
6   Thomas, Chris           138-02       1989    States
7   Redding, Jim            134-10       1996    Counties
8   Pagni, Luca             133-10       2017    Urbana Relays
9   Smith, Nick             133-08       2010    Don Boyer Invite
10  Pangborn, Rob           132-05       2011    Regionals

* denotes times were hand timed.
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# denotes race was in yards not meters (220 Yards, 440 Yards, etc).  Races were in
yards prior to 1980 when they switched to meters. All of these races were longer
then their equivalent race, so the conversion recommended by the NFHS Case book.
The conversions is as follows:
     a) To convert race of 220 Yards to 200 meters subtract .1 seconds
     b) To convert race of 330 Yards to 300 meters subtract .2 seconds
     c) To convert race of 440 Yards to 400 meters subtract .3 seconds
     d) To convert race of 880 Yards to 800 meters subtract .7 seconds
     e) To convert race of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.6 seconds
     f) To convert race of 2 Miles to 3200 meters subtract 3.4 seconds
     g) To convert relay of 440 Yards to 400 meters subtract .2 seconds
     h) To convert relay of 880 Yards to 800 meters subtract .5 seconds
     i) To convert relay of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.1 seconds
     j) To convert relay of 2 Miles to 3200 meters subtract 2.8 seconds

List Includes:

2022 - All Meets
2021 - All Meets
2020 - Season Cancelled
2019 - All Meets
2018 - All Meets
2017 - All Meets
2016 - All Meets
2015 - All Meets
2014 - All Meets
2013 - All Meets
2012 - All Meets
2011 - All Meets
2010 - All Meets
2009 - All Meets
2008 - All Meets
2007 - All meets
2006 - All Meets
2005 - Counties, JV Counties, MVAL, States, Falcons Invite, Zimmerman Invite,
Blue Ridge Relays, Tri @ Liberty, Dual @ Liberty, Tri @ Century, Tri @ Smithsburg, Regionals
2004 - Counties, Regionals, States, Quad @ Liberty, MVAL, Zimmerman Invite, JV Counties
2003 - Counties, States, JV Counties, Regionals Day 2, CMC, Carroll Invitem, 5-Team Meet
2002 - Counties, Regionals, States, JV Counties, CMC
2001 - Counties, Regionals, States~, Westminster Invite
2000 - Counties, CMC, JV Counties, States
1999 - Counties, Regionals, States, JV Counties, CMC, Blue Ridge Relays, Westminster Invite
1998 - Counties, Regionals, CMC, States, Blue Ridge Relays, Westminster Invite (boys only), Dual @ Westminster
1997 - Counties, CMC, States, Blue Ridge Relays~, Westminster Invite
1996 - Counties, 3A West Regionals, Westminster Invite, CMC, Dual @ SC, Tri @ NC, Dual @ Liberty,
            Tri @ Liberty
1995 - Counties, CMC, JV Counties, States, Blue Ridge Relays, Westminster Invite,
       Tri @ N Hagerstown, Tri @ Linganore
1994 - Counties, Westminster Invite, Blue Ridge Relays, JV Counties, CMC, Regionals
Dual @ Liberty, States (Missing Meyers in 800/1600, Sanders in HH, girls 4x4),
Quad @ Liberty
1993 - Counties, JV Counties, Dual @ Liberty, Tri w/ Frederick+TJ, CMC (girls)
1992 - Counties, States, Regionals
1991 - Counties, CMC, States~, Westminster Invite, Glen Smith Relays
1990 - Counties, CMC, States, Dual @ Westminster$, Dual @ Liberty, Dual @ SC (boys only)
1989 - Counties, States
1988 - Counties, States
1987 - Counties, States, Tri @ Middletown, Tri with NC and Linganore, Dual with Walkersville
1986 - Counties (partial), States, JV Counties
1985 - Counties, JV Counties, States, Regionals
1984 - Counties, JV Counties, States
1983 - Counties, States
1982 - Counties, Tri with Frederick and S Hagerstown (boys)
1981 - Counties
$ results missing TJ, 4x1 (boys), 4x4