Maryland Outdoor State Championships

Boys Year to Year

CLASS AA
CLASS A
CLASS B
CLASS C
Towson
1953
Washington
Centreville
Fort Hill
1954
Centreville
Washington
Blair
1955
Elkton
Washington
Blair
1956
Oxon Hill
Northwestern-PG
1957
Aberdeen
Centreville
Northwestern-PG
1958
Aberdeen
Washington
B-CC
1959
North Carroll
Washington
 
 
 
 
 
Blair
1960
Somerset
Havre de Grace Cons
Blair
Bel Air
1961
Sollers Point
Havre de Grace Cons
Frederick
Fairmont Heights
1962
Cambridge/Salisbury
Central Cons
Northwood
Fairmont Heights
1963
Salisbury
Central Cons/Havre de Grace Cons
Kenwood
Fort Hill
1964
Sollers Point
Harriet Tubman
Northwood
Gaithersburg
1965
Sollers Point
Central Cons
Crossland
Gaithersburg
1966
Mace's Lane
Garnett
Bel Air
Frederick
1967
Mace's Lane
Poolesville
Bel Air
Frederick
1968
Mace's Lane
Poolesville
Dulaney
Frederick
1969
Fairmont Heights
Poolesville
 
 
 
 
 
Arundal
Fairmont Heights
1970
Frederick
Middletown
Arundal
Fairmont Heights
1971
Hereford
Douglass-PG
Springbrook
Calvert
1972
Fairmont Heights
Middletown
Arundal
Magruder
1973
Williamsport
Middletown
Crossland
Friendly
1974
Fairmont Heights
Middletown
DuVal
Fairmont Heights
1975
Wilde Lake
Beall
Churchill
Thomas Stone
1976
Central-PG
Smithsburg
Springbrook
Fairmont Heights/Old Mill
1977
Central-PG
Smithsburg
Old Mill
Fairmont Heights
1978
Francis Scott Key
Smithsburg
Blair
Fairmont Heights
1979
J.M. Bennett
Calvert
 
 
 
 
 
Oxon Hill
Central-PG
1980
Northern-C
Williamsport
Oxon Hill
Einstein
1981
Oakland Mills
Havre de Grace
Old Mill
Northern-C
1982
Calvert
Havre de Grace
Largo
Northern-C
1983
J.M. Bennett
Havre de Grace
Old Mill
Central-PG
1984
Wicomico
J.M. Bennett
Largo
Central-PG
1985
Howard
Middletown
Gaithersburg
Frederick
1986
Wicomico
Stephen Decatur
Woodlawn
Chesapeake-AA
1987
Lackey
Francis Scott Key
Woodlawn
Laurel
1988
Wicomico
Milford Mill
 
 
 
 
 
CLASS 4A
CLASS 3A
CLASS 2A
CLASS 1A
Old Mill
McDonough
1989
Oakland Mills
Milford Mill
 
 
 
 
 
Eleanor Roosevelt
McDonough
1990
Central-PG
Francis Scott Key
Old Mill/E Roosevelt
Oakland Mills
1991
Forestville
Francis Scott Key
Springbrook
Potomac
1992
Surrattsville
Milford Mill
Quince Orchard
Linganore
1993
Oakland Mills
Francis Scott Key
Eleanor Roosevelt
Seneca Valley
1994
Oakland Mills
Forestville
Mergenthaler
Broadneck
1995
Oakland Mills
Forestville
Mergenthaler
Atholton
1996
Oakland Mills
Francis Scott Key
Mergenthaler
Richard Montgomery
1997
Atholton
Francis Scott Key
Gaithersburg
Woodlawn
1998
Fort Hill
Oakland Mills
Northwestern-PG
Westlake
1999
Middletown
Williamsport
 
 
 
 
 
Gaithersburg
Thomas Johnson
2000
Middletown
Oakland Mills
Suitland
Westlake
2001
Middletown
Oakland Mills
Gaithersburg
Gwynn Park
2002
Southern-AA
Oakland Mills
Suitland
Urbana
2003
Middletown
Loch Raven
Old Mill
Urbana
2004
Middletown
Oakland Mills
Eleanor Roosevelt
Mergenthaler
2005
Fort Hill
Digital Harbor
Oxon Hill
Westlake
2006
Howard
Smithsburg
Meade
Westlake
2007
Howard
Smithsburg
Eleanor Roosevelt
Meade
2008
North Point/Walkersville
Western STES
TJ
Westlake
2009
Clarksburg
Smithsburg/Williamsport
 
 
 
 
 
TJ
Reservoir
2010
Oakland Mills
Carver Vo-Tech
TJ
Linganore
2011
Walkersville
Carver Vo-Tech
Wise
Potomac
2012
Douglass-PG
Perryville
Northwest
Mt Hebron
2013
Century
Perryville
Bowie
Long Reach
2014
Douglass-Pg
Pikesville
 
Total State Championships
 
       Team           # of Championships 
1)  Oakland Mills             13
2)  Fairmont Heights          11
3)  Middletown                10
4)  Francis Scott Key          7 
    Old Mill                   7 
6)  Central-PG                 6 
    Frederick                  6  
    Gaithersburg               6
    Smithsburg                 6 
10) Blair                      5
    Eleanor Roosevelt          5
    Washington                 5
    Westlake                   5
14) Fort Hill                  4
    Mergenthaler               4
    Oxon Hill                  4
    Thomas Johnson             4
    Williamsport               4
19) Arundal                    3
    Bel Air                    3
    Calvert                    3
    Central Cons               3
    Centralville               3
    Douglas-PG                 3     
    Forestville                3
    Havre de Grace             3
    Havre de Grace Cons        3
    Howard                     3
    J.M. Bennett               3
    Mace's Lane                3
    Milford Mill               3
    Northern-C                 3
    Northwestern-PG            3
    Poolsville                 3
    Sollers Point              3
    Springbrook                3
    Wicomico                   3
    Woodlawn                   3
39) Aberdeen                   2     
    Atholton                   2
    Carver VoTech              2 
    Crossland                  2
    Largo                      2     
    Linganore                  2     
    McDonough                  2     
    Meade                      2
    Northwood                  2     
    Perryville                 2     
    Potomac                    2     
    Salisbury                  2     
    Suitland                   2     
    Urbana                     2     
    Walkersville               2      
54) Bethesda-CC                1  
    Bowie                      1
    Broadneck                  1     
    Cambridge                  1 
    Century                    1    
    Chesapeake-AA              1     
    Churchill                  1     
    Clarksburg                 1     
    Digital Harbor             1      
    Dulaney                    1     
    DuVal                      1     
    Einstein                   1     
    Elkton                     1     
    Friendly                   1     
    Garnett                    1     
    Gwynn Park                 1     
    Harriet Tubman             1     
    Hereford                   1     
    Beall                      1     
    Kenwood                    1     
    Lackey                     1     
    Laurel                     1     
    Lock Raven                 1 
    Long Reach                 1
    Magruder                   1 
    Mt Hebron                  1    
    North Carroll              1     
    North Point                1 
    Northwest                  1
    Pikesville                 1
    Quince Orchard             1     
    Reservoir                  1      
    Richard Montgomery         1     
    Seneca Valley              1     
    Somerset                   1     
    Southern-AA                1     
    Stephen Decatur            1     
    Surrattsville              1     
    Thomas Stone               1     
    Towson                     1     
    Wilde Lake                 1  
    Wise                       1   
    Western STES               1
  
Girls Year to Year
 
1975 Champion - Duval
CLASS AA
CLASS ABC
Suitland
1976
Largo
 
 
 
 
 
CLASS AA
CLASS A
CLASS B
CLASS C
Crossland
Old Mill
1977
Central-PG
Smithsburg
Severna Park
Eleanor Roosevelt
1978
Oakland Mills
Smithsburg
Crossland
Fairmont Heights
1979
Frederick
Smithsburg
 
 
 
 
 
Bladensburg
Bethesda-CC
1980
Frederick
Linganore
Bladensburg
Central-PG
1981
Frederick
Linganore
Suitland
Central-PG
1982
Frederick
North Caroline
Suitland
Central-PG
1983
Frederick
Brunswick
Old Mill
Central-PG
1984
North Carroll
Boonsboro
Westminster
Central-PG
1985
North Carroll
Boonsboro
Old Mill
McDonough
1986
Central-PG
Boonsboro
Old Mill
McDonough
1987
Central-PG
Francis Scott Key
Old Mill
Linganore
1988
Central-PG
Boonsboro/Milford Mill
 
 
 
 
 
CLASS 4A
CLASS 3A
CLASS 2A
CLASS 1A
Old Mill
Linganore
1989
Central-PG
Francis Scott Key
 
 
 
 
 
Eleanor Roosevelt
Bladensburg
1990
Central-PG
Boonsboro
Eleanor Roosevelt
Bladensburg
1991
Central-PG
Milford Mill
Eleanor Roosevelt
Howard
1992
Central-PG
Smithsburg
Eleanor Roosevelt
McDonough/Walter Johnson
1993
Glenelg
Smithsburg
Eleanor Roosevelt
Linganore
1994
Fairmont Heights
Central-PG
Eleanor Roosevelt
Howard
1995
Fairmont Heights
Central-PG
Largo
Frederick
1996
Linganore
Smithsburg
Eleanor Roosevelt
Douglass-PG
1997
Central-PG
Smithsburg
Eleanor Roosevelt
Douglass-PG
1998
Long Reach
Smithsburg
Eleanor Roosevelt
Douglass-PG
1999
Long Reach
Smithsburg
 
 
 
 
 
Eleanor Roosevelt
Long Reach
2000
Middletown
Smithsburg
Largo
Long Reach
2001
Atholton
Smithsburg
Western
Long Reach
2002
Glenelg
Smithsburg
Eleanor Roosevelt
Walter Johnson
2003
Bethesda-CC
Poolesville/Smithsburg
Largo
Westlake
2004
James M. Bennett
Boonsboro
Eleanor Roosevelt
Western
2005
Atholton
Boonsboro
Largo
Western
2006
Central
Williamsport
Eleanor Roosevelt
Largo
2007
Middletown
Digital Harbor
Eleanor Roosevelt
Westlake
2008
Middletown
Williamsport
Eleanor Roosevelt
Western
2009
North Point
Williamsport
 
 
 
 
 
C.H. Flowers
Western
2010
North Hagerstown
Smithsburg
Northwest
Huntingtown
2011
Liberty
Boonsboro
Bowie
Thomas Johnson
2012
Liberty
Boonsboro
Bowie
Thomas Stone
2013
Oakdale
Boonsboro
Magruder/Wise
Huntingtown
2014
Oakdale
Manchester Valley
 
Total State Championships
 
       Team           # of Championships 
1)  Central-PG                 17 
2)  Eleanor Roosevelt          16 
3)  Smithsburg                 14 
4)  Boonsboro                  10 
5)  Frederick                   6  
    Largo                       6 
    Linganore                   6  
    Old Mill                    6  
9)  Long Reach                  5  
    Western                     5 
11) Bladensburg                 4  
12) Douglass-PG                 3  
    Fairmont Heights            3  
    McDonough                   3  
    Middletown                  3 
    Suitland                    3  
    Williamsport                3 
18) Atholton                    2 
    Bethesda-CC                 2  
    Crossland                   2 
    Francis Scott Key           2  
    Glenelg                     2  
    Howard                      2  
    Huntingtown                 2
    Liberty                     2 
    Milford Mill                2  
    North Carroll               2  
    Oakdale                     2
    Walter Johnson              2 
    Westlake                    2 
    Bowie                       2
32) Brunswick                   1  
    CH Flowers                  1 
    Digital Harbor              1 
    Duval                       1  
    Henry A Wise                1
    James M. Bennett            1 
    Manchester Valley           1
    Magruder                    1
    North Caroline              1  
    North Hagerstown            1 
    North Point                 1 
    Northwest                   1
    Oakland Mills               1  
    Poolesville                 1  
    Severna Park                1 
    Thomas Johnson              1 
    Thomas Stone                1
    Westminster                 1