Maryland Indoor Track & Field
Class State Records


Boys

55
1A/C
Anthony Cole
Oakland Mills
6.35
2004
2A/B
Ricardo Griggs
Gwynn Park
6.42
2013
3A/A
Devon Smith
Westlake
6.37
2009
4A/AA
Justin Murdock
Glen Burnie
6.21
2007
 
 
 
 
 
55 Hurdles
1A/C
Dan Robinson
Boonsboro
7.67
2003
2A/B
Jerod Void
Surrattsville
7.48
2001
3A/A
Dondre Echols
Potomac
7.20
2012
4A/AA
Ronnie Beard
Frederick
7.40
2003
 
 
 
 
 
300
1A/C
Kyle Farmer
Oakland Mills
34.14
2001
2A/B
Marcelle Preston
Largo
34.79
2014
3A/A
Kenard Harris
Westlake
34.58
2008
4A/AA
Afolab Aromire
C.H. Flower
34.35
2005
 
 
 
 
 
500
1A/C
Deven Patterson
Catoctin
1:06.60
2001
2A/B
Rico Gomez
Douglass-PG
1:05.344
2014
3A/A
William Zahorodny
Damascus
1:04.71
2008
4A/AA
Afolab Aromire
C.H. Flower
1:03.52
2005
 
 
 
 
 
800
1A/C
Aaron Bachman
Williamsport
2:00.39
2004
2A/B
Warren Staver
Queen Anne's
1:56.77
2014
3A/A
Chris Wagner
Fallston
1:57.04
2007
4A/AA
Wayne Barholomew
Quince Orchard
1:55.98
2009
 
 
 
 
 
1600
1A/C
Izudin Mehmedovic
Oakland Mills
4:28.50
2002
2A/B
Robbie Creese
Glenelg
4:18.89
2011
3A/A
Christopher Hydrick
River Hill
4:17.50
2014
4A/AA
Vincent Ciattei
Perry Hall
4:14.61
2013
 
 
 
 
 
3200
1A/C
David Wilson
Smithsburg
9:31.42
2010
2A/B
Chase Weaverling
Poolesville
9:29.76
2014
3A/A
Michael Lynch
Atholton
9:25.53
2009
4A/AA
Ryan Forsyth
Severna Park
9:16.00
2014
 
 
 
 
 
4x200
1A/C
North Point
1:31.81
2009
2A/B
Gwynn Park
1:31.26
2011
3A/A
Westlake
1:28.99
2008
4A/AA
Suitland
1:28.67
2004
 
 
 
 
 
4x400
1A/C
Digital Harbor
3:27.97
2007
2A/B
Baltimore Polytechnic
3:27.92
2007
3A/A
Westlake
3:25.31
2008
4A/AA
Laurel
3:24.11
2012
 
 
 
 
 
4x800
1A/C
Williamsport
8:17.10
2003
2A/B
Winters Mill
8:13.55
2009
3A/A
Damascus
8:06.69
2010
4A/AA
Eleanor Roosevelt
7:59.73
2005
 
 
 
 
 
High Jump
1A/C
J Redmon/I Brooks/A Eure/Hawkins/Lawrence

Boonsboro/Easton/Milford Mill/Pikesville/Smithsburg

6'04"
1991/1994/1994/2007/2009
2A/B
Jon Hill
Walkersville
6'10.5"
2009
3A/A
Scott Dunham
Central-PG
7'00"
1980
4A/AA
Bob Smith/Aaron Johnson
Westminster/Oxon Hill
6'09"
1980/2006
 
 
 
 
 
Pole Vault
1A/C
Andre Pollard
Pikesville
13'06"
2013
2A/B
Pat Tvarkunas
Glenelg
15'01"
1996
3A/A
Bradley Hollowell
Stephen Decatur
15'00"
2011
4A/AA
Erick Artusio
TJ
15'01.5"
2010
 
 
 
 
 
Shot Put
1A/C
Andrew Long
Oakland Mills
55'10"
1998
2A/B
Wayne Mims
Wildle Lake
57'1.5"
1976
3A/A
Jim Joyce
Gaithersburg
60'5.75"
1979
4A/AA
George Saah
Blair
60'11.5"
1979

Girls
55
1A/C
Alyssa McClure
Digital Harbor
7.21
2007
2A/B
Cierra Layne
Edmondson
7.11
2003
3A/A
Funmi Alabi
Long Reach
7.00
2008
4A/AA
Aurieyall Scott
Eleanor Roosevelt
6.92
2010
 
 
 
 
 
55 Hurdles
1A/C
Zoe Hunt
Smithsburg
8.49
1993
2A/B
Rachel Clary
Sparrows Point
7.84
1980
3A/A
Tishonna Watson
Surrattsville
7.73
1990
4A/AA
Audrey Gariepy-Bogui
Churchill
8.01
2007
 
 
 
 
 
300
1A/C
Ekundayo Sogbesan
Forestville
40.67
2010
2A/B
Aunye Boone
Calvert
40.08
2008
3A/A
Shania Collins
Huntingtown
39.29
2014
4A/AA
Aurieyall Scott
Eleanor Roosevelt
38.83
2010
 
 
 
 
 
500
1A/C
Sharon Dorsey
Western Tech
1:16.16
2013
2A/B
Kellie Roberts
Central-PG
1:14.70
1986
3A/A
Paris Williams
Aberdeen
1:14.58
2007
4A/AA
Tasha Stanley
Eleanor Roosevelt
1:13.62
2008
 
 
 
 
 
800
1A/C
Sharon Dorsey
Western Tech
2:20.88
2013
2A/B
Brittney Caudle
Middletown
2:16.85
2009
3A/A
Sally Glynn
Walter Johnson
2:17.0
1995
4A/AA
Kristen Nicolini
Annapolis
2:14.5
1995
 
 
 
 
 
1600
1A/C
Beth Santilli
River Hill
5:13.0
1997
2A/B
Sarah Rinehart
Liberty
5:04.53
2014
3A/A
Tenke Zoltani
Dulaney
5:03.8
2002
4A/AA
Marika Walker
Eleanor Roosevelt
5:00.59
2007
 
 
 
 
 
3200
1A/C
Abby Culp
Manchester Valley
11:24.12
2013
2A/B
Hannah Oneda
Winters Mill
10:45.67
2012
3A/A
Emily Mulhern
Urbana
10:59.21
2014
4A/AA
Christy Nichols
Arundal
10:30.7
1996
 
 
 
 
 
4x200
1A/C
Poolesville
1:47.27
2002
2A/B
Friendly
1:44.85
2005
3A/A
Western
1:43.06
2005
4A/AA
Eleanor Roosevelt
1:40.79
2002
 
 
 
 
 
4x400
1A/C
Digital Harbor
4:05.00
2007
2A/B
Largo
4:03.50
2012
3A/A
Milford Mill
3:56.03
2014
4A/AA
Eleanor Roosevelt
3:52.18
2007
 
 
 
 
 
4x800
1A/C
Poolesville
9:48.90
2004
2A/B
Glenelg
9:45.70
2004
3A/A
Walter Johnson
9:39.56
2003
4A/AA
Eleanor Roosevelt
9:13.49
2006
 
 
 
 
 
High Jump
1A/C
Kathy Messner
Catoctin
5'09"
1998
2A/B
A Smith/I Laurel
Patuxent/S Carroll
5'08"
2009/2010/2014
3A/A
Toni Aluko
Paint Branch
5'8.25"
2003
4A/AA
Jones/Gariepy-Bogui
Sherwood/Churchill
5'08"
1997/2007
 
 
 
 
 
Pole Vault
1A/C
Sasha Smallwood
Pikesville
11'01"
2009
2A/B
Jackie McNulty
Oakdale
12'07"
2014
3A/A
Olivia Gruver
Franklin
13'00"
2014
4A/AA
Megan Wall/Marissa Stewart/Sarah Taylor
Dulaney/Urbana/Chesapeake-AA
11'00"
2011/2011/2013
 
 
 
 
 
Shot Put
1A/C
Paige Shirk
Clear Spring
41'04.5"
2009
2A/B
Lindsey Griegoriev
Atholton
42'7.75"
2003
3A/A
Tamara Ovejera
Thomas Johnson
42'3"
2013
4A/AA
Emily Vannoy
Thomas Johnson
47'10.25"
2009