Multiple State Titles
Athletes and Coaches with Multiple State Titles

Coaches with Multiple State Championships

Coach               Total              Sports
Dan Jones             9     Boys XC, Girls XC
Henry Adami           7     Boys XC, Girls XC, Girls Outdoor T&F
Pete Lester           6     Boys XC, Girls XC
Tony Griner           6     Girls Indoor T&F, Boys Indoor T&F, Boys Outdoor T&F
John Seaman           6     Boys Outdoor T&F, Girls Outdoor T&F
Bob Ward              6     Boys XC, Girls Indoor T&F, Girls Outdoor T&F
Brenda Baker          5     Field Hockey
James Galiford        5     Boys XC, Girls XC
Sue Hopper            5     Field Hockey
John Lowe             5     Wrestling
Rose Pentz            5     Girls Lacrosse
Becky Groves          4     Volleyball, Girls Lacrosse
Bryan Hamper          4     Wrestling
Rob Pennington        4     Boys XC, Girls XC
Courtney Vaughn       4     Girls Lacrosse
Marie Wilson          4     Field Hockey
Dan Replogle          4     Boys XC
Dave Cox              3     Boys XC
Steve DeFeo           3     Boys Lacrosse
Brandon Lutz          3     Girls Indoor T&F, Boys Indoor T&F
Linda Richards        3     Volleyball, Softball
Mary Rivera           3     Field Hockey
Richard Salkin        3     Boys Outdoor T&F
Brenda Strohmer       3     Field Hockey
David Trumbo          3     Volleyball
Robin Armstrong       2     Volleyball
Eric Baumgardner      2     Girls Indoor T&F, Girls Outdoor T&F
James Boesler         2     Softball
Phil Bonnell          2     Softball
Shelly Brezicki       2     Girls Lacrosse
Kristen Hadden        2     Girls XC
Andrew Harrell        2     Boys Soccer
Bryan Harman          2     Baseball
Mike Hernandez        2     Softball
Granville Hibberd     2     Boys Soccer
Dyron Johnson         2     Boys Indoor T&F, Boys Outdoor T&F
Denean Koontz         2     Field Hockey
Ruth Lampert          2     Field Hockey, Girls Basketball
Joe Miller            2     Girls Soccer
Vanessa Ozimek        2     Girls Soccer
Kerry Phillips        2     Field Hockey
George Richardson     2     Baseball
Brian Shumaker        2     Softball, Girls Soccer
Jackie Stevens        2     Girls Lacrosse
Timothy Walsh         2     Volleyball, Boys XC


Athletes with Multiple Event State Championships

Athlete               Total              Sport
Maura Linde            Century       13      XC (3), Indoor T&F (4), Outdoor T&F (6)
Katie Leisher          Manchester V  11      Indoor T&F (2), XC (5), Outdoor T&F (4)
Angie Green            FSK           10      Outdoor T&F (10)
Hannah Oneda           Winters Mill   9      XC (1), Indoor T&F (4), Outdoor T&F (4)
Jalen Stanton          Century        9      Indoor T&F (5), Outdoor T&F (4)
Allison Zolkiecz       South Carroll  9      Indoor T&F (5), Outdoor T&F (4)
Jenny Achziger         FSK            8      Outdoor T&F (8)
Erika Hurd             Manchester V   8      Indoor T&F (4), Outdoor T&F (4)
Julian Woods           Century        7      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (6)
Scott Glover           FSK            6      Outdoor T&F (6)
Katie Hursey           North Carroll  6      XC (1), Indoor T&F (2), Outdoor T&F (3)
Aiden Neal             Manchester V   6      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (4)
Jesse O'Connell        Westminster    6      Indoor T&F (3), Outdoor T&F (3)
Karsten Schultz        Westminster    6      XC (1), Indoor T&F (4), Outdoor T&F (1)
Grant Dell             North Carroll  5      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (3)
Shirl Dorsey           Westminster    5      Outdoor T&F (5)
Ali Jones              FSK            5      Outdoor T&F (5)
Kirk Lindsay           FSK            5      Outdoor (5)
Bob Smith              Westminster    5      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (3)
Dawn Smith             FSK            5      Outdoor T&F (5)
Kody Wilson            North Carroll  5      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (3)
Kiara Adams            Westminster    4      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (2)
Jamie Anderson         South Carroll  4      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (2)
Sheri Dodson           FSK            4      Outdoor T&F (4)
Pun Chittchang         South Carroll  4      Outdoor T&F (4)
Steve Foreman          FSK            4      Outdoor T&F (4)
Aaron Howard           FSK            4      Outdoor T&F (4)
Kim Howard             FSK            4      Outdoor T&F (4)
Nick Hruch             Liberty        4      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (2)
Jess Huber             North Carroll  4      Indoor T&F (3), Outdoor T&F (1)
Matt Kane              Century        4      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (3)
Katie Krebs            Manchester V   4      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (3)
James Lancaster        FSK            4      Outdoor T&F (4)
Erin Langille          South Carroll  4      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (2)
Isabella Mastria       Century        4      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (2)
Amber Melville         North Carroll  4      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (3)
Valerie Mizansky       North Carroll  4      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (3)
Megan O'Neill          South Carroll  4      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (3)
Kara Patrice           Liberty        4      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (3)
Bethany Perna          Winters Mill   4      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (2)
Matt Smith             North Carroll  4      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (2)
Molly Walsch           North Carroll  4      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (2)
Erik Adami             North Carroll  3      Outdoor T&F (3)
Susie Badders          Manchester V   3      Outdoor T&F (3)
David Bell             FSK            3      Outdoor T&F (3)
Madelyn Boyce          South Carroll  3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Kyle Bryant            Century        3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Tony Cartnail          FSK            3      Outdoor T&F (3)
Jim Clarius            FSK            3      Outdoor T&F (3)
Allie Dearie           Century        3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Joe Fowler             FSK            3      Outdoor T&F (3)
Nathan Gill            Manchester V   3      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (2)
Steve Gorsuch          FSK            3      Outdoor T&F (3)
Stacey Greene          FSK            3      Outdoor T&F (3)
Frank Hansborough      FSK            3      Outdoor T&F (3)
Amy Harden             Westminster    3      Outdoor T&F (3)
Ricky Harris           FSK            3      Outdoor T&F (3)
Therene Hebron         FSK            3      Outdoor T&F (3)
Tink Hill              FSK            3      Outdoor T&F (3)
Steve Hoff             Westminster    3      Wrestling (3)
Kathryn Hopkins        Winters Mill   3      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (2)
Fran Jackson           North Carroll  3      Wrestling (3)
Steve Kartalia         Westminster    3      XC (2), Outdoor T&F (1)
Scott Kreit            FSK            3      Outdoor T&F (3)
Rachel Larkin          Century        3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Colleen Lawson         North Carroll  3      XC (2), Outdoor T&F (1)
Samantha McElroy       Liberty        3      Outdoor T&F (3)
Stephanie Morningstar  Westminster    3      Outdoor T&F (3)
Chrissy Naurot         FSK            3      Outdoor T&F (3)
Nick Neral             Century        3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Erin Patrice           Liberty        3      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (2)
Rocky Rice             Century        3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Sarah Rinehart         Liberty        3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Laurie Ryer            FSK            3      Outdoor T&F (3)
Carrie Ryer            FSK            3      Outdoor T&F (3)
Jason Santucci         Westminster    3      XC (3), Outdoor T&F (1)
Ryan Spangler          Winters Mill   3      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (2)
Rachel Sykes           South Carroll  3      Indoor T&F (3)
Joey Thomas            South Carroll  3      Wrestling (3)
Owen Thomas            Century        3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Jason Tillman          FSK            3      Outdoor T&F (3)
Alex Warfield          Winters Mill   3      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (2)
Will Weisgerber        Winters Mill   3      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (2)
Jordan Wike            Winters Mill   3      Indoor T&F (2), Outdoor T&F (1)
Jamar Williams         South Carroll  3      Wrestiing (3)
Mitch Williams         FSK            3      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (2)
Tim Wunderlich         North Carroll  3      Outdoor T&F (3)
Evelyn Zietowski       Liberty        3      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (2)
Mike Achziger          FSK            2      Outdoor T&F (2)
Nick Agoris            South Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Brittany Arndt         Liberty        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Todd Ashley            South Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Tevin Bailey           Westminster    2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Summer Bingaman        South Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Pat Bosley             FSK            2      Outdoor T&F (2)
Tony Cahoon            FSK            2      Outdoor T&F (2)
Josh Carroll           Liberty        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Brian Cave             South Carroll  2      XC (1), Outdoor T&F (1)
Mike Chenoweth         South Carroll  2      Wrestling (2)
Lauren Chesney         South Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Haley Ciafarini        North Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Wes Cook               Winters Mill   2      Wrestling (2)
Julie Cox              Liberty        2      Outdoor T&F (2)
Reilly Cox             Winters Mill   2      Outdoor T&F (2)
Jared Craig            Westminster    2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Josh Crone             FSK            2      Outdoor T&F (2)
Andrew Cross           Liberty        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Abby Culp              Manchester V   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Josh Davis             Westminster    2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Brent Dawson           Century        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Dani Deeds             FSK            2      Outdoor T&F (2)
Kathy Duppin           FSK            2      Outdoor T&F (2)
Ted Edlemann           South Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Karly Eudy             South Carroll  2      Outdoor T&F (2)
Bill Ferencz           North Carroll  2      Wrestling (2)
Ray Finch              Westminster    2      Wrestling (2)
Kristi Fogelsong       FSK            2      Outdoor T&F (2)
David Foster           North Carroll  2      Wrestling (2)
Joe Fowler             FSK            2      Outdoor T&F (2)
Kelly Garriott         Manchester V   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Kayla Geho             Manchester V   2      Indoor T&F (2)
Rubie Goffena          Manchester V   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Chris Frock            Winters Mill   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Stefanie Genery        Manchester V   2      Indoor T&F (2)
Tristan Gilbert        Westminster    2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Sterling Haines        Westminster    2      Outdoor T&F (2)
Bryan Hamper           South Carroll  2      Wrestling (2)
Kyle Hawkins           Liberty        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Joann Hayden           FSK            2      Outdoor T&F (2)
David Higgs            FSK            2      Outdoor T&F (2)
Olivia Hill            FSK            2      Outdoor T&F (2)
Ricky Hill             FSK            2      Outdoor T&F (2)
Cameron Hobin          South Carroll  2      Wrestling (2)
Zach Hopkins           Winters Mill   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Jay Hurst              FSK            2      Outdoor T&F (2)
Jim Hyson              FSK            2      Outdoor T&F (2)
Scott Jones            North Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Chandler Kennell       Century        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Tommy Kiler            North Carroll  2      Wrestling (2)
Aaron Kennedy          Winters Mill   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Carter Knox            Manchester V   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Joey Kowalzyc          FSK            2      Outdoor T&F (2)
Justin Kozera          Winters Mill   2      Wrestling (2)
Scott Kreit            FSK            2      Outdoor T&F (2)
Liz Leahy              Manchester V   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Brian Leiter           FSK            2      Outdoor T&F (2)
Eric Liberatore        Liberty        2      Indoor T&F (2)
Ron Marley             FSK            2      Outdoor T&F (2)
Connor Masteran        North Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Laura McGinley         South Carroll  2      Outdoor T&F (2)
Kirsten McGovern       Century        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Nick Morrison          South Carroll  2      Outdoor T&F (2)
Mike Niner             Westminster    2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Vicki Osinga           Liberty        2      Outdoor T&F (2)
Alec Pellicciotti      Liberty        2      Outdoor T&F (2)
Curtis Piper           FSK            2      Outdoor T&F (2)
Brooke Pribulick       South Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Mike Pizza             FSK            2      Outdoor T&F (2)
Dana Reeser            Century        2      Outdoor T&F (2)
Sean Renehan           Century        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Mike Replogle          FSK            2      Outdoor T&F (2)
Jim Ridder             Liberty        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Mary Ritcey            FSK            2      Outdoor T&F (2)
Jamie Russell          Liberty        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Tracy Snyder           North Carroll  2      Outdoor T&F (2)
Jasmine Stanton        Century        2      Indoor T&F (2)
Jake Stefanick         Century        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Amy Stevens            FSK            2      Outdoor T&F (2)
Cailyn Stine           Century        2      Indoor T&F (2)
Chris Stinnette        Winters Mill   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Cindy Stover           North Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Brett Sussman          Liberty        2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Joe Taylor             Winters Mill   2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Danny Thomas           North Carroll  2      Wrestling (2)
Doug Thomas            North Carroll  2      Wrestling (2)
Nick Tilson            Liberty        2      Outdoor T&F (2)
Kenya Warfield         Westminster    2      Outdoor T&F (2)
Ryan Waskiewicz        North Carroll  2      Indoor T&F (1), Outdoor T&F (1)
Arianna Woodley        Manchester V   2      Outdoor T&F (2)
Zack Yinger            FSK            2      Wrestling (2)