South Carroll
Outdoor Track & Field Performance List

GIRLS 100 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Fipps, Grayson         12.43       2019    Regionals
2   Zolkiewicz, Allison    12.44*      2017    Tri @ Winters Mill
3   Mezebish, Cody         12.55       2008    States
4   Fipps, Grayson         12.60       2019    Counties
4   Mezebish, Cody         12.60       2009    States
6   Fipps, Grayson         12.64       2019    Rebel Relays
6   Mezebish, Cody         12.64*      2009    Tri @ Westminster
8   Fipps, Grayson         12.71       2019    Regionals
9   Fipps, Grayson         12.74       2019    States
9   Fipps, Grayson         12.74       2018    Counties
9   Zolkiewicz, Allison    12.74*      2015    Tri @ Westminster
9   Mezebish, Cody         12.74*      2009    Loyola Invite
9   Mezebish, Cody         12.74       2008    FSK Invite
9   Williams, Annette      12.74#      1978    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Fipps, Grayson         12.43       2019    Regionals
2   Zolkiewicz, Allison    12.44*      2017    Tri @ Winters Mill
3   Mezebish, Cody         12.55       2008    States
4   Williams, Annette      12.74#      1978    Counties
5   Angell, Brenda         12.94*      1982    Counties
6   Heishman, Bailey       13.06       2011    Regionals
7   Dickerson, Stephanie   13.14*      2001    Counties
7   Howes, Cathy           13.14#     77+78    Counties
9   Salindong, Amy         13.17       2019    Gator Invite
10  Winkler, Lexi          13.24       2019    Rebel Relays
10  White                  13.24*      1994    Counties

********************************************************************************
GIRLS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Zolkiewicz, Allison    25.69       2017    Seahawk Invite
2   Zolkiewicz, Allison    25.74*      2015    Tri @ Westminster
3   Zolkiewicz, Allison    25.75       2018    Knights Invite
4   Zolkiewicz, Allison    25.79       2015    MVAL
5   Zolkiewicz, Allison    25.89       2016    Counties
6   Zolkiewicz, Allison    25.94*      2016    Tri @ Oakdale
6   Chittchang, Pun        25.94*      1999    Regionals
8   Chittchang, Pun        26.02       1999    States
9   Zolkiewicz, Allison    26.09       2015    Gator Invite
10  Mezebish, Cody         26.11       2009    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Zolkiewicz, Allison    25.69       2017    Seahawk Invite
2   Chittchang, Pun        25.94*      1999    Regionals
3   Mezebish, Cody         26.11       2009    States
4   Burke, B               26.64#      1976    Counties
5   Williams, Annette      26.74*      1980    Counties
5   Howes, Cathy           26.74#      1979    Counties
7   Dickerson, Stephanie   26.84*      2001    Regionals
8   Winkler, Lexi          26.87       2019    Gator Invite
9   Boyce, Madelyn         26.88       2022    Regionals
10  Fipps, Grayson         26.92       2018    Counties

********************************************************************************
GIRLS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Zolkiewicz, Allison    57.32       2018    States
2   Zolkiewicz, Allison    57.33       2017    States
3   Zolkiewicz, Allison    57.78       2018    Gator Invite
4   Zolkiewicz, Allison    57.86       2018    Regionals
5   Zolkiewicz, Allison    58.03       2015    Counties
6   Mezebish, Cody         58.04       2010    States
7   Zolkiewicz, Allison    58.18       2018    Counties
8   Zolkiewicz, Allison    58.22       2018    Seahawk Invite
9   Zolkiewicz, Allison    58.27       2018    Knights Invite
10  Boyce, Madelyn         58.38       2021    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Zolkiewicz, Allison    57.32       2018    States
2   Mezebish, Cody         58.04       2010    States
3   Boyce, Madelyn         58.38       2021    Regionals
4   Winkler, Lexi          58.47       2019    Regionals
5   Bingaman, Summer     1:00.27       2015    Regionals
6   O'Neill, Megan       1:00.33       2018    Counties
7   Wiser, Laura         1:00.34*      1985    Counties
8   Sowa, Megan          1:00.44*      2001    Counties
9   Langille, Erin       1:01.13       2013    Counties
10  Smith, Amy           1:01.14*      1983    Counties

********************************************************************************
GIRLS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Zolkiewicz, Allison  2:15.21       2018    States
2   Zolkiewicz, Allison  2:16.99       2017    States
3   Zolkiewicz, Allison  2:17.51       2018    Jim Volmer Invite
4   Zolkiewicz, Allison  2:18.19       2018    Gator Invite
5   O'Neill, Megan       2:18.98       2019    States
6   Zolkiewicz, Allison  2:19.03       2018    Regionals
7   McGinley, Laura      2:19.66       1989    States
8   Zolkiewicz, Allison  2:19.70       2016    Gator Invite
9   Zolkiewicz, Allison  2:20.13       2016    States
10  Zolkiewicz, Allison  2:20.29       2018    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Zolkiewicz, Allison  2:15.21       2018    States
2   O'Neill, Megan       2:18.98       2019    States
3   McGinley, Laura      2:19.66       1989    States
4   Langille, Erin       2:20.38       2013    States
5   Tennyson, Kristine   2:21.39       2013    Regionals
6   Anderson, Jamie      2:22.05       2016    Regionals
7   Graf, Tina           2:24.08       2014    Regionals
8   Siehler, Grace       2:24.85       2019    Quad @ Westminster
9   Smith, Amy           2:25.80       1983    Counties
10  Warfield, Lindsay    2:26.10       2006    Counties

********************************************************************************
GIRLS 1500 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Siehler, Grace       5:09.46       2019    Jim Vollmer Invite
2   Krebs, Jill          5:21.40       1998    Zimmerman Invite
3   Krebs, Jill          5:22.00       1995    Westminster Invite
4   Krebs, Jill          5:26.00       1996    Westminster Invite
5   Shattuck, Casey      5:26.39       2015    Zimmerman Invite
6   Rathmann, Madelin    5:29.87       2019    Jim Vollmer Invite
7   Braun, Carrie        5:31.00       1996    Westminster Invite
8   Shattuck, Casey      5:31.31       2016    Zimmerman Invite
9   Krebs, Erin          5:35.50       2004    Zimmerman Invite
10  Braun, Carrie        5:37.30       1997    Westminster Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Siehler, Grace       5:09.46       2019    Jim Vollmer Invite
2   Krebs, Jill          5:21.40       1998    Zimmerman Invite
3   Shattuck, Casey      5:26.39       2015    Zimmerman Invite
4   Rathmann, Madelin    5:29.87       2019    Jim Vollmer Invite
5   Braun, Carrie        5:31.00       1996    Westminster Invite
6   Krebs, Erin          5:35.50       2004    Zimmerman Invite
7   Linton               5:46.10       1994    Westminster Invite
8   Murphy, Kerri        5:52.50       1991    Westminster Invite
9   Spencer, Danielle    5:59.78       2019    Jim Vollmer Invite
10  Marks                6:07.20       1990    Westminster Invite

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Anderson, Jamie      5:11.14       2017    States
2   Siehler, Grace       5:14.01       2019    States
3   Anderson, Jamie      5:19.39       2017    Gator Invite
4   Siehler, Grace       5:19.40       2019    Regionals
5   Siehler, Grace       5:19.46       2018    States
6   Sykes, Rachel        5:19.57       2008    States
7   Anderson, Jamie      5:19.64       2017    Regionals
8   Langille, Erin       5:20.95       2016    Counties
9   Anderson, Jamie      5:21.08       2018    Counties
10  Anderson, Jamie      5:21.99       2018    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Anderson, Jamie      5:11.14       2017    States
2   Siehler, Grace       5:14.01       2019    States
3   Sykes, Rachel        5:19.57       2008    States
4   Langille, Erin       5:20.95       2016    Counties
5   Firlie, Danielle     5:23.64       2018    Regionals
6   Warfield, Lindsay    5:25.20       2006    Regionals
7   Krebs, Jill          5:26.20       1998    Regionals
8   Schwabb, Mary Lynn   5:26.30       1980    Regionals
9   Bingaman, Samantha   5:26.40       2013    Counties
10  Tennyson, Kristine   5:26.62       2012    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Krebs, Jill         11:07.50       1998    Zimmerman Invite
2   Krebs, Jill         11:14.00       1997    Westminster Invite
3   Krebs, Jill         11:45.30       1996    Westmintser Invite
4   Warfield, Lindsay   11:51.60       2004    Zimmerman Invite
5   Braun, Carrie       12:03.40       1996    Westminster Invite
6   Bierly, A           12:15.70       1998    Zimmerman Invite
7   Braun, Carrie       12:20.10       1995    Westminster Invite
8   Shattuck, Casey     12:36.14       2016    Zimmerman Invite
9   Laudicina           12:47.00       1990    Westminster Invite
10  Choux               12:53.00       1990    Westminster Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Krebs, Jill         11:07.50       1998    Zimmerman Invite
2   Warfield, Lindsay   11:51.60       2004    Zimmerman Invite
3   Braun, Carrie       12:03.40       1996    Westminster Invite
4   Bierly, A           12:15.70       1998    Zimmerman Invite
5   Shattuck, Casey     12:36.14       2016    Zimmerman Invite
6   Laudicina           12:47.00       1990    Westminster Invite
7   Choux               12:53.00       1990    Westminster Invite

********************************************************************************
GIRLS 3200 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Sykes, Rachel       11:29.48       2008    States
2   Krebs, Jill         11:32.42       1997    States
3   Bingaman, Samantha  11:45.63       2013    States
4   Krebs, Jill         11:47.70       1998    Regionals
5   Siehler, Grace      11:49.75       2018    Knights Invite
6   Siehler, Grace      11:50.71       2018    States
7   Schwaab, Mary Lynn  11:51.20#      1979    Counties
8   Anderson, Jamie     11:51.64       2018    Regionals
9   Warfield, Lindsay   11:54.50       2006    Regionals
10  Sykes, Rachel       11:54.65       2008    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Sykes, Rachel       11:29.48       2008    States
2   Krebs, Jill         11:32.42       1997    States
3   Bingaman, Samantha  11:45.63       2013    States
4   Schwaab, Mary Lynn  11:51.20#      1979    Counties
5   Anderson, Jamie     11:51.64       2018    Regionals
6   Warfield, Lindsay   11:54.50       2006    Regionals
7   Siehler, Grace      12:00.24       2018    Regionals
8   Eaton, Elly         12:01.00       2002    Regionals
9   Robinson, Catherine 12:02.00       2008    Loyola Invite
10  Shattuck, Casey     12:02.05       2015    States

********************************************************************************
GIRLS 5000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Senisi, Molly       20:31.60       2022    Seahawk Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Senisi, Molly       20:31.60       2022    Seahawk Invite

********************************************************************************
GIRLS 100 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Flanigan, Brooke       15.30       2019    Regionals
2   Flanigan, Brroke       15.31       2019    Counties
3   Flanigan, Brooke       15.35       2019    Gator Invite
4   Flanigan, Brooke       15.49       2019    States
5   Flanigan, Brooke       15.54       2019    Jim Vollmer Invite
6   Boston, Nina           15.71       2009    States
6   Henderson, Denine      15.71       1993    States
8   Boston, Nina           15.74*      2008    Quad @ NC
8   Sharpe, Jody           15.74*      1999    Regionals
10  Boston, Nina           15.76       2008    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Flanigan, Brooke       15.30       2019    Regionals
2   Boston, Nina           15.71       2009    States
2   Henderson, Denine      15.71       1993    States
4   Sharpe, Jody           15.74*      1999    Regionals
5   Langille, Sarah        15.88       2019    Counties
6   Richards, Laura        16.04*      1979    Counties
7   Shaver, Laura          16.74*      1987    Counties
8   McDonald, Ashlee       16.84*      1998    2 Meets
9   Tracey, Jean           17.14*      1979    Counties
10  Graham, Kiley          17.18       2013    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 300 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Flanigan, Brooke       46.22       2019    Regionals
2   Flanigan, Brooke       46.52       2019    States
3   Flanigan, Brooke       46.67       2019    Gator Invite
4   Sharpe, Jody           46.84*      1999    Counties
5   Flanigan, Brooke       46.86       2019    Seahawk Invite
6   Flanigan, Brooke       46.98       2017    Regionals
7   Campbell, Elizabeth    47.05       2015    Regionals
8   Flanigan, Brooke       47.19       2018    States
9   Flanigan, Brooke       47.24*      2019    Cougar Relays
10  Flanigan, Brooke       47.31       2019    Trojan Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Flanigan, Brooke       46.22       2019    Regionals
2   Sharpe, Jody           46.84*      1999    Counties
2   Flanigan, Brooke       46.86       2019    Seahawk Invit
3   Campbell, Elizabeth    47.05       2015    Regionals
4   Boston, Nina           47.88       2008    Regionals
5   Rice, Sharla           48.14*      1987    States
6   O'Neill, Megan         48.26       2017    Regionals
7   Chesney, Alyssa        48.42       2018    States
8   Farver, Shannon        48.64*      1999    CMC
9   Shaver, Laura          48.74*      1986    Counties
10  Jones, Jenny           49.24*      1984    Counties
10  Leidner, Vicky         49.24#      1978    Counties

********************************************************************************
GIRLS 400 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Flanigan, Brooke     1:09.86       2018    Knights Invite
2   Flanigan, Brooke     1:11.06       2019    Jim Vollmer Invite
3   Hirsch, Zelda        1:17.93       2018    Knights Invite
4   Hirsch, Zelda        1:20.43       2019    Jim Vollmer Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Flanigan, Brooke     1:09.86       2018    Knights Invite
2   Hirsch, Zelda        1:17.93       2018    Knights Invite

********************************************************************************
GIRLS 4x100 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Fipps, Flanigan, Salindong, Winkler           50.61       2019    Regionals
2   Bosiacki, Boston, Heishman, Mezebish          50.62       2009    States
3                                                 51.04*      1980    Regionals
4   Fipps, Flanigan, Salindong, Winkler           51.37       2019    States
5                                                 51.44*      2009    Blue Ridge Relays
5                                                 51.44*      1987    States
7   Ader, Bosiacki, Mezebish, Boston              51.47       2008    States
8                                                 51.84*      1980    Counties
9   Ader, Bosiacki, Mezebish, Boston              51.85       2008    Regionals
10  Bosiacki, Heishman, Bacca, Mezebish           51.93       2010    States

********************************************************************************
GIRLS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               1:46.00       1980    Counties
2   Zolkiewicz, Chesney, O'Neill, Bingaman      1:46.42       2016    States
3   Zolkiewicz, Chesney, O'Neill, Bingaman      1:46.68       2016    Regionals
4                                               1:47.00#      1978    Counties
5   Fipps, O'Neill, Chesney, Zolkiewicz         1:47.01       2018    Regionals
6   Fipps, Salindong, O'Neill, Winkler          1:47.29       2019    Regionals
7   Fipps, Salindong, O'Neill, Winkler          1:47.89       2019    States
8   Zolkiewicz, O'Neill, Campbell, Bingaman     1:48.65       2016    Gator Invite
9   Chesney, Guynn, Pribulick, Boyce            1:48.76       2022    Regionals
10  Fipps, O'Neill, Salindong, Chesney          1:48.89       2018    States

********************************************************************************
GIRLS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Bingaman, Langille, Campbell, Zolkiewicz    4:02.32       2015    Regionals
2   Ashley, O'Neill, Chesney, Zolkiewicz        4:02.36       2018    States
3   Chesney, O'Neill, Eudy, Zolkiewicz          4:06.14       2018    Regionals
4   Zolkiecicz, Chesney, Campbell, Bingaman     4:06.31       2016    States
5   Flanigan, O'Neill, Eudy, Zolkiewicz         4:06.95       2017    Regionals
6   O'Neill, Flanigan, Eudy, Zolkiewicz         4:07.11       2017    States
7   Langille, Campbell, Zolkiewicz, Bingaman    4:07.55       2015    States
8   Guynn, Pribulick, Chesney, Boyce            4:07.90       2022    States
9   Zolkiewicz, Chesney, Campbell, Bingaman     4:08.05       2016    Regionals
10  Bingaman, Campbell, Zolkiewicz, Langille    4:08.76       2015    MVAL

********************************************************************************
GIRLS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   O'Neill, Eudy, Anderson, Zolkiewicz         9:20.22       2017    States
2   O'Neill, Eudy, Anderson, Zolkiewicz         9:20.44       2018    States
3   Bingaman, Graf, Langille, Tennyson          9:32.70       2013    States
4   Anderson, Eudy, O'Neill, Zolkiewicz         9:35.80       2017    Regionals
5   Bingaman, Graf, Langille, Tennyson          9:37.38       2013    Regionals
6   O'Neill, Anderson, Langille, Zolkiewicz     9:39.01       2016    States
7   Zolkiewicz, Langille, Anderson, Bingaman    9:43.54       2015    Regionals
8   Zolkiewicz, Langille, Anderson, Bingaman    9:43.55       2015    States
9   O'Neill, Anderson, Firlie, Eudy             9:44.93       2018    Regionals
10  Summer Bingaman, Graf, Langille, Tennyson   9:45.68       2014    States

********************************************************************************
GIRLS 4x1600 MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              24:02.10       2005    Blue Ridge Relays
2                                              24:18.83       2007    Lancer Relays
3                                              24:24.60       2012    Blue Ridge Relays
4                                              24:25.00       2006    Lancer Relays
5                                              24:43.80       2007    Blue Ridge Relays
6                                              24:44.50       1998    Blue Ridge Relays
7                                              24:50.80       2011    Blue Ridge Relays
8                                              25:24.60       1999    Blue Ridge Relays
9                                              25:28.50       1997    Blue Ridge Relays
10                                             25:37.60       2009    Blue Ridge Relays

********************************************************************************
GIRLS 800 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               1:55.60       2008    Blue Ridge Relays
2                                               1:55.70       2009    Blue Ridge Relays
3                                               1:57.80       2007    Blue Ridge Relays
4                                               1:58.87       2008    FSK Invite
5                                               1:59.18       2022    Zonis Invite
6                                               2:00.00       2011    Blue Ridge Relays
7                                               2:01.50       1998    Blue Ridge Relays
8                                               2:01.60       2013    Falcon Relays
8                                               2:01.60       1994    Blue Ridge Relays
10                                              2:02.26       2012    FSK Relays

********************************************************************************
GIRLS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Zolkiewicz, Anderson, Bingaman, Langille    4:21.72       2015    Zimmerman Invite
2                                               4:25.40       2018    Cougar Relays
3                                               4:28.80       2019    Cougar Relays
4   Zolkiewicz, Rose, Glendenning, Bingaman     4:32.14       2015    Cobra Relays
5   Salidong, Flanigan, Ashley, Hirsch          4:45.79       2019    Gator Invite
6   Salindong, Flanigan, Bruning, Ashley        4:57.81       2019    FSK Relays
7                                               5:20.00       1991    Glen Smith Relays

********************************************************************************
GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Anderson, O'Neill, Zolkiewicz, Siehler     12:58.50       2018    Gator Invite
2   Anderson, Zolkiewicz, Bingaman, Langille   13:17.74       2016    Gator Invite
3                                              13:36.35       2012    FSK Relays
4                                              13:38.75       2013    Falcon Relays
5   Langille, Anderson, Bingaman, Shattuck     13:40.25       2015    Cobra Relays
6                                              13:41.80       2018    Cougar Relays
7                                              13:43.60       1998    Blue Ridge Relays
8   Langille, Anderson, Bingaman, Shattuck     13:47.75       2015    Knights Invite
9                                              13:50.00       1997    Blue Ridge Relays
10  Graf, Bingaman, Tennyson, Langille         13:51.13       2014    Gator Invite

********************************************************************************
GIRLS HIGH JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Laurel, Isabella     5-07.00       2013    MVAL
2   Laurel, Isabella     5-06.00       2014    Counties
2   Laurel, Isabella     5-06.00       2014    Gator Invite
2   Laurel, Isabella     5-06.00       2014    Don Boyer Invite
2   Laurel, Isabella     5-06.00       2013    Dual @ SC
6   Laurel, Isabella     5-05.00       2013    States
7   Fleming, Donna       5-05.00       1980    Regionals
8   Laurel, Isabella     5-04.25       2014    Penn Relays
9   Laurel, Isabella     5-04.00       2014    States
9   Laurel, Isabella     5-04.00       2014    Regionals
9   Laurel, Isabella     5-04.00       2014    MVAL
9   Laurel, Isabella     5-04.00       2013    Falcon Relays
9   Laurel, Isabella     5-04.00       2013    Battlefield Blast

Top 10 Performers
===========================================================
1   Laurel, Isabella     5-07.00       2013    MVAL
2   Fleming, Donna       5-05.00       1980    Regionals
3   Smithson, Sophia     5-02.00       2022    Zonis Invite
4   Louder, Kayla        5-02.00       2009    Counties
5   Reeves, Patty        5-01.00       1978    Counties
6   Rose, Lexi           5-00.00      13+15    2 Meets
6   Noel, Hanna          5-00.00       2007    Counties
6   Garrison, Megan      5-00.00       1989    Counties
9   Anderson, Jamie      4-10.00       2017    Tri @ Westminster
9   Louder, Kayla        4-10.00      07-10    4 Meets
9   Horn, Marissa        4-10.00       2010    Counties
9   Schilling, Lindsay   4-10.00       2009    Counties
9   O'Steen, Megan       4-10.00       2007    Tri @ Westminster
9   Lockatell, Jessica   4-10.00      07-09    11 Meets
9   Cheeks, Serena       4-10.00       1996    Westminster Invite
9   Henderson, Denine    4-10.00      91+92    2 Meets

********************************************************************************
GIRLS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Hirsch, Zelda       10-06.00       2021    Quad @ MV
1   Bingaman, Summer    10-06.00       2016    Counties
1   Bingaman, Summer    10-06.00       2016    Gator Invite
1   Bingaman, Summer    10-06.00       2015    Counties
5   Bingaman, Summer    10-01.00       2016    Regionals
5   Bingaman, Summer    10-01.00       2015    Regionals
7   Hirsch, Zelda       10-00.00       2019    States
7   Hirsch, Zelda       10-00.00       2019    Trojan Invite
7   Bingaman, Summer    10-00.00       2016    States
7   Bingaman, Summer    10-00.00       2016    Knights Invite
7   Bingaman, Summer    10-00.00       2016    Zimmerman Invite
7   Bingaman, Summer    10-00.00       2016    Tri @ FSK
7   Bingaman, Summer    10-00.00       2015    States
7   Bingaman, Summer    10-00.00       2015    Liberty Road Challenge

Top 10 Performers
===========================================================
1   Bingaman, Summer    10-06.00      15-16    3 Meets
1   Hirsch, Zelda       10-06.00       2021    Quad @ MV
3   Fipps, Grayson       9-06.00      18-19    6 Meets
4   Riordan, Annelise    8-06.00       2021    Regionals
5   Freed, Delaney       8-00.00       2022    States
5   Harrison, Jill       8-00.00       2000    Tri @ Westminster
7   Smithson, Sophia     7-06.00       2021    Counties
7   Sellers, Lily        7-06.00       2019    Counties
7   Donohue, Lindsay     7-06.00      08+09    6 Meets
7   Bolard, Diana        7-06.00       2000    Counties

********************************************************************************
GIRLS LONG JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Chittchang, Pun     20-01.50       1999    States
2   Chittchang, Pun     19-04.00       1999    Counties
2   Chittchang, Pun     19-04.00       1999    CMC
2   Chittchang, Pun     19-04.00       1999    Westminster Invite
5   Chittchang, Pun     19-00.00       1998    Zimmerman Invite
6   Chittchang, Pun     18-10.00       1998    States
7   Chittchang, Pun     18-08.00       1999    Regionals
8   Chittchang, Pun     18-04.00       1999    Tri @ TJ
9   Chittchang, Pun     18-02.50       1998    Regionals
10  Chittchang, Pun     18-02.25       1998    CMC

Top 10 Performers
===========================================================
1   Chittchang, Pun     20-01.50       1999    States
2   Fleming, Donna      16-09.50       1981    Counties
3   Henderson, Denine   16-08.00       1993    Counties
4   Langille, Sarah     16-06.50       2019    Rebel Relays
5   Hahn, Haley         16-06.00       2010    Regionals
6   Lockatell, Jessica  16-05.00       2009    States
7   Lockatell, Allison  16-03.00       2004    Counties
8   Martinez, Amy       16-01.00       1996    Westminster Invite
9   Richards, Laura     16-00.00       1980    Counties
10  Lakel, Kara         15-09.00       1987    Dual with N Hagerstown
10  Wagner, Wendy       15-09.00       1978    Counties

********************************************************************************
GIRLS TRIPLE JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Chittchang, Pun     40-01.00       1999    States
2   Chittchang, Pun     39-11.25       1999    Westminster Invite
3   Chittchang, Pun     39-09.50       1999    Counties
4   Chittchang, Pun     39-00.00       1999    CMC
5   Chittchang, Pun     38-10.75       1999    Tri @ TJ
6   Chittchang, Pun     38-05.00       1998    CMC
7   Chittchang, Pun     38-03.75       1998    States
8   Chittchang, Pun     38-03.50       1999    Regionals
9   Chittchang, Pun     37-08.50       1998    Regionals
10  Chittchang, Pun     37-04.50       1998    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Chittchang, Pun     40-01.00       1999    States
2   Henderson, Denine   35-11.50       1993    CMC
3   Lakel, Kara         34-09.00       1987    States
4   Bloomberg, Shannon  33-08.25       2000    States
5   Rose, Lexi          33-04.00       2015    MVAL
6   Langille, Sarah     33-03.00       2019    Counties
7   Laurel, Isabella    32-09.00       2013    Regionals
8   Hardesty, Lexie     32-08.75       2019    Jim Vollmer Invite
9   Ross, Jenny         32-05.75       2003    CMC
10  Chesney, Alyssa     32-03.50       2018    Counties

********************************************************************************
GIRLS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Sunderlin, Carolyn  36-10.75       2005    Regionals
2   Forman, Kim         36-05.50       1982    States
3   Sunderlin, Carolyn  36-02.00       2005    MVAL
4   Sunderlin, Carolyn  35-06.00       2005    States
5   Sunderlin, Carolyn  34-11.00       2005    Falcons Invite
6   Forman, Kim         34-10.00       1981    Counties
7   Fowler, Malayna     34-06.50       2017    States
8   Rash, S             34-05.50       1976    Counties
9   Sunderlin, Carolyn  34-04.00       2005    Counties
10  Sunderlin, Carolyn  34-02.00       2004    Quad @ Liberty

Top 10 Performers
===========================================================
1   Sunderlin, Carolyn  36-10.75       2005    Regionals
2   Forman, Kim         36-05.50       1982    States
3   Fowler, Malayna     34-06.50       2017    States
4   Rash, S             34-05.50       1976    Counties
5   Plummer, Megan      33-05.75       2019    Regionals
5   Murray, Zoe         33-05.75       2002    Regionals
7   Smith, Genna        33-01.00       1977    Counties
8   Watkins, Katie      33-00.00       1996    States
9   Aronstam, Alissa    32-10.25       2004    Quad @ Liberty
10  McLean, Kathleen    32-09.25       2001    Counties

********************************************************************************
GIRLS DISCUS

Top 10 Performances
===========================================================
1   McGrath, Melissa   120-10.00       1990    Counties
1   McGrath, Melissa   120-10.00       1990    CMC
3   Plummer, Megan     120-00.00       2019    Gator Invite
4   McGrath, Melissa   115-03.00       1990    States
5   Forman, Kim        113-10.00       1982    Counties
6   Sunderlin, Carolyn 113-07.00       2005    Counties
7   McGrath, Melissa   112-00.00       1990    Dual @ Frederick
8   Plummer, Megan     111-09.00       2019    FSK Relays
9   Plummer, Megan     110-01.00       2019    Counties
10  Plummer, Megan     108-09.00       2018    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   McGrath, Melissa   120-10.00       1990    2 Meets
2   Plummer, Megan     120-00.00       2019    Gator Invite
3   Forman, Kim        113-10.00       1982    Counties
4   Sunderlin, Carolyn 113-07.00       2005    Counties
5   Forman, Stephanie  107-10.00       2014    MVAL
6   Murray, Zoe        106-04.00       2002    CMC
7   Clas, Amy          102-10.00       1986    Counties
8   League, Beth       102-02.00       1999    Regionals
9   Perez, Elisha       98-02.00       1995    States
10  Sube, Megan         98-01.00       2012    Liberty Road Challenge

********************************************************************************
BOYS 100 METER DASH

Top 10 Performance
===========================================================
1   Williams, Jamar        11.14*      2016    Tri @ Oakdale
1   Gavin, Christopher     11.14*      2015    Tri @ Westminster
1   Meetre, Jimmy          11.14*      2003    Carroll Invite
1   Arrowood, Tom          11.14*      1983    Counties
1   Stiegler, Mike         11.14*      1979    Metric Invite
6   Muller, Mike           11.24*      1999    Regionals
6   Arrowood, Tom          11.24*      1983    Regionals
6   Mertz, Steve           11.24#      1977    Counties
9   Muller, Mike           11.34*      1999    States
9   Muller, Mike           11.34*      1999    Counties
9   Muller, Mike           11.34*      1999    CMC
9   Horst, Bruce           11.34#      1977    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Williams, Jamar        11.14*      2016    Tri @ Oakdale
1   Gavin, Christopher     11.14*      2015    Tri @ Westminster
1   Meetre, Jimmy          11.14*      2003    Carroll Invite
1   Arrowood, Tom          11.14*      1983    Counties
1   Stiegler, Mike         11.14*      1979    Metric Invite
6   Mertz, Steve           11.24#      1977    Counties
6   Muller, Mike           11.24*      1999    Regionals
8   Horst, Bruce           11.34#      1977    Counties
9   Czaja, Michael         11.38       2015    Regionals
10  Barnes, Haven          11.44*      1994    Counties
10  Woodyard, Kirdell      11.44#      1976    Counties

********************************************************************************
BOYS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Dytrt, James           22.51       2017    Regionals
2   Stiegler, Mike         22.64*      1979    Metric Invite
3   Kennell, Greg          22.74*      2002    CMC
4   Stiegler, Mike         22.84*      1980    Regionals
4   Dorsey, Gary           22.84#      1969    Counties
6   Arrowood, Tom          22.94*      1983    Counties
7   Kennell, Greg          22.99       2002    States
8   Muller, Mike           23.04*      1999    Regionals
8   Stiegler, Mike         23.04#      1979    Counties
8   Stiegler, Mike         23.04*      1980    Westminster Invite
8   Spencer, Reese         23.04#      1978    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Dytrt, James           22.51       2017    Regionals
2   Stiegler, Mike         22.64*      1979    Metric Invite
3   Kennell, Greg          22.74*      2002    CMC
4   Dorsey, Gary           22.84#      1969    Counties
5   Arrowood, Tom          22.94*      1983    Counties
6   Muller, Mike           23.04*      1999    Regionals
6   Spencer, Reese         23.04#      1978    Counties
8   Wolff, Jacob           23.19       2018    Regionals
9   Czaja, Michael         23.21       2015    Regionals
10  Moxley, Jim            23.24#      1970    Counties

********************************************************************************
BOYS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Barnes, Haven          50.23       1994    States
2   Morrison, Nick         50.44#      1971    States
3   Barnes, Haven          50.74*      1994    CMC
3   Barnes, Haven          50.74*      1994    Blue Ridge Relays
3   Barnes, Haven          50.74*      1993    Counties
3   Stiegler, Mike         50.74*      1980    Counties
3   Spencer, Reese         50.74#      1978    Counties
8   Stiegler, Mike         50.84*      1980    Westminster Invite
9   Barnes, Haven          50.94*      1994    Counties
9   Stiegler, Mike         50.94*      1980    Tri State Champs

Top 10 Performers
===========================================================
1   Barnes, Haven          50.23       1994    States
2   Morrison, Nick         50.44#      1971    States
3   Stiegler, Mike         50.74*      1980    Counties
3   Spencer, Reese         50.74#      1978    Counties
5   Dytrt, James           50.97       2016    Counties
6   Merryman, Jon          51.24*      1980    Counties
7   Lyles, Rashaud         51.44*      2008    Quad @ NC
7   Ashley, Todd           51.44#      1979    Counties
9   Mertz, Steve           51.54#      1977    Counties
10  Goodson, Lee           51.71       2018    Counties

********************************************************************************
BOYS 800 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Ashley, Todd         1:55.80       1980    Tri State Champs
2   Clarius, Jim         1:59.27       1991    States
3   Kettula, John        1:59.45       2019    Counties
4   Ashley, Todd         1:59.60       1980    Westminster Invite
5   Fussell, Mike        1:59.80#      1975    Counties
6   Goodson, Lee         2:00.04       2018    Knights Invite
7   Scalzi, Chris        2:00.14       2018    States
8   Goodson, Lee         2:00.61       2018    States
9   Goodson, Lee         2:00.87       2018    Counties
10  Morris, Wally        2:00.90#      1969    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ashley, Todd         1:55.80       1980    Tri State Champs
2   Clarius, Jim         1:59.27       1991    States
3   Kettula, John        1:59.45       2019    Counties
4   Fussell, Mike        1:59.80#      1975    Counties
5   Goodson, Lee         2:00.04       2018    Knights Invite
6   Scalzi, Chris        2:00.14       2018    States
7   Morris, Wally        2:00.90#      1969    Counties
8   Mezebish, Remy       2:00.94       2016    Zimmerman Invite
9   McDonald, Chris      2:01.60       1999    Regionals
10  Buck, Justin         2:01.76       2015    Regionals

********************************************************************************
BOYS 1500 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   McClearn, Steve      4:14.50       1998    Zimmerman Invite
2   Kettula, John        4:14.61       2019    Jim Vollmer Invite
3   Cave, Brian          4:17.06       2016    Zimmerman Invite
4   McClearn, Steve      4:18.80       1997    Westminster Invite
5   Ely, Dan             4:19.70       1998    Zimmerman Invite
6   Clarius, Jim         4:24.00       1991    Westminster Invite
7   Cave, Brian          4:28.27       2015    Zimmerman Invite
8   Divin, Phil          4:29.20       2004    Zimmerman Invite
9   Cave, Brendan        4:30.76       2019    Jim Vollmer Invite
10  Cave, Jason          4:31.77       2019    Jim Vollmer Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   McClearn, Steve      4:14.50       1998    Zimmerman Invite
2   Kettula, John        4:14.61       2019    Jim Vollmer Invite
3   Cave, Brian          4:17.06       2016    Zimmerman Invite
4   Ely, Dan             4:19.70       1998    Zimmerman Invite
5   Clarius, Jim         4:24.00       1991    Westminster Invite
6   Divin, Phil          4:29.20       2004    Zimmerman Invite
7   Cave, Brendan        4:30.76       2019    Jim Vollmer Invite
8   Cave, Jason          4:31.77       2019    Jim Vollmer Invite
9   Shanabarger, Donald  4:42.81       2016    Zimmerman Invite
10  Hammel, Dave         4:49.00       1990    Westminster Invite

********************************************************************************
BOYS 1600 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Kettula, John        4:23.36       2019    States
2   Kettula, John        4:25.49       2019    Regionals
3   Mead, Bobby          4:25.99       1999    States
4   Rogers, Malcolm      4:26.02       2015    States
5   Mead, Bobby          4:26.51       2000    States
6   McClearn, Steve      4:26.69       1998    States
7   Fussell, Mike        4:27.90#      1975    Counties
8   Kettula, John        4:27.91       2019    Gator Invite
9   Ashley, Todd         4:28.00       1980    Counties
10  Ashley, Todd         4:28.40       1980    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Kettula, John        4:23.36       2019    States
2   Mead, Bobby          4:25.99       1999    States
3   Rogers, Malcolm      4:26.02       2015    States
4   McClearn, Steve      4:26.69       1998    States
5   Fussell, Mike        4:27.90#      1975    Counties
6   Ashley, Todd         4:28.00       1980    Counties
7   Zamostny, Jake       4:29.90       2008    States
8   Cave, Brian          4:30.35       2016    States
9   Adami, Matt          4:30.48       2000    States
10  Rayford, Brian       4:33.10       1989    Counties

********************************************************************************
BOYS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   McClearn, Steve      9:27.60       1998    Zimmerman Invite
2   Cave, Brian          9:27.64       2016    Zimmerman Invite
3   McClearn, Steve      9:30.30       1997    Westminster Invite
4   Adami, Matt          9:34.70       1998    Zimmerman Invite
5   Hammel, Dave         9:45.60       1991    Westminster Invite
6   Rayford, Sean        9:50.00       1997    Westmintser Invite
7   Divin, Phil         10:06.30       2004    Zimmerman Invite
8   Cave, Jason         10:08.21       2016    Zimmerman Invite
9   Rayford, Sean       10:13.20       1996    Westminster Invite
10  Naper, CJ           11:05.90       2004    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   McClearn, Steve      9:27.60       1998    Zimmerman Invite
2   Cave, Brian          9:27.64       2016    Zimmerman Invite
3   Adami, Matt          9:34.70       1998    Zimmerman Invite
4   Hammel, Dave         9:45.60       1991    Westminster Invite
5   Rayford, Sean        9:50.00       1997    Westmintser Invite
6   Divin, Phil         10:06.30       2004    Zimmerman Invite
7   Cave, Jason         10:08.21       2016    Zimmerman Invite
8   Naper, CJ           11:05.90       2004    Zimmerman Invite

********************************************************************************
BOYS 3200 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Mead, Bobby          9:35.80       2000    States
2   Tyler, Sean          9:41.00       1986    States
3   Mead, Bobby          9:44.00       2001    Regionals
4   Cave, Brian          9:44.12       2016    States
5   Mead, Bobby          9:45.51       1999    States
6   Cave, Brian          9:46.99       2016    Gator Invite
7   Cave, Brian          9:47.38       2015    States
8   Mead, Bobby          9:51.10       2001    States
9   Mead, Bobby          9:51.20       1999    Regionals
10  Reedy, Dan           9:52.13       2002    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mead, Bobby          9:35.80       2000    States
2   Tyler, Sean          9:41.00       1986    States
3   Cave, Brian          9:44.12       2016    States
4   Reedy, Dan           9:52.13       2002    States
5   Dave, Brian          9:53.61       2016    Regionals
6   Hammel, Steve        9:54.00       1999    Regionals
7   Diven, Phil          9:56.70       2003    States
8   McClearn, Steve      9:56.81       1997    States
9   Adami, Matt          9:59.20       2001    Regionals
10  Garner, Marlin       9:59.80       1969    States

********************************************************************************
BOYS 5000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Hammel, Dave        17:41.10       1990    Westminster Invite
2   Lausch, Ben         18:02.99       2017    Seahawk Invite
3   Clas                18:06.10       1990    Westminster Invite
4   Crill               18:34.20       1990    Westminster Invite
5   Gooding, Jacob      19:53.00       2022    Seahawk Invite
6   Oetken, Gabriel     20:00.30       2022    Seahawk Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hammel, Dave        17:41.10       1990    Westminster Invite
2   Lausch, Ben         18:02.99       2017    Seahawk Invite
3   Clas                18:06.10       1990    Westminster Invite
4   Crill               18:34.20       1990    Westminster Invite
5   Gooding, Jacob      19:53.00       2022    Seahawk Invite
6   Oetken, Gabriel     20:00.30       2022    Seahawk Invite

********************************************************************************
BOYS 110 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Kuykendall, Brian      14.84*      1985    States
2   Newcomer               15.14#      1972    Counties
3   Anderson, Luke         15.16       2019    Regionals
4   Grant, Brendan         15.34*      2003    Counties
4   Edelmann, Ted          15.34*      1982    Counties
6   Anderson, Luke         15.43       2019    States
7   Grant, Brendan         15.44*      2003    Regionals
7   Grant, Brendan         15.44*      2003    CMC
7   Grant, Brendan         15.44*      2003    Carroll Invite
7   Kuykendall, Brian      15.44*      1985    Counties
7   Kuykendall, Brian      15.44*      1984    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Kuykendall, Brian      14.84*      1985    States
2   Newcomer               15.14#      1972    Counties
3   Anderson, Luke         15.16       2019    Regionals
4   Grant, Brendan         15.34*      2003    Counties
4   Edelmann, Ted          15.34*      1982    Counties
6   Alexander, Dave        15.54*      1980    Tri State Champs
7   Schmidt, David         15.94#      1974    Counties
8   Sanchez, Carlos        16.06       2015    Regionals
8   Labare, Jeremy         16.12       1989    States
10  Stenger, Herman        16.14#      1979    Counties

********************************************************************************
BOYS 300 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Anderson, Luke         39.91       2019    Regionals
2   Anderson, Luke         40.46       2019    States
3   Kuykendall, Brian      40.74*      1985    Counties
3   Williams, Russell      40.74#      1979    Counties
5   Anderson, Luke         40.87       2019    Counties
6   Kuykendall, Brian      41.04*      1985    States
7   Anderson, Luke         41.18       2019    Gator Invite
7   Mezebish, Remy         41.18       2016    Counties
9   Rohrer, Aaron          41.24*      1989    Counties
10  Hunt, Knoll            41.30       2018    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Anderson, Luke         39.91       2019    Regionals
2   Kuykendall, Brian      40.74*      1985    Counties
2   Williams, Russell      40.74#      1979    Counties
4   Mezebish, Remy         41.18       2016    Counties
5   Rohrer, Aaron          41.24*      1989    Counties
6   Hunt, Knoll            41.30       2018    States
7   Dytrt, James           41.53       2018    Counties
8   Waskiewicz, Jeff       41.74*      1984    Counties
9   Enoff, Caleb           41.75       2017    Regionals
10  Westbrook, Michael     41.80       2014    Regionals

********************************************************************************
BOYS 400 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Williams, Russell      57.04*      1979    Metric Invite
2   Anderson, Luke         59.17       2019    Jim Vollmer Invite
3   Anderson, Luke       1:00.24       2018    Knights Invite
4   Mezebish, Remy       1:01.26       2015    Knights Invite
5   Federici, Joshua     1:03.05       2019    Jim Vollmer Invite
6   Robinson, Sam        1:05.66       2018    Knights Invite
7   Keely, Brady         1:06.13       2019    Jim Vollmer Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Williams, Russell      57.04*      1979    Metric Invite
2   Anderson, Luke         59.07       2019    Jim Vollmer Invite
3   Mezebish, Remy       1:01.26       2015    Knights Invite
4   Federici, Joshua     1:03.05       2019    Jim Vollmer Invite
5   Robinson, Sam        1:05.66       2018    Knights Invite
6   Keely, Brady         1:06.13       2019    Jim Vollmer Invite

********************************************************************************
BOYS 4x100 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                                 44.14#      1977    Counties
2                                                 44.64*      1992    States
2                                                 44.64*      1980    Regionals
4                                                 44.74*      1994    Counties
4                                                 44.74#      1976    Counties
6                                                 44.94*      1994    CMC
6                                                 44.94*      1994    Blue Ridge Relays
6                                                 44.94#      1975    Counties
9                                                 45.04*      1983    Counties
10  Caparotti, Baca, Williams, Kelly              45.14*      2016    Tri @ Oakdale
10                                                45.14*      1989    Counties

********************************************************************************
BOYS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               1:31.80#      1977    Counties
2                                               1:32.29       2002    States
3                                               1:32.60#      1973    Counties
4                                               1:32.80#      1976    Counties
5                                               1:33.00#      1978    Counties
5                                               1:33.00       2002    Regionals
7                                               1:33.20#      1975    Counties
8   Sprangel, Czaja, Buck, Kelly                1:33.21       2015    Regionals
9                                               1:33.30#      1972    Counties
10                                              1:33.40       1983    Regionals

********************************************************************************
BOYS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Murphy, Merryman, Ashley, Stiegler          3:22.20       1980    States
2                                               3:24.50#      1971    States
3   Murphy, Merryman, Ashley, Stiegler          3:26.50       1980    Regionals
4                                               3:27.00       1980    Tri State Champs
5                                               3:27.20#      1971    Counties
6                                               3:29.30#      1977    Counties
7   Dytrt, Fugini, Mezebish, Enoff              3:30.72       2017    States
8                                               3:31.50       1994    States
9                                               3:31.50       1993    States
10  Dytrt, Kelly, Enoff, Mezebish               3:31.55       2016    Counties

********************************************************************************
BOYS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1   Scalzi, Kettula, Fugini, Goodsen            8:00.98       2018    Regionals
2   Scalzi, Kettula, Fugini, Goodsen            8:04.40       2018    States
3   Scalzi, Enoff, Mezebish, Goodson            8:11.44       2017    States
4   MdDonald, McCearn, Adami, Mead              8:11.90       1999    CMC
5   Fugini, Enoff, Mezebish, Goodson            8:12.04       2017    Regionals
6   Merryman, Rhines, Combs, Ashley             8:12.10       1980    Tri State Champs
7                                               8:12.20       1999    Regionals
8   Rogers, Scalzi, Mezebish, Buck              8:13.24       2015    Regionals
9                                               8:14.70       1999    Counties
10                                              8:15.40       1980    Westminster Invite

********************************************************************************
BOYS 4x1600 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Ely, McClearn, McCready, Rayford           19:07.50       1997    Blue Ridge Relays
2                                              19:20.50       1998    Blue Ridge Relays
3                                              19:29.80       1999    Blue Ridge Relays
4                                              19:38.18       2007    Lancer Relays
5                                              19:46.00       2007    Blue Ridge Relays
6                                              19:59.50       2003    Lancer Relays
7                                              20:33.40       2011    Blue Ridge Relays
8                                              21:02.40       2008    Blue Ridge Relays
9                                              21:31.10       2006    Lancer Relays
10                                             21:42.40       2012    Blue Ridge Relays

********************************************************************************
BOYS 800 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1                                               1:38.50       1994    Blue Ridge Relays
2                                               1:41.40       2011    Blue Ridge Relays
3                                               1:42.00       2009    Blue Ridge Relays
4                                               1:43.40       2008    Blue Ridge Relays
5   Federici, Wolff, Finch, Caparotti           1:45.15       2019    Jim Vollmer Invite
6                                               1:45.87       2013    Falcon Relays
7                                               1:46.87       2011    Falcon Relays
8                                               1:47.00       2012    Blue Ridge Relays
9                                               1:47.58       2008    FSK Invite
10  Caparotti, Tunkel, Finch, Wolff             1:47.69       2019    Rebel Relays

********************************************************************************
BOYS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1   Kelly, Czaja, Mezebish, Buck                3:42.62       2015    Zimmerman Invite
2   Sprangel, Dytrt, Czaja, Rogers              3:51.71       2015    Cobra Relays
3                                               3:52.70       2018    Cougar Relays
4   Kelly, Alexander, Westbrook, Buck           3:54.31       2014    Patriot Invite
5                                               3:54.50       2019    Cougar Relays
6   Keeley, Anderson, Federici, Cave            3:57.80       2019    FSK Relays
7                                               4:10.00       1991    Glen Smith Relays
8   Holstein, Fritchie, Finch, Thomas           4:10.23       2019    Gator Invite

********************************************************************************
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1                                              10:58.20       1998    Blue Ridge Relays
2   Scalzi, Enoff, Mezebish, Goodson           11:02.14       2017    Gator Invite
3   Scalzi, Dytrt, Mezebish, Cave              11:05.98       2016    Gator Invite
4   Cave, Thomas, Graham, Kettula              11:17.54       2019    FSK Relays
5   Scalzi, Fugini, Ketula, Cave               11:26.70       2018    Cougar Relays
6   King, Mezebish, Buck, Cave                 11:29.75       2015    Knights Invite
7                                              11:31.60       2003    Lancer Relays
8   Buck, Gavin, Mezebish, Rogers              11:32.83       2014    Patriot Invite
9                                              11:35.30       2011    Blue Ridge Relays
10                                             11:36.40       1997    Westminster Invite

********************************************************************************
BOYS HIGH JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Kelly, Silas         6-07.00       2016    Zimmerman Invite
2   Kelly, Silas         6-06.00       2016    States
2   Renehan, Dewey       6-06.00       1977    States
4   Kelly, Silas         6-05.00       2016    Counties
5   Kelly, Silas         6-04.00       2016    Regionals
5   Kelly, Silas         6-04.00       2016    Gator Invite
5   Kelly, Silas         6-04.00       2016    Knights Invite
5   Kelly, Silas         6-04.00       2016    Tri @ FSK
5   Chittchang, Pat      6-04.00       1997    States
5   Chittchang, Pat      6-04.00       1997    CMC
5   Edelmann, Ted        6-04.00       1982    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Kelly, Silas         6-07.00       2016    Zimmerman Invite
2   Renehan, Dewey       6-06.00       1977    States
3   Chittchang, Pat      6-04.00       1997    2 Meets
3   Edelmann, Ted        6-04.00       1982    Counties
5   Stenger, Herman      6-02.00       1979    Metric Invite
6   Woods, Jimmy         6-01.00       1994    Counties
6   Taskinen, Jukka      6-01.00       1989    Counties
8   Keeley, Brady        6-00.00       2021    2 Meets
8   Sullivan, Dalen      6-00.00       2014    Knights and Lions Invite
8   Jenkins, Jonnie      6-00.00      02-03    2 Meets
8   Estes, Shane         6-00.00       1985    Counties
8   Ashley, Todd         6-00.00       1979    Counties

********************************************************************************
BOYS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Tunkel, Patrick     14-06.00       2018    States
2   Thomas, Peyton      14-03.00       2021    Regionals
    Thomas, Peyton      14-00.00       2022    Westminster Jamboree 2
3   Thomas, Peyton      14-00.00       2022    Liberty Road Challenge
3   Thomas, Peyton      14-00.00       2022    Don Boyer Invite
3   Thomas, Peyton      14-00.00       2022    Pikesville Invite
3   Thomas, Peyton      14-00.00       2021    Quad @ MV
8   Thomas, Peyton      13-06.00       2022    Counties
8   Thomas, Peyton      13-06.00       2021    Counties
8   Thomas, Peyton      13-06.00       2021    Quad @ MV
8   Thomas, Peyton      13-06.00       2021    Quad @ MV
8   Gardner, Bruce      13-06.00       1987    Counties
8   Stenger, Herman     13-06.00       1979    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Tunkel, Patrick     14-06.00       2018    States
2   Thomas, Peyton      14-03.00       2021    Regionals
3   Gardner, Bruce      13-06.00       1987    Counties
3   Stenger, Herman     13-06.00       1979    States
5   Estes, Loren        12-09.00       1987    States
6   Thomas, Peyton      12-06.00       2019    States
6   Bly, Dave           12-06.00       1997    States
6   Collins, Shawn      12-06.00       1994    States
6   Swope, Dave         12-06.00       1984    2 Meets
6   Kessler, Sean       12-06.00       1991    3 Meets
6   Wagner, Chris       12-06.00       2008    2 Meets

********************************************************************************
BOYS LONG JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Chittchang, Pat     22-03.00       1997    CMC
2   Wright, Bob         21-09.50       1968    Counties
3   Williams, Russell   21-09.00       1979    Counties
4   Kelly, Silas        21-07.25       2016    States
5   Williams, Russell   21-05.00       1979    Metric Invite
5   Taylor, Dan         21-05.00       1971    Counties
7   White, Matt         21-04.00       2001    Regionals
8   McBryde, Ethan      21-02.00       2012    Blue Ridge Relays
9   Kelly, Silas        21-01.00       2016    Knights Invite
9   McBryde, Ethan      21-01.00       2011    Regionals
9   Dorsey, Warren      21-01.00       1974    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Chittchang, Pat     22-03.00       1997    CMC
2   Wright, Bob         21-09.50       1968    Counties
3   Williams, Russell   21-09.00       1979    Counties
4   Kelly, Silas        21-07.25       2016    States
5   Taylor, Dan         21-05.00       1971    Counties
6   White, Matt         21-04.00       2001    Regionals
7   McBryde, Ethan      21-02.00       2012    Blue Ridge Relays
8   Dorsey, Warren      21-01.00       1974    Counties
9   Popien, Victor      20-00.00       1983    Regionals
10  Spencer, Maurice    19-10.50       1977    Counties

********************************************************************************
BOYS TRIPLE JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Jenkins, Jonnie     44-04.00       2003    Counties
2   Jenkins, Jonnie     43-07.50       2003    CMC
3   Jenkins, Jonnie     43-06.50       2003    States
4   Williams, Russell   43-04.25       1979    Counties
5   Kelly, Silas        43-00.00       2016    Zimmerman Invite
6   Kelly, Silas        42-11.50       2016    Knights Invite
7   Kelly, Silas        42-11.00       2016    Regionals
8   Chittchang, Pat     42-09.75       1997    CMC
9   Baker, Jerry        42-09.00       1969    Counties
10  Hagy                42-08.00       1973    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Jenkins, Jonnie     44-04.00       2003    Counties
2   Williams, Russell   43-04.25       1979    Counties
3   Kelly, Silas        43-00.00       2016    Zimmerman Invite
4   Chittchang, Pat     42-09.75       1997    CMC
5   Baker, Jerry        42-09.00       1969    Counties
6   Hagy                42-08.00       1973    Counties
7   Thren, Rick         42-06.00       1970    Counties
8   Taylor, Dan         41-10.25       1971    Counties
9   Anderson, Luke      41-07.50       2019    States
10  Gardner             41-01.00       1987    Dual with N Hagerstown

********************************************************************************
BOYS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Shaw, Bob           55-06.00       1971    Counties
2   Agoris, Nick        54-04.00       1980    Tri State Champs
3   Agoris, Nick        53-02.50       1980    Westminster Invite
4   Agoris, Nick        52-11.75       1980    States
5   Green, Dale         52-05.50       1978    Counties
6   Agoris, Nick        51-07.00       1980    Regionals
6   Agoris, Nick        51-07.00       1980    Counties
8   Axtell, Phil        48-10.00       2004    Regionals
8   Axtell, Phil        48-10.00       2004    Quad @ Liberty
10  Axtell, Phil        48-09.00       2004    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Shaw, Bob           55-06.00       1971    Counties
2   Agoris, Nick        54-04.00       1980    Tri State Champs
3   Green, Dale         52-05.50       1978    Counties
4   Axtell, Phil        48-10.00       2004    2 Meets
5   Steele, Mike        48-03.00       2001    Westminster Invite
6   Fields, Nathan      47-10.50       2022    Counties
7   Plummer, Brian      47-07.50       2016    Counties
8   Patrick, Ryan       47-00.00       2010    Liberty Road Challenge
9   Klatzen, Bob        46-09.50       1977    Counties
10  Trester, Steve      46-09.00       2008    MVAL

********************************************************************************
BOYS DISCUS

Top 10 Performances
===========================================================
1   Edelmann, Ted         152-09       1982    States
2   Edelmann, Ted         151-02       1982    Counties
3   Axtel, Phil           150-06       2004    MVAL
4   Edelmann, Ted         149-07       1981    Counties
5   Klatzin, Bob          148-09       1977    Counties
6   Axtel, Phil           148-07       2004    Quad @ Liberty
7   Shaw, Ron             146-06       1971    Counties
8   Green, Dale           146-03       1978    Counties
9   Adsit, Ryan           145-11       2002    Regionals
10  Axtell, Phil          144-02       2004    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Edelmann, Ted         152-09       1982    States
2   Axtel, Phil           150-06       2004    MVAL
3   Klatzen, Bob          148-09       1977    Counties
4   Shaw, Ron             146-06       1971    Counties
5   Green, Dale           146-03       1978    Counties
6   Adsit, Ryan           145-11       2002    Regionals
7   Dutton, Dan           143-01       1989    States
8   Cook, Brian           142-04       1978    Counties
9   Sullivan, Tim         142-00       1986    Counties
10  Trester, Steve        135-07       2008    Tri @ SC

* denotes times were hand timed.
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# denotes race was in yards not meters (220 Yards, 440 Yards, etc).  Races were in
yards prior to 1980 when they switched to meters. All of these races were longer
then their equivalent race, so the conversion recommended by the NFHS Case book.
The conversions is as follows:
     a) To convert race of 100 Yards to 100 meters add .9 seconds
     b) To convert race of 120 yards to 110 meters you keep time the same
     c) To convert race of 220 Yards to 200 meters subtract .1 seconds
     d) To convert race of 330 Yards to 300 meters subtract .2 seconds
     e) To convert race of 440 Yards to 400 meters subtract .3 seconds
     f) To convert race of 880 Yards to 800 meters subtract .7 seconds
     g) To convert race of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.6 seconds
     h) To convert race of 2 Miles to 3200 meters subtract 3.4 seconds
     i) To convert relay of 440 Yards to 400 meters subtract .2 seconds
     j) To convert relay of 880 Yards to 800 meters subtract .5 seconds
     k) To convert relay of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.1 seconds
     l) To convert relay of 2 Miles to 3200 meters subtract 2.8 seconds
     m) To convert 110-yard LH to girls 100-meter LH: subtract .1 sec.
     n) To convert 220-yard LH to girls 200-meter LH: subtract .2 sec.
     o) To convert 330-yard LH to girls 300-meter LH: subtract .2 sec.
     p) To convert 330-yard LH to boys 300-meter LH: subtract .2 sec.
     q) To convert 330-yard IH to boys 300-meter IH: subtract .2 sec.

Each of these times were also hand timed, so after converting to the equivalent
distance, all times had to be adjusted based on the above mentioned converstion
for hand times

List Includes:

2022 - All Meets
2021 - Regionals, Sectionals, Counties, Tri @ MV, Quad @ Century, Quad @ MV, Quad @ MV #2
2020 - Season Cancelled
2019 - All Meets
2018 - All Meets
2017 - All Meets
2016 - All Meets
2015 - All Meets
2014 - All Meets
2013 - All Meets
2012 - All Meets
2011 - All Meets
2010 - All Meets
2009 - All Meets
2008 - All Meets except Regionals (only state qualifiers added)
2007 - All Meets
2006 - States, Counties, MVAL, Regionals, Quad @ Century, Don Boyer Invite, Lancer Relays, Tri @ SC
2005 - States, Counties, MVAL, Regionals, Blue Ridge Relays, Falcons Invite, Tri @ Tuscarora
           Quad @ Century (boys)
2004 - States, Counties, MVAL, Regionals, JV Counties, Quad @ Liberty, Zimmerman Invite, Falcons Invite
2003 - States, Counties, CMC, Regionals (day 2 only), JV Counties, Tri @ Winters Mill, Carroll Invite
       Lancer Relays
2002 - States, Counties, CMC, Regionals, JV Counties, Tri @ Century
2001 - States, Counties, Regionals, Westminster Invite
2000 - States, Counties, CMC, JV Counties, Tri @ Westminster, Westminster Invite (girls)
1999 - States, Counties, CMC, Regionals, JV Counties, Blue Ridge Relays, Westminster Invite, Tri @ TJ
1998 - States, Counties, Regionals, CMC, Zimmerman Invite, Tri @ Westminster, Blue Ridge Relays
1997 - States, Counties, CMC, Blue Ridge Relays, Westminster Invite
1996 - States, Counties, CMC, Regionals, Westminster Invite, Dual @ SC, Tri @ Westminster
1995 - States, Counties (winners only), JV Counties, Blue Ridge Relays, Westminster Invite, Tri @ SC
1994 - States, Counties, CMC, JV Counties, Blue Ridge Relays, Dual @ SC, Westminster Invite
1993 - States, Counties, JV Counties, Dual @ Liberty, Dual @ SC, CMC (girls)
1992 - States, Counties
1991 - States, Counties, CMC, Dual @ Frederick, Westminster Invite, Glen Smith Relays, Tri with West and TJ
1990 - States, Counties, CMC, Dual @ Frederick, Westminster Invite
1989 - States, Counties
1988 - States, Counties, Tri @ SC
1987 - States, Counties, Tri with Frederick and TJ, Dual with N Hagerstown
1986 - States, Counties (partial)
1985 - States (partial), Counties
1984 - Counties
1983 - States, Counties, Regionals
1982 - Counties, Tri with Frederick and Martinsburg (girls)
1981 - Counties
1980 - Counties, Westminster Invite
1979 - Counties, Metric Invite
1978 - Counties
1977 - Counties
1976 - Counties (partial)
1975 - Counties (partial)
1974 - Counties (partial)
1973 - Counties (partial)
1972 - Counties (partial)
1971 - Counties (partial)
1970 - Counties (partial)
1969 - Counties (partial)
1968 - Counties (partial)

Opened in 1967