South Carroll
State Championships Won - Team and Event Champions

Team Championships
Year     Sport                 Coach             Classification
1978 Girls Basketball   Ruth Lampert             A
1980 Field Hockey       Brenda Duttener*         A
1983 Field Hockey       Ruth Lampert             A
1991 Field Hockey       Stacy Stem               3A
1997 Boys XC            Rob Pennington           3A
1998 Boys XC            Rob Pennington           3A
1999 Baseball           George Richardson        3A
2000 Boys XC            Rob Pennington           3A
2002 Baseball           George Richardson        3A
2002 Field Hockey       Erin Stulen              3A
2007 Volleyball         Marcia Kunkel            1A
2007 Girls XC           Rob Pennington           1A
2014 Wrestling          Bryan Hamper             1A-2A
2015 Wrestling          Bryan Hamper             1A-2A
2016 Wrestling          Bryan Hamper             1A-2A
2017 Wrestling          Bryan Hamper             1A-2A

Event Championships
Year      Sport                 Athlete                      Event
1969 Boys Outdoor T&F   Marlin Gardner                       2 Mile Run
1971 Boys Outdoor T&F   Nick Morrison                        440 Yard Run
1971 Boys Outdoor T&F   Moxley, Hurley, Morrison, Newcomer   Mile Relay
1972 Girls Outdoor T&F  Comb                                 50 Yard Hurdles
1977 Boys Indoor T&F    Dwayne Renehan                       High Jump
1977 Boys Outdoor T&F   Dewey Rahannan                       High Jump
1979 Boys Outdoor T&F   Herman Stenger                       Pole Vault
1980 Boys Indoor T&F    Todd Ashley                          Mile
1980 Boys Indoor T&F    Nick Agoris                          Shot Put
1980 Boys Outdoor T&F   Ashley, Stiegler, Murphy, Merryman   Mile Relay
1980 Boys Outdoor T&F   Nick Agoris                          Shot Put
1981 Wrestling          Hank Burke                           185
1981 Boys Indoor T&F    Ted Edleman                          High Jump
1982 Boys Outdoor T&F   Ted Edelmann                         Discus
1982 Girls Outdoor T&F  Kim Forman                           Shot Put
1984 Boys Outdoor T&F   Dave Swope                           Pole Vault
1989 Boys Outdoor T&F   Rodney Tasker                        Shot Put
1989 Girls Outdoor T&F  Laura McGinley                       800 Run
1989 Girls Outdoor T&F  Nee,Virostek,Disantostefano,McGinley 4x800
1990 Girls Outdoor T&F  Melissa McGrath                      Discus
1994 Wrestling          Mike Chenoweth                       160
1995 Wrestling          Mike Chenoweth                       160
1996 Wrestling          Charlie Conaway                      160
1996 Wrestling          Mike Chenoweth                       171
1998 Girls Outdoor T&F  Pun Chittchang                       Long Jump
1998 Girls Outdoor T&F  Pun Chittchang                       Triple Jump
1999 Girls Outdoor T&F  Pun Chittchang                       Long Jump
1999 Girls Outdoor T&F  Pun Chittchang                       Triple Jump
2000 Wrestling          Bryan Hamper                         140
2001 Wrestling          Bryan Hamper                         140
2003 Boys XC            Phil Diven                           XC
2004 Wrestling          Andrew Winfield                      171
2004 Wrestling          Tim Ferguson                         189
2005 Wrestling          Cameron Hobin                        103
2006 Girls Indoor T&F   Lindsay Warfield                     3200 Run
2008 Wrestling          Cameron Hobin                        119
2008 Wrestling          Zac Stavish                          160
2008 Wrestling          Tyler Mullen                         171
2008 Girls Indoor T&F   Rachel Sykes                         3200 Run
2008 Girls Indoor T&F   Jess Lockatell                       High Jump
2008 Boys XC            Jake Zamostny                        XC
2009 Girls Indoor T&F   Rachel Sykes                         1600 Run
2009 Girls Indoor T&F   Rachel Sykes                         3200 Run
2010 Wrestling          Sam Wright                           275
2011 Wrestling          Chris Wampler                        125
2012 Wrestling          Willie Reiter                        170
2013 Wrestling          Steven Schmitz                       182
2013 Girls Outdoor T&F  Langille, Bingaman, Tennyson, Graf   4x800
2014 Girls Indoor T&F   Isabella Laurel                      High Jump
2014 Wrestling          Jake Pooton                          182
2015 Wrestling          Joey Thomas                          106
2015 Wrestling          Tim Null                             113
2015 Wrestling          Jamar Williams                       138
2015 Girls Indoor T&F   Zolkiewicz,Fowler,Bingaman, Langille 4x400
2015 Boys XC            Brian Cave                           XC
2016 Girls Indoor T&F   Allison Zolkiewicz                   500
2016 Girls Indoor T&F   Summer Bingaman                      Pole Vault
2016 Girls Indoor T&F   O'Neill,Anderson,Zolkiewicz,Langille 4x800
2016 Wrestling          Joey Thomas                          113
2016 Wrestling          Shane Conners                        152
2016 Wrestling          Jamar Williams                       160
2016 Girls Outdoor T&F  O'Neill,Anderson,Zolkiewicz,Langille 4x800
2016 Boys Outdoor T&F   Brian Cave                           3200
2016 Boys Outdoor T&F   Silas Kelly                          High Jump
2017 Wrestling          Travis Crawford                      120
2017 Wrestling          Joey Thomas                          126
2017 Wrestling          Jamar Williams                       170