Team State Championships

Year      Sport             School              Coach          Classification
1947 Boys Basketball    Westminster                                 B
1959 Boys Outdoor T&F   North Carroll                               B
1963 Boys XC            Sykesville         William Ecker            B
1975 Wrestling          Westminster        Wes Keffer               Combined
1976 Field Hockey       Westminster        Sue Hopper               Combined
1977 Volleyball         Francis Scott Key  Robin Armstrong          B
1977 Field Hockey       Francis Scott Key  Marie Wilson             B
1977 Field Hockey       North Carroll      Marsha Herbert           C
1978 Boys Outdoor T&F   Francis Scott Key  John Seaman              B
1978 Girls Basketball   South Carroll      Ruth Lampert             A
1978 Softball           North Carroll      Linda Richards           C
1978 Volleyball         Francis Scott Key  Robin Armstrong          B
1978 Field Hockey       Francis Scott Key  Marie Wilson             B
1979 Softball           North Carroll      Linda Richards           C
1980 Volleyball         Francis Scott Key  Karol Ellis              C
1980 Field Hockey       South Carroll      Brenda Duttener*         A
1981 Softball           North Carroll      James Boesler            B
1981 Field Hockey       Liberty            Kerry Phillips           B
1982 Field Hockey       Liberty            Kerry Phillips           B
1982 Boys XC            Westminster        James Galiford           AA
1983 Field Hockey       South Carroll      Ruth Lampert             A
1983 Girls XC           North Carroll      Henry Adami              B
1984 Girls Outdoor T&F  North Carroll      Henry Adami              B
1984 Baseball           Francis Scott Key  Richard Long             C
1984 Field Hockey       Westminster        Brenda Baker/Sue Hopper  AA
1984 Girls XC           Westminster        James Galiford           AA
1984 Girls XC           North Carroll      Henry Adami              B
1985 Girls Outdoor T&F  Westminster        Doug Renner              AA
1985 Girls Outdoor T&F  North Carroll      Henry Adami              B
1985 Boys Soccer        Francis Scott Key  Granville Hibberd        C
1985 Volleyball         North Carroll      Linda Richards           A
1985 Field Hockey       Westminster        Brenda Baker/Sue Hopper  AA
1985 Boys XC            North Carroll      Henry Adami              A
1985 Girls XC           North Carroll      Henry Adami              A
1986 Wrestling          Westminster        Jim LeDane               AA-A
1986 Softball           North Carroll      James Boesler            A
1986 Volleyball         Francis Scott Key  George Hill              C
1986 Boys Soccer        Francis Scott Key  Granville Hibberd        C
1986 Field Hockey       Francis Scott Key  Marie Wilson             C
1986 Girls XC           North Carroll      Henry Adami              A
1987 Boys Outdoor T&F   Francis Scott Key  John Seaman              C
1987 Girls Outdoor T&F  Francis Scott Key  John Seaman              C
1988 Boys XC            North Carroll      Dave Griffin             3A
1989 Girls Outdoor T&F  Francis Scott Key  John Seaman/Brent Henderson  1A
1989 Field Hockey       Francis Scott Key  Marie Wilson             C
1989 Boys XC            Westminster        James Galiford           4A
1990 Boys Outdoor T&F   Francis Scott Key  John Seaman              1A
1990 Softball           North Carroll      Phil Bonnell             3A
1990 Boys XC            Francis Scott Key  Jim Bullock              1A
1991 Boys Outdoor T&F   Francis Scott Key  John Seaman              1A
1991 Softball           North Carroll      Phil Bonnell             3A
1991 Field Hockey       South Carroll      Stacy Stem               3A
1991 Field Hockey       Westminster        Brenda Baker/Sue Hopper  4A
1991 Boys XC            Westminster        James Galiford           4A
1993 Boys Outdoor T&F   Francis Scott Key  Richard Salkin           1A
1993 Field Hockey       Francis Scott Key  Mindi Wagner             1A
1994 Wrestling Duals    North Carroll      Dick Bauerlein           1A-2A
1996 Boys Outdoor T&F   Francis Scott Key  Richard Salkin           1A
1996 Girls Soccer       Liberty            Sam DeLawrence           2A-3A
1996 Volleyball         Francis Scott Key  Leo Totten               1A
1996 Field Hockey       Westminster        Brenda Baker/Sue Hopper  4A
1996 Boys XC            Westminster        James Galiford           4A
1997 Girls Basketball   Francis Scott Key  Alice Smith              1A
1997 Boys Outdoor T&F   Francis Scott Key  Richard Salkin           1A
1997 Baseball           Liberty            Steve Insley             3A
1997 Boys XC            South Carroll      Rob Pennington           3A
1997 Boys XC            Westminster        Dave Cox                 4A
1998 Boys XC            South Carroll      Rob Pennington           3A
1998 Boys XC            Westminster        Dave Cox                 4A
1999 Baseball           South Carroll      George Richardson        3A
1999 Girls Soccer       Westminster        Brian Shumaker           4A
1999 Boys XC            Westminster        Dave Cox                 4A
2000 Boys Indoor T&F    Westminster        Jim Shank                3A-4A
2000 Boys XC            South Carroll      Rob Pennington           3A
2000 Girls XC           North Carroll      Kourtany Purcaro         3A
2001 Softball           Westminster        Brian Shumaker           4A
2001 Field Hockey       Westminster        Judi Puckett             4A
2002 Baseball           South Carroll      George Richardson        3A
2002 Girls Soccer       Century            Vanessa Ozimek           2A
2002 Field Hockey       South Carroll      Erin Stulen              3A
2003 Boys Soccer        Century            Scott Smith              2A
2003 Girls Soccer       Century            Vanessa Ozimek           2A
2003 Volleyball         Liberty            David Trumbo             2A
2003 Boys XC            Liberty            Bob Ward/Dan Jones       2A
2004 Girls Lacrosse     Century            Rose Pentz               1A-2A
2004 Baseball           Liberty            Erik Barnes              2A
2004 Softball           Westminster        Bryan Moore              4A
2004 Volleyball         Liberty            David Trumbo             2A
2004 Boys XC            Liberty            Bob Ward/Dan Jones       2A
2005 Boys Soccer        Liberty            Ed DeVincent             2A
2005 Boys XC            Liberty            Bob Ward/Dan Jones       2A
2006 Girls Lacrosse     Century            Rose Pentz               1A-2A
2006 Boys XC            Francis Scott Key  Tim Walsh/Dan Replogle   2A
2007 Girls Indoor T&f   North Carroll      Rob Johnson/Jim McDonald 2a-3A
2007 Boys Lacrosse      Winters Mill       Sal Pacataggi            1A-2A
2007 Girls Lacrosse     Century            Rose Pentz               1A-2A
2007 Baseball           Westminster        Bryan Harman             3A
2007 Golf               Liberty            Paul Bangle              1A-2A
2007 Volleyball         South Carroll      Marcia Kunkel            1A
2007 Girls XC           South Carroll      Rob Pennington           1A
2008 Boys Basketball    Winters Mill       David Herman             2A
2008 Girls Lacrosse     Winters Mill       Courtney Vaughn          2A-3A
2008 Volleyball         Liberty            Lauren Eberhardt         2A
2009 Girls Lacrosse     Century            Rose Pentz               1A-2A
2009 Volleyball         Francis Scott Key  Timothy Walsh            2A
2009 Boys XC            Winters Mill       Dan Replogle             2A
2009 Girls XC           Century            Grant & Kristen Haden    2A
2010 Girls Indoor T&F   Century            Tony Griner              2A
2010 Girls Lacrosse     Century            Rose Pentz               2A-3A
2010 Girls Lacrosse     Winters Mill       Courtney Vaughn          1A-2A
2010 Golf               North Carroll      Bill McDonald            1A-2A
2010 Field Hockey       Westminster        Mary Rivera              4A
2010 Boys XC            Winters Mill       Dan Replogle             2A
2010 Girls XC           Century            Kristen Haden            2A
2011 Girls Indoor T&F   Century            Tony Griner              2A
2011 Boys Indoor T&F    Century            Tony Griner              2A
2011 Wrestling          Winters Mill       John Lowe                1A-2A
2011 Girls Outdoor T&F  Liberty            Brandon Lutz/Bob Ward    2A
2011 Baseball           Westminster        Bryan Harman             4A
2011 Girls Lacrosse     Winters Mill       Courtney Vaughn          1A-2A
2011 Girls XC           Century            Chris Mead               2A
2011 Boys XC            Winters Mill       Dan Replogle             2A
2011 Volleyball         Century            Becky Groves             2A
2011 Girls Soccer       Manchester Valley  Joe Miller               1A
2011 Field Hockey       Westminster        Mary Rivera              4A
2012 Wrestling          Winters Mill       John Lowe                1A-2A
2012 Wrestling Duals    Winters Mill       John Lowe                1A-2A
2012 Girls Indoor T&F   Liberty            Brandon Lutz/Bob Ward    2A
2012 Girls Lacrosse     Century            Becky Groves             2A-3A
2012 Girls Softball     Liberty            Chris Szocik             2A
2012 Girls Outdoor T&F  Liberty            Brandon Lutz/Bob Ward    2A
2012 Girls Soccer       Manchester Valley  Joe Miller               1A
2013 Wrestling          Winters Mill       John Lowe                1A-2A
2013 Wrestling Duals    Winters Mill       John Lowe                1A-2A
2013 Boys Indoor T&F    Century            Tony Griner              2A
2013 Boys Outdoor T&F   Century            Tony Griner              2A
2013 Girls Lacrosse     Winters Mill       Courtney Vaughn          1A-2A
2013 Boys Lacrosse      Westminster        Steve DeFeo              3A-4A
2013 Boys Soccer        North Carroll      Andrew Harrell           1A
2013 Field Hockey       North Carroll      Denean Koontz            1A
2013 Field Hockey       Century            Theresa Duryea           2A
2013 Girls Soccer       Century            Sara Figuly              2A
2014 Wrestling          South Carroll      Bryan Hamper             1A-2A
2014 Girls Lacrosse     Manchester Valley  Shelly Brezicki          1A-2A
2014 Girls Softball     Manchester Valley  Mike Hernandez           1A
2014 Girls Outdoor T&F  Manchester Valley  Eric Baumgardner         1A
2014 Girls XC           Liberty            Dan Jones/Pete Lester    2A
2014 Field Hockey       North Carroll      Denean Koontz            1A
2014 Field Hockey       Westmisnter        Mary Rivera              3A
2015 Girls Indoor T&F   Manchester Valley  Eric Baumgardner         1A
2015 Wrestling          South Carroll      Bryan Hamper             1A-2A
2015 Boys Outdoor T&F   Century            Tony Griner              2A
2015 Softball           Manchester Valley  Mike Hernandez           1A
2015 Girls Lacrosse     Century            Becky Groves             2A-3A
2015 Girls Lacrosse     Century            Shelly Brezicki          1A-2A
2015 Boys XC            Liberty            Dan Jones/Pete Lester    2A
2015 Boys Soccer        North Carroll      Andrew Harrell           1A
2016 Wrestling          South Carroll      Bryan Hamper             1A-2A
2016 Girls Lacrosse     Manchester Valley  Shelly Brezicki          1A-2A
2016 Softball           Westminster    Ashley Harford/Amanda Lahner 3A
2016 Boys XC            Liberty            Dan Jones/Pete Lester    2A
2016 Field Hockey       Liberty            Brenda Strohmer          1A
2017 Wrestling          South Carroll      Bryan Hamper             1A-2A
2017 Boys Indoor T&F    Century            Tony Griner              2A