Tuscarora
Outdoor Track & Field Performance List

GIRLS 100 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Blake, Camryn          12.19       2014    States
2   Watkins, Rachel        12.22       2012    MVAL
3   Kennedy, Victoria      12.25       2007    MVAL
4   Kennedy, Victoria      12.26       2008    States
5   Blake, Camryn          12.27       2015    Don Boyer Invite
6   Blake, Camryn          12.28       2015    Zimmerman Invite
7   Clarke, Krystal        12.30       2013    Regionals
7   Watkins, Rachel        12.30       2012    Counties
9   Watkins, Rachel        12.31       2012    Regionals
9   Kennedy, Victoria      12.31       2007    Hawk Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Blake, Camryn          12.19       2014    States
2   Watkins, Rachel        12.22       2012    MVAL
3   Kennedy, Victoria      12.25       2007    MVAL
4   Clarke, Krystal        12.30       2013    Regionals
5   Lefevre, Dardlie       12.37       2017    States
6   Nkrumah, Heidi         12.51       2022    CMC
7   Hammond, Kimberly      12.62       2016    Jim Volmer Invite
7   Johnson, Jordan        12.62       2019    Counties
9   Hopper, Aliyah         12.76       2019    Regionals
10  Ingram, Jasmine        12.84*      2006    Frederick City Champs

********************************************************************************
GIRLS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Blake, Camryn          24.48       2015    States
2   Lefevre, Dardlie       24.53       2019    States
3   Lefevre, Dardlie       24.78       2018    States
4   Blake, Camryn          24.82       2014    States
5   Blake, Camryn          25.04       2014    Regionals
6   Blake, Camryn          25.11       2015    Zimmerman Invite
7   Blake, Camryn          25.13       2015    MVAL
8   Lefevre, Dardlie       25.15       2019    Scorpion Invite
9   Blake, Camryn          25.16       2015    Don Boyer Invite
10  Blake, Camryn          25.17       2015    Gator Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Blake, Camryn          24.48       2015    States
2   Lefevre, Dardlie       24.53       2019    States
3   Clarke, Krystal        25.18       2012    Regionals
4   Kennedy Victoria       25.44       2007    Counties
5   Watkins, Rachel        25.45       2012    MVAL
6   Ingram, Jasmine        25.79       2006    Counties
7   Hammond, Kimberly      26.46       2015    Counties
8   Hopper, Aliyah         26.60       2019    Counties
9   Thompson, Brie         26.63       2013    MVAL
10  Nkrumah, Heidi         26.68       2022    Counties

********************************************************************************
GIRLS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Brooks, Shelby         50.03       2014    McNamara Mustangs Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Brooks, Shelby         50.03       2014    McNamara Mustangs Invite

********************************************************************************
GIRLS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Lefevre, Dardlie       56.56       2018    States
2   Ingram, Jasmine        56.85       2007    States
3   Ingram, Jasmine        57.32       2006    States
4   Lefevre, Dardlie       57.48       2018    CMC
5   Lefevre, Dardlie       58.04       2019    Counties
6   Lefevre, Dardlie       58.12       2019    Scorpion Invite
7   Ingram, Jasmine        58.18       2006    Regionals
8   Lefevre, Dardlie       58.24       2018    Counties
9   Ingram, Jasmine        58.38       2007    Hawk Invite
10  Blake, Camryn          58.49       2015    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Lefevre, Dardlie       56.56       2018    States
2   Ingram, Jasmine        56.85       2007    States
3   Blake, Camryn          58.49       2015    Counties
4   Hammond, Kimberly    1:00.50       2015    MVAL
5   Kimbembe, Ryanna     1:00.79       2018    Counties
6   Clarke, Krystal      1:01.09       2011    Counties
7   Shankle, Allison     1:01.60       2012    Counties
8   Pritchard, Heather   1:01.68       2008    Pikesville Invite
9   Kennedy, Victoria    1:01.89       2007    Hawk Invite
10  Mason, Selena        1:02.06       2009    Patriot Invite

********************************************************************************
GIRLS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Kimbembe, Ryanna     2:20.64       2016    States
2   Kimbembe, Ryanna     2:22.78       2017    Regionals
3   Kimbembe, Ryanna     2:23.32       2018    States
4   Kimbembe, Ryanna     2:23.41       2016    Regionals
5   Kimbembe, Ryanna     2:24.43       2018    Knights Invite
6   Kimbembe, Ryanna     2:24.60       2016    Counties
7   Kimbembe, Ryanna     2:25.27       2016    Oakdale Invite
8   Hunter, Paris        2:26.12       2015    MVAL
9   Kimbembe, Ryanna     2:26.66       2016    Crimson Tide Invite
10  Kimbembe, Ryanna     2:27.19       2017    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Kimbembe, Ryanna     2:20.64       2016    States
2   Hunter, Paris        2:26.12       2015    MVAL
3   Ingram, Jasmine      2:27.46       2007    Counties
4   Connors, Nina        2:29.00       2022    Counties
5   Routzahn, Sophia     2:30.52       2019    Counties
6   Dao, Jasmin          2:32.58       2012    Viking Invite
7   Markoff, Natalie     2:34.43       2017    Southeast Quad
8   Shankle, Allison     2:35.03       2012    MVAL
9   Mandich, Maddie      2:35.83       2016    Regionals
10  Watson, Allyson      2:36.10       2015    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 1500 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Hunter, Paris        5:02.74       2015    Zimmerman Invite
2   Kimbembe, Ryanna     5:12.87       2018    Zimmerman Invite
3   Hunter, Paris        5:20.98       2018    Zimmerman Invite
4   Mandich, Maddie      5:21.75       2018    Zimmerman Invite
5   Kimbembe, Ryanna     5:22.17       2017    Zimmerman Invite
6   Hunter, Paris        5:26.66       2017    Zimmerman Invite
7   Jacobs, Adrianne     5:28.10       2014    Zimmerman Invite
8   Tomlin, Lindsay      5:42.70       2005    Zimmerman Invite
9   Mackereth, Laurel    5:49.30       2007    Zimmerman Invite
10  Delaney, Caroline    5:49.33       2009    Morgan State Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hunter, Paris        5:02.74       2015    Zimmerman Invite
2   Kimbembe, Ryanna     5:12.87       2018    Zimmerman Invite
3   Mandich, Maddie      5:21.75       2018    Zimmerman Invite
4   Jacobs, Adrianne     5:28.10       2014    Zimmerman Invite
5   Tomlin, Lindsay      5:42.70       2005    Zimmerman Invite
6   Mackereth, Laurel    5:49.30       2007    Zimmerman Invite
7   Delaney, Caroline    5:49.33       2009    Morgan State Invite
8   Headland, Sarah      5:58.90       2007    Zimmerman Invite
9   Ramcharan, Tiffany   6:09.10       2014    Zimmerman Invite
10  Sigman, Kate         6:21.33       2015    Zimmerman Invite

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Hunter, Paris        5:18.93       2015    Counties
2   Hunter, Paris        5:23.20       2015    Regionals
3   Kimbembe, Ryanna     5:25.28       2016    Jim Volmer Invite
4   Hunter, Paris        5:27.26       2015    MVAL
5   Routzahn, Sophia     5:28.28       2019    CMC
5   Kimbembe, Ryanna     5:28.28       2016    Oakdale Invite
7   Kimbembe, Ryanna     5:28.65       2016    Urbana Relays
8   Kimbembe, Ryanna     5:28.92       2016    Counties
9   Connors, Nina        5:29.27       2022    Counties
10  Hunter, Paris        5:30.51       2015    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hunter, Paris        5:18.93       2015    Counties
2   Kimbembe, Ryanna     5:25.28       2016    Jim Volmer Invite
3   Routzahn, Sophia     5:28.28       2019    CMC
4   Connors, Nina        5:29.27       2022    Counties
5   Mandich, Maddie      5:39.69       2018    Regionals
6   Wickett, Annie       5:48.22       2008    Pikesville Invite
7   Barr, Casey          5:49.03       2012    Regionals
8   Kassir, Polina       5:52.77       2019    CMC
9   Headland, Sarah      5:54.31       2010    Regionals
10  Delaney, Caroline    5:54.36       2009    Counties

********************************************************************************
GIRLS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Mandich, Maddie     11:59.86       2017    Zimmerman Invite
2   kassir, Polina      12:36.34       2018    Zimmerman Invite
3   Lakner, Jessica     12:44.60       2017    Zimmerman Invite
4   Mackereth, Laurel   13:42.10       2007    Zimmerman Invite
5   Bumgardner,Keirsten 14:00.50       2007    Zimmerman Invite
6   Ramcharan, Sarah    14:45.98       2018    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mandich, Maddie     11:59.86       2017    Zimmerman Invite
2   kassir, Polina      12:36.34       2018    Zimmerman Invite
3   Lakner, Jessica     12:44.60       2017    Zimmerman Invite
4   Mackereth, Laurel   13:42.10       2007    Zimmerman Invite
5   Bumgardner,Keirsten 14:00.50       2007    Zimmerman Invite
6   Ramcharan, Sarah    14:45.98       2018    Zimmerman Invite

********************************************************************************
GIRLS 3200 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Mandich, Maddie     12:07.33       2018    Regionals
2   Kimbembe, Ryanna    12:10.51       2016    Don Boyer Invite
3   Hernandez, Aylene   12:17.19       2022    CMC
4   Hernandez, Aylene   12:19.76       2022    Gator Invite
5   Kimbembe, Ryanna    12:20.32       2017    Gator Invite
6   Hernandez, Aylene   12:22.38       2022    Pikesville
7   Barr, Casey         12:24.87       2012    Regionals
8   Connors, Nina       12:26.95       2021    5 Teams at TJ
9   Mandich, Maddie     12:27.50       2017    Gator Invite
10  Kimbembe, Ryanna    12:28.18       2017    Jim Vollmer Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mandich, Maddie     12:07.33       2018    Regionals
2   Kimbembe, Ryanna    12:10.51       2016    Don Boyer Invite
3   Hernandez, Aylene   12:17.19       2022    CMC
4   Barr, Casey         12:24.87       2012    Regionals
5   Connors, Nina       12:26.95       2021    5 Teams at TJ
6   Routzahn, Sophia    12:29.09       2019    Regionals
7   Kassir, Polina      13:05.88       2019    Southeast Quad
8   Johnstone, Joy      13:08.60       2008    Counties
9   Delaney, Caroline   13:11.56       2009    Regionals
10  Hernandez, Aylene   13:12.13       2021    Counties

********************************************************************************
GIRLS 5000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Hernandez, Aylene   19:39.33       2022    Urbana Twilight

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hernandez, Aylene   19:39.33       2022    Urbana Twilight

********************************************************************************
GIRLS 100 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Mowoe, Mary            14.70       2013    Regionals
2   Mowoe, Mary            14.93       2012    States
3   Mowoe, Mary            14.96       2012    Viking Invite
4   Mowoe, Mary            15.01       2013    MVAL
5   Mowoe, Mary            15.09       2012    Regionals
6   Mowoe, Mary            15.12       2014    Knights and Lions Invite
7   Mowoe, Mary            15.13       2014    Patriot Invite
7   Mowoe, Mary            15.13       2013    States
9   Mowoe, Mary            15.17       2013    Counties
10  Mowoe, Mary            15.18       2014    States
10  Mowoe, Mary            15.18       2013    Patriot Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mowoe, Mary            14.70       2013    Regionals
2   Bolivar, Hardee        15.89       2019    Regionals
3   Snyder, Kirsten        16.09       2019    Regionals
4   Markoff, Natalie       16.41       2017    Gator Invite
5   Baker, Caroline        16.54*      2006    MVAL
6   Lanier, Taja           16.59       2015    Don Boyer Invite
7   Pritchard, Heather     16.94*      2008    Regionals
8   McKellar, Patrice      16.97       2011    Regionals
9   Maxwell, Reilly        17.65       2015    Counties
10  Markoff, Camille       17.68       2021    Sectionals

********************************************************************************
GIRLS 300 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Mowoe, Mary            44.82       2012    States
2   Mowoe, Mary            45.35       2013    MVAL
3   Mowoe, Mary            45.64       2012    Counties
4   Mowoe, Mary            45.92       2012    Regionals
5   Mowoe, Mary            45.96       2012    Viking Invite
6   Mowoe, Mary            46.17       2012    MVAL
7   Markoff, Natalie       46.84       2017    Counties
8   Mowoe, Mary            46.88       2013    Regionals
9   Markoff, Natalie       47.06       2017    States
10  Markoff, Natalie       47.14       2018    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mowoe, Mary            44.82       2012    States
2   Markoff, Natalie       46.84       2017    Counties
3   Correa, Stephanie      47.44       2012    Regionals
4   Maxwell, Reilly        48.56       2015    Regionals
5   Lefevre, Dardlie       49.46       2017    Southeast Quad
6   Rodriguez, Celes       49.63       2022    Counties
7   Mills, Patricia        49.64       2022    Regionals
8   Markoff, Camille       50.36       2021    Regionals
9   McKellar, Patrice      50.43       2011    Regionals
10  Pritchard, Heather     51.02       2008    MVAL

********************************************************************************
GIRLS 400 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Mowoe, Mary          1:08.04       2013    Patriot Invite
2   Markoff, Natalie     1:08.09       2017    Jim Vollmer Invite
3   Markoff, Natalie     1:09.78       2016    Jim Volmer Invite
4   Markoff, Natalie     1:09.94       2018    Knights Invite
5   Maxwell, Reilly      1:11.70       2015    Patriot Invite
6   Maxwell, Reilly      1:14.82       2013    Patriot Invite
7   Toliver, Alexis      1:15.02       2015    Patriot Invite
8   Correa, Stephanie    1:15.86       2011    Patriot Invite
9   Ordonio, Katherine   1:16.14       2008    Patriot Invite
10  McKellar, Patrice    1:17.74       2010    Patriot Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mowoe, Mary          1:08.04       2013    Patriot Invite
2   Markoff, Natalie     1:08.09       2017    Jim Vollmer Invite
3   Maxwell, Reilly      1:11.70       2015    Patriot Invite
4   Toliver, Alexis      1:15.02       2015    Patriot Invite
5   Correa, Stephanie    1:15.86       2011    Patriot Invite
6   Ordonio, Katherine   1;16.14       2008    Patriot Invite
7   McKellar, Patrice    1:17.74       2010    Patriot Invite
8   Jenkins, Olivia      1:19.29       2016    Jim Volmer Invite
9   Bigelow, Emily       1:21.95       2014    McNamara Mustangs Invite

********************************************************************************
GIRLS 2000 METER STEEPLECHASE

Top 10 Performances
===========================================================
1   Jarrahi, Norah       7:15.50       2019    Woodward Relays
2   Kimbembe, Ryanna     8:08.34       2017    Crimson Tide Invite
3   Athwal, Kmaljeet     8:30.04       2016    Woodward Rel
4   Mandich, Maddie      8:43.76       2016    Crimson Tide Invite
5   Mandich, Maddie      8:57.50       2017    Crimson Tide Invite
6   Toliver, Alexis      8:57.62       2015    Crimson Tide Invite
7   Mandich, Maddie      9:07.20       2018    Woodward Relays
8   Lakner, Jessica      9:19.59       2017    Crimson Tide Invite
9   Toliver, Alexis      9:35.79       2016    Crimson Tide Invite
10  Markoff, Natalie     9:35.86       2016    Crimson Tide Invite
10  Ramcharan, Tiffany   9:45.41       2012    Coppin State Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Jarrahi, Norah       7:15.50       2019    Woodward Relays
2   Kimbembe, Ryanna     8:08.34       2017    Crimson Tide Invite
3   Athwal, Kmaljeet     8:30.04       2016    Woodward Rel
4   Mandich, Maddie      8:43.76       2016    Crimson Tide Invite
5   Toliver, Alexis      8:57.62       2015    Crimson Tide Invite
6   Lakner, Jessica      9:19.59       2017    Crimson Tide Invite
7   Markoff, Natalie     9:35.86       2016    Crimson Tide Invite
8   Ramcharan, Tiffany   9:45.41       2012    Coppin State Invite

********************************************************************************
GIRLS 4x100 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Lefevre, Hammond, Reamy, Blake                48.82       2016    States
2   Johnson, Hopper, Stevenson, Lefevre           48.98       2019    Regionals
3   Kennedy, Hammond, Reamy, Blake                49.22       2015    Regionals
4   Jones, Mowoe, Thompson, Clarke                49.25       2013    Penn Relays
5   Kennedy, Hammond, Reamy, Blake                49.30       2015    States
6   Johnson, Bolivar, Stevenson, Lefevre          49.34       2018    States
7   Lefevre, Hammond, Reamy, Blake                49.39       2016    Regionals
8   Clarke, Jones                                 49.50       2013    Regionals
9   Watkins, Thompson, Mowoe, Clarke              49.53       2012    Penn Relays
10  Johnson, Bolivar, Stevenson, Lefevre          49.54       2018    CMC

********************************************************************************
GIRLS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Watkins, Thompson, Mowoe, Clarke            1:41.94       2012    States
2   Lefevre, Hammond, Reamy, Blake              1:43.05       2016    States
3                                               1:43.35       2012    Regionals
4   Johnson, Anderson, Hopper, Lefevre          1:43.87       2019    States
5   Watkins, Thompson, Mowoe, Clarke            1:44.03       2012    MVAL
6                                               1:44.08       2016    Jim Volmer Invite
7   Barou, Markoff, Reamy, Lefevre              1:44.19       2017    States
8   Lefevre, Blake, Hammond, Reamy              1:44.33       2016    Don Boyer Invite
9   Lefevre, Blake, Hammond, Reamy              1:44.66       2016    Regionals
10  Johnson, Anderson, Hopper, Lefevre          1:44.68       2019    Woodward Relays

********************************************************************************
GIRLS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Hammond, Markoff, Lefevre, Blake            3:57.58       2016    States
2   Markoff, Hunter, Kimbembe, Lefevre          3:58.83       2018    Penn Relays
3   Hammond, Markoff, Lefevre, Blake            3:59.45       2016    Regionals
4   Hammond, Markoff, Lefevre, Blake            4:02.63       2016    Penn Relays
5   Markoff, Reamy, Kimbembe, Lefevre           4:03.82       2017    States
6   Markoff, Hunter, Kimbembe, Lefevre          4:04.01       2018    States
7   Markoff, Reamy, Kimbembe, Lefevre           4:04.35       2017    Regionals
8   Markoff, Hunter, Kimbembe, Lefevre          4:04.73       2018    CMC
9   Thompson, Frank, Mowoe, Clarke              4:05.21       2013    Penn Relays
10  Lefevre, Jenkins, Kimbembe, Markoff         4:05.74       2017    Penn Relays

********************************************************************************
GIRLS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Hunter, Mandich, Markoff, Kimbembe          9:47.28       2018    States
2   Markoff, Hunter, Mandich, Kimbembe          9:53.57       2017    Regionals
3   Hunter, Markoff, Mandich, Kimbembe         10:00.75       2018    Woodward Relays
4   Hunter, Mandich, Markoff, Kimbembe         10:01.59       2018    Counties
5   Markoff, Hunter, Mandich, Kimbembe         10:04.72       2017    States
6                                              10:07.90       2018    Regionals
7   Hunter, Mandich, Ramcharan, Kimbembe       10:09.67       2016    States
8   Frank, Keirn, Sigman, Frank                10:16.12       2013    Counties
9   Kimbembe, Kassir, Jarrahi, Routzahn        10:16.16       2019    Regionals
10  Hunter, Jenkins, Mandich, Kimbembe         10:16.51       2017    Counties

********************************************************************************
GIRLS 4x1600 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              23:08.93       2016    Woodward Relays
2   Kassir, Hernandez, Ramcharan, Morales      27:32.09       2019    Woodward Relays
3                                              29:41.40       2011    Blue Ridge Relays

********************************************************************************
GIRLS 800 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               1:53.40       2009    Blue Ridge Relays
2                                               1:54.70       2006    Lancer Relays
3                                               2:04.75       2014    McNamara Mustangs Invite
4                                               2:05.80       2011    Blue Ridge Relays
5                                               2:07.17       2013    McNamara Mustangs Invite

********************************************************************************
GIRLS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Lefevre, Hooper, Anderson, Kimbembe         4:23.37       2019    Woodward Relays
2   Khoo, Talley, Tesfaye, Mason                4:28.69       2009    Patriot Invite
3                                               4:31.42       2009    Jim Frasier Relays
4   Jenkins, Hooper, Kimbembe, Lowe             4:31.75       2016    Fraiser Relays
5                                               4:33.01       2012    Jim Frasier Relays
6   Kennedy, Reamy, Maxwell, Kimbembe           4:33.74       2015    Zimmerman Invite
7   Twyman, Barou, Stevenson, Jarrahi           4:34.83       2018    Woodward Relays
8   Kimbembe, Anderson, Hooper, Hunter          4:35.35       2018    Urbana Relays
9   Stevenson, Hopper, Toliver, Kimbembe        4:36.55       2017    Urbana Relays
10  Markoff, Barou, Reamy, Lefevre              4:38.81       2017    Patriot Invite

********************************************************************************
GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              12:37.48       2016    Woodward Relays
2   Hunter, Jenkins, Kimbembe, Mandich         13:36.13       2016    Fraiser Relays
3   Mandich, Stevenson, Hunter, Kimbebme       13:37.47       2017    Patriot Invite
4   Kassir, Twyman, Jarrahi, Routzahn          13:38.95       2019    Woodward Relays
5   Hunter, Markoff, Kimbembe, Mandich         13:50.49       2018    Patriot Invite
6                                              14:23.87       2012    Jim Frasier Relays
7   Sanford, Rodriguez, Blay, Hernandez        14:29.37       2022    Woodward Relays
8   Barr, Ramcharan, Shankle, Sigman           14:31.53       2012    Coppin State Invite
9                                              14:34.00       2009    Jim Frasier Relays
10                                             14:42.00       2009    Blue Ridge Relays

********************************************************************************
GIRLS HIGH JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Rogers, Jianna       5-00.00       2022    Regionals
1   Hinds, Christiana    5-00.00       2022    Counties
1   Ndiaye, Khady        5-00.00       2022    Gator Invite
1   Rogers, Jianna       5-00.00       2022    Hopkins Invite
1   Rogers, Jianna       5-00.00       2022    Pikesville
1   Lefevre, Dardlie     5-00.00       2019    Scorpion Invite
1   Lefevre, Dardlie     5-00.00       2019    Southeast Quad
1   Lefevre, Dardlie     5-00.00       2019    Patriot Invite
9   Hinds, Christina     4-10.00       2022    States
9   Ndiaye, Khady        4-10.00       2022    States
9   Rogers, Jianna       4-10.00       2022    States
9   Hinds, Christina     4-10.00       2022    Regionals
9   Ndiaye, Khady        4-10.00       2022    Regionals
9   Rogers, Jianna       4-10.00       2022    Gator Invite
9   Hinds, Christina     4-10.00       2022    Gator Invite
9   Rogers, Jianna       4-10.00       2022    CMC
9   Ndiaye, Khady        4-10.00       2022    Hopkins Invite
9   Hinds, Christina     4-10.00       2022    Pikesville
9   Ndiaye, Khady        4-10.00       2022    Urbana Invite
9   Nkrumah, Heidi       4-10.00       2022    Urbana Invite
9   Rogers, Jianna       4-10.00       2022    Urbana Invite
9   Hinds, Christiana    4-10.00       2021    Counties
9   Ndiaye, Khady        4-10.00       2021    Tri @ Brunswick
9   Hinds, Christiana    4-10.00       2021    6 Teams at TJ
9   Synder, Kirsten      4-10.00       2019    States
9   Snyder, Kirsten      4-10.00       2019    Regionals
9   Snyder, Kirsten      4-10.00       2019    Counties
9   Snyder, Kirsten      4-10.00       2018    CMC
9   Baker, Caroline      4-10.00       2008    States
9   Baker, Caroline      4-10.00       2007    Counties
9   Baker, Caroline      4-10.00       2008    MVAL
9   Baker, Caroline      4-10.00       2007    Hawk Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hinds, Christiana    5-00.00       2022    Counties
1   Rogers, Jianna       5-00.00       2022    3 Meets
1   Lefevre, Dardlie     5-00.00       2019    3 Meets
1   Ndiaye, Khady        5-00.00       2022    Gator Invite
5   Nkrumah, Heidi       4-10.00       2022    Urbana Invite
5   Snyder, Kirsten      4-10.00      18-19    4 Meets
5   Baker, Caroline      4-10.00      07-08    4 Meets
8   Gibson, Rachel       4-08.00       2017    Regionals
8   Reiter, Brittany     4-08.00       2005    Urbana Invite
10  Reamy, Lauryn        4-06.00       2014    MVAL
10  Ingram, Jasmine      4-06.00       2005    Zimmerman Invite

********************************************************************************
GIRLS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Toliver, Alexis      7-04.00       2017    Regionals
2   Toliver, Alexis      7-00.00       2017    Gator Invite
2   Gibson, Rachel       7-00.00       2016    Patriot Invite
2   Toliver, Alexis      7-00.00       2016    Quad @ Urbana
2   Reamy, Lauryn        7-00.00       2016    Quad @ Urbana
6   Reamy, Lauryn        6-10.00       2016    Oakdale Invite
7   Bolivar, Hardee      6-06.00       2018    Patriot Invite
7   Toliver, Alexis      6-06.00       2016    Patriot Invite
7   Zheng, Amy           6-06.00       2007    Zimmerman Invite
7   Breen                6-06.00       2006    Tri @ SC

Top 10 Performers
===========================================================
1   Toliver, Alexis      7-04.00       2017    Regionals
2   Gibson, Rachel       7-00.00       2016    Patriot Invite
2   Reamy, Lauryn        7-00.00       2016    Quad @ Urbana
4   Bolivar, Hardee      6-06.00       2018    Patriot Invite
4   Zheng, Amy           6-06.00       2007    Zimmerman Invite
4   Breen                6-06.00       2006    Tri @ SC
7   Alvarado, Valerie    6-04.00       2010    Regionals
8   Markoff, Natalie     6-00.00       2016    Quad @ Urbana
8   Hanley, Kylina       6-00.00       2005    Regionals
8   Reiter, Brittany     6-00.00       2005    Tri @ Tuscarora

********************************************************************************
GIRLS LONG JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Clarke, Krystal     18-10.00       2012    States
2   Lefevre, Dardlie    18-06.50       2019    Regionals
3   Lefevre, Dardlie    18-03.00       2019    States
4   Clarke, Krystal     18-02.00       2013    MVAL
5   Clarke, Krystal     18-00.50       2013    Counties
6   Clarke, Krystal     18-00.00       2010    Hornets Invite
7   Clarke, Krystal     17-11.25       2013    Crimson Tide Invite
8   Clarke, Krystal     17-08.75       2013    Regionals
9   Clarke, Krystal     17-08.00       2012    Pikesville Track Classic
10  Clarke, Krystal     17-07.00       2012    Counties
10  Clarke, Krstyal     17-07.00       2012    Coppin State Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Clarke, Krystal     18-10.00       2012    States
2   Lefevre, Dardlie    18-06.50       2019    Regionals
3   Kimbembe, Joelle    17-04.50       2019    States
4   Gray, Courtney      17-02.50       2008    Counties
5   Stevenson, Haley    16-08.75       2019    Southeast Quad
6   Hammond, Kimberly   16-08.50       2016    Patriot Invite
7   Markoff, Natalie    16-06.00       2017    Southeast Quad
8   Mowoe, Mary         16-03.00       2012    Viking Invite
9   Davis, Sky          16-01.00       2022    Hopkins Invite
10  Baker, Caroline     15-11.50       2008    Counties

********************************************************************************
GIRLS TRIPLE JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ndiaye, Khady       35-06.00       2022    CMC
2   Gray, Courtney      35-04.50       2008    Regionals
3   Ndiaye, Khady       35-02.50       2022    States
4   Gray, Courtney      35-02.25       2008    States
5   Gray, Courtney      35-02.00       2009    Regionals
6   Gray, Courtney      35-00.25       2007    States
7   Gray, Courtney      34-11.00       2008    Counties
8   Ndiaye, Khady       34-10.50       2022    Pikesville
9   Davis, Sky          34-10.00       2022    States
10  Johnson, Jordan     34-08.25       2019    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ndiaye, Khady       35-06.00       2022    CMC
2   Gray, Courtney      35-04.50       2008    Regionals
3   Davis, Sky          34-10.00       2022    States
4   Johnson, Jordan     34-08.25       2019    Counties
5   Kimbembe, Joelle    34-06.50       2019    Counties
6   Bolivar, Hardee     33-07.50       2019    Woodward Relays
7   Baker, Caroline     33-06.00       2008    Regionals
8   Hinds, Christiana   32-04.00       2022    Regionals
9   Stemn, Jeanell      31-07.50       2022    CMC
10  Markoff, Natalie    31-06.75       2017    Gator Invite

********************************************************************************
GIRLS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Poole, Shantara     37-03.25       2014    Don Boyer Invite
2   Gray, Courtney      37-01.00       2008    Frederick City Champs
3   Gray, Courtney      36-11.25       2008    Pikesville Invite
4   Poole, Shantara     36-06.50       2015    States
5   Poole, Shantara     36-05.50       2014    States
6   Poole, Shantara     36-00.75       2014    Counties
7   Poole, Shantara     35-11.25       2015    Regionals
8   Hilliard, Taylor    35-10.50       2022    States
8   Poole, Shantara     35-10.50       2015    Zimmerman Invite
10  Poole, Shantara     35-08.50       2014    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Poole, Shantara     37-03.25       2014    Don Boyer Invite
2   Gray, Courtney      37-01.00       2008    Frederick City Champs
3   Hilliard, Taylor    35-10.50       2022    States
4   Noel, Destiny       35-00.50       2017    States
5   Alston, Amber       34-02.50       2008    States
6   Ndiaye, Khady       34-02.00       2021    5 Teams at TJ
7   Reid, Damarah       33-04.50       2009    Morgan State Invite
8   Allmond, Maya       32-09.50       2017    Regionals
9   Moore, Britney      31-08.00       2015    Jim Frasier Relays
10  Gordon, Ruth        31-03.50       2019    Southeast Quad

********************************************************************************
GIRLS DISCUS

Top 10 Performances
===========================================================
1   Noel, Destiny      101-05.00       2018    CMC
2   Poole, Shantara     98-04.00       2015    Regionals
3   Poole, Shantara     97-11.00       2015    States
4   Poole, Shantara     96-08.00       2015    Counties
5   Noel, Destiny       94-09.00       2018    Counties
6   Ambush, Lakeya      93-07.00       2008    Counties
7   Ambush, Lakeya      92-05.00       2008    Pikesville Invite
8   Ambush, Lakeya      92-04.00       2008    Regionals
9   Poole, Shantara     92-03.00       2015    MVAL
10  Noel, Destiny       91-04.00       2018    Regionals
10  Noel, Destiny       91-04.00       2017    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Noel, Destiny      101-05.00       2018    CMC
2   Poole, Shantara     98-04.00       2015    Regionals
3   Ambush, Lakeya      93-07.00       2008    Counties
4   Gordon, Ruth        91-03.00       2019    CMC
5   Davey, Arianna      91-01.00       2022    Regionals
5   Craft, Rachel       91-01.00       2004    Regionals
7   Gause, Briana       90-11.00       2014    Regionals
8   Hilliard, Taylor    90-08.00       2019    Regionals
9   Hawkins, Ayanna     89-03.00       2016    Don Boyer Invite
10  Reid, Damarah       86-04.00       2009    Frederick City Champs

********************************************************************************
BOYS 100 METER DASH

Top 10 Performance
===========================================================
1   Johnson, Tio           10.83       2013    MVAL
2   Addison, Jordan        10.85       2019    Regionals
3   Davis, Anthony         10.87       2012    MVAL
4   Addison, Jordan        10.90       2019    States
4   Davis, Anthony         10.90       2012    Regionals
6   Hilliard, Aris         10.92       2019    Counties
7   Johnson, Tio           10.93       2013    Crimson Tide Invite
8   Watson, Kelvin         10.94       2015    Don Boyer Invite
9   Addison, Jordan        10.96       2019    Counties
10  Asamoah, Korell        10.98       2022    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Johnson, Tio           10.83       2013    MVAL
2   Addison, Jordan        10.85       2019    Regionals
3   Davis, Anthony         10.87       2012    MVAL
4   Hilliard, Aris         10.92       2019    Counties
5   Watson, Kelvin         10.94       2015    Don Boyer Invite
6   Asamoah, Korell        10.98       2022    Counties
7   Anderson, Dee          11.00       2015    Regionals
8   Stennis, Caleb         11.01       2011    Counties
9   Robinson, Zamar        11.06       2018    Knights Invite
10  Reid, Steven           11.31       2014    MVAL

********************************************************************************
BOYS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Clarke, Dominic        21.91       2009    Counties
2   Johnson, Tio           22.05       2013    MVAL
3   Reid, Steven           22.07       2014    Regionals
4   Davis, Anthony         22.09       2012    Regionals
5   Clarke, Dominic        22.24       2009    Morgan State Invite
6   Clarke, Dominic        22.34*      2008    Regionals
7   Clarke, Dominic        22.35       2009    States
8   Clarke, Dominic        22.36       2008    States
9   Watson, Kelvin         22.38       2015    Don Boyer Invite
10  Clarke, Dominic        22.39       2009    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Clarke, Dominic        21.91       2009    Counties
2   Johnson, Tio           22.05       2013    MVAL
3   Reid, Steven           22.07       2014    Regionals
4   Davis, Anthony         22.09       2012    Regionals
5   Watson, Kelvin         22.38       2015    Don Boyer Invite
6   Gonzalez, Fabian       22.47       2009    Morgan State Invite
7   Stennis, Caleb         22.48       2012    Regionals
8   Addison, Jordan        22.56       2019    Counties
9   Hilliard, Aris         22.61       2019    Counties
10  Howard, Ja'Kwon        22.70       2018    Regionals

********************************************************************************
BOYS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Clarke, Dominic        48.25       2009    Regionals
2   Clarke, Dominic        48.73       2009    Pikesville Invite
3   Clarke, Dominic        48.92       2009    States
4   Clarke, Dominic        49.17       2009    MVAL
5   Clarke, Dominic        49.32       2008    Counties
6   Clarke, Dominic        49.51       2009    Morgan State Invite
7   Reid, Steven           49.55       2014    Regionals
8   Clarke, Dominic        49.82       2008    Pikesville Invite
9   Gonzalez, Fabian       49.88       2009    Pikesville Invite
10  Clarke, Dominic        49.94*      2009    Frederick City Champs

Top 10 Performers
===========================================================
1   Clarke, Dominic        48.25       2009    Regionals
2   Reid, Steven           49.55       2014    Regionals
3   Gonzalez, Fabian       49.88       2009    Pikesville Invite
4   Kilcoyne, Eric         50.80       2015    Counties
5   Teal, Scott            50.82       2016    Jim Volmer Invite
6   Thelemann, Charlie     50.97       2008    MVAL
7   Moore, Ryan            51.66       2013    Counties
8   Leighton, Kyle         51.74       2005    MVAL
9   Majett, Jamiel         52.64       2010    2 Meets
10  Thomas, Donte          53.03       2010    Pikesville Invite

********************************************************************************
BOYS 800 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Smith, Tyree         1:56.95       2010    States
2   Smith, Tyree         1:58.32       2010    Regionals
3   Sowell, Madison      1:58.55       2008    States
4   Young, Jeffery       1:59.17       2019    CMC
5   Young, Jeffery       2:00.38       2019    Regionals
6   Young, Jeffery       2:01.05       2019    Scorpion Invite
7   Aker, Tomas          2:01.22       2016    Regionals
8   Thelemann, Charlie   2:01.30       2006    MVAL
9   Prather, Gavin       2:01.45       2015    Zimmerman Invite
10  Leighton, Kyle       2:01.80       2005    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Smith, Tyree         1:56.95       2010    States
2   Sowell, Madison      1:58.55       2008    States
3   Young, Jeffery       1:59.17       2019    CMC
4   Aker, Tomas          2:01.22       2016    Regionals
5   Thelemann, Charlie   2:01.30       2006    MVAL
6   Prather, Gavin       2:01.45       2015    Zimmerman Invite
7   Leighton, Kyle       2:01.80       2005    States
8   Majett, Jamiel       2:03.23       2010    Pikesville Invite
9   Hildebrandt, Nick    2:03.90       2019    Trojan Invite
10  Carter, Devin        2:04.42       2018    CMC

********************************************************************************
BOYS 1500 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Baker, Brad          4:22.08       2014    Zimmerman Invite
2   Holmes, Chase        4:22.80       2007    Zimmerman Invite
3   Prather, Gavin       4:27.62       2015    Zimmerman Invite
4   Aker, Tomas          4:31.77       2015    Zimmerman Invite
5   Hicks, Michael       4:34.10       2007    Zimmerman Invite
6   Shreve, Kyle         4:39.49       2017    Zimmerman Invite
7   Sander, Chris        4:41.27       2012    Zimmerman Invite
8   Sander, Chris        4:45.01       2013    Zimmerman Invite
9   Helmold, Zachary     4:46.12       2014    Zimmerman Invite
10  Provan, Conrad       4:48.93       2013    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Baker, Brad          4:22.08       2014    Zimmerman Invite
2   Holmes, Chase        4:22.80       2007    Zimmerman Invite
3   Prather, Gavin       4:27.62       2015    Zimmerman Invite
4   Aker, Tomas          4:31.77       2015    Zimmerman Invite
5   Hicks, Michael       4:34.10       2007    Zimmerman Invite
6   Shreve, Kyle         4:39.49       2017    Zimmerman Invite
7   Sander, Chris        4:41.27       2012    Zimmerman Invite
8   Helmold, Zachary     4:46.12       2014    Zimmerman Invite
9   Provan, Conrad       4:48.93       2013    Zimmerman Invite
10  Moody, Jarom         4:51.76       2018    Zimmerman Invite

********************************************************************************
BOYS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Hildebrandt, Nick    4:29.05       2019    CMC
2   Smith, Tyree         4:29.23       2010    States
3   Smith, Tyree         4:31.07       2010    Regionals
4   Hildebrandt, Nick    4:31.26       2019    Regionals
5   Prather, Gavin       4:31.30       2015    Regionals
6   Prather, Gavin       4:33.04       2015    States
7   Hildebrandt, Nick    4:33.09       2019    Trojan Invite
8   Hildebrandt, Nick    4:33.33       2019    States
9   Prather, Gavin       4:33.35       2015    Counties
10  Prather, Gavin       4:33.37       2016    Urbana Relays

Top 10 Performers
===========================================================
1   Hildebrandt, Nick    4:29.05       2019    CMC
2   Smith, Tyree         4:29.23       2010    States
3   Prather, Gavin       4:31.30       2015    Regionals
4   Holmes, Chase        4:36.10       2007    MVAL
5   Jones, Logan         4:37.33       2012    Regionals
6   Carter, Deven        4:39.24       2018    Regionals
7   Usher, Nathan        4:41.44       2019    CMC
8   Baker, Brad          4:41.95       2014    Regionals
9   Young, Jeffery       4:43.47       2019    Scorpion Invite
10  Aker, Tomas          4:44.04       2016    Jim Volmer Invite

********************************************************************************
BOYS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Jones, Logan         9:29.99       2012    Zimmerman Invite
2   Holmes, Chase        9:58.10       2007    Zimmerman Invite
3   Shreve, Kyle        10:13.04       2018    Zimmerman Invite
4   Maier, Alexei       10:29.63       2018    Zimmerman Invite
5   Allex, Kevin        10:32.10       2007    Zimmerman Invite
6   Heare, Sean         10:32.65       2018    Zimmerman Invite
7   Helmold, Zachary    10:34.09       2013    Zimmerman Invite
8   Aker, Tomas         10:34.38       2015    Zimmerman Invite
9   Brkovich, Thomas    10:48.24       2017    Zimmerman Invite
10  Lyan, Matthew       10:53.69       2017    Zimmerman Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Jones, Logan         9:29.99       2012    Zimmerman Invite
2   Holmes, Chase        9:58.10       2007    Zimmerman Invite
3   Shreve, Kyle        10:13.04       2018    Zimmerman Invite
4   Maier, Alexei       10:29.63       2018    Zimmerman Invite
5   Allex, Kevin        10:32.10       2007    Zimmerman Invite
6   Heare, Sean         10:32.65       2018    Zimmerman Invite
7   Helmold, Zachary    10:34.09       2013    Zimmerman Invite
8   Aker, Tomas         10:34.38       2015    Zimmerman Invite
9   Brkovich, Thomas    10:48.24       2017    Zimmerman Invite
10  Lyan, Matthew       10:53.69       2017    Zimmerman Invite

********************************************************************************
BOYS 3200 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Jones, Logan         9:54.72       2011    Counties
2   Hildebrandt, Nick    9:58.73       2019    Regionals
3   Jones, Logan        10:01.10       2011    Regionals
4   Jones, Logan        10:04.80       2012    Counties
5   Jones, Logan        10:06.25       2010    Regionals
6   Hildebrandt, Nick   10:08.96       2019    Scorpion Invite
7   Jones, Logan        10:09.08       2011    Don Boyer Invite
8   Jones, Logan        10:09.85       2012    Morgan State Invite
9   Jones, Logan        10:09.94       2012    MVAL
10  Jones, Logan        10:12.18       2012    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Jones, Logan         9:54.72       2011    Counties
2   Hildebrandt, Nick    9:58.73       2019    Regionals
3   Baker, Brad         10:25.41       2014    Regionals
5   Usher, Nathan       10:26.73       2019    Regionals
4   Leighton, Kyle      10:31.00       2004    Falcons Invite
6   Shreve, Kyle        10:40.19       2016    Regionals
7   Franklin, Andrew    10:42.21       2022    Gator Invite
8   Mercier, Benjamin   10:49.74       2018    Regionals
9   Obuekwe, Kamsi      10:55.06       2021    5 Teams at Tuscarora
10  Bndorf, Matt        10:55.07       2011    Pikesville Invite

********************************************************************************
BOYS 5000 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Franklin, Andrew    17:37.96       2022    Urbana Twilight

Top 10 Performers
===========================================================
1   Franklin, Andrew    17:37.96       2022    Urbana Twilight

********************************************************************************
BOYS 110 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Foster, Marcus         14.33       2013    Regionals
2   Foster, Marcus         14.50       2012    Counties
3   Foster, Marcus         14.51       2013    States
4   Foster, Marcus         14.52       2013    MVAL
5   Foster, Marcus         14.67       2012    MVAL
6   Foster, Marcus         14.75       2013    Crimson Tide Invite
7   Foster, Marcus         14.79       2012    Regionals
8   Foster, Marcus         14.83       2013    Counties
9   Foster, Marcus         14.86       2013    Zimmerman Invite
10  Foster, Marcus         14.92       2013    Patriot Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Foster, Marcus         14.33       2013    Regionals
2   Steinhardt, Jim        15.39       2005    Regionals
3   Steinhardt, John       15.42       2009    Pikesville Invite
4   Johnson, Dante         15.61       2014    Counties
4   Giles, Quille          15.61       2011    Regionals
6   Vinson, Da'Von         16.78       2009    MVAL
7   Taylor, Adonus         16.87       2017    Zimmerman Invite
8   Maddox, Jaelin         17.11       2015    Zimmerman Invite
9   Congleton, Clayton     17.65       2017    Regionals
10  Chavez, Steven         18.95       2013    Regionals

********************************************************************************
BOYS 300 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Foster, Marcus         39.83       2012    Regionals
2   Foster, Marcus         39.86       2013    Regionals
3   Foster, Marcus         39.87       2013    Zimmerman Invite
4   Foster, Marcus         40.12       2013    MVAL
5   Foster, Marcus         40.14       2013    Counties
6   Johnson, Dante         40.24       2014    Regionals
7   Foster, Marcus         40.55       2013    States
8   Foster, Marcus         40.72       2012    Dwight Scott Invite
9   Foster, Marcus         40.78       2012    States
10  Johnson, Dante         40.79       2014    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Foster, Marcus         39.86       2013    Regionals
2   Johnson, Dante         40.24       2014    Regionals
3   Maddox, Jaelin         41.58       2015    MVAL
4   Giles, Quille          41.93       2011    Regionals
5   Moore, Ryan            42.27       2011    Kate Jenkins Invite
5   Vinson, Da'Von         42.40       2009    Counties
7   Steinhardt, Jim        42.80       2005    Regionals
8   Henry, Tyler           42.95       2009    Counties
9   Taylor, Adonus         43.15       2017    Counties
10  Chavez, Steven         43.30       2014    Regionals

********************************************************************************
BOYS 400 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Foster, Marcus         56.42       2013    Patriot Invite
2   Foster, Marcus         59.93       2012    Morgan State Invite
3   Maddox, Jaelin       1:00.62       2015    Patriot Invite
4   Johnson, Dante       1:00.87       2014    McNamara Mustangs Invite
5   Moore, Ryan          1:01.44       2012    Morgan State Invite
6   Congleton, Clayton   1:01.55       2017    Jim Vollmer Invite
7   Maddox, Jaelin       1:03.54       2016    Jim Volmer Invite
8   Henry, Tyler         1:04.55       2010    Patriot Invite
9   Chavez, Steven       1:04.88       2014    McNamara Mustangs Invite
10  Steinhardt, John     1:06.62       2009    Morgan State Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Foster, Marcus         56.42       2013    Patriot Invite
2   Maddox, Jaelin       1:00.62       2015    Patriot Invite
3   Johnson, Dante       1:00.87       2014    McNamara Mustangs Invite
4   Moore, Ryan          1:01.44       2012    Morgan State Invite
5   Congleton, Clayton   1:01.55       2017    Jim Vollmer Invite
6   Henry, Tyler         1:04.55       2010    Patriot Invite
7   Chavez, Steven       1:04.88       2014    McNamara Mustangs Invite
8   Steinhardt, John     1:06.62       2009    Morgan State Invite
9   Gonzalez, Fabian     1:07.68       2009    Morgan State Invite
10  Vinson, Da'Von       1:09.90       2009    Morgan State Invite

********************************************************************************
BOYS 2000 METER STEEPLECHASE

Top 10 Performances
===========================================================
1   Prather, Gavin       6:37.92       2016    Crimson Tide Invite
2   Jones, Logan         6:47.08       2012    Coppin State Invite
3   Aker, Tomas          6:53.47       2016    Crimson Tide Invite
4   Prather, Gavin       7:11.43       2015    Crimson Tide Invite
5   Hildebrandt, Nicho   7:12.65       2017    Crimson Tide Invite
6   Shreve, Kyle         7:18.76       2017    Crimson Tide Invite
7   Shreve, Kyle         7:22.16       2016    Crimson Tide Invite
8   Provan, Conrad       7:28.70       2012    Coppin State Invite
9   Aker, Henry          7:48.36       2017    Crimson Tide Invite
10  Maier, Alexei        8:08.40       2019    Woodward Relays

Top 10 Performers
===========================================================
1   Prather, Gavin       6:37.92       2016    Crimson Tide Invite
2   Jones, Logan         6:47.08       2012    Coppin State Invite
3   Aker, Tomas          6:53.47       2016    Crimson Tide Invite
4   Hildebrandt, Nicho   7:12.65       2017    Crimson Tide Invite
5   Shreve, Kyle         7:18.76       2017    Crimson Tide Invite
6   Provan, Conrad       7:28.70       2012    Coppin State Invite
7   Aker, Henry          7:48.36       2017    Crimson Tide Invite
8   Maier, Alexei        8:08.40       2019    Woodward Relays

********************************************************************************
BOYS 4x100 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Palmer, Addison, Shell, Hilliard              42.93       2019    Scorpion Invite
2   Palmer, Addison, Shell, Hilliard              43.19       2019    Regionals
3   Palmer, Addison, Shell, Hilliard              43.39       2019    Counties
4   Palmer, Addison, Shell, Hilliard              43.41       2019    States
5   Niemandt, Adeyemi, Ellis, Asamoah             43.44       2022    Gator Invite
6   Niemandt, Adeyemi, Ellis, Asamoah             43.54       2022    States
7   Niemandt, Adeyemi, Ellis, Asamoah             43.58       2022    Urbana Twilight
8   Anderson, Mills, Johnson, Johnson             43.61       2013    Penn Relays
9   Niemandt, Adeyemi, Ellis, Asamoah             43.63       2022    Counties
10  Niemandt, Adeyemi, Ellis, Asamoah             43.65       2022    CMC
10  Anderson, Reid, Johnson, Johnson              43.65       2013    States

********************************************************************************
BOYS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Johnson, Jackson, Gonzalez, Clarke          1:27.83       2009    States
2   Anderson, Johnson                           1:29.33       2013    Regionals
3   Anderson, Thomas, Davis, Stennis            1:29.38       2012    States
4                                               1:29.63       2012    Regionals
5                                               1:29.70       2009    Blue Ridge Relays
6   Shell, Timpson, Hilliard, Addison           1:30.09       2019    States
7   Niemandt, Adeyemi, Ellis, Asamoah           1:30.37       2022    Counties
8                                               1:30.40       2008    Regionals
9   Shell, Helfand, Addison, Hilliard           1:30.73       2019    CMC
10                                              1:30.80       2007    States

********************************************************************************
BOYS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Johnson, Gonzalez, Clarke, Majett           3:23.88       2009    States
2                                               3:24.00       2009    Blue Ridge Relays
3   Anderson, Foster, Moore                     3:24.24       2013    Regionals
4                                               3:24.42       2007    States
5   Gonzalez, Johnson, Majett, Clarke           3:25.02       2009    Penn Relays
6   Moore, Anderson, Thomas, Foster             3:25.90       2012    MVAL
7   Moore, Reid, Anderson, Foster               3:26.67       2013    Crimson Tide Invite
8   Johnson, Clarke, Gonzalez, Majett           3:27.03       2009    Counties
9                                               3:27.61       2009    Pikesville Invite
10                                              3:27.63       2013    Patriot Invite

********************************************************************************
BOYS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1   Carter, Carter, Hildebrandt, Young          8:09.58       2019    States
2   Aker, Carter, Carter, Prather               8:13.94       2016    States
3   Hildebrandt, Carter, Carter, Young          8:14.08       2019    Woodward Relays
4   Aker, Carter, Carter, Prather               8:15.48       2016    Regionals
5   Almeida, Carter, Carter, Hildebrandt        8:16.96       2017    Regionals
6   Carter, Carter, Hildebrandt, Young          8:17.35       2019    Counties
7   Carter, Carter, Hildebrandt, Young          8:20.24       2019    Regionals
8                                               8:20.78       2018    Regionals
9                                               8:21.40       2008    Regionals
10                                              8:27.79       2010    Regionals

********************************************************************************
BOYS 4x1600 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1   Carter, Usher, Brkovich, Hildebrandt       19:13.58       2019    Woodward Relays
2                                              19:15.83       2016    Woodward Relays
3   Mercier, Carter, Maier, Hildebrandt        20:16.34       2018    Woodward Relays
4   Franklin, Pickens, Obuekwe, Cunningham     20:25.18       2022    Woodward Relays
5                                              20:43.00       2010    Blue Ridge Relays
6                                              21:09.93       2007    Lancer Relays
7                                              21:26.10       2009    Blue Ridge Relays
8   White, Moody, Martin, Pardo                23:35.56       2018    Woodward Relays
9                                              25:16.70       2006    Lancer Relays

********************************************************************************
BOYS 800 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1                                               1:43.80       2006    Lancer Relays
2   Paul, Martinez, Ruth, Chavez                1:50.64       2014    McNamara Mustangs Invite

********************************************************************************
BOYS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1   Vine, Ellis, Asamoah, Cunningham            3:52.07       2022    Woodward Relays
2   Atwell, Atwell, Consad, Carter              3:54.09       2018    Woodward Relays
3   Adeyemi, Ellis, Asamoah, Cunningham         3:57.87       2022    Urbana Invite
4   Brooks, Becker, Musa, Steindardt            4:00.84       2009    Patriot Invite
5   Consad, Addison, Howard, Lyan               4:01.45       2018    Patriot Invite
6                                               4:01.67       2017    Jim Frasier Relays
7   Anderson, Chaney, Dorsey, Rivera            4:03.19       2015    Patriot Invite
8                                               4:07.18       2011    Patriot Invite
9                                               4:08.17       2012    Jim Frasier Relays
10  Granados, Chaney, Rivera, Congleton         4:08.24       2015    Zimmerman Invite

********************************************************************************
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1                                              10:37.93       2016    Woodward Relays
2   Carter, Carter, Young, Hildebrandt         11:17.67       2019    Urbana Invite
3   Carter, Carter, Almeida, Hildebrandt       11:24.55       2017    Urbana Relays
4                                              11:31.00       2010    Blue Ridge Relays
5                                              11:32.83       2017    Jim Frasier Relays
6                                              11:36.51       2010    Patriot Invite
7   Clarke, Holmes, Sowell, Thelemann          11:36.63       2008    Patriot Invite
8                                              11:40.39       2007    Lancer Relays
9                                              11:40.90       2009    Blue Ridge Relays
10                                             11:41.20       2011    Blue Ridge Relays

********************************************************************************
BOYS HIGH JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Niemandt, Edwin      6-04.00       2022    Counties
1   Howard, Ja'kwon      6-04.00       2018    States
1   Howard, Ja'kwon      6-04.00       2018    Counties
4   Ruzbacki, Kevin      6-02.00       2010    States
4   Ruzbacki, Kevin      6-02.00       2010    Screaming Eagles Invite
6   Howard, Ja'kwon      6-01.00       2018    Regionals
6   Johnson, Kevin       6-01.00       2009    Regionals
8   Niemandt, Edwin      6-00.00       2022    Gator Invite
8   Niemandt, Edwin      6-00.00       2022    Woodward Relays
8   Niemandt, Edwin      6-00.00       2022    Pikesville
8   Niemandt, Edwin      6-00.00       2021    Regionals
8   Niemandt, Edwin      6-00.00       2021    States
8   Niemandt, Edwin      6-00.00       2021    Tri @ Brunswick
8   Howard, Ja'kwon      6-00.00       2018    CMC
8   Ruzbacki, Kevin      6-00.00       2010    Regionals
8   Ruzbacki, Kevin      6-00.00       2010    Patriot Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Niemandt, Edwin      6-04.00       2022    Counties
1   Howard, Ja'kwon      6-04.00       2018    2 Meets
3   Ruzbacki, Kevin      6-02.00       2010    2 Meets
4   Johnson, Kevin       6-01.00       2009    Regionals
5   Randolph, LaQuan     5-11.00       2009    Regionals
6   Adeyemi, Adebola     5-10.00      21-22    3 Meets
6   Foster, Marcus       5-10.00       2013    3 Meets
8   Edwards, Channing    5-09.00       2009    Regionals
9   Addison, Jordan      5-08.00       2019    Patriot Invite
9   Palmer, Elijah       5-08.00       2019    Patriot Invite

********************************************************************************
BOYS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Becker, David       11-06.00       2009    States
1   Becker, David       11-06.00       2009    Counties
1   Becker, David       11-06.00       2009    MVAL
1   Becker, David       11-06.00       2009    Pikesville Invite
1   Becker, David       11-06.00       2009    Morgan State Invite
1   Becker, David       11-06.00       2008    Regionals
1   Becker, David       11-06.00       2008    Counties
1   Becker, David       11-06.00       2008    MVAL
1   Becker, David       11-06.00       2008    Frederick City Champs
1   Becker, David       11-06.00       2007    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Becker, David       11-06.00       2009    10 Meets
2   Vinson, Da'von      11-00.00      07-09    4 Meets
2   Hawkins, Jared      11-00.00       2008    States
2   Phung, Can          11-00.00       2006    States
5   Quinn, Donovan      10-00.00       2022    Counties
6   Walker, Aaron        8-00.00       2010    Counties
7   Anderson, Chris      7-06.00       2005    Tri @ Tuscarora
8   Orellana, Alejandro  7-01.00       2005    Regionals
9   Sprow, John          6-06.00       2005    Tri @ Tuscarora

********************************************************************************
BOYS LONG JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Addison, Jordan     22-02.50       2019    States
2   Addison, Jordan     21-10.25       2019    CMC
3   Addison, Jordan     21-08.50       2019    Patriot Invite
4   Majett, Javon       21-08.25       2014    Regionals
5   Addison, Jordan     21-07.25       2019    Counties
5   Addison, Jordan     21-07.25       2019    Woodward Relays
7   Addison, Jordan     21-04.50       2019    Regionals
8   Addison, Jordan     21-03.25       2019    Southeast Quad
9   Reid, Steven        21-03.00       2014    Counties
9   Reid, Steven        21-03.00       2013    Crimson Tide Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Addison, Jordan     22-02.50       2019    States
2   Majett, Javon       21-08.25       2014    Regionals
3   Reid, Steven        21-03.00      13-14    2 Meets
4   Nelson, Justin      21-01.00       2007    States
5   Moore, Ryan         20-07.00       2013    Regionals
6   Randolph, Laquan    20-05.50       2009    States
7   Waddy, Marcus       20-04.00       2017    Regionals
8   Washington, Lamell  20-03.50       2013    Patriot Invite
9   Palmer, Elijah      20-01.50       2019    Woodward Relays
10  Maddox, Jaelin      19-09.75       2015    Counties

********************************************************************************
BOYS TRIPLE JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Johnson, Kevin      43-05.50       2009    States
2   Nelson, Justin      42-05.50       2007    MVAL
3   Moore, Ryan         42-04.50       2013    Regionals
4   Nelson, Justin      42-04.00       2007    Counties
5   Majett, Javon       42-03.25       2014    Counties
6   Moore, Ryan         42-01.50       2013    Counties
7   Majett, Javon       42-01.00       2014    Regionals
8   Majett, Javon       41-10.00       2013    Regionals
9   Majett, Javon       41-03.50       2014    MVAL
10  Moore, Ryan         41-02.00       2013    States
10  Moore, Ryan         41-02.00       2012    Counties
10  Moore, Ryan         41-02.00       2012    Morgan State Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Johnson, Kevin      43-05.50       2009    States
2   Nelson, Justin      42-05.50       2007    MVAL
3   Moore, Ryan         42-04.50       2013    Regionals
4   Majett, Javon       42-03.25       2014    Counties
5   Johnson, Tio        40-11.00       2013    Crimson Tide Invite
6   Randolph, LaQuan    40-07.00       2009    MVAL
7   Sowell, Marcus      39-07.50       2014    Counties
8   Prather, Gavin      39-05.00       2014    Regionals
9   Reid, Steven        39-02.25       2013    Jim Frasier Relays
10  Brown, Dominique    37-08.50       2007    MVAL

********************************************************************************
BOYS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Myers, Charlie      45-02.75       2011    Regionals
2   Cannon, Jacob       44-02.00       2021    Counties
3   Watts, Allyn        43-06.25       2022    Counties
4   Quirk, Ian          43-00.50       2007    Counties
5   Byrd, Gian          42-11.50       2008    Counties
6   Myers, Charlie      42-11.00       2011    Counties
7   Cannon, Jacob       42-10.75       2021    Regionals
8   Watts, Allyn        42-06.75       2022    CMC
9   Quirk, Ian          42-06.50       2007    Zimmerman Invite
10  Cannon, Jacob       42-05.50       2021    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Myers, Charlie      45-02.75       2011    Regionals
2   Cannon, Jacob       44-02.00       2021    Counties
3   Watts, Allyn        43-06.25       2022    Counties
4   Quirk, Ian          43-00.50       2007    Counties
5   Byrd, Gian          42-11.50       2008    Counties
6   Longest, Justin     42-04.00       2016    Counties
7   Flowers, Marcus     41-06.00       2006    Tri @ Winters Mill
8   Lee, Darrien        40-05.50       2013    Regionals
9   King, Jay           40-05.25       2007    Counties
10  Dillon, Jared       40-02.50       2014    MVAL

********************************************************************************
BOYS DISCUS

Top 10 Performances
===========================================================
1   Myers, Charlie        147-03       2011    States
2   Myers, Charlie        147-00       2011    Kate Jenkins Invite
3   Myers, Charlie        145-03       2011    Pikesville Invite
4   Myers, Charlie        143-06       2011    Patriot Invite
5   Myers, Charlie        139-04       2010    Regionals
6   Myers, Charlie        139-03       2010    Hornets Invite
7   Lee, Darrien          136-07       2013    Regionals
8   Lee, Darrien          136-06       2012    States
9   Myers, Charlie        136-05       2011    Regionals
10  Myers, Charlie        136-04       2011    Don Boyer Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Myers, Charlie        147-03       2011    States
2   Lee, Darrien          136-07       2013    Regionals
3   Hawkins, Jared        116-00       2008    Pikesville Invite
4   Quirk, Ian            115-04       2007    Zimmerman Invite
5   Jean, Cameron         115-03       2022    Woodward Relays
6   Longest, Justin       114-03       2017    Patriot Invite
7   Flowers, Marcus       114-00       2006    Frederick City Champs
8   Dillon, Jared         111-11       2014    Counties
9   Middleton, Stephen    108-10       2008    Counties
10  Bortz, Gregg          108-07       2015    Regionals

* denotes times were hand timed.
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# denotes race was in yards not meters (220 Yards, 440 Yards, etc).  Races were in
yards prior to 1980 when they switched to meters. All of these races were longer
then their equivalent race, so the conversion recommended by the NFHS Case book.
The conversions is as follows:
     a) To convert race of 220 Yards to 200 meters subtract .1 seconds
     b) To convert race of 330 Yards to 300 meters subtract .2 seconds
     c) To convert race of 440 Yards to 400 meters subtract .3 seconds
     d) To convert race of 880 Yards to 800 meters subtract .7 seconds
     e) To convert race of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.6 seconds
     f) To convert race of 2 Miles to 3200 meters subtract 3.4 seconds
     g) To convert relay of 440 Yards to 400 meters subtract .2 seconds
     h) To convert relay of 880 Yards to 800 meters subtract .5 seconds
     i) To convert relay of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.1 seconds
     j) To convert relay of 2 Miles to 3200 meters subtract 2.8 seconds
Each of these times were also hand timed, so after converting to the equivalent
distance, all times had to be adjusted based on the above mentioned converstion
for hand times.

List Includes:

2022 - States, Regionals, Counties, CMC, Penn Relays, Gator Invite, Urbana Invite, Pikesville Invite, Woodward Relays, Hopkins Invite, Urbana Twilight
2021 - All Meets
2020 - Season Cancelled
2019 - States, Regionals, Counties, CMC, Penn Relays, JV Counties, Urbana Invite, Patriot Invite, Trojan Invite, Southeast Quad, Woodward Relays, Scorpion Invite
2018 - States, Counties, CMC, Regionals, Urbana Relays, Jim Frasier Relays, Patriot Invite, Cougar Relays, Southeast Quad, Woodward Relays, Zimmerman Invite, Knights Invite
2017 - Urbana Relays, Crimson Tide Invite, Jim Frasier Relays, Jim Vollmer Invite, Penn Relays
       Patriot Invite, Southeast Quad Meet, Zimmerman Invite, Gator Invite, Penn Relays, Counties,
       Regionals, States
2016 - All Meets
2015 - All Meets
2014 - States, Counties, MVAL, Regionals, Zimmerman Invite, Penn Relays, Don Boyer Invite,
       Patriot Invite, Knights and Lions Invite, Coyote Invite, McNamara Mustangs Invite, JV Counties
2013 - States, Counties, MVAL, Penn Relays, Regionals, Zimmerman Invite, Patriot Invite,
       Knights and Lions Invite, Jim Frasier Relays, McNamara Mustangs Invite, Crimson Tide Invite
2012 - States, Counties, MVAL, Penn Relays, Regionals, JV Counties, Zimmerman Invite,
       Pikesville Track Classic, Dwight Scott Invite, Hawk Invite, Jim Frasier Relays,
       Coppin State Invite, Viking Invite, Morgan State Invite
2011 - States, Counties, Penn Relays, Regionals, JV Counties, Blue Ridge Relays, Don Boyer Invite,
       Pikesville Invite, Jim Frasier Relays, Patriot Invite, Kate Jenkins Invite
2010 - States, Counties, Regionals, Blue Ridge Relays, Pikesville Invite, Patriot Invite,
       Screaming Eagles Invite, Frederick City Champs, Hornets Invite, JV Counties, Falcon Invite
2009 - States, Counties, MVAL, Regionals (day 1 only), JV Counties, Blue Ridge Relays, Pikesville Invite,
       Patriot Invite, Jim Frasier Relays, Morgan State Invite, Frederick City championships
2008 - States, Counties, MVAL, Regionals, Pikesville Invite, Frederick City Champs,
       Patriot Invite
2007 - States, Counties, MVAL, Zimmerman Invite, Lancer Relays, JV Counties, Tri @ Westminster,
       Hawk Invite
2006 - States, Counties, MVAL, Regionals (missing field events), Hawks Invite,
       Tri @ Winters Mill, Frederick City Champs, Lancer Relays, Tri @ SC
2005 - States, Counties, Regionals, Tri @ Tuscarora, MVAL, Zimmerman Invite, Urbana Invite,
       Tri @ Tuscarora
2004 - States, Counties, MVAL, Regionals, Falcons Invite, Zimmerman Invite