Urbana
Indoor Track & Field Performance List

GIRLS 55 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Jons, Piper             7.33       2020    CMC
2   Jons, Piper             7.38       2020    Warrior Invite
3   Jons, Piper             7.39       2020    States
4   Jons, Piper             7.40       2020    Counties
5   Jons, Piper             7.48       2019    Frostbite Invite
6   Jons, Piper             7.50       2019    Liberty Christmas Invite
6   Washington, Zhane       7.50       2015    Virginia Tech Invite
8   Jons, Piper             7.51       2019    Mountain Express
9   Nepomuceno, Erika       7.51       2016    Regionals
10  Jons, Piper             7.52       2020    SMAC Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Jons, Piper             7.33       2020    CMC
2   Washington, Zhane       7.50       2015    Virginia Tech Invite
3   Nepomuceno, Erika       7.51       2016    Regionals
4   Morrell, Shaye          7.62       2015    Dwight Scott Invite
4   Francois, Jahan         7.63       2012    Regionals
6   Robling, Lydia          7.64       2020    Counties
7   Auderset, Ella          7.69       2020    CMC
8   Morrell, Lily           7.71       2018    Counties
9   Johnson, Brianna        7.75       2009    Counties
9   Vu, Cameron             7.75       2022    Counties

********************************************************************************
GIRLS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Jons, Piper            26.97       2019    Kevin Dare Invite
2   Morrell, Lily          27.11       2019    Kevin Dare Invite
3   Morrell, Shaye         27.25       2018    Kevin Dare Invite
4   Morrell, Shaye         27.29       2017    Dickinson Invite
5   Morrell, Lily          27.33       2018    Kevin Dare Invite
6   Stanley, Tessa         27.59       2022    Kevin Dare Invite
7   Amefia, Angeline       27.69       2022    Kevin Dare Invite
8   Morrell, Lily          27.98       2017    Maroon and Gold Invite
9   Robling, Lydia         28.10       2017    Dickinson Invite
10  Banawoye, Evyn         29.19       2017    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Jons, Piper            26.97       2019    Kevin Dare Invite
2   Morrell, Lily          27.11       2019    Kevin Dare Invite
3   Morrell, Shaye         27.25       2018    Kevin Dare Invite
4   Stanley, Tessa         27.59       2022    Kevin Dare Invite
5   Amefia, Angeline       27.69       2022    Kevin Dare Invite
6   Robling, Lydia         28.10       2017    Dickinson Invite
7   Banawoye, Evyn         29.19       2017    Dickinson Invite
8   Hardy, Kimmy           30.14       2017    Maroon and Gold Invite
9   O'Brien, Nellie        30.72       2017    Maroon and Gold Invite

********************************************************************************
GIRLS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Jons, Piper            40.37       2020    States
2   Jons, Piper            41.23       2020    SMAC Invite
3   Robling, Lydia         41.39       2020    States
4   Auderset, Ella         41.42       2019    States
5   Auderset, Ella         41.44       2019    Regionals
6   Auderset, Ella         41.61       2019    CMC
7   Robling, Lydia         41.67       2020    CMC
8   Jons, Piper            41.97       2020    Counties
9   Jons, Piper            42.09       2019    Terry Baker Invite
10  Jons, Piper            42.31       2019    Liberty Christmas Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Jons, Piper            40.37       2020    States
2   Robling, Lydia         41.39       2020    States
3   Auderset, Ella         41.42       2019    States
4   Morrell, Lily          42.87       2018    States
5   Morrell, Shaye         43.23      16-17    2 Meets
6   Grabowski, Abby        43.28       2015    Ed Bowie Invite
7   Amefia, Angeline       43.29       2022    Counties
8   Miller, Anna           43.58       2016    Counties
9   Nepomuceno, Erika      43.67       2016    Regionals
10  Leatherman, Amanda     43.74*      2005    Counties

********************************************************************************
GIRLS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   McDonnell, Emily     1:01.35       2019    Kevin Dare Invite
2   Auderset, Ella       1:02.27       2017    Dickinson Invite
3   Cedrone, Sofia       1:02.29       2022    Kevin Dare Invite
4   Morrell, Lily        1:02.31       2017    Dickinson Invite
5   Auderset, Susannah   1:02.35       2019    Kevin Dare Invite
6   Auderset, Susannah   1:03.28       2018    Kevin Dare Invite
7   Robling, Lydia       1:03.61       2017    Maroon and Gold Invite
8   Mistry, Keira        1:04.23       2022    Kevin Dare Invite
9   Radford, Kaylee      1:05.56       2018    Kevin Dare Invite
10  Auderset, Susannah   1:05.93       2017    Maroon and Gold Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   McDonnell, Emily     1:01.35       2019    Kevin Dare Invite
2   Auderset, Ella       1:02.27       2017    Dickinson Invite
3   Cedrone, Sofia       1:02.29       2022    Kevin Dare Invite
4   Morrell, Lily        1:02.31       2017    Dickinson Invite
5   Auderset, Susannah   1:02.35       2019    Kevin Dare Invite
6   Robling, Lydia       1:03.61       2017    Maroon and Gold Invite
7   Mistry, Keira        1:04.23       2022    Kevin Dare Invite
8   Radford, Kaylee      1:05.56       2018    Kevin Dare Invite
9   Talbott, Olivia      1:06.91       2017    Maroon and Gold Invite
10  O'Brien, Nellie      1:09.82       2017    Dickinson Invite

********************************************************************************
GIRLS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Auderset, Ella       1:15.39       2019    States
2   Auderset, Ella       1:16.35       2018    States
3   Auderset, Ella       1:16.79       2019    Regionals
4   Robling, Lydia       1:16.89       2020    States
5   Auderset, Ella       1:17.61       2020    States
6   Auderset, Ella       1:17.62       2018    Liberty Chritmas Invite
7   Auderset, Ella       1:17.70       2020    Warrior Invite
8   Robling, Lydia       1:17.82       2019    States
9   Auderset, Ella       1:18.05       2019    CMC
10  Robling, Lydia       1:18.21       2019    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Auderset, Ella       1:15.39       2019    States
2   Robling, Lydia       1:16.89       2020    States
3   Auderset, Susannah   1:18.59       2017    Counties
4   Morrell, Shaye       1:20.65       2016    Regionals
5   Johnson, Riley       1:20.74       2018    Counties
6   Grabowski, Abby      1:20.87       2015    Frostbite Invite
7   Jons, Piper          1:20.91       2020    Western Maryland Classic
8   McDonnell, Karly     1:21.06       2018    Liberty Christmas Invite
9   McDonnell, Emily     1:21.38       2020    Western Maryland Classic
10  Cedrone, Sofia       1:22.13       2022    Counties

********************************************************************************
GIRLS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Auderset, Ella       2:15.29       2019    Kevin Dare Invite
2   Mulhern, Emily       2:22.29       2015    MVAL
3   McDonnell, Karly     2:23.59       2019    Kevin Dare Invite
4   Auderset, Ella       2:23.68       2020    CMC
5   Auderset, Ella       2:25.29       2018    Kevin Dare Invite
6   Miller, Anna         2:25.40       2017    Counties
7   Auderset, Ella       2:25.45       2020    Western Maryland Classic
8   McDonnell, Karly     2:25.48       2020    Counties
9   Mulhern, Emily       2:25.52       2015    Counties
10  Mulhern, Emily       2:25.85       2014    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Auderset, Ella       2:15.29       2019    Kevin Dare Invite
2   Mulhern, Emily       2:22.29       2015    MVAL
3   McDonnell, Karly     2:23.59       2019    Kevin Dare Invite
4   Miller, Anna         2:25.40       2017    Counties
5   Lowery, Camryn       2:25.96       2022    Kevin Dare Invite
6   Auderset, Susanah    2:26.03       2017    States
7   Robling, Lydia       2:26.50       2020    Western Maryland Classic
8   McDonnell, Emily     2:26.88       2020    Warrior Invite
9   Hoppes, Nelly        2:28.10       2005    Counties
10  Belcher, Cathy       2:29.40       1999    CMC

********************************************************************************
GIRLS 1000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Miller, Anna         3:10.61       2017    SMAC Invite
2   Sarro, Maddie        3:18.79       2015    Virginia Tech Invite
3   Sarro, Maddie        3:19.91       2014    Virginia Tech Invite
4   McDonnell, Karly     3:20.40       2019    Liberty Christmas Invite
5   Sarro, Maddie        3:22.89       2013    Virginia Tech Invite
6   Auderset, Susannah   3:26.82       2018    Liberty Christmas Invite
7   Garvey, Michaela     3:30.93       2018    Liberty Christmas Invite
8   Auderset, Ella       3:43.72       2019    Liberty Christmas Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Miller, Anna         3:10.61       2017    SMAC Invite
2   Sarro, Maddie        3:18.79       2015    Virginia Tech Invite
3   McDonnell, Karly     3:20.40       2019    Liberty Christmas Invite
4   Auderset, Susannah   3:26.82       2018    Liberty Christmas Invite
5   Garvey, Michaela     3:30.93       2018    Liberty Christmas Invite
6   Auderset, Ella       3:43.72       2019    Liberty Christmas Invite

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Mulhern, Emily       5:02.06       2015    States
2   Mulhern, Emily       5:03.83       2015    Counties
3   Mulhern, Emily       5:10.31       2014    MVAL
4   Mulhern, Emily       5:10.78       2015    Smithsburg Invite
5   Mulhern, Emily       5:12.66#      2015    Virginia Tech Invite
6   Mulhern, Emily       5:15.44       2014    Regionals
7   Strouse, Brin        5:19.71       2018    Counties
8   Auderset, Ella       5:21.00       2019    Counties
9   Mulhern, Emily       5:21.25       2014    Counties
10  Lowery, Liz          5:21.80       1997    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mulhern, Emily       5:02.06       2015    States
2   Strouse, Brin        5:19.71       2018    Counties
3   Auderset, Ella       5:21.00       2019    Counties
4   Lowery, Liz          5:21.80       1997    Counties
5   Coldren, Ivy         5:24.48       2022    States
6   Winklebauer, Kelly   5:26.26       2015    Smithsburg Invite
7   Gilliam, Maddie      5:26.35       2017    States
8   Hoppes, Nelly        5:26.70       2005    Counties
9   Miller, Mary         5:27.19       2018    Mountain Express
10  Jarman, Sara         5:28.43       2020    Counties

# Mile Time

********************************************************************************
GIRLS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Strouse, Brin       10:51.12       2019    Kevin Dare Invite
2   Desotell, Katie     11:54.07       2019    Kevin Dare Invite
3   Sanford, Caroline   12:57.80       2017    Maroon and Gold Invite
4   Sanford, Caroline   13:04.03       2018    Kevin Dare Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Strouse, Brin       10:51.12       2019    Kevin Dare Invite
2   Desotell, Katie     11:54.07       2019    Kevin Dare Invite
3   Sanford, Caroline   12:57.80       2017    Maroon and Gold Invite

********************************************************************************
GIRLS 3200 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Mulhern, Emily      10:57.57       2015    Virginia Tech Invite
2   Mulhern, Emily      10:59.21       2014    States
3   Mulhern, Emily      11:02.08       2014    Virginia Tech Invite
4   Mulhern, Emily      11:04.19       2014    Frostbite Invite
5   Mulhern, Emily      11:13.16       2015    States
6   Mulhern, Emily      11:26.71       2015    Regionals
7   Strouse, Brin       11:32.02       2019    States
8   Strouse, Brin       11:35.38       2018    Counties
9   Mulhern, Emily      11:35.72       2014    Regionals
10  Miller, Mary        11:39.09       2019    CMC

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mulhern, Emily      10:57.57       2015    Virginia Tech Invite
2   Strouse, Brin       11:32.02       2019    States
3   Miller, Mary        11:39.09       2019    CMC
4   Coldren, Ivy        11:44.00       2021    Terry Baker Invite
5   Jarman, Sara        11:50.24       2020    Western Maryland Classic
6   Winklebauer, Kelly  11:55.48       2014    Dwight Scott Invite
7   Lowrie, Liz         11:55.50       1996    States
8   Beraich, Lyna       12:06.25       2021    Smithsburg Invite
9   Baclawski, Brenda   12:08.60       2003    CMC
10  Masters, Lula       12:11.16       2020    CMC

********************************************************************************
GIRLS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Grabowski, Abby         8.63       2017    States
2   Amefia, Angeline        8.74       2022    Counties
3   Grabowski, Abby         8.79       2016    Counties
4   Grabowski, Abby         8.84       2016    States
5   Lachir, Shawana         8.85       2015    States
6   Amefia, Angeline        8.86       2022    States
7   Grabowski, Abby         8.88       2017    Counties
8   Grabowski, Abby         8.93       2017    Warrior Invite
9   Grabowski, Abby         8.94       2016    Frostbite
10  Amefia, Angeline        8.95       2022    Warrior Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Grabowski, Abby         8.63       2017    States
2   Amefia, Angeline        8.74       2022    Counties
3   Lachir, Shawana         8.85       2015    States
4   Derrick, Sam            8.96       2004    States
5   Taylor, Brittany        9.12       2014    Regionals
6   Leatherman, Amanda      9.13       2005    States
7   Lueck, Sarah            9.15       2008    Counties
8   Scott, Oni              9.21       2020    Counties
9   Smarrelli, Gina         9.24       2008    States
10  Hartje, Harmony         9.25       2019    Frostbite
10  Graff, Lauren           9.25       2002    States

********************************************************************************
GIRLS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Robling, Hines, Auderset, Jons              1:45.00       2020    States
2   McDonnell, Auderset, Robling, Jons          1:47.21       2019    Frostbite
3                                               1:48.15       2015    Sportsplex Relays
4   Morrell, Miller, Morrell, Grabowski         1:48.78       2017    VT Invite
5   Nepomuceno, Grabowski, Miller, Morrell      1:49.05       2016    Regionals
6   Morrell, Jons, Morrell, Johnson             1:49.14       2018    Kevin Dare Invite
7   Morrell, Robling, Morrell, Johnson          1:49.17       2018    States
8   Morrell, Jons, Robling, Johnson             1:49.23       2019    States
9   Robling, Jons, McDonnell, McDonnell         1:49.37       2020    CMC
10                                              1:49.42       2019    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   Auderset, Robling, McDonnell, Morrell       4:01.61       2019    Kevin Dare Invite
2   Robling, McDonnell, Jons, Auderset          4:02.10       2020    States
3   Auderset, Robling, Jons, McDonnell          4:03.29       2020    SMAC Invite
4   Morrell, Miller, Auderset, Grabowski        4:04.45       2017    VT Invite
5   Morrell, Miller, Auderset, Grabowski        4:07.83       2016    States
6   Morrell, Miller, Auderset, Grabowski        4:08.02       2016    Counties
7   Morrell, Miller, Grabowski, Morrell         4:08.76       2017    States
8   Morrell, Morrell, Auderset, Auderset        4:09.49       2018    CMC
9                                               4:10.91       2019    Regionals
10  Robling, McDonnell, Jons, Auderset          4:11.38       2020    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   McDonnell, Auderset, McDonnell, Beraich     9:41.16       2020    States
2   McDonnell, Auderset, McDonnell, Robling     9:42.80       2019    Frostbite
3   Morrell, Miller, Robling, Auderset          9:45.59       2017    States
4   McDonnell, McDonnell, Robling, Auderset     9:49.97       2020    Counties
5   Morrell, Gilliam, Miller, Auderset          9:50.77       2017    VT Invite
6                                               9:55.36       2019    Regionals
7   McDonnell, Johnson, McDonnell, Auderset     9:56.14       2019    States
8   Morrell, Gilliam, Miller, Auderset          9:56.30       2017    Warrior Invite
9   Miller, Auderset, Narvaez, Sarro            9:57.50       2016    States
10                                              9:58.61       2015    States

********************************************************************************
GIRLS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Morrell, Jons, McDonnell, Auderset           4:14.37       2018    PG Relay Invite
2                                               4:45.46       2019    Freddy Henrick Relays
3                                               4:47.30       2019    Freddy Henrick Relays
4                                               4:49.70       2007    Dwight Scott Relays
5                                               4:51.67       2012    Last Track to Philly
6                                               4:59.58       2015    Sportsplex Relays
7                                               5:00.41       2014    Sportsplex Relays
8                                               5:08.83       2013    Last Track to Philly

********************************************************************************
GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              13:50.06       2012    Last Track to Philly
2                                              14:02.10       2007    Dwight Scott Relays
3                                              14:05.00       2019    Freddy Henrick Relays
4                                              14:13.67       2014    Sportsplex Relays
5                                              14:17.00       2015    Sportsplex Relays
6   Robling, McDonnell, Csulak, Baran          14:54.01       2018    PG Relay Invite
7   Breisch, Makarehchi, Radford, Kim          15:05.20       2017    Maroon and Gold Invite

********************************************************************************
GIRLS HIGH JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Scott, Oni           5-04.00       2019    Kevin Dare Invit
1   Pavic, Katy          5-04.00       2009    States
3   Scott, Oni           5-03.00       2019    Frostbite
4   Scott, Oni           5-02.00       2020    Regionals
4   Scott, Oni           5-02.00       2020    SMAC Invite
4   Scott, Oni           5-02.00       2019    Freddy Henrick Relays
4   Hines, Macy          5-02.00       2019    Liberty Christmas Invite
4   Hines, Macy          5-02.00       2019    Terry Baker Invite
4   Scott, Oni           5-02.00       2019    Terry Baker Invite
4   Scott, Oni           5-02.00       2019    States
4   Scott, Oni           5-02.00       2018    Liberty Christmas Invite
4   Scott, Ezri          5-02.00       2018    Liberty Christmas Invite
4   Scott, Ezri          5-02.00       2017    States
4   Scott, Ezri          5-02.00       2017    VT Invite
4   Scott, Ezri          5-02.00       2016    Terry Baker Invite
4   Pavic, Katy          5-02.00       2010    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Scott, Oni           5-04.00       2019    Kevin Dare Invite
1   Pavic, Katy          5-04.00       2009    States
3   Scott, Ezri          5-02.00      16-17    4 Meets
3   Hines, Macy          5-02.00       2019    2 Meets
5   Hoffman, Autumn      5-00.00      18-18    2 Meets
5   Guzman, Morgan       5-00.00       2014    2 Meets
5   Robling, Lydia       5-00.00       2020    Western Maryland Classic
8   Eichelberger, Lilly  4-10.00       2022    States
8   Spruijt, Monique     4-10.00      11-12    2 Meets
8   Thompson, Katie      4-10.00       2005    Counties
8   Graff, Lauren        4-10.00       2002    States
8   McQuillen, Chloe     4-10.00      16-17    2 Meets

********************************************************************************
GIRLS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Graff, Lauren       11-09.00       2002    States
2   Graff, Lauren       11-06.00       2002    CMC
3   Graff, Lauren       11-01.00       2000    States
4   Calabrese, Kelsey   11-00.00       2019    Regionals
4   Bohrer, Payton      11-00.00       2018    Liberty Chritmas Invite
4   Bohrer, Payton      11-00.00       2018    Mountain Express
4   Bohrer, Payton      11-00.00       2018    Ed Bowie Invite
4   Stewart, Marissa    11-00.00       2011    States
9   Bohrer, Payton      10-09.00       2018    States
10  Bohrer, Payton      10-06.00       2019    States
10  Calabrese, Kelsey   10-06.00       2019    States
10  Bohrer, Payton      10-06.00       2019    Regionals
10  Calabrese, Kelsey   10-06.00       2019    CMC
10  Calabrese, Kelsey   10-06.00       2019    Counties
10  Bohrer, Payton      10-06.00       2019    Counties
10  Bohrer, Payton      10-06.00       2019    Kevin Dare Invite
10  Calabrese, Kelsey   10-06.00       2018    PG Relay Invite
10  Bohrer, Payton      10-06.00       2018    Warrior Invite
10  Lueck, Sarah        10-06.00       2008    Counties
10  Graff, Lauren       10-06.00       2001    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Graff, Lauren       11-09.00       2002    States
2   Stewart, Marissa    11-00.00       2011    States
2   Bohrer, Payton      11-00.00      18-19    3 Meets
2   Calabrese, Kelsey   11-00.00       2019    Regionals
5   Lueck, Sarah        10-06.00       2008    Counties
6   Walasik, Hannah     10-03.00       2016    Smithsburg Invite
7   Kalisz, Justine      9-07.00       2012    Regionals
8   Kombe-Jarvis, Nia    9-06.00       2022    Regionals
8   Hartje, Harmony      9-06.00       2020    Regionals
10  Scates, Sammi        9-00.00      21-22    2 Meets
10  Hajzus, Sarah        9-00.00       2017    Counties
10  Taylor, Brittany     9-00.00      13-14    2 Meets
10  Vezza, Kate          9-00.00       2007    2 Meets

********************************************************************************
GIRLS LONG JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Washington, Zhane   17-00.00       2014    Ed Bowie Invite
2   Washington, Zhane   16-09.00       2014    Sportsplex Relays
3   Washington, Zhane   15-10.50       2015    Virginia Tech Invite
4   Scott, Ezri         15-07.75       2017    Maroon and Gold Invite
5   Amefia, Angeline    15-04.25       2022    Kevin Dare Invite
6   Scott, Oni          15-04.00       2018    Kevin Dare Invite
7   Amegashie, Anavi    15-03.25       2012    Last Track to Philly
8   Scott, Oni          15-02.50       2017    Maroon and Gold Invite
9   Scott, Ezri         15-02.00       2016    Frostbite
10  Washington, Zhane   15-02.00       2014    Virginia Tech Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Washington, Zhane   17-00.00       2014    Ed Bowie Invite
2   Scott, Ezri         15-07.75       2017    Maroon and Gold Invite
3   Amefia, Angeline    15-04.25       2022    Kevin Dare Invite
4   Scott, Oni          15-04.00       2018    Kevin Dare Invite
5   Amegashie, Anavi    15-03.25       2012    Last Track to Philly
6   Holson, Mallory     14-11.00       2017    Dickinson Invite
7   Francois, Jahan     14-10.00       2012    Ed Bowie Invite
8   Morrell, Shaye      14-09.00       2015    Ed Bowie Invite
9   Burdette, Abbey     14-07.50       2015    Ed Bowie Invite
10  Sillezar, Laura     14-04.00       2012    Ed Bowie Invite

********************************************************************************
GIRLS TRIPLE JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Washington, Zhane   34-10.00       2014    Ed Bowie Invite
2   Washington, Zhane   34-09.25       2015    Virginia Tech Invite
3   Francois, Jahan     34-05.00       2012    Ed Bowie Invite
4   Francois, Jahan     34-04.50       2012    Last Track to Philly
5   Francois, Jahan     34-04.00       2013    Last Track to Philly
6   Francois, Jahan     33-11.50       2013    Virginia Tech Invite
7   Scott, Ezri         33-10.75       2018    Kevin Dare Invite
8   Washington, Zhane   33-08.00       2014    Frostbite Invite
9   Scott, Oni          33-04.25       2018    Ed Bowie Invite
10  Scott, Ezri         33-01.50       2018    Liberty Chritmas Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Washington, Zhane   34-10.00       2014    Ed Bowie Invite
2   Francois, Jahan     34-05.00       2012    Ed Bowie Invite
3   Scott, Ezri         33-10.75       2018    Kevin Dare Invite
4   Scott, Oni          33-04.25       2018    Ed Bowie Invite
5   Amefia, Janine      32-08.25       2022    Kevin Dare Invite
6   Amegashie, Anavi    32-02.25       2012    Last Track to Philly
7   Hines, Macy         30-09.50       2018    PG Relay Invite
8   Hartje, Harmony     30-03.50       2018    PG Relay Invite
9   Calabrese, Kelsey   30-04.00       2016    Frostbite
10  Hajzus, Sarah       28-09.00       2016    Frostbite

********************************************************************************
GIRLS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Sipe, Delia         44-10.50       2017    States
2   Sipe, Delia         44-02.50       2017    Regionals
3   Sipe, Delia         43-01.75       2016    Terry Baker Invite
4   Sipe, Delia         42-00.00       2017    Counties
5   Sipe, Delia         41-05.75       2017    Warrior Invite
6   Sipe, Delia         41-01.00       2017    Smithsburg Invite
7   Sipe, Delia         41-00.00       2016    Mountain Express
8   Sipe, Delia         39-10.00       2016    Frostbite
9   Agyekum, Fiona      39-09.50       2022    States
10  Sipe, Delia         39-07.00       2016    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Sipe, Delia         44-10.50       2017    States
2   Agyekum, Fiona      39-09.50       2022    States
3   Thompson, Emily     36-10.00       2003    States
4   Purcel, Megan       34-05.50       2003    CMC
5   Scott, Oni          34-04.25       2020    States
6   Heyison, Samantha   32-08.75       2022    States
7   Yuille, Crystal     31-06.00       2012    Last Track to Philly
8   Washington, Zhane   31-03.25       2014    Sportsplex Relays
9   Breisch, Kaleigh    30-06.00       2018    Liberty Chritmas Invite
10  Chaney, Presley     29-09.25       2016    Regionals

********************************************************************************
BOYS 55 METER DASH

Top 10 Performance
===========================================================
1   Cooper, John            6.34*      2004    Regionals
2   Cooper, John            6.49       2004    States
3   Cooper, John            6.61       2003    States
4   Campbell, Xavier        6.67       2017    Counties
5   Holland, Myron          6.74       2020    Counties
6   Campbell, Xavier        6.75       2017    Smithsburg Invite
6   Atkins, Elijah          6.75       2015    MVAL
8   Proctor, Rolando        6.76       2018    CMC
8   Campbell, Xavier        6.76       2017    Warrior Invite
8   Atkins, Elijah          6.76       2014    Frostbite Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Cooper, John            6.34*      2004    Regionals
2   Campbell, Xavier        6.67       2017    Counties
3   Holland, Myron          6.74       2020    Counties
4   Atkins, Elijah          6.75       2015    MVAL
5   Proctor, Rolando        6.76       2018    CMC
6   Schwab, Evan            6.82       2017    Maroon and Gold Invite
7   Mills, Prince           6.88       2015    Counties
8   Fredrikson, Gunnar      6.89      19-20    2 Meets
9   Atkins, Elijah          6.93       2015    Counties
10  Barnes, Pat             6.94*      2000    CMC

********************************************************************************
BOYS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Schwab, Evan           23.34       2019    Kevin Dare Invite
2   Fredrikson, Edwin      23.77       2019    Kevin Dare Invite
3   Schwab, Evan           23.97       2017    Dickinson Invite
4   Schwab, Evan           24.28       2017    Maroon and Gold Invite
5   Proctor, Rolando       25.20       2017    Maroon and Gold Invite
6   Davis, Shelton         25.24       2022    Kevin Dare Invite
7   Barberena, Juan        25.28       2022    Kevin Dare Invite
8   Proctor, Rolando       25.29       2017    Dickinson Invite
9   Warrick, Benjamin      25.46       2017    Dickinson Invite
9   Drabick, Steven        25.46       2017    Maroon and Gold Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Schwab, Evan           23.34       2019    Kevin Dare Invite
2   Fredrikson, Edwin      23.77       2019    Kevin Dare Invite
3   Proctor, Rolando       25.20       2017    Maroon and Gold Invite
4   Davis, Shelton         25.24       2022    Kevin Dare Invite
5   Barberena, Juan        25.28       2022    Kevin Dare Invite
6   Warrick, Benjamin      25.46       2017    Dickinson Invite
6   Drabick, Steven        25.46       2017    Maroon and Gold Invite

********************************************************************************
BOYS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ecalono, C.J.          35.69       2004    States
2   Ecalono, C.J.          35.84*      2004    Regionals
3   Cooper, John           36.03       2004    States
4   Ecalono, C.J.          36.34*      2004    MVAL
4   Cooper, John           36.34*      2004    Regionals
6   Schwab, Evan           36.65       2019    Regionals
7   Nobile, Nicholas       36.86       2014    Virginia Tech Invite
8   Schwab, Evan           37.07       2019    CMC
9   Nobile, Nicholas       37.28       2014    MVAL
10  Mellott, Parker        37.39       2015    Virginia Tech Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ecalono, C.J.          35.69       2004    States
2   Cooper, John           36.03       2004    States
3   Schwab, Evan           36.65       2019    Regionals
4   Nobile, Nicholas       36.86       2014    Virginia Tech Invite
5   Mellott, Parker        37.39       2015    Virginia Tech Invite
6   Campbell, Xavier       37.72       2017    Counties
7   Aird, David            37.84*     05+06    MVAL
8   Usmani, Hamad          37.87       2014    Terry Baker Invite
9   Fredrikson, Gunnar     38.07       2020    CMC
10  Reed, Jordan           38.25       2007    Regionals

********************************************************************************
BOYS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Murali, Devak          53.71       2017    Maroon and Gold Invite
2   Harper, Tyler          53.91       2019    Kevin Dare Invite
3   McCauley, Mark         54.34       2019    Kevin Dare Invite
4   Wagner, Christopher    55.92       2017    Dickinson Invite
5   Sofon, Jordan          56.49       2022    Kevin Dare Invite
6   Martin, Danny          57.12       2022    Kevin Dare Invite
7   Wagner, Christopher    57.50       2017    Maroon and Gold Invite
8   Cicerone, Jacob      1:00.85       2017    Dickinson Invite
9   Abraham, Ayooluwa    1:01.45       2017    Maroon and Gold Invite
10  Murali, Devak        1:09.67       2017    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Murali, Devak          53.71       2017    Maroon and Gold Invite
2   Harper, Tyler          53.91       2019    Kevin Dare Invite
3   McCauley, Mark         54.34       2019    Kevin Dare Invite
4   Wagner, Christopher    55.92       2017    Dickinson Invite
5   Sofon, Jordan          56.49       2022    Kevin Dare Invite
6   Martin, Danny          57.12       2022    Kevin Dare Invite
7   Cicerone, Jacob      1:00.85       2017    Dickinson Invite
8   Abraham, Ayooluwa    1:01.45       2017    Maroon and Gold Invite

********************************************************************************
BOYS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ecalono, C.J.        1:05.70       2004    Regionals
2   Ecalono, C.J.        1:06.18       2004    States
3   Nobile, Nicholas     1:07.26       2014    States
4   Nobile, Nicholas     1:07.95       2014    Virginia Tech Invite
5   Mellott, Parker      1:08.10       2016    States
6   Nobile, Nicholas     1:08.26       2014    Counties
7   Mellott, Parker      1:08.49       2016    Regionals
8   Nobile, Nicholas     1:08.80       2014    Regionals
9   Mellott, Parker      1:08.93       2016    Counties
10  Ecalono, C.J.        1:09.10       2004    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ecalono, C.J.        1:05.70       2004    Regionals
2   Nobile, Nicholas     1:07.26       2014    States
3   Mellott, Parker      1:08.10       2016    States
4   Huang, Nicholas      1:09.20       2008    MVAL
5   Danner, Nicholas     1:09.28       2016    Warrior Knight Invite
6   Stine, Nick          1:09.50       2007    Counties
7   Aird, David          1:09.60       2006    MVAL
8   Martinez, Charlie    1:09.90       2018    Counties
9   Villeneuve, Eric     1:09.98       2012    MVAL
10  Ugast, Frederick     1:10.04       2012    MVAL

********************************************************************************
BOYS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Stine, Nick          1:59.37       2007    States
2   Ugast, Frederick     2:01.92       2012    Regionals
3   Davis, Nathan        2:02.64       2018    States
4   Davis, Nathan        2:02.83       2018    CMC
5   Sappe, Christopher   2:03.16       2022    Kevin Dare Invite
6   Davis, Nathan        2:03.26       2018    Western Maryland Winter Classic
7   Danner, Nicholas     2:03.93       2016    Regionals
8   Lewis, Jeremy        2:04.00       2012    Regionals
9   Stine, Nick          2:04.27       2007    Regionals
10  Ugast, Frederick     2:04.44       2012    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Stine, Nick          1:59.37       2007    States
2   Ugast, Frederick     2:01.92       2012    Regionals
3   Davis, Nathan        2:02.64       2018    States
4   Sappe, Christopher   2:03.16       2022    Kevin Dare Invite
5   Danner, Nicholas     2:03.93       2016    Regionals
6   Lewis, Jeremy        2:04.00       2012    Regionals
7   Martinez, Charlie    2:04.75       2018    Counties
8   Aird, David          2:05.00       2005    MVAL
9   Murdock, Ellery      2:05.56       2008    Counties
10  Hayslett, Austin     2:05.91       2012    MVAL

********************************************************************************
BOYS 1000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Danner, Nicholas     2:40.47       2015    Virginia Tech Invite
2   Murdock, Ellery      2:41.18       2008    Virginia Tech Invite
3   Danner, Nicholas     2:45.81       2014    Virginia Tech Invite
4   Rivard, Sean         3:03.31       2019    Liberty Christmas Invite
5   Hobson, Markus       3:05.67       2019    Liberty Christmas Invite
6   Hobson, Markus       3:08.33       2020    SMAC Invite
7   Rivard, Sean         3:09.09       2020    SMAC Invite
8   Sappe, Chris         3:09.86       2019    Liberty Christmas Invite
9   Johnson, Keegan      3:10.00       2019    Polar Bear Invite
10  Yi, Kyle             3:10.60       2019    Polar Bear Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Danner, Nicholas     2:40.47       2015    Virginia Tech Invite
2   Murdock, Ellery      2:41.18       2008    Virginia Tech Invite
3   Rivard, Sean         3:03.31       2019    Liberty Christmas Invite
4   Hobson, Markus       3:05.67       2019    Liberty Christmas Invite
5   Sappe, Chris         3:09.86       2019    Liberty Christmas Invite
6   Johnson, Keegan      3:10.00       2019    Polar Bear Invite
7   Yi, Kyle             3:10.60       2019    Polar Bear Invite
8   Patterson, Bryce     3:11.01       2020    SMAC Invite
9   Ma, William          3:22.13       2019    Polar Bear Invite
10  Mistry, Viren        3:26.38       2019    Polar Bear Invite

********************************************************************************
BOYS 1600 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Davis, Nathan        4:26.31       2017    States
2   Davis, Nathan        4:28.52       2018    States
3   Danner, Nicholas     4:29.69       2016    Regionals
4   Davis, Nathan        4:30.29       2018    Counties
5   Davis, Nathan        4:30.66       2018    CMC
6   Danner, Nicholas     4:30.97       2016    States
7   Huang, Nicholas      4:31.17       2008    States
8   Danner, Nicholas     4:32.70       2016    Counties
9   Bernard, Dylan       4:33.10       2008    Counties
10  Davis, Nathan        4:33.97       2017    Warrior Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Davis, Nathan        4:26.31       2017    States
2   Danner, Nicholas     4:29.69       2016    Regionals
3   Huang, Nicholas      4:31.17       2008    States
4   Bernard, Dylan       4:33.10       2008    Counties
5   Santis, Garrett      4:34.22       2016    Counties
6   Miller, Jimmy        4:34.23       2010    States
7   Hayslett, Austin     4:36.15       2010    HC Invite
8   Murphy, Brian        4:36.70       2001    CMC
9   Murdock, Ellery      4:36.76       2007    Regionals
10  Strouse, Greyson     4:38.18       2012    MVAL

********************************************************************************
BOYS 3000 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Rodrigues, Henry     9:46.64       2022    Kevin Dare Invite
2   Tomblin, Terrance   10:33.63       2022    Kevin Dare Invite
3   Boron, Alec         10:53.29       2019    Kevin Dare Invite
4   Miller, Davis       11:00.01       2019    Kevin Dare Invite
5   Kirk, Declan        11:01.80       2017    Maroon and Gold Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rodrigues, Henry     9:46.64       2022    Kevin Dare Invite
2   Tomblin, Terrance   10:33.63       2022    Kevin Dare Invite
3   Boron, Alec         10:53.29       2019    Kevin Dare Invite
4   Miller, Davis       11:00.01       2019    Kevin Dare Invite
5   Kirk, Declan        11:01.80       2017    Maroon and Gold Invite

********************************************************************************
BOYS 3200 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Davis, Nathan        9:42.86       2017    VT Invite
2   Miller, Jimmy        9:46.35       2010    States
3   Davis, Nathan        9:47.54       2017    Smithsburg Invite
4   Bernard, Dylan       9:55.26       2008    States
5   Davis, Nathan        9:55.59       2017    Counties
6   Davis, Nathan        9:55.70       2017    States
7   Strouse, Greyson     9:56.65       2012    Counties
8   Davis, Nathan        9:57.67       2018    Counties
9   Bernard, Dylan       9:59.50       2008    Virginia Tech Invite
10  Strouse, Greyson     9:59.52       2012    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Davis, Nathan        9:42.86       2017    VT Invite
2   Miller, Jimmy        9:46.35       2010    States
3   Bernard, Dylan       9:55.26       2008    States
4   Strouse, Greyson     9:56.65       2012    Counties
5   Allwardt, Josh       9:59.65       2011    States
6   Hayslett, Austin     9:59.69       2011    States
7   Shuman, Troy        10:00.14       2014    Virginia Tech Invite
8   Danner, Nicholas    10:02.08       2015    Frostbite Invite
9   Murphy, Brian       10:06.90       2000    States
10  Huang, Nicholas     10:12.40       2008    MVAL

********************************************************************************
BOYS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Ogunsola, Timothy       7.80       2020    States
2   Ogunsola, Timothy       7.90       2020    CMC
3   Ogunsola, Timothy       7.95       2019    CMC
3   Ogunsola, Timothy       7.95       2019    Counties
5   Ogunsola, Timothy       7.98       2019    Regionals
6   Mills, Prince           8.02       2015    MVAL
7   Jackson, Nick           8.03       2018    States
7   Jackson, Nick           8.03       2018    Counties
9   Mills, Prince           8.04       2015    States
10  Metz, Matt              8.06       2000    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ogunsola, Timothy       7.80       2020    States
2   Mills, Prince           8.02       2015    MVAL
3   Jackson, Nick           8.03       2018    2 Meets
4   Metz, Matt              8.06       2000    States
5   Jackson, Chris          8.13       2014    Regionals
6   Felder, Anthony         8.22       2018    Counties
6   Treadway, Tyler         8.22       2008    Counties
8   McCauley, Mark          8.26       2020    CMC
9   Hu, Chris               8.28       2018    Counties
10  Roth, Michael           8.29       2012    Regionals

********************************************************************************
BOYS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               1:34.16       2004    States
2                                               1:35.35       2003    States
3                                               1:35.80       2003    CMC
4                                               1:35.95       2015    Virginia Tech Invite
5   Bennett, Arid, Ecalono, Cooper              1:36.00       2004    Regionals
6                                               1:36.54       2015    States
7                                               1:36.64       2019    Regionals
8   Fredrickson, Holloway, Holland, McCauley    1:36.94       2020    Counties
9   Fredrikson, Holloway, Holland, McCauley     1:37.15       2020    CMC
10  Mangrum, Mellott, Usmani, Atkins            1:37.29       2015    MVAL

********************************************************************************
BOYS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1   McCauley, Harper, Mason, Ogunsola           3:35.69       2019    Kevin Dare Invite
2   Mellott, Danner, Estok, Danner              3:36.43       2016    States
3                                               3:36.85       2004    States
4                                               3:36.93       2015    Virginia Tech Invite
5                                               3:37.53       2019    Regionals
6                                               3:37.54       2005    States
7                                               3:37.60       2014    Virginia Tech Invite
8                                               3:38.39       2008    States
9                                               3:38.40       2003    CMC
10  Adams, Arid, Cooper, Ecalono                3:38.50       2004    Regionals

********************************************************************************
BOYS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1   Lewis, Villenueve, Hayslett, Ugast          8:11.11       2012    States
2                                               8:12.33       2012    Counties
3                                               8:20.24       2011    HCC Invite
4   Hayslett, Lewis, Ugast, Villenueve          8:21.25       2012    Regionals
5   Hayslett, Allwardt, Ugast, Lewis            8:23.10       2011    States
6                                               8:23.67       2007    States
7                                               8:24.71       2016    Smithsburg Invite
8                                               8:28.49       2015    States
9   Mellott, Estok, Santis, Danner              8:30.24       2016    Regionals
10                                              8:31.20       2005    States

********************************************************************************
BOYS 1600 SPRINT MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                               3:49.40       2015    Sportsplex Relays
2                                               3:54.52       2012    Last Track to Philly
3                                               3:56.25       2013    Last Track to Philly
4                                               4:06.00       2019    Freddy Henrick Relays
5   Schwab, Fredrikson, McCauley, Wooden        4:06.74       2018    Pg Relay Invite
6                                               4:07.30       2014    Sportsplex Relays
7                                               4:19.07       2019    Freddy Henrick Relays

********************************************************************************
BOYS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              11:00.87       2012    Last Track to Philly
2                                              11:25.40       2007    Dwight Scott Relays
3   Mason, Wagner, Estok, Martinez             11:27.45       2017    Maroon and Gold Invite
4                                              12:00.09       2015    Sportsplex Relays
5                                              12:41.44       2014    Sportsplex Relays
6                                              12:59.19       2019    Freddy Henrick Relays
7   Boron, Stuart, Patterson, Rodrigues        13:59.16       2018    PG Relay Invite

********************************************************************************
BOYS HIGH JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Holson, Mitch        6-00.00       2016    Regionals
2   Pugh, Jay            5-11.00       2018    Regionals
2   Miller, Sean         5-11.00       2015    Regionals
4   Pugh, Jay            5-10.00       2018    Western Maryland Winter Classic
4   Holson, Mitch        5-10.00       2015    Ed Bowie Invite
4   Holson, Mitch        5-10.00       2015    States
4   Holson, Mitch        5-10.00       2014    Ed Bowie Invite
4   Holson, Mitch        5-10.00       2014    Sportsplex Relays
4   Holson, Mitch        5-10.00       2014    States
10  Vallone, Ethan       5-09.00       2019    CMC
10  Holson, Mitch        5-09.00       2015    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Holson, Mitch        6-00.00       2016    Regionals
2   Miller, Sean         5-11.00       2015    Regionals
2   Pugh, Jay            5-11.00       2018    Regionals
4   Vallone, Ethan       5-09.00       2019    CMC
5   Johnson, Jayden      5-08.00       2022    States
5   Mills, Prince        5-08.00      14-15    3 Meets
7   Melean, Christian    5-07.00       2020    Warrior Invite
8   Holland, Myron       5-06.00       2020    CMC
8   Treadway, Tyler      5-06.00       2008    2 Meets
8   Delgado, Eric        5-06.00       2006    MVAL
8   Stockbridge, Chris   5-06.00      99-00    2 Meets
8   Abraham, Ayooluw     5-06.00       2018    Western Maryland Winter Classic

********************************************************************************
BOYS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Jiron, Cole         13-06.00       2019    Counties
1   Brunner, Yuri       13-06.00       2017    VT Invite
1   Fishman, Dustin     13-06.00       2009    States
1   Fishman, Dustin     13-06.00       2009    Counties
1   Fishman, Dustin     13-06.00       2009    MVAL
6   Jiron, Cole         13-05.00       2019    Regionals
7   Jiron, Cole         13-03.00       2019    CMC
8   Jiron, Cole         13-00.00       2019    States
8   Jiron, Cole         13-00.00       2019    Kevin Dare Invite
8   Brunner, Yuri       13-00.00       2018    States
8   Brunner, Yuri       13-00.00       2018    CMC
8   Brunner, Yuri       13-00.00       2018    Western Maryland Winter Classic
8   Brunner, Yuri       13-00.00       2017    Dickinson Invite
8   Brunner, Yuri       13-00.00       2017    States
8   Brunner, Yuri       13-00.00       2017    Smithsburg Invite
8   Brunner, Yuri       13-00.00       2016    Terry Baker Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Fishman, Dustin     13-06.00       2009    3 Meets
1   Brunner, Yuri       13-06.00       2017    VT Invite
1   Jiron, Cole         13-06.00       2019    Counties
4   Eckert, Mike        12-06.00       2002    2 Meets
4   Hajzus, Seth        12-06.00      18-19    4 Meets
6   Diaz, Christian     11-06.00       2014    States
6   Anderson, Matt      11-06.00       2003    States
6   Stockbridge, Chris  11-06.00       2000    States
9   Billips, Ethan      11-00.00       2020    Counties
9   Menon, Akash        11-00.00       2015    States

********************************************************************************
BOYS LONG JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Holson, Mitch       19-08.50       2015    Frostbite Invite
2   Holson, Mitch       19-07.00       2014    Ed Bowie Invite
3   Holson, Mitch       19-02.50       2014    Sportsplex Relays
4   Holson, Mitch       19-00.00       2015    Ed Bowie Invite
5   Travers, Julian     18-11.75       2022    Kevin Dare Invite
6   Fredrikson, Gunnar  18-10.75       2019    Polar Bear Invite
7   Fredrikson, Gunnar  18-09.00       2018    PG Relay Invite
8   Ladson, Zachary     18-08.00       2012    Ed Bowie Invite
9   Atkins, Elijah      18-06.00       2014    Ed Bowie Invite
10  Miller, Sean        18-04.25       2014    Sportsplex Relays

Top 10 Performers
===========================================================
1   Holson, Mitch       19-08.50       2015    Frostbite Invite
2   Travers, Julian     18-11.75       2022    Kevin Dare Invite
3   Fredrikson, Gunnar  18-10.75       2019    Polar Bear Invite
4   Ladson, Zachary     18-08.00       2012    Ed Bowie Invite
5   Atkins, Elijah      18-06.00       2014    Ed Bowie Invite
6   Miller, Sean        18-04.25       2014    Sportsplex Relays
7   Campbell, Xavier    18-02.25       2015    Frostbite Invite
8   Felder, Anthony     17-03.00       2016    Frostbite
9   Kidd, Zion          17-02.00       2016    Frostbite
10  Melean, Fernando    16-00.75       2019    Polar Bear Invite

********************************************************************************
BOYS TRIPLE JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Holson, Mitch       40-09.00       2015    Frostbite Invite
2   Fredrikson, Gunnar  38-11.00       2019    Polar Bear Invite
3   Travers, Julian     38-04.00       2022    Kevin Dare Invite
4   Holson, Mitch       38-00.50       2014    Ed Bowie Invite
5   Jackson, Chris      38-00.00       2014    Virginia Tech Invite
6   Fredrikson, Gunnar  37-10.75       2019    Liberty Christmas Invite
7   Holson, Mitch       37-00.50       2012    Ed Bowie Invite
8   Jackson, Chris      37-00.00       2012    Ed Bowie Invite
9   Apea, Kofi          36-02.00       2020    SMAC Invite
10  Apea, Kofi          36-00.50       2019    Polar Bear Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Holson, Mitch       40-09.00       2015    Frostbite Invite
2   Fredrikson, Gunnar  38-11.00       2019    Polar Bear Invite
3   Travers, Julian     38-04.00       2022    Kevin Dare Invite
4   Jackson, Chris      38-00.00       2014    Virginia Tech Invite
5   Apea, Kofi          36-02.00       2020    SMAC Invite
6   Miller, Sean        35-09.00       2014    Frostbite Invite
7   Marcel, Matthew     35-01.00       2014    Ed Bowie Invite
8   Talley, Matthew     31-00.00       2015    Frostbite Invite

********************************************************************************
BOYS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Williams, Nick      55-05.00       2002    States
2   Williams, Nick      55-01.75       2003    States
3   Sipe, Colin         54-05.00       2014    Virginia Tech Invite
4   Sipe, Colin         54-03.75       2014    Counties
5   Williams, Nick      53-09.00       2003    CMC
6   Sipe, Colin         53-08.50       2013    Dwight Scott Invite
7   Williams, Nick      53-04.50       2002    CMC
8   Sipe, Colin         53-03.00       2014    States
9   Sipe, Colin         53-00.00       2014    MVAL
10  Sipe, Colin         52-05.50       2013    Terry Baker Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Williams, Nick      55-05.00       2002    States
2   Sipe, Colin         54-05.00       2014    Virginia Tech Invite
3   Miller, Tom         51-03.25       1998    Counties
4   Lachir, Mohammed    50-06.75       2017    Counties
5   Dilernia, Mike      46-11.50       2006    MVAL
6   Heavner, Connor     45-03.75       2013    Counties
7   Towrek, Zack        45-02.00       2005    Counties
8   Schifano, Anthony   45-01.00       2017    Smithsburg Invite
9   Rohwer, Nicholas    43-09.00       2018    PG Relay Invite
10  Belcher, Michael    43-08.25       2015    States

* denotes times were hand timed.
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.

List Includes:

2021-22 - All Meets
2019-20 - All Meets
2018-19 - All Meets
2017-18 - Counties, Maroon and Gold Invite, Dickinson Invite, Mountain Express Invite, Kevin Dare Invite, Smithsburg Invite,
       Western Maryland Winter Classic, Warrior Invite, CMC, Regionals
2016-17 - All Meets
2016 - All Meets
2015 - All Meets
2014 - States, Counties, MVAL, Regionals, Terry Baker Invite, Warrior Invite,
       Dwight scott Invite, VT Invite
2013 - States, Counties, MVAL, Regionals, VT Invite, Warrior Invite, Last Track to Philly,
       CCBC-Essex Invite #2, Ed Bowie Invite
2012 - States, Counties, MVAL, Regionals, Warrior Invite, HCC Invite, Last Track to Philly
2011 - States, Counties (MVAL), HC Invite
2010 - States, Counties (MVAL)
2009 - States, Counties, MVAL
2008 - States, Counties, MVAL, Virginia Tech Invite
2007 - States, Counties, MVAL, Regionals, Dwight Scott Relays
2006 - States, Counties, MVAL
2005 - States, Counties, MVAL
2004 - States, MVAL, Regionals
2003 - States, CMC
2002 - States, CMC
2001 - States, CMC
2000 - States, CMC
1999 - States, CMC
1998 - States, Counties (boys only)
1997 - States, Counties
1996 - States

Total Meets: 123.5