Westminster
Indoor Track & Field Records

GIRLS 55 METER DASH

Top 10 Performances
==========================================================
1   Schoenbeck, Ashley      7.40       2001    States
2   Schoenbeck, Ashley      7.54*      2001    CMC
2   Schoenbeck, Ashley      7.54*      2001    Counties
4   Dintino, Hannah         7.59       2019    Counties
5   Dintino, Hannah         7.60       2018    Frostbite
6   Harrison, Kaileigh      7.61       2016    Dickinson Invite
7   Harrison, Kaileigh      7.64       2017    Counties
8   Harrison, Kaileigh      7.67       2016    Regionals
8   Fernekees, Audra        7.67       2011    Counties
10  Dintino, Hannah         7.68       2019    SMAC Invite
10  Harrison, Kaileigh      7.68       2015    Dwight Scott Invite
10  Fernekees, Audra        7.68       2011    MVAL Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Scholenbeck, Ashley     7.40       2001    States
2   Dintino, Hannah         7.59       2019    Counties
3   Harrison, Kaileigh      7.61       2016    Dickinson Invite
4   Fernekees, Audra        7.67       2011    Counties
5   Wagner, Jarrett         7.69       2020    Regionals
6   Bartley, Tirzah         7.70       2010    Counties
7   White, Camile           7.74       2019    Counties
8   Imhoff, Rachel          7.84*      1999    7 Team Meet
9   Battles, Courtney       7.88       2013    Regionals
10  Phan, Sabrina           7.92       2019    Howard Winterfest

********************************************************************************
GIRLS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Harrison, Kaileigh     27.10       2016    Dickinson Invite
2   White, Camile          28.89       2016    Dickinson Invite
3   Boussy, Ava            28.94       2016    Dickinson Invite
4   Wagner, Jarrett        29.00       2020    Dickinson Invite
5   Crowder, Emily         29.61       2020    Dickinson Invite
6   Battles, Courtney      29.65       2013    Dickinson Invite
7   Houle, Lydia           29.75       2020    Dickinson Invite
8   Sheldon, Haley         29.80       2014    Dickinson Invite
9   Taylor, Lena           30.09       2014    Dickinson Invite
10  Taylor, Lena           30.54       2013    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Harrison, Kaileigh     27.10       2016    Dickinson Invite
2   White, Camile          28.89       2016    Dickinson Invite
3   Boussy, Ava            28.94       2016    Dickinson Invite
4   Wagner, Jarrett        29.00       2020    Dickinson Invite
5   Crowder, Emily         29.61       2020    Dickinson Invite
6   Battles, Courtney      29.65       2013    Dickinson Invite
7   Houle, Lydia           29.75       2020    Dickinson Invite
8   Sheldon, Haley         29.80       2014    Dickinson Invite
9   Taylor, Lena           30.09       2014    Dickinson Invite
10  Peckoo, Logan          31.47       2014    Dickinson Invite

********************************************************************************
GIRLS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Dintino, Hannah        42.50       2019    Counties
2   Dintino, Hannah        42.71       2019    States
3   Dintino, Hannah        42.73       2018    Frostbite
4   Fernekees, Audra       43.20       2012    Counties
5   Dintino, Hannah        43.36       2018    Howard Winterfest
6   Dintino, Hannah        43.45       2019    CCBC Last Chance
7   Harrison, Kaileigh     43.73       2017    Frostbite
8   Imhoff, Rachel         43.84*      2001    CMC
9   Dintino, Hannah        43.86       2019    Regionals
10  Dintino, Hannah        43.94       2018    Terry Baker Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Dintino, Hannah        42.50       2019    Counties
2   Fernekees, Audra       43.20       2012    Counties
3   Harrison, Kaileigh     43.73       2017    Frostbite
4   Imhoff, Rachel         43.84*      2001    CMC
5   Houle, Lydia           44.35       2019    SMAC Invite
6   Crowder, Emily         44.45       2019    Frostbite
7   Gombeski, Rachel       44.74*      2001    CMC
8   Schoenbeck, Ashley     45.54*      1999    CMC
9   Fique, Morgan          45.66       2019    SMAC Invite
10  Rogalski, Rachel       45.80       2016    Frostbite

********************************************************************************
GIRLS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Houle, Lydia         1:03.08       2020    Dickinson Invite
2   Gillcrist, Isabelle  1:05.75       2020    Dickinson Invite
3   Crowder, Emily       1:07.06       2020    Dickinson Invite
4   Sheldon, Haley       1:08.08       2014    Dickinson Invite
5   Battles, Courtney    1:09.00       2013    Dickinson Invite
6   Dintino, Hannah      1:09.06       2016    Dickinson Invite
7   Taylor, Lena         1:09.98       2014    Dickinson Invite
8   Astlin, Kaelin       1:10.56       2016    Dickinson Invite
9   Kushner, Tori        1:12.42       2013    Dickinson Invite
10  Schuchardt, Jess     1:13.47       2014    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Houle, Lydia         1:03.08       2020    Dickinson Invite
2   Gillcrist, Isabelle  1:05.75       2020    Dickinson Invite
3   Crowder, Emily       1:07.06       2020    Dickinson Invite
4   Sheldon, Haley       1:08.08       2014    Dickinson Invite
5   Battles, Courtney    1:09.00       2013    Dickinson Invite
6   Dintino, Hannah      1:09.06       2016    Dickinson Invite
7   Taylor, Lena         1:09.98       2014    Dickinson Invite
8   Astlin, Kaelin       1:10.56       2016    Dickinson Invite
9   Kushner, Tori        1:12.42       2013    Dickinson Invite
10  Schuchardt, Jess     1:13.47       2014    Dickinson Invite

********************************************************************************
GIRLS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Fernekees, Audra     1:23.06       2012    MVAL
2   Fernekees, Audra     1:23.52       2012    Counties
3   Gombeski, Kristen    1:23.80       2000    CMC
4   Gombeski, Kristen    1:24.20       2000    Regionals
5   Gombeski, Kristen    1:24.50       2000    States
6   Imhoff, Rachel       1:24.70       2001    CMC
7   Santoni, Isabella    1:25.06       2020    Regionals
8   Fernekees, Audra     1:25.24       2012    Smithsburg
9   Crowder, Emily       1:25.54       2018    Counties
10  Gillcrist, Isabelle  1:25.55       2018    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Fernekees, Audra     1;23.06       2012    MVAL
2   Gombeski, Kristen    1:23.80       2000    CMC
3   Imhoff, Rachel       1:24.70       2001    CMC
4   Santoni, Isabella    1:25.06       2020    Regionals
5   Crowder, Emily       1:25.54       2018    Counties
6   Gillcrist, Isabelle  1:25.55       2018    Frostbite
7   Kushner, Tori        1:26.03       2014    Regionals
8   Astlin, Kaelin       1:26.10       2017    Regionals
9   Wawrzynski, Julia    1:26.38       2018    Frostbite
10  Garvey, Brianna      1:27.10       2004    Frostbite

********************************************************************************
GIRLS 800 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Komar, Mandy         2:26.00       2000    CMC
2   Komar, Mandy         2:28.60       2000    States
3   Komar, Mandy         2:28.70       2000    Regionals
4   Stevenson, Sue       2:30.00       1981    Counties
5   Komar, Mandy         2:30.90       2000    Counties
6   Komar, Mandy         2:30.90       1999    Dickinson Invite
7   Komar, Mandy         2:31.90       2000    Westminster Invite
8   Komar, Mandy         2:33.20       1999    CMC
9   O'Connell, Johanna   2:33.50       2002    Counties
10  Wawrzynski, Julia    2:34.27       2019    SMAC Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Komar, Mandy         2:26.00       2000    CMC
2   Stevenson, Sue       2:30.00       1981    Counties
3   O'Connell, Johanna   2:33.50       2002    Counties
4   Wawrzynski, Julia    2:34.27       2019    SMAC Invite
5   Kernan, Colleen      2:36.51       2014    Terry Baker Invite
6   Houle, Audrey        2:37.31       2020    Regionals
7   Richardson, Cora     2:37.37       2020    Regionals
8   Hart, Lauren         2:37.50       2000    Meet of Millenium
9   Thompson, Holly      2:39.00       1999    Regionals
10  Callegary, Tara      2:39.20       2001    Indoor Invite

********************************************************************************
GIRLS 1600 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Kernan, Colleen      5:23.69       2015    Counties
2   Repsher, Trisha      5:24.60       2005    Regionals
3   Repsher, Trisha      5:26.00       2005    MVAL
4   Repsher, Trisha      5:27.50       2005    Counties
5   Repsher, Trisha      5:28.10       2004    Frostbite
6   Komar, Mandy         5:32.70       1999    Regionals
7   Kirk, Shannon        5:33.25       2015    Counties
8   Komar, Mandy         5:33.30       1999    CMC
9   Repsher, Trisha      5:33.75       2005    States
10  Kernan, Colleen      5:34.74       2014    Dwight Scott Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Kernan, Colleen      5:23.69       2015    Counties
2   Repsher, Trisha      5:24.60       2005    Regionals
3   Komar, Mandy         5:32.70       1999    Regionals
4   Kirk, Shannon        5:33.25       2015    Counties
5   Houle, Audrey        5:35.73       2020    Regionals
6   McGrath, Erin        5:35.97       2018    Regionals
7   Hart, Lauren         5:37.70       2001    CMC
8   Vigliotti, Beth      5:43.10       1998    States
9   Callegary, Tara      5:43.30       2000    CMC
10  Eaton, Allison       5:44.40       2006    MVAL

********************************************************************************
GIRLS 3200 METER RUN

Top 10 Performances
===========================================================
1   Repsher, Trisha     11:15.50       2005    MVAL
2   Repsher, Trisha     11:15.84       2005    States
3   Repsher, Trisha     11:16.30       2004    Frostbite
4   Repsher, Trisha     11:17.80       2005    Regionals
5   Repsher, Trisha     11:34.00       2005    Counties
6   Repsher, Trisha     11:34.91       2004    States
7   Repsher, Trisha     11:35.30       2004    MVAL
8   Repsher, Trisha     11:41.79       2003    States
9   Kernan, Colleen     11:49.24       2015    MVAL
10  Kernan, Colleen     11:52.90       2015    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Repsher, Trisha     11:15.50       2005    MVAL
2   Kernan, Colleen     11:49.24       2015    MVAL
3   Eckard, Debbie      12:10.20       1981    Counties
4   McGrath, Erin       12:13.02       2017    Frostbite
5   Callegary, Tara     12:19.10       1999    CMC
6   Wagner, Jillian     12:27.26       2016    Lid Lifter Invite
7   Eaton, Allison      12:28.14       2005    Regionals
8   Hayes, Naney        12:41.22       2002    States
9   Price, Jessica      12:47.30       1999    Regionals
10  Wahl, Susan         12:52.50       1981    Counties

********************************************************************************
GIRLS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Vigliotti, Sarah       9.34*       2005    MVAL
1   Vigliotti, Sarah       9.34*       2004    Frostbite
3   Vigliotti, Sarah       9.44*       2005    Counties
4   Bayly, Thea            9.47        1998    States
5   Gombecki, Kristen      9.54*       2000    Counties
6   Jones, Ameerah         9.64*       2008    MVAL
6   Gombeski, Kristen      9.64*       2000    Westminster Invite
8   Prodoehl, Carlee       9.74        2019    Dwight Scott
9   Nilson, Steph          9.80        2001    States
10  Jones, Ameerah         9.84*       2008    Counties
10  Schoenbeck, Ashley     9.84*       2001    Indoor Invite
10  Schoenbeck, Ashley     9.84*       2000    Meet of Millenium

Top 10 Performers
===========================================================
1   Vigliotti, Sarah       9.34*      04-05    2 Meets
2   Bayly, Thea            9.47        1998    States
3   Gombeski, Kristen      9.54*       2000    Counties
4   Jones, Ameerah         9.64*       2008    MVAL
5   Prodoehl, Carlee       9.74        2019    Dwight Scott
6   Nilson, Steph          9.80        2001    States
7   Schoenbeck, Ashley     9.84*      00-01    2 Meets
8   Valis, Kaitlyn         9.94*      06+07    MVAL
8   Nilson, Jenn           9.94*       2001    Counties
8   Ridgway, Becki         9.94*       2000    Regionals
8   Kuchera, Becky         9.94*       1999    Tri Meet

********************************************************************************
GIRLS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Rogalski, Dintino, White, Harrison           1:49.83       2017    Frostbite
2  Rogalski, White, Dintino, Harrison           1:50.05       2017    States
3  Dintino, Boussy, Fique, White                1:51.32       2019    States
4  Dintino, Boussy, Fique, Houle                1:51.91       2018    Frostbite
5  Wagner, Houle, Sheehy, Crowder               1:51.98       2019    Frostbite
6                                               1:52.00       2001    States
7  Wagner, Houle, Hawks, Sheehy                 1:52.22       2020    Regionals
8  Harrison, White, Dintino, Rogalski           1:52.35       2017    Counties
9  Rogalski, Dintino, White, Harrison           1:52.42       2017    Howard County Winterfest
10 Dintino, Fique, Houle, White                 1:52.63       2019    Counties

********************************************************************************
GIRLS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
================================================================================
1  Gillcrist, Sheehy, Crowder, Houle            4:15.23       2019    States
2  Hawks, Sheehy, Crowder, Houle                4:17.46       2019    Frostbite
3                                               4:17.70       2001    States
4  Hawks, Sheehy, Gillcrist, Houle              4:18.09       2020    Regionals
5  Hawks, Sheehy, Crowder, Houle                4:20.25       2020    Counties
6  Gillcrist, Sheehy, Crowder, Houle            4:22.59       2019    SMAC Invite
7  Gillcrist, Sheehy, Crowder, Houle            4:22.88       2020    Dickinson
8  Gillcrist, Sheehy, Crowder, Houle            4:24.07       2019    Howard Winterfest
9  Gillcrist, Sheehy, Crowder, Houle            4:25.19       2019    Regionals
10 Gillcrist, Sheehy, Crowder, Marks            4:25.56       2018    Frostbite

********************************************************************************
GIRLS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1                                              10:19.07       2003    States
2                                              10:20.90       1999    Regionals
3                                              10:21.30       2001    States
4                                              10:28.70       1999    States
5                                              10:33.60       2000    Regionals
6                                              10:34.70       2001    CMC
7                                              10:37.10       2000    CMC
8                                              10:38.36       2018    Counties
9                                              10:38.90       2000    States
10 Santoni, Gillcrist, Richardson, Garman      10:39.07       2020    Regionals

********************************************************************************
GIRLS 1600 SPRINT MEDLEY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  White, Rogalski, Dintino, Houle              4:39.59       2018    Last Track to Philly
2  Harrison, Dintino, Rogalski, Wawrzynski      4:40.90       2017    Last Track to Philly
3                                               5:08.91       2016    Lid Lifter Invite

********************************************************************************
GIRLS DISTANCE MEDLEY RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Santoni, Hawks, Garman, Richardson          13:56.57       2019    Howard Winterfest
2  Richardson, Houle, McGrath, Wawrzynski      14:29.17       2018    Howard Winterfest

********************************************************************************
GIRLS HIGH JUMP

Top 10 Performances
===========================================================
1   Brengle, Casey        5-00.00       2002    Counties
1   Gerber, Stephanie     5-00.00       2002    Counties
1   Taylor, Megan         5-00.00       2002    Counties
1   Nilson, Jenn          5-00.00       2001    States
1   Bright, Julie         5-00.00       2001    Counties
1   Bright, Julie         5-00.00       2001    Smithsburg Invite
1   Bright, Julie         5-00.00       2001    Indoor Invite
1   Bright, Julie         5-00.00       2000    Meet of Millenium
1   Kuchera, Becky        5-00.00       1999    CMC
1   Kuchera, Becky        5-00.00       1998    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Brengle, Casey        5-00.00       2002    Counties
1   Gerber, Stephanie     5-00.00       2002    Counties
1   Taylor, Megan         5-00.00       2002    Counties
1   Nilson, Jenn          5-00.00       2001    States
1   Bright, Julie         5-00.00      00-01    4 Meets
1   Kuchera, Becky        5-00.00      98+99    2 Meets
7   Pogue, Erin           4-10.00       2003    Counties
7   Nilson, Steph         4-10.00       2001    Smithsburg Invite
7   Firman, Mary-Alice    4-10.00       1999    Tri Meet
7   Perry, Brenda         4-10.00       1979    Meet At Armory

********************************************************************************
GIRLS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Howell, Alex         11-01.00       2013    Frostbite Invite
2   Howell, Alex         11-00.00       2015    States
2   Howell, Alex         11-00.00       2015    Counties
2   Howell, Alex         11-00.00       2014    Terry Baker Invite
2   Howell, Alex         11-00.00       2013    Dwight Scott Invite
5   Howell, Alex         10-10.00       2014    Counties
5   Howell, Alex         10-10.00       2014    MVAL
8   Howell, Alex         10-06.00       2014    Dwight Scott Invite
8   Howell, Alex         10-06.00       2014    States
8   Howell, Alex         10-06.00       2014    Regionals
8   Howell, Alex         10-06.00       2013    Terry Baker Invite
8   Howell, Alex         10-06.00       2013    States

Top 10 Performers
===========================================================
1   Howell, Alex         11-01.00       2013    Frostbite Invite
2   Hover, Alyssa         8-06.00       2000    Regionals
3   Carangal, Madalyn     8-00.00       2017    Counties
3   Sisler, Hannah        8-00.00     2011-12   2 Meets
3   Pogue, Erin           8-00.00       2003    2 Meets
3   Moon, Kim             8-00.00       2002    3 Meets
7   Bates, Ali            7-06.00       2000    2 Meets
7   Kuchera, Becky        7-06.00       1999    States
9   Gassman, Sarah        7-05.00       2020    Regionals
9   Beacham, Bella        7-05.00       2020    Regionals

********************************************************************************
GIRLS LONG JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Rogalski, Rachel     15-09.00       2016    Lid Lifter Invite
2   Rogalski, Rachel     15-07.50       2018    Last Track to Philly
3   Rogalski, Rachel     15-06.00       2016    Frostbite
4   Rogalski, Rachel     15-03.00       2018    SMAC Invite
5   Rogalski, Rachel     15-02.50       2017    Frostbite
6   Rogalski, Rachel     14-09.50       2017    Howard County Winterfest
7   Rogalski, Rachel     14-08.50       2017    SMAC Invite
8   Phan, Sabrina        14-08.25       2019    Howard Winterfest
9   Howell, Alex         14-04.00       2013    Frostbite Invite
10  Francis, Angel       14-02.00       2016    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Rogalski, Rachel     15-09.00       2016    Lid Lifter Invite
2   Phan, Sabrina        14-08.25       2019    Howard Winterfest
3   Howell, Alex         14-04.00       2013    Frostbite Invite
4   Francis, Angel       14-03.00       2016    Frostbite
5   Fisher, Kelsey       13-11.00       2004    Frostbite
5   White, Camiele       13-11.00       2017    Frostbite
7   DeJordy, Lilli       13-03.00       2016    Lid Lifter Invite
8   Engelman, Pam        12-11.00       2004    Frostbite
9   Hardesty, Jen        12-06.50       2004    Frostbite

********************************************************************************
GIRLS TRIPLE JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Vigliotti, Sarah     29-04.00       2004    Frostbite
2   Carangal, Madalyn    28-08.00       2016    Frostbite
3   Miranda, Paige       28-06.00       2018    Frostbite
4   Fisher, Kelsey       28-05.00       2004    Frostbite
5   Miranda, Karissa     27-08.00       2018    Frostbite
6   Hardesty, Jen        25-10.00       2004    Frostbite
7   Houle, Audrey        25-05.75       2020    Dickinson

Top 10 Performers
===========================================================
1   Vigliotti, Sarah     29-04.00       2004    Frostbite
2   Carangal, Madalyn    28-08.00       2016    Frostbite
3   Miranda, Paige       28-06.00       2018    Frostbite
4   Fisher, Kelsey       28-05.00       2004    Frostbite
5   Miranda, Karissa     27-08.00       2018    Frostbite
6   Hardesty, Jen        25-10.00       2004    Frostbite
7   Houle, Audrey        25-05.75       2020    Dickinson

********************************************************************************
GIRLS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Adams, Kiara         40-03.00        2000    Westminster Invite
2   Adams, Kiara         40-01.50        2000    CMC
3   Adams, Kiara         40-00.50        2000    States
4   Devilbiss, Katie     39-01.50        2020    Dickinson
5   Adams, Kiara         38-05.00        1999    7 Team Meet
6   Devilbiss, Katie     38-02.25        2020    States
7   Adams, Kiara         37-11.25        2000    Counties
8   Adams, Kiara         37-11.00        1999    Dickinson Invite
9   Adams, Kiara         37-06.50        1999    Regionals
10  Devilbiss, Katie     37-05.50        2019    Howard Winterfest

Top 10 Performers
===========================================================
1   Adams, Kiara         40-03.00        2000    Westminster Invite
2   Devilbiss, Katie     39-01.50        2020    Dickinson
3   Hester, Emily        36-03.00        2000    Westminster Invite
4   Dean, Erin           35-05.25        2004    States
5   Skal, Mary           35-05.00        2001    Counties
6   Kermisch, Lindsay    34-05.00        2009    Counties
7   Brengle, Casey       32-10.75        2001    Meet of Millenium
8   Smith, Terena        32-08.00        1979    Meet At Armory
9   Haugh, Tiffany       32-02.00        2006    Smithsburg Inv
10  Pogue, Erin          31-11.25        2003    States

********************************************************************************
BOYS 55 METER DASH

Top 10 Performance
===========================================================
1   Craig, Jared            6.54*      2000    Westminster Invite
2   Bailey, Tylor           6.59       2015    States
3   Lewis, Zane             6.69       2018    Counties
4   Bailey, Tylor           6.70       2015    Counties
5   Bailey, Tylor           6.72       2014    Regionals
6   Lewis, Zane             6.73       2016    Frostbite
7   Lewis, Zane             6.74       2017    Counties
8   Lewis, Zane             6.75       2018    Regionals
8   Johnson, Troy           6.75       2018    Counties
8   Lewis, Zane             6.75       2017    SMAC Invite
8   Bailey, Tylor           6.75       2015    MVAL

Top 10 Performers
===========================================================
1   Craig, Jared            6.54*      2000    Westminster Invite
2   Bailey, Tylor           6.59       2015    States
3   Lewis, Zane             6.69       2018    Counties
4   Johnson, Troy           6.75       2018    Counties
5   Montgomery, Tavian      6.84       2019    SMAC Invite
6   Davis, Carlos           6.85       2013    Terry Baker Invite
7   Lewis, Davindra         6.88       2020    Regionals
8   Funk, Wilson            6.89       2017    Frostbite
9   Bailey, Tevin           6.93       2015    Counties
10  Jones, Quentin          6.94*      2009    Counties
10  Tehansky, Kevin         6.94*      2006    2 Meets
10  Mayfield, Trevor        6.94*      2004    MVAL
10  Teal, Kevin             6.94*      2004    3 Meets
10  Dean, Jeremy            6.94*      2001    Counties

********************************************************************************
BOYS 200 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Langan, Alex           24.45       2016    Dickinson Invite
2   Funk, Wilson           24.59       2016    Dickinson Invite
3   Johnson, Troy          24.71       2016    Dickinson Invite
4   Bailey, Tylor          24.72       2014    Dickinson Invite
5   Mullen, Ian            24.79       2020    Dickinson Invite
6   Sommerville, Brian     24.95       2012    Dickinson Invite
7   Johnson, Sean          25.12       2012    Dickinson Invite
8   Heefner, Jack          25.27       2020    Dickinson Invite
9   Davis, Carlos          25.42       2014    Dickinson Invite
10  Hicks, Kyle            26.35       2012    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Langan, Alex           24.45       2016    Dickinson Invite
2   Funk, Wilson           24.59       2016    Dickinson Invite
3   Johnson, Troy          24.71       2016    Dickinson Invite
4   Bailey, Tylor          24.72       2014    Dickinson Invite
5   Mullen, Ian            24.79       2020    Dickinson Invite
6   Sommerville, Brian     24.95       2012    Dickinson Invite
7   Johnson, Sean          25.12       2012    Dickinson Invite
8   Heefner, Jack          25.27       2020    Dickinson Invite
9   Davis, Carlos          25.42       2014    Dickinson Invite
10  Hicks, Kyle            26.35       2012    Dickinson Invite

********************************************************************************
BOYS 300 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Lewis, Zane            35.98       2017    States
2   Johnson, Troy          36.18       2018    Counties
3   Johnson, Troy          36.20       2017    States
4   Lewis, Zane            36.21       2018    States
5   Lewis, Zane            36.46       2018    Counties
5   Fernekees, Sam         36.46       2012    States
7   Lewis, Zane            36.52       2016    Frostbite
8   Fernekees, Sam         36.59       2012    Counties
9   Johnson, Troy          36.67       2017    Counties
10  Johnson, Troy          36.68       2016    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Lewis, Zane            35.98       2017    States
2   Johnson, Troy          36.18       2018    Counties
3   Fernekees, Sam         36.46       2012    States
4   Cook, Dominique        37.24*      2001    CMC
5   Mullen, Ian            37.28       2019    Frostbite
6   Funk, Wilson           37.34       2018    SMAC Invite
7   Bailey, Tylor          37.68       2015    Counties
8   Craig, Jared           37.74*      2000    Counties
9   Montgomery, Tavian     37.94       2019    SMAC Invite
10  Bailey, Tevin          38.15       2015    Counties

********************************************************************************
BOYS 400 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   Mullen, Ian            53.31       2020    Dickinson Invite
2   Langan, Alex           54.92       2016    Dickinson Invite
3   Garrett, Jim           56.24*      1999    Dickinson Invite
4   Steele, Garvin         58.12       2016    Dickinson Invite
5   Davis, Carlos          59.15       2014    Dickinson Invite
6   Henline, Britton       59.76       2020    Dickinson Invite
7   Langan, Alex         1:03.27       2013    Dickinson Invite
8   Kunz, Anthony        1:03.37       2020    Dickinson Invite
9   Langan, Alex         1:03.54*      2012    'B' Meet #2
10  Evans, Cody          1:04.44*      2012    'B' Meet #2

Top 10 Performers
===========================================================
1   Mullen, Ian            53.31       2020    Dickinson Invite
2   Langan, Alex           54.92       2016    Dickinson Invite
3   Garrett, Jim           56.24*      1999    Dickinson Invite
4   Steele, Garvin         58.12       2016    Dickinson Invite
5   Davis, Carlos          59.15       2014    Dickinson Invite
6   Henline, Britton       59.76       2020    Dickinson Invite
7   Kunz, Anthony        1:03.37       2020    Dickinson Invite
8   Evans, Cody          1:04.44*      2012    'B' Meet #2
9   McGinty, Austin      1:04.82       2012    Dickinson Invite
10  Patrula, Cody        1:05.34*      2012    'B' Meet #2

********************************************************************************
BOYS 500 METER DASH

Top 10 Performances
===========================================================
1   O'Connell, Jesse     1:06.80       2000    CMC
2   Johnson, Troy        1:07.30       2017    Counties
3   O'Connell, Jesse     1:07.70       2000    Counties
4   O'Connell, Jesse     1:07.90       2000    States
5   Cook, Dominique      1:08.30       2000    Meet of Millenium
6   Fernekees, Sam       1:08.57       2012    Smithsburg
7   Fernekees, Sam       1:08.79       2012    Counties
8   Fernekees, Sam       1:09.29       2012    MVAL
9   Mullen, Ian          1:09.39       2019    Frostbite
10  O'Connell, Jesse     1:09.50       1999    CMC

Top 10 Performers
===========================================================
1   O'Connell, Jesse     1:06.80       2000    CMC
2   Johnson, Troy        1:07.30       2017    Counties
3   Cook, Dominique      1:08.30       2000    Meet of Millenium
4   Fernekees, Sam       1:08.57       2012    Smithsburg
5   Mullen, Ian          1:09.39       2019    Frostbite
6   Arbaugh, Brandon     1:10.91       2018    Counties
7   Jaegar, Alan         1:11.50       2008    Counties
8   Bates, Kyle          1:11.60       2000    CMC
9   Steele, Garvin       1:11.84       2017    Counties
10  Robertson, Joel      1:12.20       1981    Counties

********************************************************************************
BOYS 800 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   O'Connell, Jesse     1:58.49       1999    Seton Hall Games
2   O'Connell, Jesse     1:59.80       2000    States
3   O'Connell, Jesse     2:00.60       2000    Regionals
4   O'Connell, Jesse     2:01.60       2000    CMC
5   Gilbert, Tristan     2:03.20       2000    CMC
6   O'Connell, Jesse     2:03.60       1999    States
7   O'Connell, Jesse     2:03.80       1999    CMC
8   Arbaugh, Brandon     2:04.04       2018    Counties
9   Arbaugh, Brandon     2:04.80       2018    Regionals
10  Hayes, Andy          2:05.70       2001    CMC

Top 10 Performers
===========================================================
1   O'Connell, Jesse     1:58.49       1999    Seton Hall Games
2   Gilbert, Tristan     2:03.20       2000    CMC
3   Arbaugh, Brandon     2:04.04       2018    Counties
4   Hayes, Andy          2:05.70       2001    CMC
5   Baldwin, Leland      2:06.24       2009    Fred-Wash Invite II
6   Madsen, Anders       2:06.46       2020    Regionals
7   Chapin, Steve        2:07.00       1981    Counties
8   Bates, Kyle          2:07.50       2000    Regionals
9   Harford, Kris        2:08.00       2001    CMC
10  Bayne, Jimmy         2:08.20       2002    Counties

********************************************************************************
BOYS 1600 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Schulz, Karsten      4:17.50#      1978    States
2   Schulz, Karsten      4:21.80#      1977    States
3   Santucci, Jason      4:29.00       1999    CMC
4   Schulz, Karsten      4:29.80#      1979    Meet at Armory
5   Gilbert, Tristan     4:34.80       2000    Regionals
6   Santucci, Jason      4:34.90       1999    States
7   Hayes, Andy          4:35.40       2001    CMC
8   Davis, Josh          4:35.60       2000    CMC
9   Hayes, Andy          4:35.70       2002    CMC
10  Ferguson, Charlie    4:36.14       2018    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Schulz, Karsten      4:17.50#      1978    States
2   Santucci, Jason      4:29.00       1999    CMC
3   Gilbert, Tristan     4:34.80       2000    Regionals
4   Hayes, Andy          4:35.40       2001    CMC
5   Davis, Josh          4:35.60       2000    CMC
6   Ferguson, Charlie    4:36.14       2018    Frostbite
7   Parsons, Jesse       4:38.94       2015    States
8   Taylor, Ryan         4:39.79       2009    States
9   Pool, Kevin          4:42.60       2000    Meet of Millenium
10  Lueking, Mike        4:43.10       2001    CMC

********************************************************************************
BOYS 3200 METER RUN

Top 10 Performance
===========================================================
1   Weisgarber, Dave     9:39.10#      1977    States
2   Schulz, Karsten      9:46.10#      1979    Meet at Armory
3   Pool, Kevin          9:49.00       2001    States
4   Santucci, Jason     10:03.40       1999    CMC
5   Ferguson, Charlie   10:03.68       2019    SMAC Invite
6   Pool, Kevin         10:08.00       2001    CMC
7   Ferguson, Charlie   10:08.57       2018    Frostbite
8   Santucci, Jason     10:08.60       1999    Regionals
9   Ferguson, Charlie   10:12.27       2018    Regionals
10  Ferguson, Charlie   10:12.54       2017    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Weisgarber, Dave     9:39.10#      1977    States
2   Schulz, Karsten      9:46.10#      1979    Meet At Armory
3   Pool, Kevin          9:49.00       2001    States
4   Santucci, Jason     10:03.40       1999    CMC
5   Ferguson, Charlie   10:03.68       2019    SMAC Invite
6   Griffin, Noah       10:12.24       2017    States
7   Davis, Josh         10:14.80       2000    Westminster Invite
8   Kelvey, Rob         10:16.67       2005    Regionals
9   Arbaugh, Brad       10:20.88       2016    Regionals
10  Dulaney, Brendan    10:22.70       2007    MVAL

********************************************************************************
BOYS 55 METER HURDLES

Top 10 Performances
===========================================================
1   Craig, Jared            7.34*      2000    Counties
2   Craig, Jared            7.51       2000    States
3   Craig, Jared            7.54*      2000    Regionals
3   Craig, Jared            7.54*      2000    Westminster Invite
5   Craig, Jared            7.62       1999    Seton Hall Games
6   Craig, Jared            7.64*      2000    CMC
7   Lopez, John             7.84       2007    Regionals
7   Craig, Jared            7.84*      1999    Regionals
7   Craig, Jared            7.84*      1999    Tri Meet
7   Craig, Jared            7.84*      1999    Dickinson Invite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Craig, Jared            7.34*      2000    Counties
2   Lopez, John             7.84       2007    Regionals
3   Young, Bryant           8.04       2012    Counties
4   Shriver, Grant          8.19       2010    Regionals
5   Hicks, Kyle             8.22       2014    States
6   Kuchera, Andy           8.40       2001    States
7   McConville, Jeff        8.44*      2006    Counties
8   Rucker, Cameron         8.57       2020    Counties
9   Long, Dave              8.64*      2002    CMC
9   Borneman, Troy          8.64*      2000    2 Meets

********************************************************************************
BOYS 4x200 METER RELAY

Top 10 Performances
================================================================================
1  Steele, Funk, Johnson, Lewis                 1:32.07       2017    States
2  Johnson, Funk, Cartwright, Lewis             1:33.28       2017    Frostbite
3                                               1:34.73       2018    SMAC Invite
4  Funk, McAllister, Lewis, Babylon             1:35.14       2017    Last Track to Philly
5  Bailey, Bailey, Davis, Hicks                 1:36.54       2014    Regionals
6  Evans, Bailey, Bailey, Lewis                 1:36.64       2015    Counties
7  Bailey, Bailey, Evans, Lewis                 1:36.80       2015    MVAL
8                                               1:36.90       2018    Counties
9  Funk, Lewis, McAllister, Steele              1:37.14       2017    Counties
10                                              1:37.36       2012    Smithsburg

********************************************************************************
BOYS 4x400 METER RELAY

Top 10 Performances
===============================================================================
1  Steele, Arbaugh, Lewis, Johnson              3:32.67       2017    States
2                                               3:36.50       1981    Counties
3  Arbaugh, Gillcrist, Steele, Johnson          3:36.65       2017    Last Track to Philly
4  Arbaugh, Johnson, Lewis, Steele              3:39.35       2017    Regionals
5  DiPietro, Johnson, Lewis, Steele             3:39.36       2017    Counties
6                                               3:41.70       1999    CMC
7  Flowers, Cartwright, Arbaugh, Lewis          3:42.13       2018    Regionals
8                                               3:42.90       2018    Counties
9  Langan, Arbaugh, DiPietro, Steele            3:43.44       2016    Regionals
10 Bailey, Bailey, Evans, Hicks                 3:44.68       2014    Regionals

********************************************************************************
BOYS 4x800 METER RELAY

Top 10 Performance
===============================================================================
1  O'Connell, Batse, Davis, Gilbert             8:18.10       2000    States
2  Steele, Cotoia, DiPietro, Arbaugh            8:30.77       2017    States
3  Cotoia, Neubert, Ferguson, Arbaugh           8:33.10       2018    Regionals
4                                               8:34.50       1999    CMC
5                                               8:35.20       1981    Counties
6                                               8:36.10       2000    Regionals
7                                               8:37.00       1998    States
8  Cotoia, Neubert, Ferguson, Arbaugh           8:38.94       2018    States
9                                               8:39.70       2003    Counties
10 Arbaugh, Cotoia, DiPietro, Steele            8:41.96       2017    Counties

********************************************************************************
BOYS 1600 METER SPRINT MEDLEY

Top 10 Performance
===============================================================================
1  Lewis, Cartwright, Johnson, Arbaugh          3:44.03       2018    Last Track to Philly
2  Johnson, Lewis, Funk, Gillcrist              3:52.15       2017    Last Track to Philly
3                                               4:18.95       2016    Lid Lifter Invite

********************************************************************************
BOYS HIGH JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Smith, Bob             6-09.00       1980    States
2   Smith, Bob             6-08.50       1979    States
3   Bailey, Tevin          6-06.00       2015    Coach O Invite
3   Smith, Bob             6-06.00       1979    Meet At Armory
5   Bailey, Tevin          6-04.00       2014    Counties
5   Bailey, Tevin          6-04.00       2013    Frostbite Invite
7   Bailey, Tevin          6-02.00       2015    States
7   Bailey, Tevin          6-02.00       2015    Counties
7   Bailey, Tevin          6-02.00       2015    MVAL
7   Bailey, Tevin          6-02.00       2014    Winterfest Invite
7   Bailey, Tevin          6-02.00       2014    Regionals
7   Unger, Eli             6-02.00       2014    Counties
7   Unger, Eli             6-02.00       2014    MVAL
7   Bailey, Tevin          6-02.00       2014    MVAL
7   Bailey, Tevin          6-02.00       2013    Dwight Scott Invite
7   Teal, Kevin            6-02.00       2004    MVAL
7   Borneman, Troy         6-02.00       2000    Regionals
7   Craig, Jared           6-02.00       2000    Regionals

Top 10 Performers
===========================================================
1   Smith, Bob             6-09.00       1980    States
2   Bailey, Tevin          6-06.00       2015    Coach O Invite
3   Unger, Eli             6-02.00       2014    2 Meets
3   Teal, Kevin            6-02.00       2004    MVAL
3   Borneman, Troy         6-02.00       2000    Regionals
3   Craig, Jared           6-02.00       2000    Regionals
7   Somerville, Brandon    6-00.00       2013    Regionals
8   Hicks, Kyle            5-10.00       2014    Counties
8   Beaver, Ryan           5-10.00       2005    Regionals
8   Jones, Quentin         5-10.00       2009    2 Meets
8   Joyce, James           5-10.00       1998    States

********************************************************************************
BOYS POLE VAULT

Top 10 Performance
===========================================================
1   Petrowicz, Joey       14-03.00       2019    Counties
2   Petrowicz, Joey       13-06.00       2018    Howard Winterfest
3   Petrowicz, Joey       13-03.00       2018    Frostbite
4   Kuchera, Andy         13-00.00       2001    CMC
4   Kuchera, Andy         13-00.00       2001    Counties
6   Stone, Clint          12-06.00       2002    States
6   Kuchera. Andy         12-06.00       2000    Meet of Millenium
8   Gillcrist, Danny      12-03.00       2018    Regionals
8   Kuchera, Andy         12-03.00       2000    Westminster Invite
10  Petrowicz, Joey       12-00.00       2019    CCBC Last Chance
10  Hall, Alex            12-00.00       2016    States
10  Hall, Alex            12-00.00       2016    Dickinson Invite
10  Hall, Alex            12-00.00       2016    Warrior Knight Invite
10  Hall, Alex            12-00.00       2015    Dwight Scott Invite
10  Hall, Alex            12-00.00       2015    Terry Baker Invite
10  Kable, Tom            12-00.00       2007    Counties
10  Stone, Clint          12-00.00       2003    Counties
10  Kuchera, Andy         12-00.00       2001    States
10  Kuchera, Andy         12-00.00       2000    States
10  Kuchera, Andy         12-00.00       2000    Regionals
10  Kuchera, Andy         12-00.00       2000    CMC
10  Kuchear, Andy         12-00.00       2000    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Petrowicz, Joey       14-03.00       2019    Counties
2   Kuchera, Andy         13-00.00       2001    2 Meets
3   Stone, Clint          12-06.00       2002    States
4   Gillcrist, Danny      12-03.00       2018    Regionals
5   Hall, Alex            12-00.00      15-16    5 Meets
5   Kable, Tom            12-00.00       2007    Counties
7   Keel, Sam             11-06.00       2008    MVAL
7   Scheffel, Mike        11-06.00       2002    States
7   Chadwick, Noah        11-06.00       2001    2 Meets
10  Dunn, Jeremy          11-00.00       2019    Dwight Scott

********************************************************************************
BOYS LONG JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   Ani, Ifeyani          19-09.50       1999    Dickinson Invite
2   McAllister, Terrence  19-09.00       2016    Lid Lifter Invite
3   McConville, Jeff      19-01.00       2004    Frostbite
4   Sommerville, Brandon  18-10.00       2012    Frostbite
5   McAllister, Terrence  18-03.00       2016    Frostbite
5   Bailey, Tylor         18-03.00       2013    Frostbite Invite
7   McAllister, Terrence  18-02.50       2017    SMAC Invite
8   Babylon, Owen         17-08.00       2016    Frostbite
9   Babylon, Owen         17-07.00       2016    Lid Lifter Invite
9   Bailey, Tylor         17-07.00       2012    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   Ani, Ifeyani          19-09.50       1999    Dickinson Invite
2   McAllister, Terrence  19-09.00       2016    Lid Lifter Invite
3   McConville, Jeff      19-01.00       2004    Frostbite
4   Sommerville, Brandon  18-10.00       2012    Frostbite
5   Bailey, Tylor         18-03.00       2013    Frostbite Invite
6   Babylon, Owen         17-08.00       2016    Frostbite
7   Crump, Nile           17-06.00       2015    Coach O Invite
8   Kepler, Mitchell      16-05.50       2016    Lid Lifter Invite
9   Wunder, Jim           15-10.00       2004    Frostbite
10  Shugars, Eric         14-07.50       2004    Frostbite

********************************************************************************
BOYS TRIPLE JUMP

Top 10 Performance
===========================================================
1   McConville, Jeff      37-08.00       2004    Frostbite
2   Wunder, Jim           35-04.00       2004    Frostbite
3   Leke, Victor          35-01.00       2019    Howard Winterfest
4   Leke, Victor          34-00.50       2019    Frostbite
5   Boggs, Jay            33-04.00       2017    Frostbite
6   Boggs, Jay            32-05.50       2016    Lid Lifter Invite
7   Boggs, Jay            32-01.00       2016    Frostbite
8   Boggs, Jay            31-04.50       2016    Dickinson Invite
9   Shugars, Eric         30-00.00       2004    Frostbite

Top 10 Performers
===========================================================
1   McConville, Jeff      37-08.00       2004    Frostbite
2   Wunder, Jim           35-04.00       2004    Frostbite
3   Leke, Victor          35-01.00       2019    Howard Winterfest
4   Boggs, Jay            33-04.00       2017    Frostbite
5   Shugars, Eric         30-00.00       2004    Frostbite

********************************************************************************
BOYS SHOT PUT

Top 10 Performances
===========================================================
1   Morales, Brendan      53-08.50       2008    Counties
2   Morales, Brendan      53-02.50       2009    States
3   Morales, Brendan      52-07.00       2008    Regionals
4   Morales, Brendan      52-02.50       2009    Regionals
5   Morales, Brandan      51-08.75       2009    MVAL
5   Niner, Mike           51-08.75       1973    States
7   Morales, Brendan      51-08.00       2008    States
7   Morales, Brendan      51-08.00       2008    VT Invite
9   Morales, Brendan      51-07.25       2008    MVAL
10  Morales, Brendan      51-06.50       2009    Counties

Top 10 Performers
===========================================================
1   Morales, Brendan      53-08.50       2008    Counties
2   Niner, Mike           51-08.75       1973    States
3   Ridgeway, Beau        48-08.00       1998    States
4   Kesler, Travis        47-05.75       2013    MVAL
5   Subock, Bryan         47-02.00       2002    Counties
6   Ridgway, Adam         46-11.00       2001    Indoor Invite
7   Molloy, Chris         46-05.25       2006    States
8   Belt, Eric            46-02.00       2011    States
9   Irish, Sean           44-09.50       2001    Meet of Millenium
10  Page, Phil            44-09.25       2007    Regionals

********************************************************************************

* denotes times were hand timed.
     a) All times rounded up to tenth of a second
     b) If race is less then 400 meters, .24 seconds was added to the time.
     c) the 400 meter run and 4x100 meter relay .14 seconds was added to the time.
# denotes race was in yards not meters (220 Yards, 440 Yards, etc).  Races were in
yards prior to 1980 when they switched to meters. All of these races were longer
then their equivalent race, so the conversion recommended by the NFHS Case book.
The conversions is as follows:
     a) To convert race of 220 Yards to 200 meters subtract .1 seconds
     b) To convert race of 330 Yards to 300 meters subtract .2 seconds
     c) To convert race of 440 Yards to 400 meters subtract .3 seconds
     d) To convert race of 880 Yards to 800 meters subtract .7 seconds
     e) To convert race of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.6 seconds
     f) To convert race of 2 Miles to 3200 meters subtract 3.4 seconds
     g) To convert relay of 440 Yards to 400 meters subtract .2 seconds
     h) To convert relay of 880 Yards to 800 meters subtract .5 seconds
     i) To convert relay of 1 Mile to 1600 meters subtract 1.1 seconds
     j) To convert relay of 2 Miles to 3200 meters subtract 2.8 seconds
Each of these times were also hand timed, so after converting to the equivalent
distance, all times had to be adjusted based on the above mentioned converstion
for hand times.

List Includes:

2019-2020 - [8] Counties, Regionals, Terry Baker, Dwight Scott, Howard Wintefest, Frostbite, HCC B Meet #3, Dickinson Invite
2018-2019 - [8] All Meets
2017-2018 - [9] All Meets
2016-2017 - [8] All Meets
2015-2016 - [6] All Meets
2014-2015 - [8] All Meets
2013-2014 - [9] All Meets
2012-2013 - [10] All Meets
2011-2012 - [6] Mountain Express, Frostbite Invite, MVAL, Smithsburg, Regionals, Counties
2010-2011 - [6] All Meets
2009-2010 - [7] All Meets
2008-2009 - [4] All Meets
2007-2008 - [5] All Meets
2006-2007 - [5] All Meets
2005-2006 - [4] States, Counties, MVAL, Smithsburg Invite
2004-2005 - [4] States, Counties, MVAL, Regionals, Frostbite Invite
2003-2004 - [5] States, Counties, MVAL, Regionals, Frostbite
2002-2003 - [3] States, Counties, CMC
2001-2002 - [5] States, Counties, CMC, Meet of Millenium, Smithsburg Invite
2000-2001 - [5] States, Counties, CMC, Indoor Invite, Meet of Millenium
1999-2000 - [6] States, Counties, CMC, Regionals, Westminster Invite, Seton Hall Games
1998-1999 - [6] All Meets
1997-1998 - [1] States
1980-1981 - [1] Counties
1979-1980
1978-1979 - [1] Meet at Armory

Total =  131 Meets