Westminster
State Championships Won - Team and Event Champions

Team Championships
Year     Sport                 Coach             Classification
1947 Boys Basketball                             B
1975 Wrestling          Wes Keffer               Combined
1976 Field Hockey       Sue Hopper               Combined
1982 Boys XC            James Galiford           AA
1984 Field Hockey       Brenda Baker/Sue Hopper  AA
1984 Girls XC           James Galiford           AA
1985 Girls Outdoor T&F  Doug Renner              AA
1985 Field Hockey       Brenda Baker/Sue Hopper  AA
1986 Wrestling          Jim LeDane               AA-A
1989 Boys XC            James Galiford           4A
1991 Field Hockey       Brenda Baker/Sue Hopper  4A
1991 Boys XC            James Galiford           4A
1996 Field Hockey       Brenda Baker/Sue Hopper  4A
1996 Boys XC            James Galiford           4A
1997 Boys XC            Dave Cox                 4A
1998 Boys XC            Dave Cox                 4A
1999 Girls Soccer       Brian Shumaker           4A
1999 Boys XC            Dave Cox                 4A
2000 Boys Indoor T&F    Jim Shank                3A-4A
2001 Softball           Brian Shumaker           4A
2001 Field Hockey       Judi Puckett             4A
2004 Softball           Bryan Moore              4A
2007 Baseball           Bryan Harman             3A
2010 Field Hockey       Mary Rivera              4A
2011 Baseball           Bryan Harman             4A
2012 Field Hockey       Mary Rivera              3A
2013 Boys Lacrosse      Steve DeFeo              3A-4A
2014 Field Hockey       Mary Rivera              3A
2016 Softball      Ashley Harford/Amanda Lahner  3A
 
Event Championships
Year      Sport                 Athlete                    Event
1957 Boys Outdoor T&F   Sterling Haines                    Mile
1959 Boys Outdoor T&F   Sterling Haines                    Mile
1962 Boys Outdoor T&F   Klarn Freyman                      High Jump
1966 Boys Outdoor T&F   George Spencer                     Mile
1967 Boys Outdoor T&F   Saylor, Cowan, Finkner, Scharon    Mile Relay
1972 Boys Outdoor T&F   Joe Farinholt                      800 Run
1973 Boys Indoor T&F    Mike Niner                         Shot Put
1973 Boys Outdoor T&F   Mike Niner                         Shot Put
1974 Wrestling          Steve Hoff                         138
1975 Wrestling          Ray Finch                          138
1975 Wrestling          Steve Hoff                         145
1975 Boys Indoor T&F    Doug Stover                        1000 Yard Run
1976 Wrestling          Steve Hoff                         155
1977 Wrestling          Ray Finch                          155
1977 Boys Indoor T&F    Karsten Schultz                    1000 Yard Run
1977 Boys Indoor T&F    Karsten Schultz                    Mile
1977 Boys Indoor T&F    Dave Weisgarber                    2 Mile
1977 Boys Outdoor T&F   Karsten Schultz                    Mile
1977 Boys XC            Karsten Schultz                    XC
1978 Boys Indoor T&F    Karsten Schultz                    1000 Yard Run
1978 Boys Indoor T&F    Karsten Schultz                    Mile
1978 Boys Outdoor T&F   Bob Smith                          High Jump
1978 Boys XC            Kelly Long                         XC
1979 Boys Indoor T&F    Bob Smith                          High Jump
1979 Boys Outdoor T&F   Bob Smith                          High Jump
1979 Girls Outdoor T&F  Brenda Perry                       High Jump
1980 Boys Indoor T&F    Bob Smith                          High Jump
1980 Boys Outdoor T&F   Bob Smith                          High Jump
1981 Boys XC            Steve Kartalia                     XC
1982 Boys XC            Steve Kartalia                     XC
1983 Boys Outdoor T&F   Steve Kartalia                     3200 Run
1983 Boys Outdoor T&F   Chris Small                        Pole Vault
1984 Girls Outdoor T&F  Shirl Dorsey                       Discus
1985 Boys Outdoor T&F   Bill Carroll                       Discus
1985 Girls Outdoor T&F  Amy Harden                         1600 Run
1985 Girls Outdoor T&F  Amy Harden                         3200 Run
1985 Girls Outdoor T&F  Harden, Alspach, Graham, Clem      4x800
1985 Girls Outdoor T&F  Shirl Dorsey                       Discus
1985 Girls Outdoor T&F  Shirl Dorsey                       Shot Put
1986 Wrestling          Gregg Day                          105
1986 Wrestling          Doug Stump                         185
1986 Girls Outdoor T&F  Shirl Dorsey                       Discus
1986 Girls Outdoor T&F  Shirl Dorsey                       Shot Put
1987 Wrestling          Tom Boyer                          155
1987 Wrestling          Jeff Reck                          185
1988 Girls Outdoor T&F  Jessica Rosenbaum                  High Jump
1989 Wrestling          Mike Jones                         135
1989 Wrestling          Joe Perrin                         126
1990 Girls Outdoor T&F  Stephanie Morningstar              800 Run
1990 Girls Outdoor T&F  Stephanie Morningstar              1600 Run
1990 Girls Outdoor T&F  Stephanie Morningstar              3200 Run
1991 Boys Outdoor T&F   Jeff Liberge                       Pole Vault
1992 Boys Outdoor T&F   Brendon Duval                      800 Run
1992 Girls Outdoor T&F  Kenya Warfield                     High Jump
1993 Boys Outdoor T&F   Stanton, Shank, Merker, Kahler     4x800
1993 Girls Outdoor T&F  Kenya Warfield                     High Jump
1994 Boys XC            Mike Recek                         XC
1997 Wrestling          Dave Spicer                        135
1997 Boys XC            Jason Santucci                     XC
1998 Boys Outdoor T&F   Beau Ridgeway                      Discus
1998 Boys XC            Jason Santucci                     XC
1999 Wrestling          Kyle Burger                        135
1999 Boys Indoor T&F    Jesse O'Connell                    800 Run
1999 Girls Indoor T&F   Kiara Adams                        Shot Put
1999 Boys Outdoor T&F   Jason Santucci                     3200 Run
1999 Girls Outdoor T&F  Jessica Hester                     Discus
1999 Girls Outdoor T&F  Kiara Adams                        Shot Put
2000 Boys Indoor T&F    Jared Craig                        55 Hurdles
2000 Boys Indoor T&F    Jesse O'Connell                    800 Run
2000 Boys Indoor T&F    Gilbert, O'Connell, Bates, Davis   4x800
2000 Girls Indoor T&F   Kiara Adams                        Shot Put
2000 Boys Outdoor T&F   Jesse O'Connell                    800 Run
2000 Boys Outdoor T&F   Jesse O'Connell                    1600 Run
2000 Boys Outdoor T&F   Jared Craig                        300 Hurdles
2000 Boys Outdoor T&F   Gilbert, O'Connell, Davis,Manvilla 4x800
2000 Girls Outdoor T&F  Katie Selby                        Discus
2000 Girls Outdoor T&F  Kiara Adams                        Shot Put
2004 Boys Outdoor T&F   Chris Prior                        Shot Put
2005 Girls Indoor T&F   Trish Repsher                      3200 Run
2005 Girls Tennis       Melissa Wallace & Alissa Thayer    Doubles
2007 Boys Outdoor T&F   John Lopez                         High Hurdles
2015 Boys Indoor T&F    Tevin Bailey                       High Jump
2015 Boys Outdoor T&F   Tevin Bailey                       High Jump
2016 Wrestling          Ryker Eckenbarger                  126