Indoor Track & Field
1988 State Championships
At the Baltimore Armory
A Results

Girls 55 Meter Dash 
================================================================================
    Name                         School                      Prelims
================================================================================
PRELIMINARIES
  1 Burroughs                    Lackey                          7.5 Q
  2 Fields                       DuVal                           7.6 Q
  3 Smallwood                    Thomas Johnson                  7.6 Q
  3 Williams                     Frederick                       7.6 Q
  5 Morgan                       Linganore                       7.6 Q
  6 Rook                         Franklin                        7.8 Q
  7 Crenshaw                     DuVal                           7.8
  8 Hinton                       Frederick Douglass              7.9
  9 Jones                        Paint Branch                    7.9
 10 Watkins                      PAR                             8.1
 
Girls 55 Meter Dash 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Burroughs                    Lackey                          7.4    10
  2 Williams                     Frederick                       7.4     8
  3 Morgan                       Linganore                       7.7     6
  4 Fields                       DuVal                           7.8     4
  5 Smallwood                    Thomas Johnson                  7.8     2
  6 Rook                         Franklin                        7.8     1
 
Girls 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Williams                     Frederick Douglass             43.1    10
  2 Fields                       DuVal                          43.2     8
  3 Clark                        Linganore                      43.4     6
  4 Hardy                        Surrattsville                  44.6     4
  5 McKenna                      Andover                        44.8     2
  6 Jones                        Paint Branch                   45.2     1
  7 Crenshaw                     DuVal                          45.3
  7 Morgan                       Linganore                      45.3
  9 Williams                     Frederick                      46.4
  9 Hill                         Potomac                        46.4
 11 Boone                        Queen Anne's                   46.8
 12 Rook                         Franklin                       46.9
 13 Deidrick                     Queen Anne's                   50.1
 
Girls 500 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Williams                     Frederick Douglass           1:19.1    10
  2 Clark                        Linganore                    1:22.0     8
  3 Fields                       DuVal                        1:22.4     6
  4 McKenna                      Andover                      1:23.6     4
  5 Hill                         DuVal                        1:25.8     2
  6 Heilman                      Parkville                    1:25.9     1
  7 Lambert                      Bladensburg                  1:26.4
  8 Boone                        Queen Anne's                 1:27.4
  9 Baynard                      Queen Anne's                 1:28.3
 10 Olson                        Magruder                     1:28.5
 11 Schmitt                      Towson                       1:33.9
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Williams                     Frederick Douglass           2:28.1    10
  2 Boettinger                   Linganore                    2:29.3     8
  3 Athoy                        Laurel                       2:29.3     6
  4 Barr                         Northern                     2:35.5     4
  5 Wagner                       Franklin                     2:39.7     2
  6 Houck                        Parkville                    2:40.4     1
  7 Boone                        Queen Anne's                 2:44.1   
  8 Olson                        Magruder                     2:45.8
  9 Marks                        Potomac                      2:53.4
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Athey                        Laurel                       5:32.0    10
  2 Ator                         Franklin                     5:44.0     8
  3 Pawlak                       Magruder                     5:46.5     6
  4 Storey, Norah                Frederick Douglass           5:46.9     4
  5 Barr                         Northern                     5:47.9     2
  6 Johnson                      Queen Anne's                 5:55.6     1
  7 Roe                          South River                  5:57.4   
  8 Devine                       Surrattsville                6:02.5
  9 Derge                        Thomas Johnson               6:05.9
 10 Knab                         Linganore                    6:09.4
 11 Schmitt                      Towson                       6:17.1
 12 Maske                        Northern                     6:59.4
 
Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Athey                        Laurel                      12:02.0    10
  2 Storey, Norah                Frederick Douglass          12:35.1     8
  3 Pawlak                       Magruder                    13:04.7     6
  4 Johnson                      Queen Anne's                13:17.5     4
  5 Henderson                    Frederick Douglass          13:28.9     2
  6 Swann                        South River                 13:36.0     1
  7 Knab                         Linganore                   13:58.0
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                      Prelims
================================================================================
PRELIMINARIES
  1 Gregory                      Linganore                       9.2 Q
  2 Heilman                      Parkville                       9.3 Q
  3 Williams                     Frederick Douglass              9.4 Q
  4 Kleeman                      Towson                          9.9 Q
  5 Peel                         Laurel                         10.0 Q
  6 Ehrlich                      Parkville                      10.7 Q
  7 Towery                       Franklin                       10.3
  8 Shipp                        Paint Branch                   10.7
  8 Olson                        Magruder                       10.7
 10 Whitmore                     Northern                       11.7
 
Girls 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Gregory                      Linganore                       9.0    10
  2 Williams                     Frederick Douglass              9.2     8
  3 Heilman                      Parkville                       9.6     6
  4 Kleeman                      Towson                         10.0     4
  5 Peel                         Laurel                         10.3     2
  6 Ehrlich                      Parkville                      10.5     1
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Linganore                                                 1:54.6    10
  2 Parkville                                                 1:58.5     8
  3 DuVal                                                     1:58.9     6
  4 Towson                                                    2:01.6     4
  5 Queen Anne's                                              2:01.7     2
  6 Thomas Johnson                                            2:01.9     1
  7 Frederick Douglass                                        2:02.1
  8 Franklin                                                  2:05.7
  9 Laurel                                                    2:06.8
 -- Potomac                                                       DQ
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Linganore                                                 4:27.1    10
  2 Surrattsville                                             4:31.8     8
  3 Queen Anne's                                              4:32.1     6
  4 Parkville                                                 4:36.3     4
  5 Towson                                                    4:36.9     2
  6 Laurel                                                    4:37.8     1
  7 Frederick Douglass                                        4:38.7   
  8 Potomac                                                   4:39.3
  9 Franklin                                                  4:42.5
 10 Thomas Johnson                                            4:57.0
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Queen Anne's                                             10:33.5    10
  2 Linganore                                                10:33.8     8
  3 Franklin                                                 10:44.1     6
  4 Towson                                                   10:57.7     4
  5 South River                                              11:10.9     2
  6 Parkville                                                11:55.8     1
  7 Laurel                                                   12:34.0
 -- Frederick Douglass                                            DQ
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Carpenter                    McDonough                   5-01.00    10
  2 Gregory                      Linganore                   4-10.00     8
  3 Renninger                    Linganore                   4-10.00     6
  4 Bouch                        Linganore                   4-08.00     4
  5 Lewis                        Frederick Douglass          4-08.00     2
  6 Ehrlich                      Parkville                   4-06.00     0.5
  6 Belanger                     Northern                    4-06.00     0.5
  8 Martin                       PAT                         4-06.00
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Newton                       McDonough                  37-00.00    10
  2 Hicks                        Queen Anne's               35-10.50     8
  3 Tyler                        Linganore                  34-04.50     6
  4 Smallwood                    South River                33-02.50     4
  5 Thomas                       Queen Anne's               30-01.50     2
  6 Wyche                        DuVal                      29-08.50     1
  7 Hester                       Frederick                  29-02.00
  8 Brosky                       McDonough                  28-10.50
  9 Brooks                       Linganore                  27-02.00
 10 Henderson                    Frederick Douglass         22-08.50
 11 Ballard                      Laurel                     22-01.50
 12 Williams                     Frederick Douglass         21-07.00
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                      Prelims
================================================================================
PRELIMINARIES
  1 Winkey                       Laurel                          6.4 Q
  2 Steel                        Thomas Johnson                  6.6 Q
  3 Thomas                       Queen Anne's                    6.4 Q
  4 Tate                         Dundalk                         6.6 Q
  5 Amo                          Paint Branch                    6.6 Q
  6 Felton                       Queen Anne's                    6.7 Q
  7 Hackley                      Magruder                        6.8
  8 Tweedy                       Potomac                         6.9
  9 Smallwood                    South River                     6.9
  9 Pinkey                       Northern                        6.9
 11 Tyson                        Bladensburg                     6.9
 11 Weinke                       Thomas Johnson                  6.9
 
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Steel                        Thomas Johnson                  6.4    10
  2 Winkey                       Laurel                          6.4     8
  3 Thomas                       Queen Anne's                    6.5     6
  4 Amo                          Paint Branch                    6.8     4
  5 Tate                         Dundalk                         6.8     2
  6 Felton                       Queen Anne's                    6.9     1
 
Boys 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson                      Laurel                         36.6    10
  2 Steel                        Thomas Johnson                 36.6     8
  3 Payne                        Bladensburg                    37.7     6
  4 Fox                          South River                    38.4     4
  5 Smallwood                    South River                    38.5     2
  6 Tate                         Dundalk                        38.8     0.5
  6 Hess                         Thomas Johnson                 38.8     0.5
  8 Fountaine                    Potomac                        39.1  
  9 Carpenter                    DuVal                          39.2
  9 Chapman                      Laurel                         39.2
 11 Wright                       Frederick Douglass             39.6
 12 Wilhelm                      Linganore                      40.0
 
Boys 500 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Smith                        Laurel                       1:09.7    10
  2 Robinson                     Frederick Douglass           1:09.8     8
  3 Crockett                     Frederick Douglass           1:10.5     6
  4 Squires                      Surrattsville                1:11.4     4
  5 Taylor                       Frederick Douglass           1:11.6     2
  6 Bristol                      South River                  1:13.4     1
  7 Baroudy                      Parkville                    1:14.6
  8 Thompson                     Queen Anne's                 1:16.0
  9 Wilhelm                      Linganore                    1:16.4
 10 Haywood                      Andover                      1:18.4
 10 Barnett                      Queen Anne's                 1:18.4
 -- Druery                       Potomac                          DQ
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Squires                      Surrattsville                2:02.5    10
  2 Baker                        Paint Branch                 2:02.5     8
  3 Jacurak                      Dundalk                      2:07.2     6
  4 Pasqualone                   Laurel                       2:09.3     4
  5 Taylor                       Frederick Douglass           2:09.3     2
  6 Sandison                     South River                  2:09.8     1
  7 Dixon                        Thomas Johnson               2:12.1
  8 Battle                       DuVal                        2:12.5
  9 Thompson                     Queen Anne's                 2:14.0
 10 Crockett                     Frederick Douglass           2:14.4
 11 Schneider                    Thomas Johnson               2:14.7
 12 Roberts                      Franklin                     2:15.2 
 13 Sweatt                       Northern                     2:16.7
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Baker                        Paint Branch                 4:30.6    10
  2 Dixon                        Thomas Johnson               4:30.7     8
  3 Pasqualone                   Laurel                       4:43.4     6
  4 Jacurak                      Dundalk                      4:43.7     4
  5 Schneider                    Thomas Johnson               4:44.3     2
  6 Foley                        Northern                     4:45.5     1
  7 Atlas                        Leonardtown                  4:47.4  
  8 Durst                        Frederick Douglass           4:49.3
  8 Weems                        Towson                       4:49.3
 10 Cox                          LAN                          5:06.7
 11 Zenick                       Magruder                     5:07.9
 12 Lipscomb                     Parkville                    5:25.7
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Frampton                     Franklin                    10:12.1    10
  2 Weems                        Towson                      10:23.1     8
  3 Foley                        Northern                    10:31.4     6
  4 Johnson                      Bladensburg                 10:44.9     4
  5 Stevens                      Frederick Douglass          10:54.1     2
  6 McDanal                      Frederick Douglass          11:06.0     1
  7 Noonan                       Towson                      11:19.7
 
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                      Prelims
================================================================================
PRELIMINARIES
  1 Felton                       Queen Anne's                    7.5 Q
  2 Campbell                     Parkville                       8.1 Q
  3 Martin                       Frederick Douglass              8.3 Q
  4 Tweedy                       Potomac                         8.5 Q
  5 Gullens                      Potomac                         8.5 Q
  6 Chapman                      Laurel                          8.6 Q
  7 Fox                          South River                     8.9
  8 Rothgeb                      Lackey                          9.4
  9 Russell                      Franklin                       10.0
 10 Smallwood                    South River                    11.2
 -- Green                        Parkville                        DQ
  
Boys 55 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
FINALS
  1 Felton                       Queen Anne's                    7.6    10
  2 Campbell                     Parkville                       7.9     8
  3 Tweedy                       Potomac                         8.0     6
  4 Gullens                      Potomac                         8.3     4
  5 Chapman                      Laurel                          8.4     2
 -- Martin                       Frederick Douglass               DQ
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Laurel                                                    1:37.3     9
  1 Potomac                                                   1:37.3     9
  3 Bladensburg                                               1:37.5     6
  4 Paint Branch                                              1:39.6     4
  5 Parkville                                                 1:40.1     2  
  6 Frederick Douglass                                        1:40.2     1
  7 Queen Anne's                                              1:40.3
  8 Frederick                                                 1:40.4
  9 Dundalk                                                   1:40.7
 10 Andover                                                   1:40.8
 11 Surrattsville                                             1:41.3
 -- Thomas Johnson                                                DQ
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Laurel                                                    3:34.8    10
  2 Thomas Johnson                                            3:36.5     8
  3 Potomac                                                   3:37.6     6
  4 Frederick Douglass                                        3:40.6     4
  5 South River                                               3:41.6     2
  6 Parkville                                                 3:47.3     1
  7 Surrattsville                                             3:48.4  
  8 Frederick                                                 3:50.9
  9 Lackey                                                    3:53.3
 10 Linganore                                                 3:57.5
 11 Franklin                                                  4:00.1
 -- Bladensburg                                                   DQ
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Frederick Douglass                                        8:38.3    10
  2 Franklin                                                  8:48.9     8
  3 Laurel                                                    9:01.7     6
  4 Queen Anne's                                              9:01.9     4
  5 Parkville                                                 9:09.4     2
  6 Dundalk                                                   9:16.4     1
  7 Towson                                                    9:23.2  
  8 Paint Branch                                              9:32.5 
  9 Lackey                                                    9:33.3
 10 Linganore                                                 9:51.8
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Brigthtful                   Frederick                   6-00.00    10
  2 Johnson                      Laurel                      6-00.00     8
  3 Campbell                     Parkville                   5-08.00     6
  4 Wilhelm                      Linganore                   5-08.00     4
  5 Winky                        Laurel                      5-08.00     2   
  6 Felton                       Queen Anne's                5-08.00     1
  7 Green                        Parkville                   5-06.00
  7 Slagle                       Frederick                   5-06.00
  7 Drosey                       Northern                    5-06.00
 10 Spriggs                      Northern                    5-02.00
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Talley                       Lackey                     12-00.00    10
  2 Leftwich                     Parkville                  11-06.00     8
  3 McCabe                       Parkville                  11-00.00     6
  4 Wolf                         Parkville                  10-00.00     4
  5 Colburn                      Franklin                    8-06.00     2
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Coleman                      Queen Anne's               52-01.50    10
  2 Tasker                       South River                43-06.00     8
  3 Somerville                   Leonardtown                42-10.00     6
  4 Jackson                      Bladensburg                42-00.50     4
  5 Brightful                    Frederick                  41-09.00     2
  6 Yingling                     Linganore                  40-11.00     1
  7 Dasch                        LAN                        39-06.50
  8 Bailey                       Frederick Douglass         38-01.00
  9 Artis                        Potomac                    37-02.00
 10 Bernot                       Sherwood                   34-09.00
 
                   Women - Team Rankings - 12 Events Scored
===============================================================================
    1) Linganore                   90        2) Frederick Douglass         54
    3) Queen Anne's                33        4) Laurel                     28
    5) DuVal                       27        6) Parkville                  22.5
    7) McDonough                   20        8) Franklin                   17
    9) Towson                      14       10) Magruder                   12
   10) Surrattsville               12       12) Lackey                     10
   13) Frederick                    8       14) South River                 7
   15) Northern                     6.5     16) Andover                     6
   17) Thomas Johnson               3       18) Paint Branch                1
 
                    Men - Team Rankings - 13 Events Scored
===============================================================================
    1) Laurel                      75        2) Parkville                  37
    3) Thomas Johnson              36.5      4) Frederick Douglass         36
    5) Queen Anne's                32        6) Bladensburg                26
    6) Paint Branch                26        8) Potomac                    25
    9) Franklin                    20       10) South River                18
   11) Surrattsville               14       12) Dundalk                    13.5
   13) Frederick                   12       14) Lackey                     10
   15) Towson                       8       16) Northern                    7
   17) Leonardtown                  6       17) Linganore                   5