1990 CMC Championships
At North Carroll High School
5/23/2013

Girls 100 Meter Dash 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Cox, Julie                   Liberty                        12.6    10
  2 Smallwood, Shawn             Thomas Johnson                 12.7     8
  3 Keisgen, Carrie              Linganore                      13.2     6
  4 Owings, Kirsten              North Carroll                  13.5     4
  5 Brown                        Frederick                      13.8     2
  6 Yell, Libby                  Liberty                        13.9     1
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Cox, Julie                   Liberty                        25.9    10
  2 Kiesgen, Carrie              Linganore                      26.3     8
  3 Smallwood, Shawn             Thomas Johnson                 26.4     6
  4 Maher, Julie                 Thomas Johnson                 27.8     4
  5 Henson, Angie                South Carroll                  28.2     2
  6 Simmson                      Frederick                      28.2     1
 
Girls 400 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Maher, Julie                 Thomas Johnson               1:01.7    10
  2 Boettinger, Joanna           Linganore                    1:01.9     8
  3 Kiesgen, Carrie              Linganore                    1:02.6     6
  4 Simmons                      Frederick                    1:03.0     4
  5 McGinley, Laura              South Carroll                1:03.5     2
  6 Glover, Corrine              Westminster                  1:07.7     1
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Morningstar, Stephanie       Westminster                  2:21.1    10
  2 Boettinger, Joanna           Linganore                    2:28.2     8
  3 McGinley, Laura              South Carroll                2:34.0     6
  4 Flores, Stephanie            Thomas Johnson               2:35.2     4
  5 Bowman, Marisa               Linganore                    2:38.9     2
  6 McAlonan, Pauline            Westminster                  2:40.2     1
 
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Morningstar, Stephanie       Westminster                  5:19.5    10
  2 Novak, Jenny                 Frederick                    5:30.2     8
  3 Cartwright, Johnna           Thomas Johnson               5:57.0     6
  4 Bowman, Marisa               Linganore                    6:02.4     4
  5 Aaron, Emily                 Westminster                  6:06.4     2
  6 Calder, Kathy                Frederick                    6:07.4     1
 
Girls 3200 Meter Run 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Novak, Jenny                 Frederick                   11:55.1    10
  2 Bullock, Bonnie              Westminster                 12:30.4     8
  3 Adams, Rachael               Liberty                     13:26.1     6
  4 Aaron, Emily                 Westminster                 13:29.0     4
  5 Campbell, Candi              Liberty                     13:29.9     2
  6 Choux, Michelle              South Carroll               13:33.8     1
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Warfield, Kenya              Westminster                    16.5    10
  2 Douglass, Ashlee             North Carroll                  17.1     8
  3 Moreno, Liz                  Linganore                      17.2     6
  4 Liddick, Kym                 Westminster                    18.1     4
  5 Ludwig, April                South Carroll                  18.8     2
  6 Fuller, Lori                 Linganore                      19.0     1
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Warfield, Kenya              Westminster                    49.2    10
  2 Contesti, Amy                Linganore                      49.3     8
  3 Moreno, Liz                  Linganore                      49.3     6
  4 Russo, Melanie               Liberty                        51.7     4
  5 Douglass, Ashlee             North Carroll                  53.3     2
  6 Brown, Lisa                  Westminster                    53.4     1
 
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Liberty                                                     52.0    10
      1) Hartman, Sandy                  2) Yell, Libby 
      3) Hayen, Dawn                     4) Cox, Julie
  2 Linganore                                                   52.6     8
  3 South Carroll                                               55.2     6
  4 Frederick                                                   55.3     4
  5 Thomas Johnson                                              55.8     2
  6 Westminster                                                 55.8     1
 
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Liberty                                                   1:50.8    10
      1) Hartman, Sandy                  2) Yell, Libby
      3) Russo, Melanie                  4) Cox, Julie
  2 Linganore                                                 1:55.0     8
  3 Thomas Johnson                                            1:55.6     6
  4 Westminster                                               2:00.9     4
 
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Westminster                                               4:20.8    10
       1) Warfield, Kenya                2) Morningstar, Stephanie
       3) McAlonan, Pauline              4) Farinholt, Jessie  
  2 Thomas Johnson                                            4:23.4     8
  3 Linganore                                                 4:26.9     6
  4 Liberty                                                   4:28.9     4
  5 South Carroll                                             4:36.7     2
  6 Frederick                                                 4:43.9     1
 
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Westminster                                              10:19.2    10
       1) McAlonan, Pauline              2) Weigman, Adrienne
       3) Morningstar, Stephanie         4) Bullock, Bonnie
  2 Linganore                                                10:31.9     8
  3 Liberty                                                  10:59.4     6
  4 South Carroll                                            11:14.0     4
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Warfield, Kenya              Westminster                 5-00.00    10
  2 Liddick, Kym                 Westminster                 4-08.00     8
  3 Shanks, Jessie               North Carroll               4-08.00     6
  4 Morrissett, Jenn             South Carroll               4-06.00     4
  5 Toth, Mely                   Linganore                   4-06.00     1.5
  5 Hayen, Dawn                  Liberty                     4-06.00     1.5
 
Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
 
 
Girls Long Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Donnelly, Tracie             Linganore                  15-11.75    10
  2 Smallwood, Shawn             Thomas Johnson             15-07.50     8
  3 Brown                        Frederick                  15-07.25     6
  4 Owings, Kirstin              North Carroll              15-00.50     4
  5 Hartman, Sandy               Liberty                    15-00.50     2
  6 Henson, Angie                South Carroll              14-08.00     1
 
Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Owings, Kirstin              North Carroll              33-01.00    10
  2 Brown, Lisa                  Westminster                30-03.50     8
  3 Brown                        Frederick                  30-02.50     6
  4 Cartwright, Johnna           Thomas Johnson             30-00.00     4
  5 Glover, Corrine              Westminster                29-09.75     2
  6 Henderson, Denine            South Carroll              29-09.00     1
 
Girls Shot Put 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Poznaniak, Melissa           North Carroll              33-09.25    10
  2 McGrath, Melissa             South Carroll              31-04.00     8
  3 Morgan, Melissa              North Carroll              28-07.50     6
  4 Browning                     Frederick                  28-00.00     4
  5 Jones, Kim                   Westminster                27-10.50     2
  6 Marks, Heather               South Carroll              27-07.75     1
 
Girls Discus 
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 McGrath, Melissa             South Carroll             120-10.00    10
  2 Browning                     Frederick                  92-04.50     8
  3 Morgan, Melissa              North Carroll              88-07.00     6
  4 Pauley, Lisa                 Liberty                    86-05.50     4
  5 Jones, Kim                   Westminster                83-09.00     2
  6 DiPaula, Lisa                Westminster                80-00.50     1
 
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Moore, Dan                   Liberty                        11.4    10
  2 Matthews, Rawn               Linganore                      11.5     8
  3 Ruch, Keith                  Linganore                      11.6     6
  4 Warfield, Calvin             Westminster                    11.7     4
  5 Wedge                        Frederick                      12.0     2
  6 Foreman, Craig               South Carroll                  12.1     1
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Moore, Dan                   Liberty                        22.9    10
  2 Musselman, Duane             Linganore                      23.8     8
  3 Brown, Kris                  Westminster                    23.9     6
  4 Craig, Mark                  Westminster                    24.0     4
  5 Anderson, Jason              Linganore                      24.5     2
  6 Lindsey, Kenny               Thomas Johnson                 24.8     1
 
Boys 400 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Moore, Dan                   Liberty                        51.2    10
  2 Craig, Mark                  Westminster                    53.8     8
  3 Lemon, Jon                   Linganore                      54.3     6
  4 Sweeme, Brian                Linganore                      54.4     4
  5 Kroe, Gunter                 Westminster                    54.5     2
  6 White, David                 South Carroll                  54.9     1
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Clarius, Jim                 South Carroll                2:04.9    10
  2 Myers, Pat                   Westminster                  2:05.5     8
  3 Vogelpohl, John              Liberty                      2:08.1     6
  4 Deak, Joe                    North Carroll                2:10.6     4
  5 Hoffman, Kyle                Westminster                  2:11.5     2
  6 Specht                       Frederick                    2:18.9     1
 
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Clarius, Jim                 South Carroll                          10
  2 Day, Mike                    Thomas Johnson               4:41.1     8
  3 Davis, Matt                  North Carroll                4:42.8     6
  4 Simmons, Mark                Westminster                  4:49.9     4
  5 Stanton, Dion                Westminster                  4:52.9     2
  6 Vogelpohl, John              Liberty                      4:57.1     1
 
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Day, Mike                    Thomas Johnson              10:23.9    10
  2 Simmons, Mark                Westminster                 10:33.6     8
  3 Stanton, Dion                Westminster                 10:34.6     6
  4 Pulsifer, Mike               Frederick                   10:36.5     4
  5 Crill, John                  South Carroll               11:01.3     2
  6 Letnaunchyn, Chris           North Carroll               11:04.7     1
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Jeff                  Liberty                        15.6    10
  2 Warehime, Tim                North Carroll                  16.3     8
  3 LeBerge, Jeff                Westminster                    16.4     6
  4 Day, Ryan                    South Carroll                  17.4     4
  5 Merker, Jay                  Westminster                    17.7     2
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Jay                 Westminster                    41.2    10
  2 Rohrer, Aaron                Liberty                        41.4     8
  3 Brown, Jeff                  Liberty                        43.0     6
  4 Cavill, Sean                 Linganore                      43.1     4
  5 Ashmore, Darby               Westminster                    45.6     2
 
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Linganore                                                   45.4    10
  2 Liberty                                                     45.9     8
  3 Westminster                                                 46.2     6
  4 North Carroll                                               47.6     4
  5 Thomas Johnson                                              49.3     2
  6 South Carroll                                               50.7     1
 
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Westminster                                               1:37.6    10
       1) Brown, Kris                    2) House, Steve 
       3) Ashmore, Darby                 4) Warfield, Calvin 
  2 South Carroll                                             1:42.0     8
  3 Thomas Johnson                                            1:43.7     6
  4 Frederick                                                 1:49.7     4
  5 North Carroll                                             1:56.5     2
 
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Westminster                                               3:37.8    10
       1) Myers, Pat                     2) Craig, Mark 
       3) Kroe, Gunter                   4) Johnson, Jay
  2 Liberty                                                   3:42.1     8
  3 Linganore                                                 3:46.3     6
  4 North Carroll                                             3:49.1     4
  5 Frederick                                                 3:52.3     2
  6 South Carroll                                             3:54.5     1
 
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                                    Finals  Points
================================================================================
  1 Westminster                                               8:52.6    10
       1) Hoffman, Kyle                  2) Eyler, Jeff
       3) VanDerslice, Aaron             4) Myers, Pat
  2 Frederick                                                 8:59.8     8
  3 Linganore                                                 9:07.2     6
  4 North Carroll                                             9:25.9     4
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Amey, Chris                  Westminster                 6-00.00    10
  2 Churco, Todd                 Linganore                   5-10.00     8
  3 Lingle, Scott                Liberty                     5-08.00     6
  4 Warehime, Tim                North Carroll               5-06.00     4
  5 Musselman, Duane             Linganore                   5-06.00     2
 
Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 LeBerge, Jeff                Westminster                12-06.00    10
  2 Kessler, Sean                South Carroll              12-00.00     8
  3 Gosselin, Wayne              Liberty                    10-00.00     6
  4 Stein, Jim                   Liberty                     9-06.00     4
  5 Estes                        South Carroll               9-06.00     2
  6 Griffiths                    Linganore                   9-06.00     1
 
Boys Long Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Johnson, Jay                 Westminster                20-08.75    10
  2 Hogan, Jamahl                North Carroll              19-09.50     8
  3 Dorsey, Bernie               Westminster                19-03.50     6
  4 Day, Ryan                    South Carroll              18-07.75     4
  5 Mooney                       Frederick                  17-10.50     2
  6 Arnseon, Mike                Linganore                  17-06.50     1
 
Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Dorsey, Bernie               Westminster                42-03.25    10
  2 Hogan, Jamahl                North Carroll              41-01.75     8
  3 Johnson, Jay                 Westminster                40-09.00     6
  4 Musselman, Duane             Linganore                  40-07.50     4
  5 Lingle, Scott                Liberty                    38-09.00     2
  6 Modracek, Derek              Liberty                    36-02.50     1
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Sturgill, Greg               Westminster                50-10.25    10
  2 Hebb, Jeremy                 Linganore                  43-03.25     8
  3 Black, Brent                 Westminster                42-02.50     6
  4 Seymour, John                Linganore                  39-00.75     4
  5 Baldwin, Scott               Thomas Johnson             38-02.50     2
  6 O'Hara                       Frederick                  37-07.50     1
 
Boys Discus
================================================================================
    Name                         School                       Finals  Points
================================================================================
  1 Sturgill, Greg               Westminster               159-03.00    10
  2 Molnar, Steve                Westminster               137-04.50     8
  3 Hebb, Jeremy                 Linganore                 127-06.00     6
  4 Gray, Tom                    South Carroll             124-03.00     4
  5 Jolles                       Linganore                 122-00.00     2
  6 O'Hara                       Frederick                 119-03.50     1
 
                   Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Westminster                119        2) Linganore                 105.5
    3) Liberty                     69.5      4) Thomas Johnson             66
    5) North Carroll               56        6) Frederick                  55
    7) South Carroll               50
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Westminster                196        2) Linganore                  97
    3) Liberty                     96        4) South Carroll              56
    5) North Carroll               53        6) Thomas Johnson             31
    7) Frederick                   25